Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

3 hours ago, aliakas said:

εγώ τόσα λεφτά μπορώ να δικαιολογήσω μόνο αν κάποιος τρέχει στο iracing

για rf2 και ac δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο να χώσεις το χέρι τόσο βαθιά στην τσέπη 

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν καταλαβαίνεις.

AC, great physics, great ffb. Αν θες να πάρεις όσο περισσότερα γίνεται από αυτό, πας σε DD.

Βάζεις μια m3 e30 ή μια Yellowbird και αρχίζεις τα drift με το 1 χέρι :D κάτι που στο iracing δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις αφού τα physics over the limit είναι ..περίεργα, άσε που δεν υπάρχουν και road cars. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν ευχαριστιέσαι το DD σε αγωνιστικά.. Εκεί γίνεται πανηγύρι.

 

Φυσικά όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων και budget που μπορεί να διαθέσει κανείς..

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος akis_z80 έγραψε:

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν καταλαβαίνεις.

AC, great physics, great ffb. Αν θες να πάρεις όσο περισσότερα γίνεται από αυτό, πας σε DD.

Βάζεις μια m3 e30 ή μια Yellowbird και αρχίζεις τα drift με το 1 χέρι :D κάτι που στο iracing δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις αφού τα physics over the limit είναι ..περίεργα, άσε που δεν υπάρχουν και road cars. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν ευχαριστιέσαι το DD σε αγωνιστικά.. Εκεί γίνεται πανηγύρι.

 

Φυσικά όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων και budget που μπορεί να διαθέσει κανείς..

Δηλαδη θα εδινες εστω και τα μισα παραπανω για να το DD ακομα και κομματι κομματι? π.χ να παρεις τωρα το συστημα + 400 απο το V2 και μετα να προσθεσεις το buttonbox και τα paddles στο τιμονι? Σε ρωταω γτ εχουμε πει τι θελω και δεν υπαρχει και θεμα budget... αλλα τα αξιζει εστω και σε βαθος χρονου να το χτισεις?

Δωσε ενα τελος να αρμοζει στο διλημμα.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, fatalara said:

Δηλαδη θα εδινες εστω και τα μισα παραπανω για να το DD ακομα και κομματι κομματι? π.χ να παρεις τωρα το συστημα + 400 απο το V2 και μετα να προσθεσεις το buttonbox και τα paddles στο τιμονι? Σε ρωταω γτ εχουμε πει τι θελω και δεν υπαρχει και θεμα budget... αλλα τα αξιζει εστω και σε βαθος χρονου να το χτισεις?

Δωσε ενα τελος να αρμοζει στο διλημμα.

Tι να σου πω.. Εγώ το έφτιαξα κομμάτι κομμάτι χωρίς να το έχω δοκιμάσει φυσικά, έχοντας επαφή μόνο με 2-3 άτομα που τα ήξερα από forum, διαβάζοντας οδηγούς στα γαλλικά (δεν ξέρω γαλλικά :P) και γενικά με πολύ ψάξιμο. Αν υπήρχε έτοιμο κιτ θα το έπαιρνα με κλειστά τα μάτια. Αν και μου αρέσουν τα diy, πιο πολύ μου αρέσει η οδήγηση :p

 

Τόσα χρόνια απολάμβανα τα sims με g25, απλά όταν θές το κατιτίς παραπάνω μπορεί να πληρώσεις δυσανάλογα μεγάλο ποσό. Σίγουρα δεν το λες value for money. Το μόνο value for money αυτή τη στιγμή (απόδοση/απόλαυση) είναι μια μτχ g25 στα 100-120 ευρώ. Πάντως μεταξύ του να τα σκάσω στη fanatec και να πάρω dd με +400, θα προτιμούσα το δεύτερο αφού πας σε κατηγορία που μέχρι πριν λίγο καιρό μόνο τα leo bodnar των 3000+ gbp υπήρχαν.

 

Θα αποφύγω να σου πω πάρ'το -μην το πάρεις για να μη ζητάς από μένα τα ρέστα :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε 2-3 εβδομάδες γίνεται η παραλαβή από το τιμόνι.

Θα ανεβάσω photo και θα πω εντυπώσεις.

Selfie βγάλε και ανέβασέ τη στο instagram και το pinterest.

Εννοείται με duck face.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aυτό αγόρασα τελικά από εδώ

 

kit-argon01.jpg

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος akis_z80 έγραψε:

Ξεκίνα γυμναστική γιατί διακρίνω μια χαλάρωση :p

 

Θα μείνετε πίσω σαλιγκάρια !!!

 

Har har har

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είδα και δοκίμασα εκτενώς το rig του Γιώργου @wargasm, (ξανά ευχαριστώ).

 

Αφού περάσαμε ρυθμίσεις και LUT αρχεία με σαφή βελτίωση της αίσθησης, έγιναν οι δοκιμές σε Assetto κ rF2 (όπου πειράξαμε κ τον φίλο @mad_dog)

 

Με 74εκ απόσταση και 43'' , το FOV Calculator μας έδειξε 40FOV.
 
P60418-212526.jpgP60418-221449.jpg
 
Πραγματικά η αίσθηση είναι φανταστική, νομίζεις πως είσαι μέσα, ειδικά σε σχέση από τα 2 μέτρα που τρέχω στο σπίτι .
Το rig στιβαρό, δεν ένιωσα καμία ταλάντωση ίσως και λόγο μικρότερου βάρους.
 
Η TV πολύ καλή, ελάχιστο lag, όπως μου έδειξε κ το πείραμά μου :
 
 
Στα αρνητικά :
 
Θολά γραφικά. Δεν βλέπεις pixels αλλά σίγουρα θέλει luma sharpening με sweetfx. Οκ φτιάχνει.
 
Το κάθισμα. Δυστυχώς είναι από smart και η πλάτη είναι πολύ όρθια. Με κούρασε. Γιώργο θέλεις άμεσα λύση.
 
Ένιωσα λίγη ζαλάδα λόγω μικρής απόστασης και μεγάλης οθόνης. Δεν ξέρω αν συνηθίζεται.
 
Αυτά, καλό τάξιδο Γιωργο κ πάντα τέτοιους χρόνους στο rF2!!!
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Χθες οντως περασαμε πολυ ωραια, με πιτογυρα και γενικα ολο το πακετο!

Θα ξανακανονσιουμε συναντηση και θα ερθουν ολοι οσοι μπορουν.
Τα γραφικα θελουν λιγο "θολομα" καθως απο αυτη την αποσταση δεν θελω να βλεπω πιξελς, ωστοσο καπου θα υπαρχει η χρυση τομη στη ρυθμιση.

Το καθισμα θελει οπωσδηποτε λυση, ηταν το πρωτο πραγμα που με ξενερωσε οταν εφτιαξα το ριγκ, θα δοκιμασω να του δωσω κι αλλο κλιση, αλλιως παω για αλλαγη.

Η αποσταση απο τη 43 συνηθιζεται, εγγυημενο αυτο.

Thanks @liakjim !!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

πιτογυρα ακουω, rig crash test ακουω...και ουτε ενα τηλεφωνο;

Και εμεις περασαμε ωραια στον καρτοδρομο χθες!!

 

Αυτό θα έλεγα και εγώ - ούτε ένα τηλέφωνο? Καρτοδρομος? Καλά...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

H γιατρειά για τα ορατά pixels είναι το 4κ!!!!!

Εγώ δεν την πάλεψα ούτε με 32ρα 1080p από τόσο κοντά και ας είχα antialiasing στο full. Τα pixels φαίνονται ό,τι και να κάνεις. :(

Απλά μάλλον από ένα σημείο και μετά κατά τη διάρκεια της οδήγησης παύεις να τα προσέχεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.