Jump to content



Νέο Desktop PC


george_diony

Recommended Posts

Οκ για τροφοδοτικο παω στο EVGA.

Για SSD δεν ειναι θεμα τα λεφτα δε βλεπω το λογο να παω σε κατι 50 ευρω φτηνοτερο και να αφησω το καλυτερο SSD στα 256 area.

Καρτα καλυτερη δλδ τι?

Καλώς ο 840pro και τα 5 χρόνια εγγύησης αλλά θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους στα χρήματα αυτά πας απευθείας σε 500gb.

Μετά από 3-4 χρόνια (που δεν θα έχει πάθει κάτι είτε ο mx100 ή ο 840pro που σου προτείνουν) θα τον έχεις αντικαταστήσει με κάποιον 500gb ή και 1Tb.

Απ'την στιγμή που μπορείς να διαθέσεις ~200€ για ssd αγόρασε τον απ'αλλού και τους το πας να στο τοποθετήσουν μαζί με τα υπόλοιπα πράγματα που θα πάρεις από το ''Χ'' μαγαζί.

Αποτελέσματα Αναζήτησης για"mx100" - Easy Buy World

Αποτελέσματα Αναζήτησης για"840 evo" - Easy Buy World

Link to comment
Share on other sites

Ότι είπαν τα παιδιά παραπάνω.

Για αρχή, αν θέλεις να πας στο καλύτερο SSD που υπάρχει αυτή τη στιγμή στα 256GB πηγαίνεις είτε για Samsung 850 PRO, ή για Plextor M6e. Οι διαφορές που θα δεις από έναν από τους παραπάνω με έναν MX100/Samsung 840 EVO είναι της τάξης του 15% σε καθημερινές εφαρμογές. Στην ουσία οι διαφορές ΔΕΝ φαίνονται με γυμνό μάτι παρά μόνο αν είσαι με ένα χρονόμετρο στο χέρι.

Οπότε μην δώσεις τα 50€ παραπάνω στον Samsung, αν έχεις να τα διαθέσεις κάπου αλλού.

Αν δεν σε νοιάζει και θέλεις SONY και καλά να πας στο καλύτερο, τότε όπως είπα παραπάνω κοιτάς για τα δύο drives που σου είπα και όχι για τον 840 PRO.

Link to comment
Share on other sites

Σε μνήμες θα κοίταζα σε hyperx fury στα 1866mhz, pnp είναι κι αυτές και εξαρτάται από το chipset και τον επεξεργαστή.

Για την κάρτα αν μπορείς να πας σε 770, πήγαινε. Τα θεωρώ πολλά τα λεφτά αυτήν την χρονική περίοδο για την συγκεκριμένη σειρά,

επειδή θα κυκλοφορήσει σε λίγο καιρό η καινούργια σειρά αλλά απ'την άλλη σε amd δεν σου προτείνουμε επειδή έχει διάφορα θέματα.

Αν την θέλεις από ''χθες'' την κάρτα πήγαινε σε 770

Μια λεπτομέρεια για την σειρά 770 της asus (για μένα έχει ένα μειονέκτημα σε σχέση με τις άλλες το βάρος της) όλες οι υπόλοιπες εταιρείες έχουν PCI bracket

ενώ η συγκεκριμένη όχι. Αυτό είναι στο περίπου το στήριγμα που σου αναφέρω http://hw-lab.com/_old/cooling/air-cooling/video/alpenfohn-peter/alpenfohn_peter_bracket_x500.jpg

και εδώ πως είναι μέσα στο κουτί, http://img688.imageshack.us/img688/7479/img0721mo.jpg θα πρέπει να ισορροπήσεις το βάρος της με τα καλώδια τροφοδοσίας της.

Δες και σε msi ή evga.

Link to comment
Share on other sites

Λεω να παω στην EVGA GEFORCE GTX770 ACX SUPERCLOCKED 2GB GDDR5

Ειναι οκ? Διαβασα καλα πραγματα για την συγκερκιμενη.

Με προβληματιζει η μνημη καθως στο σαιτ της μητρικης μονο 2 Kingston δινει. Επισης δε διαβαζει 1866 που προτεινεις.

Οποτε καταληγω σε αυτες που εβαλα. (απο τις δυο που "εγκρινει" ο κατασκευαστης της μητρικης.

Δεν εχω πειστει επισης ακομα οτι η μη μαμισια ψυκτρα στον επεξεργαστη ειναι απαραιτητη. Μηπως αεροψυξη κουτιου ειναι καλυτερη? Εχει βεβαια το κουτι 3χ120 κ 1χ200μμ ανεμιστηρακια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν ή και την msi δες κανένα review. Μια χαρά είναι οι κάρτες.

Με προβληματιζει η μνημη καθως στο σαιτ της μητρικης μονο 2 Kingston δινει. Επισης δε διαβαζει 1866 που προτεινεις.

Στην σελίδα της asus γράφει αυτές που έχουν δοκιμάσει (επειδή υπάρχει μεγάλος αριθμός από μνήμες δεν μπορούν να τις δοκιμάσουν όλες).

Αυτές που σου πρότεινα θα τις διαβάσει η μητρική στα 1600mhz. http://www.kingston.com/datasheets/HX318C10FBK2_8.pdf

• DDR3-1866 CL10-11-10 @1.5V

• DDR3-1600 CL9-10-9 @1.5V

• DDR3-1333 CL8-9-8 @1.5V

Δεν εχω πειστει επισης ακομα οτι η μη μαμισια ψυκτρα στον επεξεργαστη ειναι απαραιτητη. Μηπως αεροψυξη κουτιου ειναι καλυτερη? Εχει βεβαια το κουτι 3χ120 κ 1χ200μμ ανεμιστηρακια.

Η ψύκτρα μπορεί να μπει κι αργότερα, αν δεν έχεις πειστεί το δουλεύεις το σύστημα και βλέπεις, πάντως απ'την στιγμή που θα

στο στήσουν το μηχάνημα και το κόστος της δεν είναι είναι ακριβό και σε σχέση με την ψύκτρα της intel καλύτερα να την έβαζες

από τώρα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπαίνει κι αργότερα.

Αν δεν σου γεμίζει το μάτι η ψύκτρα δες και αυτές

COOLERMASTER HYPER 412S COOLERMASTER HYPER 412S -

BE QUIET! SHADOW ROCK SLIM BE QUIET! SHADOW ROCK SLIM -

Link to comment
Share on other sites

Ψυκτρα μου αρεσε η BE QUIET που εβαλες. Λεω να παω σε αυτή.

Μνημες τωρα, αυτες που εβαλες σε ταιμινγκς δεν ειναι χειροτερες (λιγακι) απο αυτες:

http://www.kingston.com/datasheets/KHX1600C9D3P1K2_8G.pdf

Για την καρτα αναμεσασ την MSI και την EVGA δεν βλεπω σοβαρη διαφορα. Εχει καποιος καποιο επιχειρημα γιατι να παω στη μια ή την άλλη?

Σχετικα με την οθονη τη DELL ULTRASHARP U2414H διαβασα θεματακια με τις Νvidia καρτες σε Display port και HDMI συνδεση. Αν παω σε καλωδιο HDMI (monitor) to DVI (GPU) θα τη βλεπει σαν pc monitor και δε θα εχω θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Τις διαφορές στα timings δεν πρόκειται να τις δεις πουθενά (χειροκίνητα παίζουν στα ίδια αλλά δεν υπάρχει ουσία). Στα 1600mhz εδώ θα σου τρέξουν • DDR3-1600 CL9-10-9 @1.5V.

Μια χαρά είναι οι κάρτες όποια και να πάρεις. 3 χρόνια εγγύηση έχουν και οι 2, καλύτερους εργοστασιακά χρονισμούς έχει η evga, πήγαινε σ'αυτήν.

Για την οθόνη αν και νομίζω δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, θα σου πουν τα παιδιά που την έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω καρφωμένη πάνω σε amd κάρτα οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω σε αυτό. Κάνε αν θες ένα ερώτημα στο thread με το review της. http://www.thelab.gr/barebones-nas-media-players-gadgets-etc-reviews/dell-u2414h-ultrasharp-review-132311.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την οθόνη πάνω σε gtx 770 και θέματα δεν έχω, τουλάχιστον σε σχέση με την κάρτα (η οθόνη είχε κάτι ανεπαίσθητο σαν light leak δεξια και αριστερά, αλλά δεν είναι κάτι που ενοχλεί τουλάχιστον εμένα με την χρήση που κάνω).

Link to comment
Share on other sites

Το καλωδιο που ερχεται μαζι λοιπον..θα το δοκιμασω.

Αυριο μεθαυριο θα τη βαλω παραγγελια τη συνθεση. Και την οθονη απο αλλου.

Για τις μνημες ταλανιζομαι αναμεσα στις δυο αλλα μαλλον θα παω σε αυτες που λες επειδη ειναι πιο καινοριο προιον και μονο καθως κατα τ'αλλα μου φαινονται ιδιες.

Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας.

post-32989-1416078731,8951_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.