Jump to content



Αναβαθμιση σταθερου


ΦΟΥΦΟΥΤΟΣ

Recommended Posts

Καλημερα, θα ηθελα να κανω αναβαθμιση στο υπαρχον συστημα μου.

Σκεφτομαι να κρατησω το τροφοδοτικο tagan 900w, 2 δισκους που επεσαν προσφατα στα χερια μου, εναν SSD και εναν 3,5'' και το dvd-r.

Θα μεινουν επισης ηχεια, μονιτορ, πληκτρολογιο- ποντικι

Για αγορα λοιπον σκεφτομαι

cpu: Intel CPU Core i5 4690K

motherboard: μιας και εχω της asus την extreme striker ii, και μου εκανε νερα με τον ssd, ελεγα να δω κατι σε msi, ισως την σειρα gaming το μοντελο 5

ram: 2x4 GB dual channel ή 2x8GB dual

case: ψαχνω για κατι φθηνο, να εχει χωρο για αναβαθμιση στο μελλον τιμη περίπου 60ευρω

Gpu: εχω χασει την μπαλα τα τελευταια 2 χρονια οποτε .....

Η χρηση του θα ειναι για δουλεια γραφειου μηχανικου, autocad πραγραμματα επεξεργασιας εικονας (οχι βιντεο) αντε και κανα παιχνιδι αν...

Διαθεσιμο ποσο 600, εκτος και αν μπορεσω να πουλησω τιποτα απο τα παλια και την υδροψυξη...

Link to comment
Share on other sites

μεταχειρο σε ενδιαφερει? Ειναι αρκετα σημαντικο...

Επισης αγνωστος παραγοντας η gpu, νομιζω δε χρειαζεσαι καθολου για τη χρηση που λες μεχρι να μπουν μεσα τα παιχνιδια... μηπως τωρα εχεις gpu που μπορεις να την παλεψεις κρατωντας την? Γιατι για τη χρηση που λες θα αξιζε νομιζω να πας σε i7 και 16gb ram αλλα με gpu δε φτανουν τα φραγκα λογικα σε new parts και μπορει να αξιζε και AMD για να παρεις πιο πολλα threads...

Βελτιστη επιλογη ομως ισως ηταν κανενας 4770k μεταχειρο...

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι τα παλιά και ποιό το monitor? Κάρτα γραφικών υπάρχει ήδη για το "κάνα παιχνίδι και αν"; Σε καλύπτει δλδ;

Στο budget σου - χωρίς κάρτα γραφικών - θα πήγαινα εδώ:

https://www.skroutz.gr/s/4857210/Intel-Core-i7-4790-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/4861325/Gigabyte-H97-D3H.html

https://www.skroutz.gr/s/4724337/Kingston-HyperX-Fury-Black-16GB-DDR3-1600MHz-HX316C10FBK2-16.html

https://www.skroutz.gr/s/4346788/Be-Quiet-Shadow-Rock-Slim.html

Γνώμη μου είναι να μην δώσεις έξτρα λεφτά για K επεξεργαστή, ακριβή ψύξη, τουμπανάτη μητρική κτλ. Το ελάχιστο κέρδος που θα έχεις (αν το έχεις κι αυτό) δεν ανταποκρίνεται ούτε στα επιπλέον χρήματα καθευατά, ούτε στις επιδόσεις συγκρινόμενες με την προσθήκη άλλων εξαρτημάτων. Επιπρόσθετος αρνητικός παράγοντας ότι το μηχάνημα προορίζεται για δουλειά και δεν νομίζω να ήθελες να θέσεις σε κίνδυνο ούτε κατ ελάχιστο την απόλυτη σταθερότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

τα παλια ειναι ενασ adata pro sp600 128gb και ενασ western digital 1T. Ειναι αγορασμενα κοντα στο 2μηνο. το τροφοδοτικο το εχω περιπου 2 χρονια. το μονιτορ Samsung 226BW.

τα παλια μου ειναι Cosmos S, Τagan ΒΖ900, Αsus Striker ΙΙ extreme, q9550, corsair 2x2 1800mz, και υδροψυξη αποτελουμενη απο

Swiftech MCP655 12V

DangerDen 5.25 Single Bay Reservoir

TFC Xchanger 360

block FC5850

Swiftech Apogee GTZ

ψυγειο 4αρι

(ξερω, ******* με την υδροψυξη, αλλα... και ειχα δωσει κανα 600αρι στους Ολλανδους τοτε) Ισως τα δωσω..

Λοιπον εκανα μια αλλη συνθεση

cpu 4690k

κουτι Zalman Z5 Plus

ψυκτρα Be quiet dark rock 3

μνημη Corsair 2x4 Vengeance pro

motherboard λεω για asus τελικα ή την maximus VII Ranger ή την Ζ97-A.

Σε πρωτη φαση να μεινω με την γραφικων cpu-mobo .

Επειδη μου χτυπησε ο παλιος δισκος ενας Raptor και εχασα δουλεια, λεω να αποφυγω τα μεταχειρ για ψυχολογικους κυριως λογους.

Σημειωση, ο παλιος αντεξε αν δεν κανω λαθος απο το καλοκαιρι του 2008.. (με εξαιρεση την καρτα) και ακομα αντεχει , αλλα πως να το κανουμε, εχασα την εμπιστοσυνη που του ειχα...

Link to comment
Share on other sites

για δουλεια 90% φιλε μου, αλλα ενας φιλοσ πληροφορικαριος μου λεει καλη cpu-mobo - cooler, μνημη να παω στα 2400mhz. Το σκεπτικο μου ειναι να μην βαλω χερι (ισως εκτος απο GPU) για καμια 4ετια.

Link to comment
Share on other sites

To "καλή" πώς το ορίζει; Δεν υπάρχει διαφορά ποιότητας αλλά δυνατοτήτων μεταξύ των mobo. Οι μνήμες των 2400MHz δεν βλέπω που θα σε βοηθήσουν εκτός αν δουλεύεις κάποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα που παίζουν ρόλο. Κατά τα άλλα οι επιλογές σου είναι κόντρα στο σκεπτικό σου καθώς με τα λεφτά που δίνεις για cpu + ψύκτρα + mobo παίρνεις i7 (που ενισχύει το future proof που λες) με h97 mobo και ψύκτρα. Λάθος γενικά μου φαίνονται οι επιλογές σου, πόσο μάλλον αν μιλάμε για δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Η λογική του [MENTION=23268]Trexx[/MENTION] σε αυτά που σου πρότεινε είναι σωστή. Ο 4790 με την ταχύτητα που έρχεται κουρδισμένος εργοστασιακά, σε συμφέρει πολύ περισσότερο λόγω Hyper Threading από έναν κλοκαρισμένο 4690Κ.

Link to comment
Share on other sites

Η λογική του @Trexx σε αυτά που σου πρότεινε είναι σωστή. Ο 4790 με την ταχύτητα που έρχεται κουρδισμένος εργοστασιακά, σε συμφέρει πολύ περισσότερο λόγω Hyper Threading από έναν κλοκαρισμένο 4690Κ.

Δεν υπάρχει καν αυτό σε pc δουλειάς. Φαντάζεσαι να έρθει ο πελάτης και να χρειαστεί να του δείξεις κάτι από το κτηματολόγιο πχ ή ένα σχέδιο και να του πεις "μισό λίγο γιατί πρέπει να κάνω bios reset".. ? :stop: Βέβαια αυτό είναι το καλύτερο σενάριο. Γιατί υπάρχει και το σενάριο να φας μια bsod εκεί που όλα φαίνονται καλά και σταθερά και να χάσεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε, σου ειναι ευκολο να κανεις ενα συστημα cpu-cooler-mobo-ram και αν χρειαστω Gpu ?

Σορρυ που σας κουραζω αλλα δεν εχω επαφη με το αθλημα εδω και 2-3 χρονια, και φυσικα δεν εχω τις γνωσεις σας. Εχε στο νου σου οτι ενα 50αρικο δεν λεει κατι μιας και το συστημα θα ειναι εξοδο για την επιχειρηση και το ΦΠΑ θα γυριζει.. ;)

Link to comment
Share on other sites

cpu και mobo αυτά που σου είπε ο Trexx. Μνήμη δεν ξέρω αν χρειάζεσαι 16gb απαραίτητα. Ίσως να ξεκινήσεις από 8gb. Ψυκτρούλα με τον 4790 βάλε μια οικονομική raijintek π.χ. RAIJINTEK THEMIS - . Κουτάκι τίμιο μέχρι τα 60€ είναι αυτό eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής. Μέχρι εδώ είσαι περίπου στα 530€. Κάρτα γραφικών αν θέλεις να παίξεις και τίποτα (θα βοηθήσει και στα προγράμματα, ειδικά στο Autocad) δες καμιά gtx 750Ti https://www.skroutz.gr/s/4513802/Gigabyte-GeForce-GTX750-Ti-2GB-WindForce-2X-OC-GV-N75TOC-2GI.html. Φτάνεις τα 670€ περίπου. Αν βγάλεις ΦΠΑ είσαι κάτω από 600€, στα 550€ περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Με κλειδωμένο επεξεργαστή δεν χρειάζεσαι Ζ97, εκτός αν θέλεις να κλοκάρεις τις μνήμες. Θα έχεις κάποιο μικρό όφελος σε ορισμένες εφαρμογές αλλά κάποιες πιθανότητες αστάθειας. Για τις δουλειές που θέλεις μνήμες στα 1600MHz με C9 (ή C8) θα ήταν μια χαρά. Δες αυτές αν θέλεις https://www.skroutz.gr/s/2891048/Crucial-Ballistix-8GB-DDR3-PC3-12800-2x4G-240-pin-DIMM.html. Πολύ καλές μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καν αυτό σε pc δουλειάς. Φαντάζεσαι να έρθει ο πελάτης και να χρειαστεί να του δείξεις κάτι από το κτηματολόγιο πχ ή ένα σχέδιο και να του πεις "μισό λίγο γιατί πρέπει να κάνω bios reset".. ? :stop: Βέβαια αυτό είναι το καλύτερο σενάριο. Γιατί υπάρχει και το σενάριο να φας μια bsod εκεί που όλα φαίνονται καλά και σταθερά και να χάσεις τη δουλειά σου.

συμφωνω 99%, αλλα μη σου φανει παραξενο ενα pc δουλειας (η μαλλον σε καποιες εργασιες ) να κλοκαρεται.

Τωρα βεβαια δε μιλαμε για την περιπτωση του φιλου σε καμια περιπτωση ουτε για κλοκαρισματα στα ορια της ασταθειας και χωρις τις τελειες γνωσεις πανω στο αντικειμενο, αλλα υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που αυτο γινεται γιατι απλα βοηθαει πολυ χωρις να επηρρεαζει κατι αρνητικα.

Στο "σοβαρο" oc εξ αλλου "μεντορας" μου ηταν ενας Γερμανος παλιος φιλος που ειχε φτιαξει ενα project με κατι περιεργα simulations λιμανιων, φορτοεκφορτωσεων, πλωων κτλ σε 7000 νησια (υποθετω πως εκτος απο πρωτοποριακο για την εποχη του ηταν και εξαιρετικα βαρυ για το τοτε hw).

και μιλαμε για βαρβατο oc για την εποχη και μαλιστα στα τροπικα (οκ, σε γραφειο με ac φυσικα, αλλα ανοιγε που και που κανα παραθυρο για να φευγουν τα ντουμανια απο τα τσιγαρα)

Αυτο βεβαια δεν εχει σχεεση με τον υπολογιστη του θεματος, απλα επισημαινω πως το oc δεν ειναι κατι που δεν χρησιμοποιειται ποτε επαγγελματικα

Link to comment
Share on other sites

Αρα συνοψιζοντας

cpu : INTEL CORE I7-4790 3.60GHZ LGA1150 - BOX -

coole r: RAIJINTEK THEMIS -

mobo : Gigabyte H97 D3H (1150/H97/DDR3) - Mητρικές - plaisio.gr

ram : Crucial DDR3 8GB (2x4)kit 1600MHz Ballistix - Μνήμες RAM - plaisio.gr

KINGSTON HX316C10FBK2/8 8GB (2X4GB) DDR3 1600MHZ HYPERX FURY BLACK SERIES DUAL CHANNEL KIT -

Gpu : Msystems.gr - Προϊόντα - Gigabyte GTX 750 Ti 2GB

Καλοδεχουμενες προτασεις..

Αν εβαζα την Kingston την 2χ8 θα εβλεπα διαφορα? Και να εκοβα την γραφικων για να δω πως παει?

Link to comment
Share on other sites

Αν εβαζα την Kingston την 2χ8 θα εβλεπα διαφορα? Και να εκοβα την γραφικων για να δω πως παει?

Χρειάζεσαι 16gb μνήμης με τις εργασίες που κάνεις; Αρχιτεκτονικά δουλεύω κι εγώ και με τα 8gb είμαι μια χαρά. Δεν είναι θέμα απόδοσης, θέμα του πόσο πολύπλοκα και βαριά πράγματα κάνεις, είναι. Μπορείς να ξεκινήσεις με 2x4 και στο μέλλον αν δείς ότι δεν... βάζεις άλλα 2x4. Είναι μια εύκολη αναβάθμιση αυτή. Εγώ θα την άφηνα την κάρτα πάντως. Χρειάζεται σε αυτά που κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Με την καρτα τωρα, να παω σε 750ti στα 145€ ή να βαλω αλλα 30-35€ και να παω σε μια R9 270X ?

Αν παίζεις απαιτητικά παιχνίδια δες το. Δεν κατάλαβα να ασχολείσαι και πολύ, για αυτό πρότεινα την 750Ti που είναι entry level και θα σε κάλυπτε στα συνήθη. Για κάτι βαρύτερο ας σου πούν και άλλοι άποψη γιατί από games πολύ λίγο γνωρίζω (περισσότερο από ό,τι διαβάζω από gamers σχηματίζω άποψη).

Link to comment
Share on other sites

Για το ποσο αυτο (30-35€)ελεγα να παω λιγο παραπανω αν αξιζει. κοιταω κατι συγκριτικα και βλεπω αρκετη διαφορα οχι μονο στα παιχνιδια..

http://www.e-shop.gr/sapphire-dual-x-r9-270x-2gb-gddr5-oc-with-boost-pci-e-retail-p-PER.514536

http://www.e-shop.gr/asus-gtx750ti-oc-2gd5-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513648

Link to comment
Share on other sites

Για το ποσο αυτο (30-35€)ελεγα να παω λιγο παραπανω αν αξιζει. κοιταω κατι συγκριτικα και βλεπω αρκετη διαφορα οχι μονο στα παιχνιδια..

SAPPHIRE DUAL-X R9 270X 2GB GDDR5 OC WITH BOOST PCI-E RETAIL -

Σε τί είδες διαφορά εκτός από παιχνίδια; Σε benchmarks; Το θέμα είναι να λέει κάτι για την γενικότερη χρήση που κάνεις. Εννοείται ότι η 270Χ είναι πολύ πιό δυνατή, δεν τίθεται θέμα, απλά το θέμα είναι κατά πόσο χρειάζεσαι μια πιό καλή κάρτα. Στα αρχιτεκτονικά είσαι ΟΚ και με την 750Τι. Στα παιχνίδια δεν ξέρω. Αναλόγως τί παίζεις και με ποιές απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.