Jump to content



Υπερκοστολογησεις η ΟΧΙ?!?!


Recommended Posts

ρε φίλε εσύ αγόρασες; Αν ναι τον ενθάρρυνες αν όχι τι δε καταλαβαίνεις από όσα έγραψα πριν; :p

Θα κανω μια μικρη παρενθεση με αυτο το ποστ και αυτοματα θα κλεισει ... διοτι θεωρω οτι ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα.

Θα το γενικευσω λιγο ... αλλα θα πω την αποψη μου (ταπεινα παντα πως το βλεπω εγω) , οπως την εχω πει καποιες φορες κατα καιρους.

Τετοιοι τυποι που πουλανε με 'πονηρια' , η προσπαθουν να αγορασουν με 'πονηρια' ... και βλεπουν τους αλλους σαν 'πορτοφολι' και οτι απο παντου θελουν να κερδιζουν και να μην χανουν χρηματα (να βγαζουν και παραπανω δλδ) ειναι οι τυποι που στην καθημερινοτητα μας :

- θα πανε να χωθουν στη θεση παρκινγκ που εκανες 1.5 ωρα να βρεις και ησουν ετοιμη να κανεις οπισθεν να παρκαρεις με αλαρμ αναμενα. Και θα σου βγει και απο πανω οτι εγω την προλαβα.

- θα πανε να την πεσουν στην γκομενα σου ενω βλεπει οτι ειστε μαζι , την ωρα που θα πας τουαλετα.

- θα σου ριξει την μηχανη κατω και θα σηκωθει να φυγει.

- θα σε λασπολογει στην εταιρεια που δουλευεις για παρει αυτος προαγωγη η να εχει καλυτερη 'εικονα'.

Οποτε με το να μην λες τιποτα σε τετοιους τυπους (δεν χρειαζεται δλδ να αγορασεις και μονο) ... τους ενθαρυνεις να συνεχιζουν το 'με πονηρια' σκεπτικο τους ... εις βαρος των αλλων!!!!

Bάλε τα αγγελία εδώ και μην χολοσκάς, αν είναι υπερκοστολογημένα δεν θα κουνηθεί ''φύλλο'' αν όχι θα δεχθείς βροχή απο πμ:smoke:

Υπαρχουν ηδη σε αγγελια...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν υπαρχει λογικη στις αγγελιες.Πουλαω εδω και περιπου 6-7 μηνες ενα κουτι που καινουργιο εχει γυρο στα 130 ευρω στα 50 και δεν το περνει κανεις.Απο εκει και περα αν το βαλω 40 θα το πουλησω.Το θεμα δεν ειναι τα 10 ευρω αλλα σκεφτομενος οτι 1. και βασικο δεν καιγομαι για τα 50 ευρω και στα 40 ευρω θα νιωσω μ... και 2 οτι το full tower που εχω τωρα υπαρχει μονο και μονο επειδη εχω μεσα το xtreme accelator στην καρτα γραφικων που δεν χωραει στο αλλο κουτι οποτε αν αλλαξω καποια στιγμη καρτα μπορει να βαλω το παλιο κουτι παλι, δεν ριχνω την τιμη.

Τωρα αν εσυ καιγεσαι να το πουλησεις τα σκοτωνεις να φυγουν.αν δεν καιγεσαι περιμενεις στην τιμη που θες να δεις αν φυγουν.Αν περασει πολυ καιρος και δεν θες να τα σκοτωσεις βρισκεις αλλες χρησεις τους (πχ 2o pc ).Βασικο ειναι να βαζεις αγγελιες σε πολλα διαφορετικα μερη.Ενα tip ειναι να βαλεις fleamarket και χρυση ευκαιρια.

Έγινε επεξεργασία από Aias
Link to comment
Share on other sites

Το γενικεύεις το πράγμα ενώ είναι συγκεκριμένο.

Ολοι λίγο πολύ σου λένε ότι οι τιμές είναι normal. Τι το πας παραπέρα;

Ο ίδιος είπες ότι δε καίγεσαι να τα δώσεις.

Απλά στο λέω γιατί αν το δω και εγώ απο άλλη οπτική το θέμα που άνοιξες, μπορεί να το πάρω σαν έμμεση διαφήμιση της αγγελίας σου και είναι κάτι που δεν επιτρέπεται.

Το θέμα θεωρώ ότι έχει απαντηθεί βασικά και απλά παέι σε κιθάρες, μηχανές και πάρκινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Το γενικεύεις το πράγμα ενώ είναι συγκεκριμένο.

Ολοι λίγο πολύ σου λένε ότι οι τιμές είναι normal. Τι το πας παραπέρα;

Ο ίδιος είπες ότι δε καίγεσαι να τα δώσεις.

Απλά στο λέω γιατί αν το δω και εγώ απο άλλη οπτική το θέμα που άνοιξες, μπορεί να το πάρω σαν έμμεση διαφήμιση της αγγελίας σου και είναι κάτι που δεν επιτρέπεται.

Το θέμα θεωρώ ότι έχει απαντηθεί βασικά και απλά παέι σε κιθάρες, μηχανές και πάρκινγκ.

1. απαντησα απλα στο ολο κονσεπτ-σκεπτικο σου που ειχες εξαρχης , οτι δεν ειναι σωστο το 'οσο θες πουλα' γιατι κατα βαθος δεν το θεμα δεν μενει μονο στις πωλησεις.

2. Αν οντως ηθελα να κανω διαφημιση οπως λες την αγγελια μου... θα μπορουσα να της ειχα κανει και Bump. Σωστα??? Αλλα αν τσεκαρεις ειναι πολυ πισω θαμμενη στις αγγελιες. Απλα θελησα να το συζητησω εδω επειδη το TheLab το θεωρω μια πιο κλειστη κοινωνια απο ενα 'ξεφραγκο αμπελι' , οποτε συγγνωμη κιολας!!!

Πουλαω εδω και περιπου 6-7 μηνες ενα κουτι που καινουργιο εχει γυρο στα 130 ευρω στα 50 και δεν το περνει κανεις.

Το θεμα ειναι να υπαρχει καινουριο και να κοστιζει τοσο στην κατωτατη τιμη. Αλλιως αν δεν υπαρχει σε καινουριο , τοτε βγαζεις τιμη με κρητιριο ποσο το δινουν τωρα μεταχειρισμενο.

Εγω ειχα παρει ενα Aerocool Xpredator Black Edition 70 ευρω οταν καινουριο εχει 160 και ενοιωθα και τυχερος!!!

Έγινε επεξεργασία από Dark Oblivion
Link to comment
Share on other sites

Είναι στιγμές που αναρωτιέμαι αν πληκτρολογώ Ελληνικά ή Κινέζικα. :p

Σου είπα πούλα όσο θεωρείς σωστό μιας και είσαι παλιό μέλος και έχεις εμπειρία. Δεν είσαι κάποιος που θέλει 400ευρώ για μια crt που είχε αγοράσει πριν 10 χρόνια στα 1000 ευρώ (δεν είναι τυχαίο το παράδειγμα).

Για το θέμα διαφήμισης. Ένα προϊόν σε ένα κατάστημα αν του αλλάξεις ράφι είναι πάλι στο ίδιο κατάστημα, αν το παρουσιάσεις σε κάποιο άλλο σημείο/μαγαζί/σταθμό/subforum εκτός μαγαζιού/αγγελίες είναι διαφήμιση. Δεν χρειάζεται να αρπάζεσαι. Αν το θεωρούσα διαφήμιση δε θα μου απαντούσες.

Δε θα το συνεχίσω το θέμα και το προσπερνάω, αλλά ξαναλέω το θέμα σου έχει απαντηθεί ήδη και το ψειρίζεις.

φιλικά πάντα!

Καλές πωλήσεις

Link to comment
Share on other sites

Το γενικεύεις το πράγμα ενώ είναι συγκεκριμένο.

Απλά στο λέω γιατί αν το δω και εγώ απο άλλη οπτική το θέμα που άνοιξες, μπορεί να το πάρω σαν έμμεση διαφήμιση της αγγελίας σου και είναι κάτι που δεν επιτρέπεται.

Νομίζω είσαι φάουλ Αγάπη, το πας πολύ μακρυά. :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είσαι φάουλ Αγάπη, το πας πολύ μακρυά. :giveup:

και ειναι και δεν ειναι, γιατι οντως το θεμα παρατραβηξε...

Δεν το λεω σαν κατηγορια στο θεματοθετη, -καμια σχεση- αλλα ρε φιλε ΑΝ εισαι μια χαρα με τον εαυτο σου και ξερεις πως οι τιμες που βαζεις ειναι λογικες τι το ψειριζεις τοσο? ειδικα οταν τοσα μελη σου λενε πως εισαι οκ?

Δε χρειαζονται πια ΤΟΟΟΣΕΣ ευαισθησιες, ξερεις ποσα μαλ....να τρολλς θελουν να εκμεταλευτουν ανθρωπους που δειχνουν ευαλωτοι? (και πολλες φορες το πετυχαινουν).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15869]Dark Oblivion[/MENTION] Αδερφέ αυτό που λες για τις τιμές που παίζουν τώρα σε νέα κτλ στον υπολογισμό του πόσο πάει μεταχειρισμένο δεν ισχύει.

Θυμάσαι πριν λίγο καιρό τι έγινε με τις 680/770; Έβρισκες σε μαγαζί την 680 €450 και της ίδιας εταιρίας η 770 (η ίδια η κάρτα με ένα διαφορετικό αυτοκόλλητο στα pegs και άλλο bios ουσιαστικά) στα €350. Ε, στη περίπτωση σου γαντέμιασες και συ, γιατί βγήκε ο anniversary που ρίχνει την ουσιαστική τιμή του Pentium σου τρελά. Τι σημασία έχει που υπάρχει ακόμα στα μαγαζιά στα 55 όταν στα 60 παίρνεις τον g3258.

Επίσης κάνεις λάθος που ψάχνεις τις συγκεκριμένες μνήμες στο σκρουτζ. Να'ταν καμιά σπέσιαλ εντίσιον (ακα dom plats ή κάμια με λαμπάκια κτλ) να σου πω οκ. Αλλά στις value ram...μπα. Με 37 παίρνεις φρέσκιες 1866ρες οπότε καταλαβαίνεις δεν υπάρχει νόημα να τις κοστολογείς 40 τις δικές σου καινούριες.

Πάντως, παρ'αυτά όχι, δεν το υπερκοστολογείς το συστηματάκι, απλά λόγω συγκυριών δεν είναι καλή πρόταση σε αυτά τα €. Έτσι καταλαβαίνω την άποψη σου, όμως πρέπει να καταλάβεις και το σκεπτικό που μπορεί να έχουν αυτοί που παραπονέθηκαν στην αγγελία σου: Υπάρχουν καλύτερες προτάσεις για καινούριο σε παρόμοια φράγκα.

Link to comment
Share on other sites

@Dark Oblivion Αδερφέ αυτό που λες για τις τιμές που παίζουν τώρα σε νέα κτλ στον υπολογισμό του πόσο πάει μεταχειρισμένο δεν ισχύει.

Θυμάσαι πριν λίγο καιρό τι έγινε με τις 680/770; Έβρισκες σε μαγαζί την 680 €450 και της ίδιας εταιρίας η 770 (η ίδια η κάρτα με ένα διαφορετικό αυτοκόλλητο στα pegs και άλλο bios ουσιαστικά) στα €350. Ε, στη περίπτωση σου γαντέμιασες και συ, γιατί βγήκε ο anniversary που ρίχνει την ουσιαστική τιμή του Pentium σου τρελά. Τι σημασία έχει που υπάρχει ακόμα στα μαγαζιά στα 55 όταν στα 60 παίρνεις τον g3258.

Επίσης κάνεις λάθος που ψάχνεις τις συγκεκριμένες μνήμες στο σκρουτζ. Να'ταν καμιά σπέσιαλ εντίσιον (ακα dom plats ή κάμια με λαμπάκια κτλ) να σου πω οκ. Αλλά στις value ram...μπα. Με 37 παίρνεις φρέσκιες 1866ρες οπότε καταλαβαίνεις δεν υπάρχει νόημα να τις κοστολογείς 40 τις δικές σου καινούριες.

Πάντως, παρ'αυτά όχι, δεν το υπερκοστολογείς το συστηματάκι, απλά λόγω συγκυριών δεν είναι καλή πρόταση σε αυτά τα €. Έτσι καταλαβαίνω την άποψη σου, όμως πρέπει να καταλάβεις και το σκεπτικό που μπορεί να έχουν αυτοί που παραπονέθηκαν στην αγγελία σου: Υπάρχουν καλύτερες προτάσεις για καινούριο σε παρόμοια φράγκα.

Πραγματικα δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου....

Τις τιμες δεν τις βγαζω εγω , αλλα οι εταιρειες ... και αυτες οι τιμες υπαρχουν στα ραφια και Online.

Ειτε οτι ο cpu εχει 55 , ειτε οτι η ram εχει 40. Ειναι τιμες που υπαρχουν και που τις βλεπουν ολοι. H ram τοσο εχει στο σκρουτζ η σε καταστηματα.... δεν την κοστολογω εγω 40. Εγω την κοστολογω μεταχειρισμενη. Αλλα αφου 40 εχει καινουρια στο ραφι , τι να κανουμε? Αν δεν υπηρχε στο ραφι και δεν υπηρχε τιμη σε καινουρια ναι , θα αναγκαζομουν να την σκοτωσω.

Απο κει και υστερα , απορω πραγματικα γιατι τοτε αφου στα λεφτα του σετ μου υπαρχουν καλυτερα μηχανηματακια (δλδ στα 130 ευρω πχ που ειναι χαμηλο το ποσο) η εκαστοτε ενδιαφερομενοι δεν πηγαν γι 'αυτα?!?! Δλδ αν ειναι να δωσουν 80 (που προφανως αυτο ηθελαν , η μηπως να χαρισω και να τα παω και σπιτι τους???!!!) γιατι δεν εδιναν 40-50 ακομα και να παρουν τα καλυτερα μηχανηματακια?!?!?!

Ειδου η απορια...

ΥΓ : τα κομματια του σετ στο σκρουτζ υπαρχουν σε αρκετα καταστηματα. Δλδ δεν ειναι στοκ σε ενα μονο μαγαζι που δεν εχει ασχοληθει να αλλαξει τιμες και υπερκοστολογει, οπως πολλες φορες συμβαινει.

Έγινε επεξεργασία από Dark Oblivion
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15869]Dark Oblivion[/MENTION] δεν εχεις εμπειρια στο συγκεκριμενο χωρο και αυτο φαινεται και γι αυτο χαλιεσαι..

Εχεις αναφερει 100 παραδειγματα απο τις αγοραπωλησιες σου σε μουσικα φορουμ και προφανως αυτο ξερεις. Δεν ειναι το ιδιο εδω. Στο ΙΤ βρισκεις αμετρητα παραπλησια προιοντα χωρις ουσιωδεις διαφορες, συνεπως πρεπει να τον δελεασεις τον αγοραστη. Εχω φιλους μουσικους και δεν εχουν κατεβασει τιποτε στη ζωη τους.. και αν ποτε κατεβασουν κατι και τους αρεσει θα πανε την επομενη να το αγορασουν! Ειστε αλλη φαρα, οπως και να το κανουμε. Εδω καλυτερα να μην αναφερω τί κανει το 90+%..

Επισης πολυ πιθανο να επεσες και σε περιπτωσεις ψιλικατζηδων.. και 80 ευρω να το εδινες παλι θα το παζαρευαν. Με το σκεπτικο "αφου εχουμε ηδη guaranteed τα 80 γιατι να μη προσπαθησω να το κατεβασω κι αλλο..?!" Ειναι πολλοι και ειναι σπ@σαρ@#$δες

Ή και συγκυρια που κανεις δεν ψαχνεται να αγορασει οπως ειπε η karmen

Οσο θελεις εσυ πουλα το μηχανημα σου.. :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν μου κανουν τσιγκουνικες προσφορες απανταω το εξής, προτειμω να τα καψω παρα να σου τα δωσω.

Οποτε Dark μην χαλιεσαι τσάμπα και ακολουθα το δρομο που χαραζει ο seba.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες αυτο δεν εχετε καταλαβει ΤΟΣΗ ωρα:

( @Trexx )

ΤΩΡΙΝΕΣ ΤΙΜΕΣ ΣΚΡΟΥΤΖ:

- Μητρικη : 75 (80 αμεσα διαθεσιμη)

- CPU : 56 (57 αμεσα διαθεσιμος)

- Ram : 40 (42 αμεσα διαθεσιμο)

Συνολο 170-180 ευρω.

Μειον το 30% = 120-130 ευρω.

Καποιος μου ειπε να του πω τιμη του σετ χωρις ram και του λεω : 100 (αντε 95). Και ειπε οτι δινω ακριβα!!!

Αρα κοστολογω ακριβα οπως λενε καποιοι?!?!?!

Πάντως για τον μεταχειρισμένο επεξεργαστή που λές 40 ευρώ (μείον 30%) άλλοι τον πουλάνε σφραγισμένο 40 i5 4690k---i5 4670k---i7 4790k---ssd - Insomnia.gr χωρίς παρεξήγηση πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις εμπειρία στις πωλήσεις, κακως ανοιξες νημα.

Σου λενε μ@λακιες? Ευγενικα απαντας ότι δεν σε νοιάζει κ προχωρας. τερμα....

α κ μην συγκρινετε οταν κάποιο σκοτωνουν κομματια. Μπορει να έχει αμεση αναγκη για ρευστο. Δεν ρυθμιζει την αγορά ενος αντικειμένου μια αγγελία μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για τον μεταχειρισμένο επεξεργαστή που λές 40 ευρώ (μείον 30%) άλλοι τον πουλάνε σφραγισμένο 40 i5 4690k---i5 4670k---i7 4790k---ssd - Insomnia.gr χωρίς παρεξήγηση πάντα.

Δεν αναφέρεται κάπου η εγγύηση. Όχι πως θέλω να σαμποταρω την αγγελία αλλά δεν αποτελεί σύγκριση η συγκεκριμένη αγγελία με οποιαδήποτε άλλη αγγελία. Από κει και πέρα επιλογή σου είναι να μην αγοράσεις τα πράγματα του dark γιατί απλά δεν σου κάνει η τιμή και όχι να παραθετεις άλλες αγγελίες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις εμπειρία στις πωλήσεις, κακως ανοιξες νημα.

Σου λενε μ@λακιες? Ευγενικα απαντας ότι δεν σε νοιάζει κ προχωρας. τερμα....

α κ μην συγκρινετε οταν κάποιο σκοτωνουν κομματια. Μπορει να έχει αμεση αναγκη για ρευστο. Δεν ρυθμιζει την αγορά ενος αντικειμένου μια αγγελία μόνο...

Ο συγκεκριμένος που πόσταρα έχει 258 αξιολογήσεις που μετα συγχωρήσεως σημαίνει οτι έχει πουλήσει ''την μάνα του και τον πατέρα του'' για να υπάρχει τέτοιο θετικό πάντα feedback δεν είναι ένας διάττοντας αστέρας που σκοτώνει κάτι!:no:

Link to comment
Share on other sites

Απλά λοιπόν ψωνίζεις από κει και δεν παραθετεις σαν παζάρι την συγκεκριμένη αγγελία. Και παίρνεις πράγματα σφραγισμένα από you. Gr με χαμηλότερη τιμή - απόδειξη ☺

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεται κάπου η εγγύηση. Όχι πως θέλω να σαμποταρω την αγγελία αλλά δεν αποτελεί σύγκριση η συγκεκριμένη αγγελία με οποιαδήποτε άλλη αγγελία. Από κει και πέρα επιλογή σου είναι να μην αγοράσεις τα πράγματα του dark γιατί απλά δεν σου κάνει η τιμή και όχι να παραθετεις άλλες αγγελίες κλπ.

Και όσο για την εγγύηση αναλαμβάνει αυτός rma και εσυ παίρνεις το καινούργιο κομμάτι σχεδόν αμέσως!!

Υπάρχουν και εδώ παιδιά που μπορούν να το επιβεβαιώσουν αυτό που έχουν αγοράσει πανάκριβες κάρτες γραφικών!

Link to comment
Share on other sites

Απλά λοιπόν ψωνίζεις από κει και δεν παραθετεις σαν παζάρι την συγκεκριμένη αγγελία. Και παίρνεις πράγματα σφραγισμένα από you. Gr με χαμηλότερη τιμή - απόδειξη ☺

:OT:Επειδη είμαι επαρχία, έτσι κι αλλιώς τα καταστήματα eshop, you, digitalmaster, ebw είναι σε προτεραιότητα γιατί συμφέρουν λόγω μηδενικών μεταφορικών!:OT:

Edit: Ας τα κάνει κάποιος ένα ποστ γιατί εγώ δεν μπορώ!

Έγινε επεξεργασία από rYuv@dV8e
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.