Jump to content



Win x64 πως να τρέξει dos εφαρμογή.


fitsou

Recommended Posts

Καλησπέρα!

έχω σε μαγαζί έναν υπολογιστή με win 7 64μπιτα και τρέχω αναγκαστικά μέσω VMware player με win XP για να μπορέσω να τρέξω ένα απαρχαιωμένο αλλά δυστυχώς απαραίτητο προγραμμα για την λειτουργία του μαγαζιού.

το πρόβλημα μου είναι ότι το VMware τρώει πολλούς πόρους από το μηχάνημα μου (πχ μνήμη γύρω στα 3gb από τα 4)

έψαξα να βρω ένα workaround και το μόνο που βρήκα είναι το DOSbox το οποίο μετά κόπων και βασάνων μου αναγνωρίζει το προγραμμα αλλά επειδή το προγραμμα είναι ελληνικό μου τα δείχνει όλα κινέζικα...

υπάρχει λοιπόν κάποια λύση είτε για να αναγνωρίσει ελληνικά το DOSbox, είτε για να τρέξω με κάποιον άλλο τρόπο;;;

Link to comment
Share on other sites

Win xp mode αν έχεις win pro και πάνω.

Το VMware μπορείς να του ορίσεις πόση μνήμη να χρεισιμοποιεί. Παίζει και το VirtualBox επίσης.

Με xp mode παντως έχω στήσει αρκετά και παίζει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω pro φοράει το home premium ο υπολογιστής.

έχω δοκιμάσει όλους τους συνδυασμούς με compatibility mode..

Επίσης οι ρυθμίσεις που έχω κάνει στο VM είναι να χρησιμοποιεί μόνο 512 μνήμης και ένα πυρήνα από τον επεξεργαστή, παρόλα αυτά και μόνο που το έχω ανοικτό η μνήμη έχει άνοδο 15-18%...

Link to comment
Share on other sites

Το DOSbox μπορεί να αναγνωρίσει ελληνικά πρέπει να πειραματιστείς λίγο

με το configuration το είχα κάνει πριν λίγα χρόνια σε ανάλογα προγράμματα

με 7 64bit αλλά δυστυχώς δεν τα έχω τώρα για να το δοκιμάσω.

Το μόνο που βρήκα είναι ένα configuration που νομίζω ότι έτσι μου τα έδειχνε ελληνικά.

[autoexec]

# Lines in this section will be run at startup.

# You can put your MOUNT lines here.

mount c c:\(to dos programa)

c:

keyb gk319 737

c:\dosgreek\GRKEYB.COM

Link to comment
Share on other sites

Οταν κάνεις εγκατάσταση το DOSbox δημιουργεί κάποια αρχεία στο φάκελο εγκατάστασης

κι ένα από αυτά είναι το "DOSBox 0.74 Options.bat" το τρέχεις και από εκεί μπορείς να τρέξεις

κάποιες εντολές όπως είπα προηγουμένως.

π.χ. το πρόγραμμα σου είναι στο φάκελο c:\dosprograma

βάζεις στο configuration την εντολή

mount c c:\(to dos programa)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγαλεις ακρη με το dosbox, μια αλλη λυση θα ηταν να βαλεις virtualbox αντι για VMware που ειναι πιο ελαφρυ καθως και να τρεχεις windows98 αντι για XP. Η ακομα και το ιδιο το DOS αν το βρεις

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω με το φιλο που σου προτεινει εικονικη με Windows 98 και VMware αφου οι απαιτησεις σε μνημη πεφτουν δραματικά (με 64 Μb RAM εισαι μια χαρα).

Αλλα από εκει και περα για το DOSBOX:

Εστω ότι το πρόγραμμα σου είναι στo directory "C:\Myprog"

Εστω ότι το user name σου (για τα windows) ειναι "fitsou"

Τοτε στο folder : C:\Users\fitsou\Appdata\Local\DOSBox θα βρεις ενα αρχείο με ονομα dosbox.conf

σημ.1 Το ονομα πιθανον περιεχει και τη version του dosbox πχ dosbox-0.74.conf

σημ.2 Το αρχειο για να υπαρχει πρεπει να τρεξεις τουλαχιστο μια φορα το dosbox

Ανοιξε το αρχειο με καποιο editor πχ notepad και στο τελος του αρχείου θα προσθεσεις τις εντολες :

@echo off

mount c
C:\Myprog

cls

c:

lh
Greek
(διαβασε παρακατω για αυτό)

Αν εχεις την εκδοση 0.74 κατεβασε αυτό το αρχειο https://dl.dropboxusercontent.com/u/108728491/dosboxgr.exe

Αυτό είναι πατσαρισμενο executable με ενσωματομένους Ελληνικούς χαρακτήρες όπως εξηγω σε αυτό το λινκ http://www.adslgr.com/forum/threads/707980-Ελληνικά-DOS-Fonts-για-windows-7-64bit?p=4997497#post4997497

εναλλακτικα μπορεις να κατεβασεις το patch script https://dl.dropboxusercontent.com/u/108728491/dosbox%20Greek%20support.zip και να φτιαξεις μονος σου το dosboxgr.exe (αντιγραφεις τα 3 αρχεια του .zip στο folder του dosbox και τρεχεις το vbs script)

Μπορεις ή να τρεξεις κατευθειαν το dosboxgr.exe ή να το μετονομασεις και να αντικαταστησεις το dosbox.exe

To πλεονεκτημα με την αντικατασταση της μητρας χαρακτηρων αντι της χρησης καποιου προγράμματος για Ελληνικα στην οθονη είναι ότι με αυτό το τροπο δεν καταναλώνεις καθολου μνημη από τα λιγοστα 640Κ που υποστηριζει το dos....

Φυσικα χρειαζεσαι και ένα επιπλέον πρόγραμμα εναλλαγης πληκτρολογιου από Ελληνικα σε Αγγλικα και αντιστροφα

(εκτος αν θελεις μονο να βλέπεις και δεν σε ενδιαφερει να γραφεις-μαλλον απιθανο όμως)

Αυτό ερχεται να κανει η εντολη lh Greek που γραφω παραπανω

Πρεπει να βρεις (δεν είναι δυσκολο) ένα τετοιο πρόγραμμα εναλλαγης χαρακτηρων και να το αντιγράψεις στο directory C:\Myprog και αντι για lh greekνα βαλεις το δικο του ονομα στο dosbox.conf (πχ lh greek-keyb)

YΓ για λογιστικο πρόγραμμα θα προτεινα επισης τη παραμετρο ems=true στο dosbox.conf να τη κανεις ems=false

Έγινε επεξεργασία από citizen
Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω με το φιλο που σου προτεινει εικονικη με Windows 98 και VMware αφου οι απαιτησεις σε μνημη πεφτουν δραματικά (με 64 Μb RAM εισαι μια χαρα).

Αλλα από εκει και περα για το DOSBOX:

Εστω ότι το πρόγραμμα σου είναι στo directory "C:\Myprog"

Εστω ότι το user name σου (για τα windows) ειναι "fitsou"

Τοτε στο folder : C:\Users\fitsou\Appdata\Local\DOSBox θα βρεις ενα αρχείο με ονομα dosbox.conf

σημ.1 Το ονομα πιθανον περιεχει και τη version του dosbox πχ dosbox-0.74.conf

σημ.2 Το αρχειο για να υπαρχει πρεπει να τρεξεις τουλαχιστο μια φορα το dosbox

Ανοιξε το αρχειο με καποιο editor πχ notepad και στο τελος του αρχείου θα προσθεσεις τις εντολες :

@echo off

mount c
C:\Myprog

cls

c:

lh
Greek
(διαβασε παρακατω για αυτό)

Αν εχεις την εκδοση 0.74 κατεβασε αυτό το αρχειο https://dl.dropboxusercontent.com/u/108728491/dosboxgr.exe

Αυτό είναι πατσαρισμενο executable με ενσωματομένους Ελληνικούς χαρακτήρες όπως εξηγω σε αυτό το λινκ http://www.adslgr.com/forum/threads/707980-Ελληνικά-DOS-Fonts-για-windows-7-64bit?p=4997497#post4997497

εναλλακτικα μπορεις να κατεβασεις το patch script https://dl.dropboxusercontent.com/u/108728491/dosbox%20Greek%20support.zip και να φτιαξεις μονος σου το dosboxgr.exe (αντιγραφεις τα 3 αρχεια του .zip στο folder του dosbox και τρεχεις το vbs script)

Μπορεις ή να τρεξεις κατευθειαν το dosboxgr.exe ή να το μετονομασεις και να αντικαταστησεις το dosbox.exe

To πλεονεκτημα με την αντικατασταση της μητρας χαρακτηρων αντι της χρησης καποιου προγράμματος για Ελληνικα στην οθονη είναι ότι με αυτό το τροπο δεν καταναλώνεις καθολου μνημη από τα λιγοστα 640Κ που υποστηριζει το dos....

Φυσικα χρειαζεσαι και ένα επιπλέον πρόγραμμα εναλλαγης πληκτρολογιου από Ελληνικα σε Αγγλικα και αντιστροφα

(εκτος αν θελεις μονο να βλέπεις και δεν σε ενδιαφερει να γραφεις-μαλλον απιθανο όμως)

Αυτό ερχεται να κανει η εντολη lh Greek που γραφω παραπανω

Πρεπει να βρεις (δεν είναι δυσκολο) ένα τετοιο πρόγραμμα εναλλαγης χαρακτηρων και να το αντιγράψεις στο directory C:\Myprog και αντι για lh greekνα βαλεις το δικο του ονομα στο dosbox.conf (πχ lh greek-keyb)

YΓ για λογιστικο πρόγραμμα θα προτεινα επισης τη παραμετρο ems=true στο dosbox.conf να τη κανεις ems=false

επειδή με ενδιαφέρει κι'εμένα το όλο σκηνικό ,μετα την προσθήκη των απαραίτητων εντολών στο dosbox.conf, θα μπορω να κάνω εκτυπώσεις μεσα απο το dosbox ?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως το dosbox δεν υποστηριζει εκτυπωση. Υπαρχει όμως εναλλακτικη εκδοση dosxox-svn (από άλλο προγραμματιστη) που εχει ενσωνατώσει εκτυπωση.

Δεν το εχω δοκιμασει παντως...

Περισσοτερα Taewoong's page

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ερχεται να κανει η εντολη lh Greek που γραφω παραπανω

Πρεπει να βρεις (δεν είναι δυσκολο) ένα τετοιο πρόγραμμα εναλλαγης χαρακτηρων και να το αντιγράψεις στο directory C:\Myprog και αντι για lh greekνα βαλεις το δικο του ονομα στο dosbox.conf (πχ lh greek-keyb)

YΓ για λογιστικο πρόγραμμα θα προτεινα επισης τη παραμετρο ems=true στο dosbox.conf να τη κανεις ems=false

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ!!

το δοκίμασα σήμερα αλλά έχω τα εξής προβλήματα..

Α) δεν βρίσκω προγραμμα (ίσως να μην ψάχνω καλά στο google... έγραψα dosbox change keyboard language)

B) πατάω το εικονίδιο του DOSBox ανοίγει κανονικά με mount στο C, αλλά δεν ανοίγει το προγραμμα αυτόματα, λογικό γιατί δεν υπάρχει η εντολή στο .conf αρχείο από ότι καταλαβαίνω...

όταν όμως πατάω το όνομα του αρχείου (L.bat) δεν ανοίγει.. εμφανίζει το μήνυμα στο συνημμένο.

τι μπορώ να κάνω;

post-4755-1416078746,129_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Για ψαξε να βρεις το αρχειο που θελει dpmi16bi.ovl και βαλτο μεσα καπου που θα το βρει

dpmi16bi.ovl [63504 bytes] - Download Mirrors

Για το mode τωρα μπορει απλως να μην εχουν υλοποιησει την εντολη αυτη στο dosbox. Αφαιρεσε την τελειως και δες αν τρεχει

Η εντολη οριζει η κονσολα να εχει 25ν καθετες γραμμες. Προφανως αν δεν εχει, θα χαλαει το σχημα του text user interface που θα εχει το προγραμμα

Ομως το default ειναι 25 ςετσι και αλλιως και οντως τοσο πρεπει να ειναι αν κρινω απο το screenshot που εχεις βαλει.

Δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ!!

το δοκίμασα σήμερα αλλά έχω τα εξής προβλήματα..

Α) δεν βρίσκω προγραμμα (ίσως να μην ψάχνω καλά στο google... έγραψα dosbox change keyboard language)

B) πατάω το εικονίδιο του DOSBox ανοίγει κανονικά με mount στο C, αλλά δεν ανοίγει το προγραμμα αυτόματα, λογικό γιατί δεν υπάρχει η εντολή στο .conf αρχείο από ότι καταλαβαίνω...

όταν όμως πατάω το όνομα του αρχείου (L.bat) δεν ανοίγει.. εμφανίζει το μήνυμα στο συνημμένο.

τι μπορώ να κάνω;

Για το Α θα βρεθει λυση.

Για το Β1 :

Οντως η εντολη mode λογικα δεν χρειαζεται, όπως λεει παραπανω ο φιλος, αλλα εν πασει περιπτώσει το dosbox εχει τις εντολες 25 , 28 και 50 (25.com, 28.com, 50.com) που μπορεις να χρησιμοποιησεις για να ορισεις αντιστοιχα τον αριρμο των γραμμων στη κονσολα.

Για το Β2

Εδώ δεν μπορω να βοηθησω καθως δεν ξερω τι ακριβως πρόγραμμα πας να φορτωσεις

Εχεις αντιγραξει το directory του προγράμματος στο εικονοικο (mounted) drive C?

Ποια αρχεια περιεχει το directory? Ανεβασε τη λιστα μηπως καταλάβουμε τι παιζει.... Όπως ανεβασε και το περιεχομενο του l.bat...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που χρησιμοποιώ το Virtual Box μαζικά, δεν έχω προβλήματα μνήμης. Το ίδιο το πρόγραμμα δεν τρώει καθόλου μνήμη, και όταν φορτώνεις σε αυτό ένα λειτουργικό, τρώει μόνο τη μνήμη που έχεις δώσει στο εικονικό λειτουργικό.

Σου προτείνω να το δοκιμάσεις και να τρέξεις το πρόγραμμά σου από xp ή από 98 εκεί. Αν και για τα 98 δεν είμαι σίγουρος ότι τα υποστηρίζει ως guest σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα!

Ευχαριστω τον φιλο που βοηθησε στο να βρω πληκτρολογιο ελληνικο!!

και με το αρχειο που έλλειπε βρήκα άκρη!

το μόνο πρόβλημα είναι το μήνυμα με τις 25 γραμμές.. δεν εχω καταλαβει που πρεπει να πειραξω τι..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα, είναι αρκετά παλιό το topic, αλλά θα εκτιμούσα αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει να βρω το πρόγραμμα εναλλαγής πληκτρολογίου από Ελληνικά σε Αγγλικά που αναφέρεται παραπάνω. Με τα χίλια ζόρια κατάφερα να κάνω την εφαρμογή μου να παίζει με το DosBox, να βλέπω ελληνικούς χαρακτήρες, αλλά χρειάζομαι να μπορώ να γράψω σε ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.