Jump to content



Χρειάζομαι βοήθεια για επιλογή καινούργιου Gaming PC


Recommended Posts

Καλησπέρα , σκέφτομαι να κάνω αγορά ενός καινούργιου gaming pc διότι το παλιό μου έχει παλιώσει αρκετά πλέων ..

μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα ολόκληρο πακέτο χωρίς οθόνη κοντά στα 800-900 ευρώ ? ( και επίσης εάν έχετε να μου προτείνετε κάποιο site τύπου overclockers uk με καλές τιμές και λίγα μεταφορικά ) διότι βλέπω μεγάλες διαφορές στις τιμές Ελλάδας με εξωτερικού

Link to comment
Share on other sites

για moba , rts , mmo κυρίως .. από hardware προτιμώ τίποτα απτά παλιά που έχω (ίσως πάρω κάποια r9 290x μεταχειρισμένη εάν βρω σε καλή τιμή..

για τα games που λες αν παιζεις σε 1920χ1080 η gtx 770 ειναι το overkill του overkill (με την 680 που ειναι βασικα η ιδια καρτα στο tera που ειναι mmo υψηλων αξιωσεων εφτανα τα 120 fps!!! ) οποτε η καρτα που λες ειναι μαλλον εκτος πραγματικοτητας (δε σου λεω βεβαια να μην την παρεις... μπορει ξαφνικα αυριο να αρχισεις αλλου ειδους παιχνιδια αλλα με τα δεδομενα που λες παρα-ειναι).

Καλυτερα βαλε βαρια μια 280 (που και παλι ειναι υπερβολη) και με τα ρεστα παρε ενα καλο ssd

Link to comment
Share on other sites

ποντίκι πληκτρολόγιο και τα υπόλοιπα τα έχω όλα . και οθόνη ξέρω ποια θα αγοράσω (αργότερα) αυτή τη στιγμή έχω την μ2462δ της LG .πολύ κακή αγορά θα έλεγα .. για την κάρτα γραφικών που λέτε πάντως ήθελα την 290χ ή κάτι αντίστοιχα καλό γιατί όπως είπες ..ποτέ δεν ξέρεις τι απαιτήσεις θα έχω αύριο :D γενικά πάντως ένα setup πλήρες αρκετά αξιόλογο μπορείτε να μου δώσετε και κάποιο site με καλές τιμές?

Link to comment
Share on other sites

για την κάρτα γραφικών που λέτε πάντως ήθελα την 290χ ή κάτι αντίστοιχα καλό γιατί όπως είπες ..ποτέ δεν ξέρεις τι απαιτήσεις θα έχω αύριο :D

αν παντως δεν αλλαξουν οι απαιτησεις σου απλα θα εχεις μια πολεμικη φρεγατα με ολες τις καταναλωσεις της και τις απαιτησεις της για να πας να ριχνεις παραγαδια...

τουλαχιστο πες ποια οθονη εχεις βαλει στο ματι για να δουμε μηπως οντως αξιζει μια high end καρτα

Link to comment
Share on other sites

τα ΜΜΟ/online ειναι cpu bound , συνεπως η πιο εξυπνη κινηση που θα μπορουσες να κανεις ειναι να αλλαξεις mobo-ram-cpu , φυσικα και αγορα ssd . και να μεινεις με την παλια γραφικων σου

Link to comment
Share on other sites

Πετρο εχεις μεινει πισω... :hehe: εδω βγαινουν με unreal 3 και βαλε πια (εκτος αν εννωει wow)

nope καθολου πισω , και μαλιστα μια αναφορα στο TERA που ειπες και οτι εβγαζες 120fps με την γραφικων . Το παιχνιδι αυτο το εχουν σκισει στο flash περιεχομενο (cpu) , να φανταστεις οτι αυτην την στιγμη το εχω ανοιχτο , βγαζω 80fps με 4670 και η γραφικων μου κοιμαται στα 50% χρηση.

ενα νεο που βγαινει ArcheAge λεει πως θα ειναι με CryEngine κτλ κτλ κτλ .

δεν λεω πως η γραφικων ειναι εντελος αχρηστη ,αλλα η περιπτωση του online ειναι περιεργη γιατι τα textures μπορει να τα παραγει η γραφικων , αλλα τα χιλιαδες ανθρωπακια να μανατζαρει ο cpu .

Link to comment
Share on other sites

nope καθολου πισω , και μαλιστα μια αναφορα στο TERA που ειπες και οτι εβγαζες 120fps με την γραφικων . Το παιχνιδι αυτο το εχουν σκισει στο flash περιεχομενο (cpu) , να φανταστεις οτι αυτην την στιγμη το εχω ανοιχτο , βγαζω 80fps με 4670 και η γραφικων μου κοιμαται στα 50% χρηση.

ενα νεο που βγαινει ArcheAge λεει πως θα ειναι με CryEngine κτλ κτλ κτλ .

δεν λεω πως η γραφικων ειναι εντελος αχρηστη ,αλλα η περιπτωση του online ειναι περιεργη γιατι τα textures μπορει να τα παραγει η γραφικων , αλλα τα χιλιαδες ανθρωπακια να μανατζαρει ο cpu .

τι να σου πω ρε φιλε... δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος γιατι στο εργαστηριο με gt640 βγαζω 24 fps (unplayable) και απο cpu δεν ειμαι και χαλια (i7 920 πιο λιγο τσιμπημενη βεβαια) οποτε μαλλον συνδυασμος πρεπει να παιζει

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σας δείξω ακριβώς το setup που είχα στο μυαλό μου να μου πείτε γνώμη..

motherboard : msi z97 mpower

cpu : i5 4690k

gpu : gtx 770

ram : 2x4 1600+ logika hyperx..

ssd : 120-250 samsung

hd : 1tb δν χρειάζομαι περισσότερο ..

και ένα 750 τροφοδοτικό λογικά της rosewill ή seasonic...

θα ήθελα γνώμες και κάποιο link με καλές τιμές που στέλνει Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σας δείξω ακριβώς το setup που είχα στο μυαλό μου να μου πείτε γνώμη..

motherboard : msi z97 mpower

cpu : i5 4690k

gpu : gtx 770

ram : 2x4 1600+ logika hyperx..

ssd : 120-250 samsung

hd : 1tb δν χρειάζομαι περισσότερο ..

και ένα 750 τροφοδοτικό λογικά της rosewill ή seasonic...

θα ήθελα γνώμες και κάποιο link με καλές τιμές που στέλνει Ελλάδα...

μια χαρα ειναι η συνθεση, ιδανιοκη θα ελεγα. για μαγαζια ψαξε σκρουτζ και οχι απο ενα μαγαζι (μπορει να δωσεις λιγο σπασμενα μεταφορικα, αλλα συνηθως συμφερει).

Καρτα γραφικων κατα τη γνωμη μου ψαξε σε αγγελιες, συνηθως συμφερει πολυ περισσοτερο, και ενταξει, μιλαμε για part που αλλαζουμε λιγο συχνοτερα, μεταπουλαμε, ανταλλασουμε, και ποτε δεν ειμαστε ευχαριστημενοι...

μνημες αν σε ενδιαφερει μπορεις να δεις αγγελια που εχω βαλει για 1600 με 7 cl http://www.thelab.gr/pwliseis/netbooks-ddr3-gpu-ktl-ktl-ktl-137925.html, ειναι part που δεν παθαινει τιποτα ετσι κι αλλιως και εχει lifetime εγγυηση... δισκους εννωειται καινουργιους, ssd καλοι ειναι οι samsung evo , και hdd οι wd caviar blue, τροφοδοτικο αν μπορεις να τσιμπησεις evga προτιμησε το λογο ποιοτητας κατασκευης και πολυ μακροχρονιας εγγυησης

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.