Jump to content



Πτωση ταχυτητας internet μετα απο αλλαγες


kpetros

Recommended Posts

Hellow

στο πλαισιο των αλλαγων που κανω , ηταν και να πειραξω το καλωδιο τηλεφωνου

εχω HOL , πριν τις αλλαγες , η ταχυτητα που ειχα ηταν 8mbs , πλεον ειμαι στα 3.5 - 4

απο κατω εχω το σχεδιο των αλλαγων

Untitled_1.jpg

και εξηγω ενα ενα

Μοβ γραμμη ,

φτιαγμενη απο τον μακαριτη τον παππου , η αρχη της κατω δεξια ειναι απο το κουτι του ΟΤΕ το οποιο τυχαινει να ειναι κολλημενο πανω στο σπιτι μου . Κανει μια μεγαλη αποσταση και μπαινει στο σπιτι οπου εκει ειναι το τηλεφωνο , ειχα βαλει κλασσικα το splitter και με ενα 2πολικο καλωδιο ειχα τραβηξει το κοκκινο-πρασινο και το εφερνα μεχρι το PC οπου εμπαινε στο modem (το καλωδιο ειναι περασμενο γυρο υγρο απο τον τοιχο και κρατιεται με καρφακια)

Αυτο ο κοκκινος κυκλος στην κορυφη , ειναι εξωτερικο κουτι διακλαδωσης οπου εβαλα προχθες , τραβηξα λιγο το καλωδιο προς τα εξω ωστε να εχω καποιο περιθωρειο και απλα εκανα ενα Ταφ

(να αναφερω πως και μετα κοψιμο-ραψιμο του καλωδιου μεσα στο κουτι διακλαδωσης , η γραμμη Mob ειχε ακομα 8mbs)

Μπλε γραμμη

ειναι η δοκιμαστικη γραμμη , χυμα το καλωδιο να κρεμεται απο ταρατσα μεχρι το modem , η ταχυτητα ΚΑΙ σε αυτην την περιπτωση ειναι 4mbs

Κοκκινη γραμμη

Ειναι η τρεχον κατασταση μετα την αλλαγη μου , απο τον εξωτερικο χωρο μεχρι το δωματιο του PC , μπανει σε κουτι διακλαδωσης και την περναω μεσα απο τους εσωτερικους σωλινες οσπου να βγει πανω απο την πορτα και να την βαλω στο modem ....ταχυτητα...παλι 4mbs

και ρωταω εσας τα μαστορια ....που ειναι το προβλημα μου ?

οι συνδεσεις στο εξωτερικο κουτι διακλαδωσης εχουν γινει με τριψημο των καλωδιων και σφιξημο σε κλεμα

ολες οι υπολοιπες συνδεσεις (αλλαγη απο 2 πολικο σε καλωδιο τηλεφωνου) εχουν γινει παλι με στριψημο και μονοτικη ταινια .

Σημειωση

το καλωδιο που ειχα στην μοβ γραμμη , ειναι το ιδιο με αυτο της μπλε και κοκκινης

τυπικα θεωρω πως και μονο η μειωση του μηκους του καλωδιου θα επρεπε να μου κανει μια βελτιωσουλα

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινας λαθος...Παρατα το διπολικο τελειως, Απο καποιες αποστασεις κ πανω βγαζει θορυβο.

Παρε μετρα και παρε απλο δικτυου, τυπου cat5e (η ακομα καλυτερα cat6 αν σε παιρνει).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION]

πανω απο 5-6 μετρα αποσταση δεν ειναι , εφοσον ειναι σημαντικο θα κανω αμεσα την αλλαγη , ομως βλεπω οτι το cat5 εχει 4 ζευγαρια μεσα , μηπως υπαρχει με απλα 1 ζευγαρι η τουλαχιστον 2 ?. Επιδη δυστυχος χρειαζομαι το καλωδιο να ειναι οσο πιο λεπτο γινεται γιατι δεν θα μου χωρεσει μεσα απο τον ηλ.σωληνα

κατι αλλο ... μηπως πρεπε να βαλω το splitter μεσα στο κουτι ???

Link to comment
Share on other sites

και αποψη τροπου συνδεσης ? υπαρχει κανα ειδικο ταφ για αυτα τα καλωδια η με την κλεμα ειμαι οκευ ?

παντος τωρα που γραφεις , μου ηρθε μια αναλαμπη που μας ειχαν πει πως τα δυκτιακα καλωδια ειναι συνεστραμενα ανα περιπου 1 μετρο για να αποφευγουν τα παρασιτα . Συνεπως ευτυχος που θα κανω την αλλαγη πριν βαψουμε!!!!

το αποτελεσμα αυριο , γιατι σημερα απογευμα ειναι κλειστα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα πέρναγα ένα καινούριο cat5 (ούτε e χρειάζεται) χωρίς διακλαδώσεις. Κλέμες, ταφ και στριψίματα ξέχνα τα, είναι τελείως απρόβλεπτη η συμπεριφορά τους. Χρησιμοποίησε το μπλε ζεύγος και άσε τα άλλα για μελλοντική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=994]trendy[/MENTION]

δεν ξερω πια η διαφορα μεταξυ cat5e και cat5 , καταλαβαινω πως οσο πιο πολλες συνδεσεις κανει καποιος , τοσο πιο πολυ χαλαει το θεμα .Δυστυχος το σπιτι μου ειναι αρκετα παλιο οπου οποιαδηποτε ΣΩΣΤΗ αλλαγη να ειναι απλα ασκοπη , μακαρι να μπορουσα να σκαψω ολους του τοιχους να βαλω ενα UTP βυσμα σε καθε δωματιο , οποτε κανω οτι μπορω ωστε να "μαζεψω" οσο πιο πολυ γινεται απλα το δωματιο μου

για αυτο και η επιλογη του ταφ σε εκεινο το σημειο μου φανηκε η πιο λογικη-βελτιστη , μιας και δεν θα χρειαζοταν να ανοιγω τρυπες πουθενα σχεδον

στο εξωτερικο κουτι την διακλαδοση δεν την αποφευγω ,

ομως πιστευεις πως αμα εκανα κολλιση με καλαι να ηταν καλυτερα απο απλη κλεμα ?

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται απείρως πιο απλό να ανοίξεις μια τρύπα στον τοίχο και να βάλεις μέσα το καλώδιο. Άλλωστε το δωμάτιο που θέλεις να καταλήξει το καλώδιο είναι δίπλα στη ρεγκλέτα.

Αν δεν μπορείς να τρυπήσεις, καλύτερη λύση για την ένωση είναι να βάλεις μία ροζέτα και ένα κλιπάκι rj11 για να τα ενώσεις.

Σίγουρα πάντως μην περιμένεις να δεις διαφορές από το καλώδιο της εποχής του παππού.

Εναλλακτικά βγάζεις ένα ζεύγος καλωδίων από το cat5 και το περνάς μέσα από τις σωληνώσεις σου, χωρίς ενώσεις και κουτιά.

Link to comment
Share on other sites

στανταρ πιο ευκολο

ηταν το πρωτο πραμα που μου ηρθε στο μυαλο , ομως επιτρεπεται ? απο το κουτι εκει υποτιθεται περνουν τηλεφωνο ολα τα σπιτια σωστα? εχω δικαιωμα να του βαλω χερι εγω ?

αυτο που λες να βγαλω ενα ζευγος , ειναι λογικο ? δεν θα μου προκαλεσει καποια πιθανη παρεμβολη ενα γυμνο ζευγος ?

Link to comment
Share on other sites

Από το κουτι προς το σπιτι σου είναι δικο σου δικτυο

Από το κουτι προς την κολωνα είναι του ΟΤΕ

Το δικο σου κομματι θα αλλαξεις. Δεν ξερω ποσα ζευγάρια/σπιτια είναι εκει, εσυ το δικο σου ζευγος θα πειράξεις, αν ξερεις ποιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το cat6 και η ρεγκλέτα είναι υπερβολές, ανεβάζουν το κόστος χωρίς να κερδίζεις κάτι. Μην κάνεις διακλαδώσεις, πέρνα το καλώδιο μονοκόμματο από τη ρεγκλέτα της πολυκατοικίας μέχρι το μόντεμ σου.

Αν δεν ξέρεις ή δεν μπορείς πάρε έναν ηλεκτρολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Από το κουτι προς το σπιτι σου είναι δικο σου δικτυο

Από το κουτι προς την κολωνα είναι του ΟΤΕ

Το δικο σου κομματι θα αλλαξεις. Δεν ξερω ποσα ζευγάρια/σπιτια είναι εκει, εσυ το δικο σου ζευγος θα πειράξεις, αν ξερεις ποιο είναι.

αρα το ανοιγω , βαζω το καλωδιακι μου , κλεινω και για σας

μπορω να δω πιο ζευγος ειναι το δικο μου , 3-4 καλωδια βγαινουν απο εκει

[MENTION=994]trendy[/MENTION]

δεν ειναι το θεμα "δεν μπορω" , ειναι ο εγωισμος μου ως μελλον ηλεκτρολογος και αυτην την στιγμη θελω απλα να παω και να τους βρισω ολους . Επι 4 χρονια μας μαθαινουν για κινητηρες , εγκαταστασεις , υσχιος κτλ κτλ κτλ , και δεν μας εχουν μαθει αυτα τα βασικα πραματα για τα ασθενοι ρευματα που οπως φαινεται ειναι πολυ περισσοτερα σε ενα σπιτι .

και κατι οχι ακυρο

ρεγκλετα λενε αυτο που κανει split τα καλωδια της γειτωνιας ?

also

ολα τα ηλεκτρολογια της περιοχης κλειστα..... ηταν ανοιχτα ομως το 15αυγουστο , αναποδοι ανθρωποι :p

Link to comment
Share on other sites

Νομιζεις ότι τα ξερουνε?

Εδώ οι ΟΤΕτζηδες κανουνε σεμινάρια και αυτοι

Ρεγκλετα μου ειχε προτεινει να βαλω τεχνικος της Forthnet αντι για κλέμες

Θα τη χρησιμοποιησεις για τη διακλαδωση που θες να κανεις.

Με κομματι UTP θα κάνεις οσες γέφυρες χρειαζεσαι

Link to comment
Share on other sites

ααααααααααα

το περνω εγω αυτο το "ρεγκλετα" :p και το χρησημοποιω αντι για κλεμες

ελπιζω να υπαρχει σε μικρο μεγεθος γιατι στις φωτο βλεπω μονο κατι γαιδουρια

http://www.avsite.gr/forum/attachments/regletta-jpg.16933/

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι φοβερό για να πρέπει να στο μάθει κάποιος. Πληροφορική έχω τελειώσει, αλλά το χρειάστηκα στη δουλειά μου και στο σπίτι μου και το έμαθα. Ίντερνετ υπάρχει και μπορείς να γκουγκλάρεις τα πάντα.

Αν δεν είναι προφανές ποιο καλώδιο είναι το δικό σου (ακολουθώντας το εξωτερικά) μπορείς να κάνεις το εξής. Συνδέεις σε ένα ζεύγος στη ρεγκλέτα ένα παλιό τηλέφωνο που τις άκρες των καλωδίων τις έχεις απογυμνώσει (ή έχεις βάλει κροκοδειλάκια). Σηκώνει και ο δικός σου το ακουστικό και όταν τον ακούσεις έχεις βρει το ζευγάρι σου.

Link to comment
Share on other sites

το ζευγαρι μου ειναι πανευκολο να το βρω , οπως ειπα ειναι μολις 3-4 καλωδια συνολο (επισης ειμαι μονοκατοικια! τα υπολοιπα απλα πανε σε διπλανα σπιτια ) . Αρα την ρεγκλετα θα την συναντησω μεσα στο κουτακι εξω απο το σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.