Jump to content



SSD για laptop ~200 ευρώ;


Recommended Posts

Ψάχνω για ssd να βάλω στο laptop, γύρω στα 200 ευρώ.

Ιδανικά θα ήθελα τον samsung pro 840 στα 512GB, άλλα ξεφεύγει αρκετά πάνω από το budget.

Επίσης 512GB δεν φαίνεται να χρειάζομαι στο άμεσο μέλλον. Για να καταλάβετε, ο τωρινός hdd έχει κατειλημμένα ~190GB. Οπότε με έναν 256GB θα έκανα δουλειά, αν όμως υπάρχουν ssd με περισσότερο capacity, ακόμη καλύτερα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Έχω βρει κάποιους ssd στο budget που έχω, πχ Crucial ΜΧ100 και Samsung Evo 500GB, άλλα θα ήθελα την γνώμη σας.

Τώρα το laptop (asus n53jq) φοράει έναν HDD Seagate Momentus 5400.6 500325 με form factor 2.5" (Physical Dimensions 100.5 x 69.85 x 9.5 mm) - δεν ξέρω αν μπορεί να πάρει mini-sata.

Link to comment
Share on other sites

Είχα 840 Pro 256MB στο λαπτοπ, jet. Τον έδωσα και αγόρασα MX100 512GB, 2 φορές jet, μπορεί να είναι 3-4% πιο "αργός" στα benches αλλά καμιά πραγματική διαφορά σε χρήση. Τότε (πριν 2-3 μήνες) ο 256GB Pro στοίχιζε όσο περίπου και ο MX100 512GB. Toν αγόρασα από γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

τα benches ούτε που τα κοιτάω (εκτός και αν είναι τόσο τραγικά που βγάζουν μάτι), άλλωστε αφενός μιλάμε για δουλειά γραφείου αφετέρου όταν βλέπεις κάποια brands ξέρεις τι περιμένεις

περιέργως είχα την εντύπωση ότι ο MX100 ήταν παλιό μοντέλο, 2 χρόνια και βάλε :unsure:

πάντως την Crucial την έχω σε πολύ ψηλά, δηλαδή όταν κάποιος με ρωτάει για ssd του λέω Samsung > Intel > Crucial

Link to comment
Share on other sites

Πάρε κάποιον MX100 512GB, 840EVO 500GB. Τίποτα λιγότερο σε χώρο. Επίσης όπως είπε ο [MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION] δεν χρειάζεσαι κάτι γρήγορο. Ειδικά σε λάπτοπ που έχεις bottlenecks από αλλού, δεν θα καταλάβεις διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε κάποιον MX100 512GB, 840EVO 500GB. Τίποτα λιγότερο σε χώρο. Επίσης όπως είπε ο [MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION] δεν χρειάζεσαι κάτι γρήγορο. Ειδικά σε λάπτοπ που έχεις bottlenecks από αλλού, δεν θα καταλάβεις διαφορές.

Μεταξύ των MX100 και 840EVO, στα 500GB πάντα, ποιος υπερτερεί έστω και στις λεπτομέρειες; Ποιον θα πρότεινες;

Link to comment
Share on other sites

δες Crucial MX100 512GB SSD Review - Benchmarks - Anvil Storage Utilities

Ελάχιστα καλύτερος ο EVO και αυτή η ελάχιστη διαφορά μόνο στα benches φαίνεται. Πες από επιδόσεις είναι τα ίδια. Έχεις αρκετή μνήμη για το RAPID του EVO ? αν ναι και δεν σε ενοχλεί ότι ο EVO είναι 20Ε πιο ακριβός και με 3% μικρότερη χωρητικότητα τότε επιλέγεις evo.

Εγώ αντίθετα έθεσα σαν προτεραιότητα το πολύ χαμηλότερο (για την συγκεκριμένη στιγμή) GB/$ και πήρα τον 512GB ΜΧ100.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τα κασαρισμα που κάνουν οι samsung ,το εχει καταλάβει κανείς σε καθημερινή χρήση;

Κανει όντως κάτι;

Μιλάω σαν αίσθηση ,οχι στα benches ...

Έτσι κι αλλιως ολοι 8 και 16gb μνήμη βάζουν σιγά σιγά ,οποτε φαντάζομαι το όφελος ,αν υπάρχει ,θα ειναι εκεί για τους πάντες...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το RAPID το έχω δοκιμάσει αρκετά με χρονόμετρο για ίδια tasks (με, χωρίς) να πω πως δεν είναι η απόλυτη λύση. Δηλαδή δεν αυξάνει τις επιδόσεις σε όλες τις περιπτώσεις.

Υπάρχουν δηλαδή περιπτώσεις που όταν το έχεις ενεργοποιημένο οι ίδιες λειτουργίες παίρνουν παραπάνω χρόνο απ'ότι αν ήταν κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Πάρ' το από δω Crucial SSD MX100 512GB + Inter-Tech HDD- / SSD-Einbaurahmen (Art.-Nr. 90551845) - Solid State Drives (SSD) - computeruniverse +12=14Ε έξοδα με paypal. ή από αμαζον [ame=http://www.amazon.de/dp/B00KFAGCUM/ref=asc_df_B00KFAGCUM20853861?smid=A3JWKAKR8XB7XF&tag=geizhalspre03-21&linkCode=df0&creative=22494&creativeASIN=B00KFAGCUM]Crucial CT512MX100SSD1 interne SSD 512GB 2,5 Zoll: Amazon.de: Computer & Zubehör[/ame]

O EVO από Γερμανία σου έρχεται περίπου στα ίδια χρήματα με Ελλάδα (~215Ε)

Έχω ψωνίσει αρκετές φορές από δαύτους, αξιόπιστοι.

Link to comment
Share on other sites

το είδα κι εγώ χθες που ξαναέψαχνα στο skroutz και μου έκανε εντύπωση... έχετε αγοράσει από το easybuyworld ξανά; (γιατί το site είναι για τα πανηγύρια, άσε που το έχουν σαν MSATA ενώ είναι 2.5") :...:

edit: και κάτι άλλο, αν χαλάσει υπάρχει απευθείας αντιπροσωπεία Crucial στην Ελλάδα;

Έγινε επεξεργασία από Athanasios2104
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω αγοράσει λίγα πράγματα απ'το συγκεκριμένο δεν είχα κάποιο θέμα.

εδώ έχει τις αξιολογήσεις

EasyBuyWorld - Πληροφορίες καταστήματος | Skroutz.gr

Easy Buy World - BestPrice.gr

Για την αντιπροσωπία απ'όσο ξέρω εξωτερικό.

Τώρα αν θες την σιγουριά της υποστήριξης τότε πρέπει να κοιτάξεις σε msystems mgmanager κτλ.

** Απ'όσο μου είχε πει πωλητής που τον είχα ρωτήσει για χρόνο παράδοσης γενικά τα πράγματα τα φέρνουν από γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παίδες, τσίμπησα τον crucial τελικά στα 185 ευρώ :jump1:

να ρωτήσω επίσης, επειδή ο τελευταίος ssd που πήρα ήταν πριν 3-4 χρόνια (ο πρώτος samsung 470 - ακόμη τον έχω εννοείται), πλέον χρειάζονται όλα τα tweaks που γινόταν τότε; Δηλαδή απενεργοποίηση indexing κτλ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.