Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Fail ! :TD: :TD: :TD:

 

Οι ίδιοι λέγανε "in the ballpark of 350$". Επίσης δεν μπορείς να κάνεις preorder εάν δεν εχεις διεύθυνση να δώσεις στις 20 χώρες.

 

Thanks Oculus αλλά με 600 € για first-gen device πάω μάλλον για triples !

 

edit: 742 € με φόρους και έξοδα αποστολής για Βέλγιο σύμφωνα με φίλο lols! :TD: :TD: :TD:

Έγινε επεξεργασία από geovas77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mega fail. Η τιμή είναι αστεία. Μ'αρέσει που λέγανε ότι δε θα ξεφύγουν πολύ από τον αρχικό στόχο των 300-350 δολαρίων. ΨΕΜΑ!

 

 

Έστω ότι είσαι από Ελλάδα και θέλεις να το πάρεις (άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου). Ε, δε γίνεται γιατί κάνουν ship μόνο σε 20 χώρες αρχικά.

Άρα ή περιμένεις ένα άγνωστο Χ διάστημα μέχρι να συμπεριληφθεί η χώρα σου στη λίστα ή κάνεις τα εξής YOLO βήματα:

1. Βρίσκεις άτομο μέσα από τις 20 χώρες που να μη θέλει το rift (1 order per person).

2. Tου μεταφέρεις με κάποιο τρόπο τα χρήματα γιατί το site αναφέρει ότι "shipping address must match billing address".

 

Τα χρήματα που θα κατατεθούν πρέπει να ισούνται με  αρχικό κόστος + μεταφορικά + προμήθεια μεταφοράς χρημάτων(πχ paypal) + έξτρα μεταφορικά για Ελλάδα.

 

Μετά πρέπει να πείσεις αυτό το άτομο να σου το στείλει το rift όταν το παραλάβει :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά η τιμή είναι ένα μεγάλο σοκ λόγο των προηγούμενων δηλώσεων των στελεχών της εταιρίας 

οκ δεν λέω σε καμιά περίπτωση ότι η συσκευή που έφτιαξαν είναι φτηνή 

αλλά όταν έχεις προϊδεάσει το καταναλωτικό κοινό να την περιμένει 350 ευρώ και τελικά την πουλάς 700 

ε τότε το λιγότερο οφείλεις μια μεγάλη δημόσια συγνώμη για το σπάσιμο @@ τα τελευταία 2 χρόνια

γιατί όπως και να το κάνουμε σε αυτή την τιμή για τους περισσοτερους το προϊόν είναι απλησίαστο  

Έγινε επεξεργασία από aliakas
Link to comment
Share on other sites

Το ωραίο είναι ότι έλεγα να πάει γύρω στα 400 $ = 500-550 € με ΦΠΑ και μεταφορικά και τα είχα ήδη βάλει στο paypal για να μην έχω πρόβλημα με την παραγγελία, είχα ψήσει και το έτερον ήμισυ για να μην πέσει σφαλιάρα. Από τα 550 στα 750 είναι τεράστια διαφορά και δεν υπάρχει περίπτωση να παραγγείλω χωρίς να περιμένω reviews και φυσικά full support από τα sims που παίζω.

 

Το πιθανότερο σενάριο να πάρω τρία καινούργια 24" monitors, πουλώντας ένα 27" που έχω τώρα και το VR να πάει πίσω 2-3 χρόνια μέχρι να ωριμάσει και να υποστηρίζεται πλήρως, θα δείξει μέχρι το καλοκαίρι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και εγώ  σε αυτή τη φάση είμαι 

αλλά δεν θα κάνω βιαστικές κινήσεις 

γιατί αν η γ@μω συσκευή τους είναι must have

τότε λόγο του δικαιολογημενου rage που νιώθω λόγο της εξαπάτησης μου (κατά κάποιο τρόπο) από την εταιρία

θα είμαι διπλά χαμένος γιατί θα αγοράσω και 3 monitor που δεν θα τα χρειάζομαι 

Link to comment
Share on other sites

Παρότι σίγουρα είναι δυσάρεστη έκπληξη η τιμή, νομίζω ότι η υπομονή είναι έτσι κι αλλιώς χρήσιμη τώρα. Από τον Απρίλιο (οπότε θα έχουν ξεκινήσει να παραλαμβάνουν όσοι παρήγγειλαν πρώτοι) θα αρχίσουμε να βλέπουμε στην αγορά μεταχειρισμένα DK2, λογικά σε πολύ καλή τιμή. Παράλληλα θα έχουμε ήδη στα χέρια μας αναλυτικά reviews για την απόδοση της νέας έκδοσης. Υπολογίζοντας κι ότι όσοι δε μείνουν ικανοποιημένοι με το τελικό Rift πιθανότατα θα το βγάλουν στο σφυρί, υποθέτω ότι κατά το καλοκαίρι θα αρχίσει να είναι διαθέσιμο για ~500€ ή παρακάτω χωρίς τα παρελκόμενα.

 

Κι ας μην ξεχνάμε τα τουλάχιστον 7500 κομμάτια που πάνε δωρεάν σε όσους είχαν δώσει από $275 και πάνω στο Kickstarter. Όλο και κάποια θα αρχίσουν να κυκλοφορούν δεύτερο χέρι...

 

Στο μεταξύ, περιμένουμε και την κυκλοφορία του HTC Vive που παρόμοιες προδιαγραφές. Αν όλα πάνε κατ' ευχήν, ο ανταγωνισμός μπορεί να ρίξει λίγο ταχύτερα τις τιμές.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

δεν δαγκωνα τη γλωσσα μου καλυτερα? 700+ευρω για ευρωπη. οκ εχω να το στειλω σε φιλο μου στο λονδινο, δεν ειναι το προβλημα η διανομη, αλλα 700 ευρω? παιρνω 2 25αρες 1440p. na kano triple.ειχα υπολογισει 350-400 ευρω το οcculus και αλλο ενα 400αρι μια τιμονιερα, και ενα hotas. μας εσκισες κυριε ζουκεμπεργκ. ολα τα λεφτα του buyout της occulus ηθελε να τα βγαλει απο το pre-order? 

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι με τέτοια τιμή θα υπάρχουν λίγες πωλήσεις -> δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος για developers  να το ενσωματώσουν στις εφαρμογές/παιχνίδια τους. Το AC περίμενε την τελική έκδοση, το iRacing δεν έχει ακόμα βγάλει την εκδοση DirectX 11 που θα έχει υποστήριξη για το CV1, αυτλη τη στιγμή η υψηλή τιμή του hardware αποτελεί αντικίνητρο για τους software devs.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μεγάλη ΑΠΑΤΗ τελικά με όλα αυτά που προσπαθούν σώνει και καλά να μας δημιουργήσουν την ΑΝΑΓΚΗ για να το αγοράσουμε.....

Ιδιαίτερα η NVIDIA η οποία σχολιάζει, αντί να κάτσει να βγάλει έναν σωστό driver να μπορεί να τρέξει λειτουργικό και παιχνίδι, χωρίς να χρειάζεται κάποιος να σπουδάσει ηλεκτρονική μηχανική στα 50 χρόνια του....

 

Η πιό ωραία περίπτωση είναι καθισεί κάποιος από τους "τυχερούς" που θα τρέξουν αντο αγοράσουν και να αρχίσει τις μετρήσεις SAR (ή όπως λέγεται) και να του πλακώσει σε καταγγελίες κλπ :p :p :p ....

 

Αν και είμαι το μεγαλύτερο "θύμα" της τεχνολογίας (πάντα μιλάω για τα κυβικά μου και το τι μπορώ να διαθέτω για την "τρέλα" μου), στην τελική θα φτάσει να μου κοστίζει περισσότερο (ΚΑΙ σε χρόνο) η virtual ενασχόληση μου με το μεγαλύτερο πάθος μου, από ότι μου κόστιζε πριν καμιά 15αριά χρόνια η πραγματική!!!!

Τουλάχιστον με την πραγματική έμαθα - μου έμαθαν, να οδηγώ σωστά...

Τραγικό ε?

 

@geovas77 Μεγειές!!! Πολύ ωραίο δείχνει το τιμόνι!!! Α! και σε περίπτωση που δεν είχες μπει, καλώς ήρθς στον κόσμο των ..... γαντιών.... Βέβαια η αίσθηση και το grip της αλκαντάρας είναι όλα τα λεφτά!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το ξενέρωμα της χρονιάς ήταν αυτό. Μεγάλη απάτη, ελπίζω όταν βγεί το HTC Vive να τους χτυπήσουν στην τιμή. Σίγουρα όπως είναι τώρα περιθώριο έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε triple monitors προς το παρόν και δε θα το μετανιώσετε :-). Από μία 27" πήγα σε 3 23" (LG 23MP67VQ) και βολεύει απίστευτα (500 ευρώ συνολικό κόστος μαζί με αντάπτορες και καλώδια), όχι μόνο για παιχνίδια, αλλά και για desktop εργασίες. Καλά που δεν πήρα 3 24" ή 27", γιατί πέρα από το κόστος, δε θα χωρούσαν στο γραφείο και θα κούραζαν. Το oculus το είχα απορρίψει σαν σκέψη, ασχετα από το κόστος, λόγω της παντελούς έλλειψης επαφής με το περιβάλλον (σε συνδυασμό με ακουστικά).

Έγινε επεξεργασία από Anthemius
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ξενέρωμα της χρονιάς ήταν αυτό. Μεγάλη απάτη, ελπίζω όταν βγεί το HTC Vive να τους χτυπήσουν στην τιμή. Σίγουρα όπως είναι τώρα περιθώριο έχουν.

 

Στα Oculus πριν έρθει ο μέγιστος John Carmack, είχανε πρόβλημα, μετά την έλευση του άλλαξαν πολλά πράματα. Δεν γνωρίζω όμως τι έγινε μετά την αγορά από τον Zuck...

Για αυτί και επιμένω στο Oculus (όχι βέβαια τώρα) σε σχέση με το HTC...

 

Θα δούμε, αλλά αγορά τώρα και χωρίς Test με τίποτα !!!

Θα περιμένω αποτελέσματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι early adopters πάντα πληρώνουν κατιτίς παραπάνω. Το σοκ ήταν ότι τόσα χρόνια άφηναν να εννοηθεί ότι θα κοστίζει 350, ενώ στην πραγματικότητα η τιμή είναι διπλή.

 

Πάντως μιλάμε για game changing thing, η εμπειρία που προσφέρει δε μπορεί να συγκριθεί με οποιοδήποτε monitor setup. Το VR ήρθε για να μείνει, απλά στις πρώτες εκδόσεις θα είναι προσιτό στους λεγόμενους enthusiasts λόγω της τιμής του κράνους και του απαιτούμενου minimum hardware. Κακά τα ψέματα, δε βρίσκεις nvidia 970 σε mid range build.

 

Μετά από τη σύντομη εμπειρία με το dk1 και το dk2 για μένα δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής. Η αγορά του είναι μονόδρομος. It is THAT good. Δε θα ξεχάσω πώς ήταν όταν πρωτοείδα μέσα από το dk1 το Blackwood του LFS. Τόσα χρόνια είχα περάσει άπειρες ώρες σε αυτό, και όταν φόρεσα το dk1 ήταν σα να μπήκα για πρώτη φορά στην πίστα. Παρά την τραγική ανάλυση του dk1 για 1η φορά ένιωσα ότι ήμουν ΜΕΣΑ στο location με το αυτοκίνητό μου.

 

Τώρα αν του χρόνου ή σε 2-3 χρόνια τα vr headsets γίνουν πιο προσιτά για όλους(πιστεύω πως ναι) θα είναι πολύ ευχάριστο. Δε σκοπεύω να περιμένω μέχρι το 2018 όμως για VR.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Οι early adopters πάντα πληρώνουν κατιτίς παραπάνω. Το σοκ ήταν ότι τόσα χρόνια άφηναν να εννοηθεί ότι θα κοστίζει 350, ενώ στην πραγματικότητα η τιμή είναι διπλή.

 

Πάντως μιλάμε για game changing thing, η εμπειρία που προσφέρει δε μπορεί να συγκριθεί με οποιοδήποτε monitor setup. Το VR ήρθε για να μείνει, απλά στις πρώτες εκδόσεις θα είναι προσιτό στους λεγόμενους enthusiasts λόγω της τιμής του κράνους και του απαιτούμενου minimum hardware. Κακά τα ψέματα, δε βρίσκεις nvidia 970 σε mid range build.

 

Μετά από τη σύντομη εμπειρία με το dk1 και το dk2 για μένα δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής. Η αγορά του είναι μονόδρομος. It is THAT good. Δε θα ξεχάσω πώς ήταν όταν πρωτοείδα μέσα από το dk1 το Blackwood του LFS. Τόσα χρόνια είχα περάσει άπειρες ώρες σε αυτό, και όταν φόρεσα το dk1 ήταν σα να μπήκα για πρώτη φορά στην πίστα. Παρά την τραγική ανάλυση του dk1 για 1η φορά ένιωσα ότι ήμουν ΜΕΣΑ στο location με το αυτοκίνητό μου.

 

Τώρα αν του χρόνου ή σε 2-3 χρόνια τα vr headsets γίνουν πιο προσιτά για όλους(πιστεύω πως ναι) θα είναι πολύ ευχάριστο. Δε σκοπεύω να περιμένω μέχρι το 2018 όμως για VR.

Ξερεις ποιο ειναι το προβλημα ομως? οτι μιλας για ενα μονο τυπο παιχνιδιουπου ασχολειτε μονο το 5% του πλανητη. Ολοι οι αλλοι απλα θα το δοκιμασουν θα τους κουρασει και θα το βγαλουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.