Jump to content



Νέο Desktop PC


george_diony

Recommended Posts

Αγαπητοι κυριοι και κυρίες του φορουμ,

Είναι η πρωτη μου δημοσιευση για αυτο ζητω επιείκια.

Μολις μετακόμισα και άφησα το παλιο μου πισι στους γονείς μου. Οπότε όπως καταλαβαίνετε χρειάζομαι νέο πισι (Tower, μονιτορ (23" - 24", IPS), ποντικι, πληκτρολογιο, DVDRW)

Δεν έχω εμπειρια με συνδεσμολογίες οπότε θα το παρω απο καταστημα που το στήνει. Διαμένω Αθήνα.

Ενδεικτικα εκανα μια συνθεση απο eshop.gr καθώς το πλαίσιο μου φαίνεται πολύ περιορισμένο σε ποικιλία. (attachement)

Χρήση υπολογιστη: Εφαρμογες γραφείου, Ταινίες, παιχνίδια.

Παιχνίδια: Football manager (Αρρωστια δεκαπενταετίας), ΝΒΑ 2κ. FIFA, και γενικα οτι βγαινει απο RPG, Strategy θέλω να μπορω να το παίζω. Η γυναίκα θα παίζει Castlevania 2 και παρομοια με αυτο.

Φτιαχνω πισι που να μη χρειάζεται να το αναβαθμίσω για 5 χρονια.

Δεν ξερω να κάνω overclocking και δε θέλω να δοκιμασω.

Budget: Χωρις οθόνη: 1100 ευρω (+-100) (INTEL based please)

Οθονη: Εως 200 ευρω

Existing parts: HDD: WD CAVIAR BLACK 1 TB (Για αποθηκευτικο)

Ευχαριστώ και περιμενω προτασεις.

post-32989-1416078722,2992_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλωσήρθες. Έχει θέματα η σύνθεσή σου, κυρίως στη μητρική, τον ssd και την κάρτα γραφικών. H μητρική σου προσφέρει overclocking, μπορείς να πας και σε φτηνότερη χωρίς να χάνεις τίποτα. Ο ssd είναι πανάκριβος γι αυτά που προσφέρει, πολύ κακή αγορά, γλυτώνεις κι απο κεί. Η κάρτα γραφικών πέρα από το ότι είναι κατά τη γνώμη μου overkill για τις απαιτήσεις που περιγράφεις, έχει βγάλει και πολλά προβλήματα. Όχι μόνο η συγκεκριμένη υλοποίηση, γενικά οι 280Χ. Αν νομίζεις ότι δεν σου αρκεί η gtx 760, βλέπεις την gtx 770 που είναι στα ίδια με την 280Χ αλλά χωρίς τα θέματά της. Δες το παρακάτω, μαζί με οθόνη. Ποντίκια, πληκτρολόγια διαλέγεις:

1136e_zpsf8059a42.jpg~original

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δείς κάτι τέτοιο (νομίζω κάρτα δεν χρειάζεσαι τόσο δυνατή, αλλά χωράει)

7WM5QRR.png

Οθόνη δες κάτι μεταξύ:

1. https://www.skroutz.gr/s/4287220/Dell-UltraSharp-U2414H.html

2. https://www.skroutz.gr/s/4771899/Samsung-S24C650BW.html

Ή αν θέλεις κάτι πιό οικονομικό

1. https://www.skroutz.gr/s/4638820/LG-24MB35PM.html

2. https://www.skroutz.gr/s/3751664/Samsung-LS24C65UPL.html

(@Trexx, είσαι γρήγορος...)

Link to comment
Share on other sites

Στη σύνθεση του Βαγγέλη αλλά και του pnick θα άλλαζα το κουτί. Αντί του 450D ή 330R θα έβαζα το Phanteks έστω και το απλό χωρίς το παράθυρο και θα πρόσθετα έστω και μια μικρούλα after market ψυκτρούλα όπως έκανε ο pnick ακόμα και αν δε θες να ασχοληθείς με το o/c.

Η ψύκτρα δεν είναι απαραίτητο ότι πάει μαζί με το o/c

Κατά τα άλλα καλώς όρισες και ελπίζουμε να σε βλέπουμε συχνά στη παρέα μας!

Link to comment
Share on other sites

Αντί του 450D ή 330R θα έβαζα το Phanteks έστω και το απλό χωρίς το παράθυρο

Να μπεί το Phanteks επειδή είναι γενικώς άριστο και χωράει στο budget, ή υπάρχει κάποιο μεμπτό σημείο στα δύο Corsair που πιθανόν μου διαφεύγει; Δεν σε αμφισβητώ, απλά ήθελα να καταλάβω την λογική σου μήπως κάτι παραπάνω μάθω και το έχω υπόψιν σε άλλες συνθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

εντός των ημερών έρχεται το review του ...... Εχω κάνει το ένα υποθέτεις ποιο είναι το άλλο :)

Αυτό που έρχεται που λες:toomuchne, είναι πολύ καλό κουτί και ποιοτικό, χάνει όμως στα σημεία :)

Ενώ στο Airflow δεν πιάνεται ούτε απο το Phanteks αλλά ούτε απο το αδερφάκι του, όπως είναι φυσικό, για έναν άπειρο χρήστη το Phanteks Enthoo Pro είναι καλύτερο. Η διαχείριση καλωδίων* είναι πολύ πιο εύκολη, υπάρχει το hub, θα έχει το κρύψιμο των καλωδίων και του psu κλπ + ότι απο τη πρόσοψη θα μπάζει σίγουρα λιγότερη σκόνη από το Corsair που έρχεται εντός των ημερών.

Δε μπορώ να πω παραπάνω, περίμενε μια δυο μέρες και σύγκρινε :)

*Μπορεί να το κάνει το κατάστημα αλλά αν χρειαστεί αύριο μεθαύριο να το λύσει να το καθαρίσει και να το ξαναδέσει, καλύτερα τα 4 εκατοστά χώρου στο πίσω μέρος με τις δέστρες του Enthoo Pro ;)

******Όσοι το σκέφτεστε πάρτε το όσο προλαβαίνετε. Αυτή η πολιτική τιμών είναι επιθετική επειδή η Phanteks είναι νέα στην αγορά κουτιών, δε θα κρατήσει για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

καλύπτρα και παράθυρο έχει αυτό με τα +10 ευρώ. Το απλό δε τα έχει αλλά έχει καλύτερες θερμοκρασίες (λίιιιιιιιιιιιγουλάκι όπως το κόβω :) )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για γρηγορες απαντησεις.

Κουτι: Το κουτι που επελεξα εγω, το κοβουμε λογω space, airflow, noise, price or beauty? Γιατι ειναι λιγο ωραιοτερο σε σχεση με τα αλλα.. Πολυ μαυριλα ρε παιδια.. Κατι που να εχει τα παραπανω λιγο απολα με λιγο ασπρο..

Επεξεργαστης: Ο 4590 δεν τα αξιζει τα 3 ευρω extra, Trexx?

Mobo: Εδω δεν εχω επιχειρηματα, καθως δεν ξερω τι ψαχνω σε μητρικη. Μπορειτε να μου πειτε τι προσεχουμε για αρχη για να φτασω να αξιολογησω την εκαστοτε προταση σας. Ή απλα να επιχειρηματολογησετε για την προταση σας.

Τροφοδοτικο: οκ 650W ειναι εκει που παιζουμε..Το RM ειναι αθορυβο. Ειναι τα προτεινομενα το ιδιο αθορυβα? Απο τα προτεινομενα, επειδη δεν ξερω τις μαρκες, ειναι αξιοπιστες?

SSD: Αυτος που προτεινεται εχει μικροτερη εγγυηση και μικροτερη ταχυτητα εγγραφης. Τον βρισκω αξιοπιστο τον Samsung. 5ετης εγγυηση ειναι must. Περιμενω αντιπροταση σε αυτο.

Μνημες: Δεν εχω θέμα αρκει να τρεχουν στα 1600 plug n play. Αν αυτες που βαλατε το κανουν, καταληξαμε για RAM.

Ψυκτρα επεξεργαστη: Προτεινεται καμια καλη ακομα και αθορυβη. Ranjitek καλη μαρκα? Αλλη καλή για μετρο συγκρισης?

GPU: Βλεπω παμε nvidia και Asus. 760 or 770..Νομιζω 760 ειναι αρκετη.. Να καταληξω σε αυτη? Any objections?

ASUS GTX760-DC2OC-2GD5 2GB DDR5

Καλως σας βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες κι από μένα (ξεχάστηκα πρίν).

Κουτί: Αν θέλεις κάτι σε άσπρο (βασικά είδα το 500R και δεν πρόσεξα το white, sorry) μπορείς να δείς https://www.skroutz.gr/s/4992532/NZXT-H440.html. Έχει ένα θέμα ότι δεν έχει εξωτερικό 5.25" bay για dvd-rw. Θα σου πεί άποψη όμως και η Karmen1983 που είναι ειδική στο θέμα.

Επεξεργαστής: Ο 4590 είναι ο διάδοχος του 4570. Haswell refresh. Είναι λίγο πιό γρήγορος ο 4590 (απειροελάχιστη διαφορά) και 3€ διαφορά. Θεωρείται ο πιό vfm i5 από πολλούς.

Μobo: Ψάξε λίγο για την μητρική που σου πρότεινα. Νομίζω, είναι η πιό γεμάτη Η97 μητρική που έχω βρεί με όλα τα σύγχρονα features επάνω. Μπορεί να μου διαφεύγει κάποια άλλη καλύτερη. Δες την λίγο και σύγκρινε με άλλες παρόμοιες.

Τροφοδοτικό: Είσαι παραπάνω από καλυμμένος με 650άρι. Αν πάς στην gtx 760 μπορείς και 550άρι να κοιτάξεις. H Antec είναι από τις κορυφαίες εταιρείες στο χώρο. Το συγκεκριμένο τροφοδοτικό νομίζω ότι είναι κατασκευής Seasonic και έχει πολύ καλές κριτικές. Αν θέλεις, δες και το RM 650 σαν απόλυτα ήσυχη λύση. Και το SuperFlower που πρότεινε ο [MENTION=23268]Trexx[/MENTION] είναι άριστο, και μάλιστα σε πολύ συμφέρουσα τιμή.

ssd: Αν θέλεις 250άρη ssd με 5 χρόνια εγγύηση μπορείς να δείς και αυτόν https://www.skroutz.gr/s/3731552/Intel-530-Series-240GB.html. Ο Pro είναι κατά πολύ ακριβότερος από τον ΜΧ100. Εκτός s-shop πωλείται 103€ και θεωρείται γενικώς καλό vfm. Το write δεν νομίζω ότι πρέπει να σε αποσχολεί και τόσο σε σχέση με το read.

Μνήμες: PnP στα 1600ΜΗz νομίζω ότι πρέπει να πας σε Kingston Beast. Αυτές που σου βάλαμε είναι στα 1600 με ΧΜΡ.

Ψϋκτρα: Η raijintek βγάζει πολύ καλές ψύκτρες και πολύ οικονομικές σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Διαβάζω καλές κριτικές γενικώς.

Κάρτα γραφικών: Νο objection your honor!

Link to comment
Share on other sites

Κουτι: Χμμ, οκ Καρμεν τα φωτα σου. CORSAIR CARBIDE SERIES 500R WHITE or CORSAIR OBSIDIAN SERIES 450D or PHANTEKS ENTHOO PRO BLACK ? Με βαση το αιρφλοου, τη λιγοτερη σκονη και καλυτερη ψυξη ποιο λες? Χρειαζομαι εξτρα case fan?

Επεξεργαστης: 4590 εκλεισε αν και θα περιμενω τον TREXX.

Μοβο: ASUS H97-PRO gamer αν δεν προτεινει καποιος κατι καλυτερο.

Καρτα κλεισαμε.

Μνημες αυτες που λες pnick, ειναι λιγο ακριβες.

Ψυκτρα, PSU, SSD still open..

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου αρέσει καλύτερα εσένα :)

και τα δύο έχουν καλό Air flow και είναι ποιοτικά κουτιά.

Για το ποιο να πάρεις δες καλύτερα το review του 400R (είναι παρόμοιο με το 500R με μικροδιαφορές) και του enthoo Pro και αποφάσισε :)

***Αν πάμε στη καλύτερη ψύξη και μετά τη σκόνη θα αλλάξεις εντελώς κουτί. Το θέμα είναι να πετύχεις τον καλύτερο συνδυασμό. Είσαι σε καλό δρόμο πάντως και με τα 2 κουτιά :)

Link to comment
Share on other sites

Μνημες αυτες που λες pnick, ειναι λιγο ακριβες.

Αν θέλεις PnP στα 1600 με C9 πας εδώ https://www.skroutz.gr/s/348012/Kingston-8GB-1600MHz-DDR3-Non-ECC-CL9-DIMM-Kit-of-2-HyperX-Plug-n-Play.html.

Αν θέλεις με 1600 και C10 πάς εδώ https://www.skroutz.gr/s/4724292/Kingston-HyperX-Fury-Black-8GB-DDR3-1600MHz-HX316C10FBK2-8.html. 10€ η διαφορά της πρώτης από τις υπόλοιπες που προτάθηκαν. Πάντως, το ΧΜΡ μη το φοβάσαι. Είναι το πλέον σύνηθες να δείς μνήμες στα 1600 με ΧΜΡ (και τις δικές μου με ΧΜΡ τις έχω στα 1600/C9).

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε για αυτες?

CRUCIAL BLE2CP4G3D1608DE1TX0CEU 8GB (2X4GB) DDR3 1600MHZ PC3-12800 BALLISTIX ELITE DUAL CHANNEL KIT

KINGSTON KHX1600C9D3P1K2/8G 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ CL9 HYPERX DUAL CHANNEL KIΤ

CORSAIR CMD8GX3M2A1600C8 DOMINATOR PLATINUM 8GB (2X4GB) DDR3 1600MHZ PC3-12800 DUAL CHANNEL KIT

Οι δεύτερες ειναι στο σαιτ της μοβο. Οι τριτες ειναι καλες? Ειναι XMP. Τι κανω με το XMP?

Οθονη θα παω για τη DELL που προτεινατε.

PSU: RM650

Ψυκτρα: Λεω να βαλω αυτη που προτεινες pnick.

Link to comment
Share on other sites

Τις δεύτερες στις έχω προτείνει ήδη στο προηγούμενο μήνυμα.

Τις τρίτες δεν θα τις έπαιρνα γιατί είναι πανάκριβες.

Τις πρώτες δεν θα τις έπαιρνα γιατί έχουν τεράστιες ψύκτρες και μπορεί να με περιόριζαν στο θέμα ψύκτρα. Ίδια specs με αυτές έχουν αυτές εδώ https://www.skroutz.gr/s/2891048/Crucial-Ballistix-8GB-DDR3-PC3-12800-2x4G-240-pin-DIMM.html. Τις έχω βάλει σε σύστημα και είναι πολύ καλές με 1600 και C8.

To XMP είναι προφίλ μνήμης. Το ενεργοποιείς με μια κίνηση στο BIOS. Π.χ. αν πάρεις τις τελευταίες Crucial που σου πρότεινα (τις κίτρινες με την χαμηλή ψύκτρα) θα τρέξουν στα 1333MHz με C9 (αν θυμάμαι καλά). Εκεί επιλέγεις το XMP: Profile#1 ή κάπως έτσι και οι μνήμες από μόνες τους ρυθμίζονται στα 1600 με C8 (8-8-8-24). Μια κίνηση είναι. Ούτε το ρεύμα αλλάζει στις συγκεκριμένες. Με 1.5V τρέχει και σε XMP.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Να κανω ενα recap λοιπον:

Στο συννημενο οι επιλογες. Τον PRO τον SSD θα τον κρατησω. Το κορσαιρ το τροφοδοτικο επισης.

Η ψυκτρα θα ειναι κομπλε η να παω σε κατι καλυτερο? Δε θα κολλησω σε 20-30 ευρω ακομα.

post-32989-1416078725,2509_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πάρεις τον PRO και δε βάζεις τα έξτρα λεφτά σε κάρτα μιας και λες ότι σε ενδιαφέρει να κρατήσει όσο γίνεται περισσότερο?

Ο PRO in real life δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για τον 4590 δεν χρειάζεσαι και κάποια πιό καλή ψύκτρα. Εγώ 120€ για το Corsair RM650 δεν θα έδινα (έχω το RM750). Είναι πολλά. Κάποτε που είχε γύρω στα 100€ ήταν καλό vfm. Τώρα όχι. Με αυτά τα λεφτά παίρνεις κορυφαία psu's π.χ. EVGA SUPERNOVA 750 G2 POWER SUPPLY 750W - (πολύ καλό τροφοδοτικό και με 10 χρόνια εγγύηση), ή SUPER FLOWER LEADEX GOLD SERIES 650W (SF-650F14MG) - και άλλα. Τέλος πάντων, ό,τι νομίζεις. Θα δώσεις 180€ για ssd 256gb όταν με 200€ και κάτι παίρνεις πλέον 500άρη; Δεν λέω, καλός είναι ο Pro, αλλά πλέον θεωρείται πανάκριβος για αυτά που προσφέρει. Ίσως να πεί μια γνώμη και ο [MENTION=51]jax7480[/MENTION] που είναι ειδικός.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος εκ παραδρομής ο 4570, καλά σου τα λένε για τον PRO. Στον πιο "αργό" ssd να κάτσεις να δουλέψεις δεν θα δεις διαφορά. Καμία όμως. Όσο για τα hybrid τροφοδοτικά, θα καταλήξεις στο μέλλον ότι είναι τα πιο θορυβώδη τελικά. Τέτοιο έχω και ξέρω και μάλιστα καλύτερο απ αυτό που κοιτάς. Αν θες όντως ήσυχο τροφοδοτικό, πάρε be quiet. Mνήμες τις απολύτως φτηνότερες στην χωρητικότητα που θες που σου δίνουν clearance για την ψύκτρα που κοιτάς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.