Jump to content



Κράτηση αεροπορικών εισιτηρίων ηλεκτρονικά.


Samoilaros

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να κλείσω εισιτήρια για Γερμανία μέσω κάποιου site. Βρήκα δύο πολύ καλά. Ένα ελληνικό [ airtickets.gr® | Αεροπορικά, Ξενοδοχεία, Ακτοπλοϊκά, Αυτοκίνητα ] και ένα διεθνές (που έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια) [www.kayak.com] . Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ εξωτερικό, ούτε με αεροπλάνο και δεν έχω κλείσει ποτέ εισιτήρια μέσω internet.

Έχω κάποιες ερωτήσεις.

α) Μπορώ να κάνω κράτηση ηλεκτρονικά και να πάω να πάρω τα εισιτήρια με αντικαταβολή; Ή αναγκαστικά χρεωστική/πιστωτική/paypal ;

β) Αν χρειάζεται χρεωστική/πιστωτική/paypal πώς θα πάρω τα εισιτήρια; Θα πρέπει να τα εκτυπώσω;

γ) Αλλάζει κάτι στο άμα το site είναι ελληνικό ή όχι;

Γενικά θα ήθελα να ξέρω κάποια πράγματα πριν κάνω κάποια κίνηση.

Κάτι πήρε το αυτί μου για check-in μία δύο μέρες πριν από την πτήση. Τι είναι αυτό; Τότε δίνουν τα εισιτήρια;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας,

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

α) αν πας στους γενικούς όρους, θα δεις ότι μπορείς να πληρώσεις και με κατάθεση, ή να περάσεις από τα γραφεία τους και να κάνεις κράτηση και να πληρώσεις με μετρητά.

β) Αν η κράτηση γίνει εξ αποστάσεως, έχεις κωδικό κράτησης, και 24/48 ώρες (εξαρτάται από την πτήση σου) κάνεις τσεκ ιν (ουσιαστικά δηλώνεις τη θέση που θα κάτσεις), και σου δίνει κάρτα επιβίβασης, την οποία και εκτυπώνεις (2 σελίδες). Την ημέρα της πτήσης πας στο κατάλληλο γκισέ, παραδίδεις βαλίτσα (αν έχεις), και προχωράς ακάθεκτος προς την πύλη σας

γ) όχι, πέρα από τη δυνατότητα που έχεις στο airtickets.gr να πας από κοντά να κάνεις κράτηση.

Link to comment
Share on other sites

1)Απο airtickets τα αγοραζεις με καρτα και μετα σου βγαζει pdf και το εκτυπωνεις ή κανεις checkin με το smartphone

Τα εκτυπώνω χωρίς θέση ή με θέση; Το check in που χρειάζεται άμα τα εκτυπώσω;

Link to comment
Share on other sites

α) αν πας στους γενικούς όρους, θα δεις ότι μπορείς να πληρώσεις και με κατάθεση, ή να περάσεις από τα γραφεία τους και να κάνεις κράτηση και να πληρώσεις με μετρητά.

β) Αν η κράτηση γίνει εξ αποστάσεως, έχεις κωδικό κράτησης, και 24/48 ώρες (εξαρτάται από την πτήση σου) κάνεις τσεκ ιν (ουσιαστικά δηλώνεις τη θέση που θα κάτσεις), και σου δίνει κάρτα επιβίβασης, την οποία και εκτυπώνεις (2 σελίδες). Την ημέρα της πτήσης πας στο κατάλληλο γκισέ, παραδίδεις βαλίτσα (αν έχεις), και προχωράς ακάθεκτος προς την πύλη σας

γ) όχι, πέρα από τη δυνατότητα που έχεις στο airtickets.gr να πας από κοντά να κάνεις κράτηση.

Το check in πώς γίνεται; Πρέπει να πάω από το αεροδρόμιο; Άμα κλείσει για 4 άτομα εισιτήρια, πρέπει να πάμε και οι 4ις;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο; Οι κοπέλες στο customer support δεν πρόκειται να σε δαγκώσουν :hug:

Που να πάρω; Είμαι παντελώς άσχετος επί του θέματος και μου ανέθεσαν εμένα τα εισιτήρια. :help1:

Link to comment
Share on other sites

Το Check in είναι αυτό που λέει η λέξη. Δηλαδή λες στην αεροπορική εταιρεία 'ξέρεις ήρθα η έρχομαι !'

Μωρέ καταλαβαίνω τι σημαίνει η λέξη, αλλά δεν καταλαβαίνω εμπλέκονται η κράτηση θέσεων και άμα γίνεται ηλεκτρονικά ή πρέπει να πάω στο αεροδρόμιο.

Link to comment
Share on other sites

Που να πάρω; Είμαι παντελώς άσχετος επί του θέματος και μου ανέθεσαν εμένα τα εισιτήρια. :help1:

airtickets.gr® | Αεροπορικά, Ξενοδοχεία, Ακτοπλοϊκά, Αυτοκίνητα καραμπαμπάμ πάνω δεξιά, είναι και 24/7. Λογικά θα μπορείς να κάνεις την κράτηση/πληρωμή και τηλεφωνικά εφόσον το θες, ρώτα αν έχει έξτρα χρέωση αυτό.

Link to comment
Share on other sites

airtickets.gr® | Αεροπορικά, Ξενοδοχεία, Ακτοπλοϊκά, Αυτοκίνητα καραμπαμπάμ πάνω δεξιά, είναι και 24/7. Λογικά θα μπορείς να κάνεις την κράτηση/πληρωμή και τηλεφωνικά εφόσον το θες, ρώτα αν έχει έξτρα χρέωση αυτό.

Αααα, ωραία. Νόμιζα ότι έπρεπε να πάρω την Agean π.χ. Γενικά μέσω του διεθνές site λέτε να μην μπλεκτώ; Έχει κατά πολύ καλύτερες τιμές μέσω αυτού.

Έγινε επεξεργασία από Samoilaros
ξέχασα το ρήμα ^_^
Link to comment
Share on other sites

Την kayak δεν την ξέρω, υπάρχει όμως η airtickets.gr, η travelplanet24.gr και το pamediakopes.gr που είναι ελληνικές και ανταγωνιστικές. Μακρυά από airfasttickets

αν αυτό που βρείς είναι τόσο πιο φτηνό ίσως να αξίζει και του εξωτερικού. Αν δεν έχουν ελληνικό customer support όμως, να ξέρεις ότι η επικοινωνία σας θα είναι στα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Την kayak δεν την ξέρω, υπάρχει όμως η airtickets.gr, η travelplanet24.gr και το pamediakopes.gr που είναι ελληνικές και ανταγωνιστικές. Μακρυά από airfasttickets

αν αυτό που βρείς είναι τόσο πιο φτηνό ίσως να αξίζει και του εξωτερικού. Αν δεν έχουν ελληνικό customer support όμως, να ξέρεις ότι η επικοινωνία σας θα είναι στα αγγλικά.

Ευχαριστώ πολύ. Δεν έχω θέμα με τα αγγλικά. Αλλά πιο πολύ με προβληματίζει το support τους γενικά.

Link to comment
Share on other sites

επειδή μοιάζεις να μην έχεις καμία εξοικείωση με αεροπορικό ταξίδι ούτε με online κρατήσεις θα σου πρότεινα κατ' αρχήν να έπαιρνες κάποια τιμή για το ταξίδι που θες να κάνεις από κάποιον ταξιδιωτικό πράκτορα (τουριστικό γραφείο κ.λ.π) μπας και τα χρήματα που επιβαρύνεσαι είναι λίγα και δεν αξίζουν πιθανά μπερδέματα αν πας να κινηθείς μόνος σου. Ειδικά επειδή περιλαμβάνονται 4 εισιτήρια.

Εν πάσει περιπτώσει αν καταλήξεις να κάνεις μόνος σου online την αγορά θα σου πρότεινα κατ' αρχήν να αναφέρεις εδώ αεροδρόμιο (πόλη) αναχώρησης και αεροδρόμιο (πόλη) προορισμού καθώς και πιθανές ημερομηνίες για το ταξίδι σας.

Σε κάθε περίπτωση να διαβάσεις πολύ καλά όλους τους όρους (=τα ψιλά γράμματα) ειδικά για τις αποσκευές καθώς και για τις επιβαρύνσεις σε περίπτωση αλλαγών.

Αν τελικά κλείσεις ηλεκτρονικό ειστήριο, τότε όπως σου είπαν λαμβάνεις έναν κωδικό είτε στη σελίδα που κάνεις την κράτηση είτε/και στο email σου. Με αυτό τον κωδικό, εμφανίζεσαι τη μέρα του ταξιδιού στο αεροδρόμιο, πηγαίνεις στο γκισέ όπου παραδίδεις τις αποσκευές, δίνεις τον κωδικό σου και τα υπόλοιπα στοιχεία που χρειάζονται (ταυτότητες, διαβατήρια αν χρειάζονται κ.λ.π) και σου δίνουν μία κάρτα (= την κάρτα επιβίβασης) στην οποία αναγράφονται ακριβείς ώρες επιβίβασης, θύρα επιβίβασης, αριθμός καθίσματος κ.λ.π. Με αυτή την κάρτα κινείσαι από εδώ και μπρος. Όλη αυτή η διαδικασία στο γκισέ λέγεται check in.

Σε ορισμένες περιπτώσεις και για λόγους ευκολίας/ταχύτητας σου επιτρέπουν να τυπώσεις ηλεκτρονικά αυτή την κάρτα κάμποσες ώρες πριν το ταξίδι, ώστε να γλυτώσεις την αναμονή στο γκισέ (=να γίνει η διαδικασία του check in ηλεκτρονικά). Δεν σου το συνιστώ αν είναι το πρώτο σου ταξίδι, ειδικά αν πετάτε από Ελλάδα κι έχετε αποσκευές που πρέπει να παραδοθούν (οπότε έτσι κι αλλιώς θα περιμένετε στο γκισέ να παραδώσετε τις αποσκευές και το μόνο όφελος του check in ηλεκτρονικά είναι η επιλογή θέσης).

Αν γνωρίζεις με ποια εταιρεία θα πετάξεις να ελέγξεις κατ' αρχήν και το site της εταιρείας.

Να σου ξαναπώ, πόσο προσεκτικά πρέπει να διαβάσεις όλα τα ψιλά γράμματα είτε αγοράσεις απευθείας από την αεροπορική εταιρεία είτε μέσω κάποιου τρίτου site που ουσιαστικά παίζει το ρόλο του ταξιδιωτικού πράκτορα.

Στην δεύτερη ερώτησή σου, τώρα πια τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει κανένα χάρτινο "ειστήριο" που παίρνεις στα χέρια σου προ ταξιδιού. Πρόσεχε στο θέμα της Γερμανίας, γιατί υπάρχουν κάποια γερμανικά sites που εμφανίζουν αρκετά φτηνά ειστήρια αλλά έχουν τέτοιους όρους που τα καθιστούν ασύμφορα ή μία ή άλλη στην καλύτερη περίπτωση και δεν αξίζουν το μπλέξιμο. Το kayak λειτουργεί περισσότερο ως μηχανή αναζήτησης παρά ως ταξιδιωτικός πράκτορας (δλδ οι αρχικές τιμές που βλέπεις παραπέμπουν αλλού κι εκεί στο "αλλού" είναι που πρέπει να διαβάσεις τους όρους σαν το γεράκι).

Ειδικά για Γερμανία εκτός από Aegean ρίξε μια ματιά και στα sites της Germanwings και της Ryannair μπας και πετύχεις κάνα κελεπούρι (αν και συνήθως το κελεπούρι δεν αξίζει την ταλαιπωρία)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κλείνω πάντα μέσω της εταιρίας, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις που υπάρχει κάτι άλλο φτηνότερο.

skyscanner.net για καλύτερες τιμές.

Π.χ. είχα βρει ειδικό εισητήριο London-Athens μετ'επιστροφής με συνολικό κόστος 200 λίρες (χωρίς βαλίτσες) όταν η British Airways τις ίδιες πτήσεις τις χρέωνε 450 (αλλά με βαλίτσες), πράγμα που σημαίνει ότι ο πράκτορας είχε πάρει κάποιο μεγάλο πακέτο προσφορών και τού χαν ξεμείνει εισητήρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.