Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Πολύ περίεργο που σου έσπασε ο encoder τόσο γρήγορα. Σίγουρα θα στο επισκευάσει η Logitech.

 

Εγώ πάλι από την αρχή το φοβόμουν αυτό... Την τιμονιέρα από τότε που την πήρα (2 μήνες) την έχω μόνιμα στο pc και κάθε φορά που το ανοίγω σκέφτομαι πόσο καταπονείται η τιμονιέρα που κάνει calibration και γυρνάει με τόση δύναμη κάνοντας μάλιστα τόσο θόρυβο όταν φτάνει στο τέλος της διαδρομής. Άσε που εσύ δεν στουκάρεις συχνά... Νομίζω μετά από ένα τρακάρισμα σε δέντρο στο dirt rally με δυνατό τράνταγμα το έπαθε.. Στην αρχή σκέφτηκα πως είναι feature επειδή το τράκαρα άσχημα, αλλά δεν επανήλθε ποτέ από τότε... και σε όλα τα παιχνίδια έχει πρόβλημα. Ποτέ ξανά force feedback 100%!!! στο 80% το πολύ!

 

 

Κάνε ένα τελευταίο τεστ.

 

Κάνε exit τον Logitech profiler κ μετά φόρτωσε το AC. Εκεί κάνε από την αρχή το calibration wheel, όλα τα βήματα. Αν μετά in game στο δείχνει πάλι λάθος ή αν αλλάζει συνεχώς η θέση του κέντρου, τότε όντως έχει ραγίσει το optical encoder και ολισθαίνει.

 

Καλά ξεμπερδέματα.

 

 

Η αλήθεια είναι πως δεν το δοκίμασα να φορτώσω παιχνίδι κατευθείαν από το steam, γιατί πάντα από τον profiler τα φορτώνω (πάντως wheel calibration μέσα από τον wizard του assetto corsa έχω κάνει και αυτό που πρόσεξα είναι πως στο βήμα που λέει "center the wheel" δε θεωρεί πως έχει κεντράρει αν το έχω στην ευθεία.. πρέπει να το στρίψω αριστερά για να μου βγάλει το "press any button") ... θα την ξαναστείσω πάντως και θα κάνω κι άλλες δοκιμές, κάνοντας και uninstall τον profiler, αν και δεν είμαι αισιόδοξος.. Νομίζω πως το πρόβλημα είναι hardwarικό.

Έγινε επεξεργασία από Anthemius
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι από την αρχή το φοβόμουν αυτό... Την τιμονιέρα από τότε που την πήρα (2 μήνες) την έχω μόνιμα στο pc και κάθε φορά που το ανοίγω σκέφτομαι πόσο καταπονείται η τιμονιέρα που κάνει calibration και γυρνάει με τόση δύναμη κάνοντας μάλιστα τόσο θόρυβο όταν φτάνει στο τέλος της διαδρομής. Άσε που εσύ δεν στουκάρεις συχνά... Νομίζω μετά από ένα τρακάρισμα σε δέντρο στο dirt rally με δυνατό τράνταγμα το έπαθε.. Στην αρχή σκέφτηκα πως είναι feature επειδή το τράκαρα άσχημα, αλλά δεν επανήλθε ποτέ από τότε... και σε όλα τα παιχνίδια έχει πρόβλημα. Ποτέ ξανά force feedback 100%!!! στο 80% το πολύ!

 

Αν ειναι δυνατον να μετραμε τις στουκες.Εχω την G25 8+ χρονια τωρα.Εχει περασει απο αρκετα χερια επειδη μαζευομασταν και παιζαμε.Εχει περασει απο πολλες στουκες ,πολλα παιχνιδια , της εχω πεταξει τα ματια εξω και το μοναδικο προβλημα που εβγαλε ειναι προχθες με τον συμπλεκτη που τρεμοπαιζε.

Να ναι καλα και να αντεξει αλλα τοσα!

Οποτε το προβλημα σου κατα 99,9% ειναι hardwariko και θα πας για αλλαγη.Δε πρεπει να "φοβομαστε" να τις χρησιμοποιουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

R.I.P. G27!!!
 
ούτε επισκευή;;;;;;;;;;;; Ούτε ένα εκπτωτικό κουπόνι????  ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑαααααααααααααααααααααααααααα!!!!
 
 
Dear Anthimos,

My name is Maciej, I understand that you would like assistance with your G27 Racing Wheel.

It looks like the wheel is faulty. G27 is not produced anymore so stock is very low everywhere. We also do not have it anymore. Please accept the refund from the store, as the store is responsible for the warranty.

For future reference your case reference number is 01295824. This will allow us to quickly find the contact history when you need additional help. If we do not receive a reply, your support request will eventually be closed and set to "solved". A survey will be sent to you to gather your feedback.

To contact us by phone or obtain additional information (FAQ's, Forum, Manuals, etc.) please visit support.logitech.com

Best regards,
Maciej
Logitech Customer Care
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Άρα νομίζω ανοίγονται 2 επιλογές :

 

1. Απαιτείς τα λεφτά σου πίσω από το Πλαίσιο. Βάση νόμου δεν μπορούν να μη στα δώσουν. Πιστωτικά κ συναφή μην τα δεχθείς. Με τα λεφτά αγοράζεις μια μεταχειρισμένη.

2. Αλλάζεις μόνος σου το encoder.

 

Προσωπικά θα έκανα το 2.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που σκέφτομαι να κάνω είναι να απαντήσω στην logitech και να τους πω ευχαριστώ πολύ που με ενημέρωσαν πως δεν ισχύει καμια εγγύηση πλεον σε περίπτωση που κάποιος αγοράσει καινουρια G27 (πουλιέται ακόμα στα amazon και αλλού), για ενημερώσω όλη την παγκόσμια ιντερνετική simracing κοινότητα!!!  :yikes:

 

Μετά, και αφού ηρεμήσω δεν ξέρω τι θα κάνω... :wacko:  :blink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το αποφασίσεις, θα ήθελα να συμμετέχω στην αγορά. Θα μοιραστούμε το κόστος. Δεν έχει πρόβλημα η δικιά μου , αλλά γνωρίζοντας ότι είναι μια πιθανή μελλοντική αστοχία, θα ήθελα να είμαι καλυμμένος.


Το πρώτο που σκέφτομαι να κάνω είναι να απαντήσω στην logitech και να τους πω ευχαριστώ πολύ που με ενημέρωσαν πως δεν ισχύει καμια εγγύηση πλεον σε περίπτωση που κάποιος αγοράσει καινουρια G27 (πουλιέται ακόμα στα amazon και αλλού), για ενημερώσω όλη την παγκόσμια ιντερνετική simracing κοινότητα!!!  :yikes:

 

Μετά, και αφού ηρεμήσω δεν ξέρω τι θα κάνω... :wacko:  :blink:

 

Εγγύηση έχεις. Θα πάρεις refund. Απλά δεν μπορεί μια εταιρία να σε καλύπτει συνέχεια. Η αλήθεια έιναι, ότι ιδανικά θα έπρεπε να έχει stock για 3 χρόνια από την τελευταία πώληση. Αλλά τί φταίει η Logitech αν ένα κατάστημα έχει τρελό απόθεμα κ πουλήσει την τελευταία πχ το 2020???

 

Για αυτό σου λέει ξεκάθαρα ότι θα σε καλύψει στο κόστος αγοράς.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βοηθήσω αν θες στην αλλαγή του encoder όταν γυρίσω Ελλάδα.. Δεν είναι και τόσο δύσκολο και το έχω ήδη κάνει σε 2 g25

 

Είσαι Θεός! τι Θεός.. Ημίθεος και βάλε!!  :D

Θα μου κάνεις και ιδιαίτερα μαθήματα όμως! οκ;  :p  Κερνώ και esspresaki! Θα πω και την κυρά να ετοιμάσει πίτα! (τραπεζώματα αλλά 10ετία 80! λολ!)

 

Πότε έρχεσαι; Εγώ προχωρώ σε αγορά του encoder από εδώ: http://www.cmlaserservice.com/page_g25_g27_optical_encoder_wheel.html

 

 

Αν το αποφασίσεις, θα ήθελα να συμμετέχω στην αγορά. Θα μοιραστούμε το κόστος. Δεν έχει πρόβλημα η δικιά μου , αλλά γνωρίζοντας ότι είναι μια πιθανή μελλοντική αστοχία, θα ήθελα να είμαι καλυμμένος.

 

 

ΟΚ! παίρνω 2  :)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι Θεός! τι Θεός.. Ημίθεος και βάλε!! :D

Θα μου κάνεις και ιδιαίτερα μαθήματα όμως! οκ; [emoji14] Κερνώ και esspresaki! Θα πω και την κυρά να ετοιμάσει πίτα! (τραπεζώματα αλλά 10ετία 80! λολ!)

Πότε έρχεσαι; Εγώ προχωρώ σε αγορά του encoder από εδώ: http://www.cmlaserservice.com/page_g25_g27_optical_encoder_wheel.html

ΟΚ! παίρνω 2 :)

Θα είμαι Θεσ τα 2 επόμενα παρασκευοσάββατα και μετά Χριστούγεννα! Δε θα τη γλιτώσεις με εσπρεσάκι, θέλω φραπουτσίνο [emoji1]
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τους έστειλα ένα e-mail απογοήτευσης για τον χειρισμό του θέματος... Δε νομίζω να ιδρώσει το αυτί τους, αλλά έτσι για το γ@μωτο, έστω ένα mouspad του 1 euro θα έπρεπε, κάτι τέλος πάντων, brand new είναι! Εγώ πάντως το θέμα δεν το έκλεισα.. ΣΥνέχισα την επικοινωνία και ξανα-περιμένω απάντηση... Μη σου πω πως ψιλοζητιάνεψα την G29, λέγοντας τους πως αφού η G27 έχει σταματήσει και έχει αντικατασταθεί από την G29, θα περίμενα αφού υπάρχει αδυναμίας επισκευής, αντικατάσταση με την G29!  :p

 

Και ακόμα δεν αγόρασα το encoder γιατί παιδεύομαι με το balance του PAYPAL που δε φτάνει ! Γ..ώ Τα Capital Controls μου!

Έγινε επεξεργασία από Anthemius
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.