Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

μετα απο ενα μηνα ψαξιμο, παραγγελθηκαν και ηρθαν οι πλαινες 24ρες παρεα στην XL2411Τ. acer b243h και b243phl κατι τετοιο. εχει και displayport η μια. ευκαιρια απο ebay.de με τυπο που πουλαγε 100 τη μια με παζαρια! :D

 

20151117_174854_HDR.jpg

20151117_181041.jpg

 

τρομερη κατασταση...

 

τωρα εκτιμω πολυ το triple screen setup του assetto, ειδικα με το angle compensation για τις πλαινες τρομερο, αλλα παραειναι ρεαλιστικο το fov τελικα οταν τελιωσεις το σεταρισμα. βλεπεις μονο δρομο και ειναι καπως.... εκει ειναι το σωστο fov βεβαια, βλεπε δευτερη φωτο (με κλικ μεγαλωνει). αλλα καλυτερα θελει πολυ μεγαλες οθονες και κοντα σου. μαλλον θα καταληξω και γω σε single screen με ολιγον μεγαλυτερο fov καπου στο 25-30.

 

τωρα εχω θεματακια με το eyefinity σε σχεση με πριν που ειχα 2 19ρες στο πλαι, αλλα θα λυθουν (πιστευω)

Πολύ ωραία η θέα!!! Κατάλαβα ότι δεν σου πολυαρέσει, γιατί? Τι fov έχει με τις τρεις οθόνες?

Πάντως το 25-30 είναι πολύ λίγο για μονή οθόνη - πολύ λίγη πληροφορία!

Link to comment
Share on other sites

πριν με 2 19ρες για πλαινες επαιζα με 28. μ αρεσε το συνηθισα. στην εικονα εδω φαινεται ωραιο αλλα οταν παιζεις καταλαβαινεις οτι βλεπεις λιγα πραματα τελικα. καταλαβαινεις με τη μια ομως οτι η ταχυτητα και οι αποστασεις απο τα αλλα αμαξια ειναι ρεαλιστικη πληρως. νομιζω στην εικονα πλησιαζει το 16-17 ας πουμε αν το ρυθμιζες απο το κλασικο app.

 

σε triple screen (αν το βαλεις απο τα options δηλαδη κατω απο την αναλυση) υπαρχει αλλο ενα in game app που καταργει το κλασικο fov και σε βαζει να ρυθμισεις το παιχνιδι με διαστασεις οθονων, αποστασεις και γωνιες. οταν τελιωσεις εχεις μια κατασταση φυσικα με πολυ μικρο fov διοτι αναλαμβανει ο αλγοριθμος να στο φτιαξει ιδανικα. για να πειραξεις το fov σε triple screen πρεπει να πειραξεις καποια διασταση και μετα χαλανε κι αλλα.... (λογικα πειραζεις μονο την αποσταση απο το ματι, οσο την μικραινεις μεγαλωνει το fov)

 

οποτε πολλοι καταληγουν σε single screen 5760χ1080 πχ και αυξανουν απλα το fov. bezel compensation γινεται απο τα windows, οποτε λειπει μονο το angle correction.

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι θα μας βολεψει ολους το occulus η τα παρεμφερη. Απο οτι εχω δει μονο σε racing αξιζει σε ολα τα αλλα εχεις θεμα και εχω αρχισει να σκεφτομαι το γιατι να δωσω αυτα τα λεφτα για ενα παιχνιδι που δεν ειναι και το βασικο στη λιστα μου, παιζω γενικα πολλα παιχιδια, και να μην παω σε triple screen που θα κανει για ολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@fatalara, για μένα το Rift είναι το holy grail!!

Γι'αυτό κρατιέμαι να μην πάρω monitor(s) αυτό το διάστημα, γιατί θα χρειαστεί να ξηλωθώ για vga+rift όταν με το καλό βγει..

 

Για racing είναι must, για fps νομίζω το ίδιο.. rpg/strategy και 3rd person όχι τόσο, αλλά εκεί καλύπτει το 1 monitor I think... Για πες..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@fatalara, για μένα το Rift είναι το holy grail!!

Γι'αυτό κρατιέμαι να μην πάρω monitor(s) αυτό το διάστημα, γιατί θα χρειαστεί να ξηλωθώ για vga+rift όταν με το καλό βγει..

 

Για racing είναι must, για fps νομίζω το ίδιο.. rpg/strategy και 3rd person όχι τόσο, αλλά εκεί καλύπτει το 1 monitor I think... Για πες..

 

+1000. Το δοκίμασα τις προάλλες και χάζεψα. Day one αγορά θα ήταν αν είχα τα λαλά.  :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@fatalara, για μένα το Rift είναι το holy grail!!

Γι'αυτό κρατιέμαι να μην πάρω monitor(s) αυτό το διάστημα, γιατί θα χρειαστεί να ξηλωθώ για vga+rift όταν με το καλό βγει..

 

Για racing είναι must, για fps νομίζω το ίδιο.. rpg/strategy και 3rd person όχι τόσο, αλλά εκεί καλύπτει το 1 monitor I think... Για πες..

Ειναι οντως must για racing. Fps που εχω δει υπαρχει προβλημα σε δυο σημεια, το ενα ειναι οτι αν εχεις ανοιχτο το head tracking και κουνας το κεφαλι σου συμπεριφερεται σαν να κουνας το ποντικι, κουνιεται δλδ με κεντρο τον κερσορα. Η λυση ειναι η να σβησεις το head tracking και να παιξεις κανονικα η με χειριστηριο χωρις να δουλευεις τον δεξι μοχλο και να σημαδευεις με το κεφαλι. Και οι δυο περιπτωσεις εχουν το εξης θεμα, βαθος 3D, ο κερσορας βρισκεται ακριβως στο υψος της επιφανιας της οθονης και ολα τα στο βαθος και αυτο σημαινει δυο σημεια εστιασης. Για παραδειγμα ειναι σαν να σημαδευεις με οπλο κρατοντας ανοιχτα και τα δυο ματια, εγω εκλεινα το ενα για να τα φερω στην ιδια ευθεια.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το VR το περιμένω αποκλειστικά και μόνο γιατί πιστεύω ότι θα είναι ότι καλύτερο από πλευράς immersion, γνωρίζω αρκετά άτομα που το χρησιμοποιούν αποκλειστικά στο iRacing μετά από Triple screens και είναι super ανταγωνιστικά χωρίς να σκέφτονται επιστροφή σε monitors και περιμένωντας να τα ξανασκάσουν μόλις βγεί το retail model για να το αποκτήσουν. Όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια που παίζω θα συνεχίσω να τα παίζω στο monitor.

 

Ελπίζω μόνο να μπορούμε εύκολα να το αποκτήσουμε στην ψαροκώσταινα από ευρωπαϊκά sites χωρίς δασμούς και χωρίς μεγάλες αναμονές.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η πατέντα με τους μαγνήτες! Θα προσπαθήσω να την αντιγράψω!!

 

@Aris Teidis,

Ορίστε ένα μερικώς συναρμολογημένο κιτ για όσους θέλουν να φτιάξουν direct drive servo. @mad_dog, σκέψου το σοβαρά. Κρίμα να παίζεις το καλύτερο σιμ του γνωστού multiverse με τιμόνι από τη λαϊκή :p

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η πατέντα με τους μαγνήτες! Θα προσπαθήσω να την αντιγράψω!!

 

@Aris Teidis,

Ορίστε ένα μερικώς συναρμολογημένο κιτ για όσους θέλουν να φτιάξουν direct drive servo. @mad_dog, σκέψου το σοβαρά. Κρίμα να παίζεις το καλύτερο σιμ του γνωστού multiverse με τιμόνι από τη λαϊκή :p

Σ' ευχαριστώ Άκη, Σε λίρες Αγγλίας? Χωρίς τελωνεία και μπλεξίματα? Έφυγα! Πουλάω την Fanatec CSW! Xμ, πότε λήγουν τα capital controls? :wall:

 

Για την πατέντα και εγώ το σκεφτόμουν. Τι υλικό όμως θα χρησιμοποιήσεις? Το πλέξιγλας μου φαίνεται κατάλληλο.

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
Link to comment
Share on other sites

thanks! ωραιο ειναι αλλα εχει μπει σε sleep :( ....

 

παω μεγαρα ξεκινησα απο προπερσι.. ειχα παει και σαββατο μπηκα για ενα σεσσιον μονο. πηγα βασικα να πιω ενα καφε με κατι φιλους εκει και εφυγα, λογω παιδιου τωρα δε με παιρνει για ολοημερο ακομα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για 2.5 ωρες ακομη το amazon.co.uk εχει την thrustmaster T150 110λιρες. για black friday deal. οποιος πιστος ενδιαφερεται ας τρεξει
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B015CNQVZ2?psc=1&redirect=true&ref_=ox_sc_act_title_1&smid=A3P5ROKL5A1OLE

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η πατέντα με τους μαγνήτες! Θα προσπαθήσω να την αντιγράψω!!

 

@Aris Teidis,

Ορίστε ένα μερικώς συναρμολογημένο κιτ για όσους θέλουν να φτιάξουν direct drive servo. @mad_dog, σκέψου το σοβαρά. Κρίμα να παίζεις το καλύτερο σιμ του γνωστού multiverse με τιμόνι από τη λαϊκή :p

 

Να σαι καλά, σκέφτομαι το παρακάτω ίσως βοηθήσει φίλους να το φτιάξουν...

 

Kαι αυτό φαίνεται καλό ομως...

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως σε αυτό το thread θα πρέπει να το αναφέρω, για να λέμε και τα καλά...

Η logitech (Ευρώπης, και μάλλον UK γιατί με αυτήν μιλάω), επιβεβαίωσε και επισήμως μέσω e-mail πως θα μου αντικαταστήσει την ελαττωματική G27 (encoder issue) με την νέα G29 και το νέο h-shifter, δεδομένου πως η G27 σταμάτησε να παράγεται πλέον. Το μόνο αρνητικό είναι πως λόγω περιορισμένης παραγωγής, τα καινουρια κομματια αναμένονται αρχές Δεκεμβρίου, οπότε κάπου εκεί υπολογίζουν να την στείλουν (Άρα κατά τα Χριστούγεννα το βλεπω να μου έρθει). Γι αυτόν το λόγω, και κυρίως επειδή καθυςτερεί αρκετά η όλη διαδικαςία αντικατάστασης, μου χάρισαν και ενα pc game code επιλογής μου ανάμεσα σε 3 που προτειναν (για την ιστορία, διάλεξα το battlefield hardline ultimate edition).

Μπορεί να ακούγεται σα διαφημιση, αλλά όταν μια εταιρία αντιμετωπίζει με τέτοιο τρόπο τους άτυχους πελάτες της που αγόρασαν ένα ελαττωματικό προϊόν, νομίζω αξίζει να διαφημιστεί, ειδικά σε τέτοια προϊόντα που δεν τα λες και φτηνά.

Ραντεβού λοιπόν στις πίστες του assetto corsa και rfactor2 με την καινούρια χρονιά! :)

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.