Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

πριν 19 λεπτά, το μέλος mad_dog έγραψε:

Nαι, και μετά τα clubsport pedals v3.

Τα άλλα έπρεπε να τρυπήσω πάτωμα, δεν βόλεψε γιατί ακόμη δεν έχω έτοιμο το rig...

Aλλά και αυτά είναι πολύ καλά. Τα άλλα είναι τα παρακάτω που έχω

 

21bd6e_430a6cb8f3b849779219ad4fb0eab9f3.      21bd6e_1058e53d9235414b8cfaaf7b74419eee.     21bd6e_9d7a252ee2b4468db3bdc134811f7dab.

Βρε τρελέ, είχες Ferrari και πήρες και ένα Fiatάκι "για να βολεύεσαι στην πόλη"!!!:hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος mad_dog έγραψε:

Για να είμαι ειλικρινής το έκανα για τον Πάνο.

Με τα παραπάνω (Simworx Pro GT V2) οι χρόνοι μου είναι ακόμη γρηγορότεροι...για αυτό πήρα τα απλά της Fanatec μετά για να μην τα παρατήσει...

Για πες τώρα (σαν ένα mini review) αξίζουν τα 600€ παραπάνω από CSP v3? (Αν τα δοκίμασες βέβαια γιατί λες ότι είχες πρόβλημα να τα στερεώσεις...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω, γιατί έχω οδηγήσει και με τα δύο.

Για της Fanatec (v3) έχω να πω καλά λόγια. Αν θέλεις βάζεις και το damper kit

 

hqdefault.jpg

 

που το πουλάνε extra. Σου δίνει καλή αίσθηση του φρένου, δύσκολα να μπλοκάρεις φρένα.

 

Πάμε τώρα στα Simworx Pro GT V2

 

Η όλη κατασκευή είναι μεταλλική και βαριά. To site υποστηρίζει "Based on real world competition pedals" και επίσης "Precision engineered using the latest CAD software, all components are CNC machined for accuracy and strength. The brake pedal pressure is hydraulic and is accurately preset and loaded for the most accurate feel. The Brake Pedal position and angle is fully adjustable for precise pedal positioning for heel and toe operation. A special spring loaded 'over centre' clutch mechanism gives the feel of a real world clutch pressure plate. Accelerator pedal throw is fully adjustable for a long or short stroke for precise throttle control."

 

Θα σταθώ στο φρένο που μου έκανε εντύπωση. Καταρχήν ενώ με τα G25 έτρωγα λάστιχο επειδή συνέχεια τα μπλόκαρα, όταν έβαλα τα Simworx Pro GT V2 ο Πάνος από πίσω και άλλοι μου λέγανε ότι δεν μπλοκάρω άλλο. Το φρένο είναι πράγματι πολύ δυνατό (Fully adjustable Brake Pedal Pad120kg maximum Brake pressure) και πρέπει να το συνηθίσεις.

Αλλά σε σχέση με της Fanatec έχει το πλεονέκτημα ότι αν το αφήσεις έρχεται ακαριαία στην αρχική του θέση. Δηλαδή έρχεται πολύ γρήγορα πίσω. Της Fanatec εξαιτίας του damper kit, έχουν δημιουργήσει έναν επιπρόσθετο μηχανισμό που επιφέρει στο φρένο μια μικρή απόσβεση. Δηλαδή το φρένο δεν έρχεται τόσο ακαριαία όσο το άλλο. Δεν είναι πρόβλημα, αν βγάλεις το damper kit θα έχεις αλλη αίσθηση, αλλά δεν πλησιάζει το Simworx Pro GT V2

Το Simworx Pro GT V2 είναι μάλλον για επαγγελματίες sim racers, μην ξεχνάς είναι 1:1 των πραγματικών Pro Series GT.

 

Ένα review λέει τα παρακάτω (από τους κατασκευαστές)

 

SimworX is an Australian based company who aim to replicate and provide the closest virtual experience we can. With many of our staff coming from racing backgrounds.

We work closely with drivers in a range of different classes who assist us in developing our products to be as close to real as possible. V8 Supercar drivers like Scott Mclaughlin, Dale Wood, Nick Percat & Geoff Emery (to name a few) use and help us develop our simulators on a regular basis.

These pedals have been through constant testing and tweaking for over a year now and we're extremely happy with where we've got them.
All 3 pedals have the same thow as a real race car, along with the Hydraulic feel of the brake and the short *over center* feel of the clutch.

These pedals are built like a tank, the force needed to brake effectively is as closely replicated as it can be, meaning they really need to be bolted down well

One of the big factors in the design of these pedals was the placement and ease to heel & toe. This has been made alot easier than standard pedals by a refined pedal position.

 

Ένα άλλο ανεξάρτητο review

 

Have a look at Simworx Pro GT Hydraulic Pedals. The Clutch, Brake and Accelerator all have a unique individual feel. They are simply mindblowingly good. The web site description of them is very modest to say the least. I have a set on my rig and could not be happier. The look, the feel and the control you get with these pedals is amazingly high quality. I have Sim Raced for over twenty years and have owned two mainstream pedal sets and three Highend sets which were good, however IMO the Simworx Pro Gt Pedals are sensational.

 

Πιστεύω να βοήθησα, για μένα όπως είπα πάρα πολύ καλά, είναι σε επαγγελματικό επίπεδο για sim racing.

Τιμή: AUD$1350.00

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mad_dog said:

Tα πετάλια clubsport pedals v3 είναι πάρα πολύ καλά !!!

Για το φρένο μην ξεχάσεις να πάρεις το παρακάτω. Έχεις ακόμη καλύτερη αίσθηση.

 

Επίσης έχει το θεϊκό FFB σε φρένο και γκάζι (δουλεύει στο R3E άψογα, στο rF2 ακόμη όχι)

FFB εννοείς το rumble? Θεϊκό και ρεαλιστικότατο το rumble του γκαζιού στο σπινάρισμα, Α-ΚΡΙ-ΒΩΣ όπως συμβαίνει στα κανονικά αυτοκίνητα. 

 

Πάντως τα fanatec είναι υπερτιμημένα αλλά βασιλεύουν γιατί δεν φαίνεται να υπάρχει σε αυτή την κατηγορία τιμής κάτι αντίστοιχο.

Ας δούμε πόσα ζητάει για τα πεντάλ και το λεβιέ.

360e pedals

80e damper kit

260e shifter

25e shifter usb adapter (απαραίτητο αν δεν έχεις clubsport wheel)

40e shifter table clamp

 

765 ευρώ + μεταφορικά. Σε αυτό το ποσό πρέπει να συνυπολογιστεί και πιθανή ταρίφα από paypal σε περίπτωση που δε δεχτούν την χρεωστική/πιστωτική απευθείας και πάμε εύκολα στα 800+ ευρώ τελικό κόστος.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος akis_z80 έγραψε:

FFB εννοείς το rumble? Θεϊκό και ρεαλιστικότατο το rumble του γκαζιού στο σπινάρισμα, Α-ΚΡΙ-ΒΩΣ όπως συμβαίνει στα κανονικά αυτοκίνητα. 

 

Πάντως τα fanatec είναι υπερτιμημένα αλλά βασιλεύουν γιατί δεν φαίνεται να υπάρχει σε αυτή την κατηγορία τιμής κάτι αντίστοιχο.

Ας δούμε πόσα ζητάει για τα πεντάλ και το λεβιέ.

360e pedals

80e damper kit

260e shifter

25e shifter usb adapter (απαραίτητο αν δεν έχεις clubsport wheel)

40e shifter table clamp

 

765 ευρώ + μεταφορικά. Σε αυτό το ποσό πρέπει να συνυπολογιστεί και πιθανή ταρίφα από paypal σε περίπτωση που δε δεχτούν την χρεωστική/πιστωτική απευθείας και πάμε εύκολα στα 800+ ευρώ τελικό κόστος.

 

 

Σωστά τα λες!

Πάντως εγώ θεωρώ καλά ξοδεμένα τα λεφτά που έδωσα για CS pedals v2 και CS Shifter!

Link to comment
Share on other sites

Η Fanatec έκανε μεγάλο φάουλ με τις αυξήσεις των τιμών της στην Ευρώπη, προσωπικά με βολεύει μια χαρά γιατί το hardware που αγόρασα εγώ με 1200 τώρα έχει πάνω από 1500 καινούργιο οπότε όταν θα έρθει η ώρα να πάω σε κάτι καλύτερο πάνω κάτω θα πάρω τα λεφτά μου πίσω. Σίγουρα είμαι πολύ ευχαριστημένος καί από το wheel base καί από το shifter αλλά και από τα πετάλια που πλέον έχουν σταματήσει να παράγονται, αλλά με τις τιμές που έχει τώρα κυρίως στο wheel base θα πήγαινα κατευθείαν σε Direct Drive.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Aris Teidis said:

Πολύ αργεί το SimuCube και μου 'χει σπάσει τα νεύρα... :angry:

Beano και Joe Sullivan λένε ότι είναι θέμα λίγων ημερών ακόμα Άρη, σίγουρα μέσα στο μήνα θα το έχεις λάβει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον @geovas77 στο θέμα τιμής και της πιθανής μεταπώλησης των Fanatec, αφού και εγώ τα πήρα πρίν τις αυξήσεις των τιμών.

Το μόνο που θα ήθελα κάποτε να δοκιμάσω, είναι μία βάση direct drive, που πιστεύω ότι είναι το απόλυτο για την εποχή, αλλά με την υφιστάμενη κατάσταση στην ψωροκώσταινα, το βλέπω χλωμό.

Από όλα τα Fanatec, αυτό που μου έχει "κλέψει" την καρδιά και με ευχαριστεί για το κάθε cent που έδωσα, είναι το shifter το οποίο για μένα είναι σε άλλο επίπεδο!

Επίσης, αντίθετα δεν έχω καταφέρει να πάρω τα αναμενώμενα από τα csp v2 και ειδικότερα από το πενταλ του φρένου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος geovas77 έγραψε:

Η Fanatec έκανε μεγάλο φάουλ με τις αυξήσεις των τιμών της στην Ευρώπη, προσωπικά με βολεύει μια χαρά γιατί το hardware που αγόρασα εγώ με 1200 τώρα έχει πάνω από 1500 καινούργιο οπότε όταν θα έρθει η ώρα να πάω σε κάτι καλύτερο πάνω κάτω θα πάρω τα λεφτά μου πίσω. Σίγουρα είμαι πολύ ευχαριστημένος καί από το wheel base καί από το shifter αλλά και από τα πετάλια που πλέον έχουν σταματήσει να παράγονται, αλλά με τις τιμές που έχει τώρα κυρίως στο wheel base θα πήγαινα κατευθείαν σε Direct Drive.

 

 

 

Εγω οσο και να κοιταω δεν μπορω να καταλαβω απο που προκυπτει το ''με τα ιδια λεφτα τωρα αγοραζω DD''.

Ψαχνοντας την ολη φαση εχουμε τα εξης: fanatec base 750 και μετα οτι διαλεξεις σε τιμονι δηλαδη απο 150-500 Συνολο ολα μαζι 900-1250.

Στην περιπτωση του DD θες 1200 το μοτερ με τα εξαρτηματα του, Rim με κανα 100αρι και λιγα λεω γτ αν θες να φτιαξεις κατι καλο μια 200 σε momo sparco omp και τα σχετικα θα τα σκασεις βαλε και μια 200αρα να παρεις μαγνητικα paddles η αν δεν θες paddles 260 για το shifter της fanatec η αν θες και τα δυο 460. 

 

Εχουμε και λεμε στη fanatec δινεις απο 900-1250 +360 για πενταλ V3 = 1260 - 1510 κομπλε. 

Στο DD θα δωσεις 1200 + 200 + 200 + 260 + 360= 2020.

Μιλαμε για 760 ευρω διαφορα στην περιπτωση που αγορασεις το P1 της fanatec για rim η 510 ευρω αν παρεις το porsche που ειναι απιστευτο τιμονι. 

 

Να ηταν 100 200 ευρω η διαφορα να πω οκ αλλα δεν ειναι εκτος και το βρεις used και το παρεις ολο μαζι.

 

PS ξεχασα και τους ανταπτορες που θα χρειαστεις για ολα αυτα.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω Ισπανικά αλλά μου φαίνεται ότι αυτό που λέει Kit “Completo” : 289 € είναι που έχει τα paddles.

Αν πιάνουν τα χεράκια σου (θέλει λίγο παίδεμα να βάλεις ένα τσιπάκι μέσα) μπορείς να έχεις μια ποιο ολοκληρωμένη λύση με ένα fanatec τιμόνι στα ίδια λεφτά. Θα έχεις περισσότερα κουμπιά, και οθονούλα επιπλέον. Εγώ μετέτρεψα έτσι το Formula τιμόνι και θα κάνω το ίδιο και για το BMW Μ3 GT2. Θα χρειαστεί βέβαια και ένας μετατροπέας ή Quick Release ιδικό για τα Fanatec τιμόνια που δεν ξέρω πόσο θα ανεβάσει το κόστος. Εγώ αυτή τη στιγμή πειραματίζομαι με ένα 3D printed QR που είναι αρκετά φτηνή λύση αλλά μέχρι να μπει σε λειτουργία το OSW και να ασκηθούν πάνω του οι σωστές δυνάμεις, δεν μπορώ να πω αν το 3D αποτελεί λύση ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πάει να φτιάξεις ένα αντίστοιχο; Υπάρχει δυνατότητα για wireless;

Ανάλογα από τι θα φτιαχτεί Ακη...carbon,αλουμινιο,plexi...τα κουμπιά θα συνδεθούν πάνω στο button controller που θα συνδεθει με usb στον υπολογιστή....το πιο ακριβό μέρος είναι τα shifters...τα έχω φτιάξει σε δοκιμαστικό επίπεδο και πλαστικά και αλουμινένια....θα προσπαθήσω να τα ολοκληρωσω σύντομα γιατί έχει πέσει δουλειά και δεν έχω πολύ χρόνο....

Send from my mobile

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.