Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

13 minutes ago, liakjim said:

@Stelios F. , δέχεσαι επισκέψεις ? ( rift γκουχ γκουχ )

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δέχομαι αλλά μόλις το πήρα κάτσε να το setarw και θα ειδοποιήσω :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω και αρκετο καιρο θέμα με το g27 shifter που δεν αναγνωρίζει την 5-6.

Εχει χαλάσει το Ποτενσιομετρο που ενω κανονικα πρεπει ναναι ετσι:

 

pIVPvaVPRRidGiIL.jpg

Σε μενα είναι σπασμένη η μύτη με αποτέλεσμα να μην μένει σταθερο:

 

vNSKFKpOIvphP8NnSWbv7HE8SDrSGieYnLDOofNT

Το ειχα-εχω λυσει για την ωρα με αυτον τον απαράδεκτο τρόπο:

 

DE5gSQ3hbRR81FnBAE6gjuq2SHq23TXBnk4YUA2B

Μπορει καποιος να μου δωσει καποια καλύτερη λυση;;

Έγινε επεξεργασία από PolomanGR
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας τα καλωδια σιγουρα κανουν επαφη; Δηλαδη οταν το ποτενσιομετρο ειναι στην σωστη θεση, δουλευουν σωστα οι ταχυτητες ;
Απο την αλλη,θα το γεμιζα ολο με θερμοσιλικονη για να μη μετακινηθει.Ειδικα στην κατω βαση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GoMaR έγραψε:

Καταρχας τα καλωδια σιγουρα κανουν επαφη; Δηλαδη οταν το ποτενσιομετρο ειναι στην σωστη θεση, δουλευουν σωστα οι ταχυτητες ;
Απο την αλλη,θα το γεμιζα ολο με θερμοσιλικονη για να μη μετακινηθει.Ειδικα στην κατω βαση.

Ναι,ενα μηνα τοχα με το λαστιχακι και δουλευαν μια χαρα,χθες κοπηκε,και σημερα το ξανακανα,βεβαια καπου μαλλον εκανα μαλακια,και η 6η δεν κουμπωνει παντα τωρα.

Αν ηταν τοσο απλο,η μαλακες στην logitech γιατι το εχουν ελευθερο;

Link to comment
Share on other sites

Είπα να περιμένω λίγο (πριν γράψω) μπας και βρεθεί καμιά λύση αλλά δεν...

Αφού πήρε πάνω από 2 εβδομάδες να κάνει τη διαδρομή Φινλανδία - Ελλάδα ήρθε το SimuCUBE μου, σπασμένο όμως σε μια γωνιά του κουτιού του και μάλλον ελαττωματικό (ίσως με ζημιά από το χτύπημα) αφού με τίποτα δεν κατάφερα να πραγματοποιήσω την διαδικασία φόρτωσης του απαραίτητου λογισμικού. Η granite devices έχει ενημερωθεί και περιμένω τις ενέργειές τους.

Εγώ εν το μεταξύ έχω φάει μεγάλη ξενέρα και είμαι περισσότερο από 3 βδομάδες χωρίς τιμόνι... πάντα καντέμης με τις αγορές μου, δεν εκπλήσσομαι πια!

Link to comment
Share on other sites

@Aris Teidis είσαι σίγουρος ότι ακολούθησες τα βήματα; Δυστυχώς από την προηγούμενη βδομάδα αναγκάζομαι και βαράω 12ωρα στη δουλειά και όσες φορές μπήκα στο steam δε σε βρήκα online. Πάντως πριν το στείλεις πίσω, να κάνουμε μια ακόμα προσπάθεια να το στήσουμε.. Μου φαίνεται λίγο απίθανο να χάλασε από χτύπημα.

Απορώ πάντως που χρειάζονται φλασαρίσματα και άλλα κουλά για να παίξει το simcube.. Αφού υποτίθεται είναι plug n play.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο plug n play δεν θα το χαρακτήριζα...

Άκη είμαι σε άδεια. Σήμερα μέχρι και Σάββατο βράδυ (όλη μέρα) όποτε μπορέσεις θα σου δείξω τι έχω κάνει.

Εδώ είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για το "στήσιμο". Εγώ κόλλησα στο δεύτερο κομμάτι (Setting SimuCUBE into Device Firmware Mode (DFU)

) του δεύτερου μέρους (PART 2: Install the Force feedback firmware in the SimuCUBE) όπου ζητάει να γυρίσεις το simucube σε DFU Mode.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, troffeo said:

Και όλοι οι υπόλοιποι θα προσευχόμαστε να ήταν η τελευταια σου ταλαιπωρία Άρη και με τα μαγικά του Ακη να δουλέψει επιτέλους!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα κρατούσα τις προσευχές για αλλού...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Aris Teidis said:

Είπα να περιμένω λίγο (πριν γράψω) μπας και βρεθεί καμιά λύση αλλά δεν...

Αφού πήρε πάνω από 2 εβδομάδες να κάνει τη διαδρομή Φινλανδία - Ελλάδα ήρθε το SimuCUBE μου, σπασμένο όμως σε μια γωνιά του κουτιού του και μάλλον ελαττωματικό (ίσως με ζημιά από το χτύπημα) αφού με τίποτα δεν κατάφερα να πραγματοποιήσω την διαδικασία φόρτωσης του απαραίτητου λογισμικού. Η granite devices έχει ενημερωθεί και περιμένω τις ενέργειές τους.

Εγώ εν το μεταξύ έχω φάει μεγάλη ξενέρα και είμαι περισσότερο από 3 βδομάδες χωρίς τιμόνι... πάντα καντέμης με τις αγορές μου, δεν εκπλήσσομαι πια!

Άρη σου επισυνάπτω δύο pdf, έκανα copy τα iRacing threads για το Simucube από την παράδοση του και μετά με πολύ troubleshooting μέσα από τον Beano αλλά και άλλους. Έχει λίγο μελέτη αλλά πιστεύω θα βρείς λύση εάν τα δείς προσεκτικά, εάν χρειαστείς κάποιο αρχείο ή κάτι άλλο που αναφέρουν εκεί πές μου να στο κατεβάσω. Επίσης εάν θές να ρωτήσω κάτι γράψε ακριβώς τι θέλεις (in english) και θα το postάρω για λογαριασμό σου.

 

https://www.dropbox.com/s/wbv1dd7kgrqvqbo/Project Bruteforce 3 - SimuCUBE - The Torque Monster.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/0hmcsab7dmbdla4/SimuCUBE OpenSimWheel system is now real.pdf?dl=0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.