Jump to content



Cpu upgrade


INFLAMESGOHAN

Recommended Posts

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η GA-P35-DS4 παει μεχρι 1600 ναι ετσι λεει το σιτε της gigabyte...αλλα το ιδιο γραφει και για την δικια μου (ga-x38-dq6) και αμα δειτε φωτο π εχω βαλει στα 3.6 ειναι στα 1700 fsb

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμισες φιλάρακι . 3 χρόνια σχεδόν πάνε απο τότε που τον έκαψα και τώρα επιτέλους πάω για νέο σύστημα .

Αν κάποια στιγμή μπορέσεις να αποκτήσεις ddr3 μνήμες και κάποια P45 chipset mobo ,το oc της cpu θα εκτοξευθεί .... Εγω είχα E0 βέβαια ,αλλα νομίζω και οτι ο c1 θα πάει καλά .

Διάβασε το παρακάτω άρθρο να πάρεις ιδέες :

http://www.thelab.gr/1063161453-post790.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παίδες, μιας και μιλάμε για Quad Cores και Overclocking έχω το εξής συστηματάκι ως 2ο PC:

Core 2 Duo 6550

CoolerMaster Hyper212

4GB GEIL 1333MHz (CL7)

MSI P45D3 Platinum

7750 1GB GDDR3

CoolerMaster Real Power M700

Το CPU τον έχω από τον Φλεβάρη του 2008 (ο πρώτος μου C2D :)) και πραγματικά δεν είχα ιδέα πόσο ψηλά μπορεί να πάει. Κανονικά τρέχει στα 2.33GHz με 1333MHz FSB.

Τον τελευταίο χρόνο κατάφερα να βρω καλή μητρική και ψήκτρα (έδωσα 10 ευρώ για έκαστη, δεν κάνω πλάκα) σε uber ευκαιρίες και είπα να το στήσω το μηχανηματάκι.

Ε λοιπόν σας πληροφορώ ότι το μηχάνημα το έχω μονίμως στα 3.5GHz. Από 333MHz το FSB το έχω πάει στα 500MHz και φυσικά η DDR3 βοηθάει άπειρα για OC.

Βέβαια, για καθημερινή χρήση ακόμα παραμένει σχετικά αργός οπότε είπα να πάρω έναν Xeon E5450 που είναι σαν τον Q9650 αλλά με 80W TDP. Θέλω να πιστεύω ότι θα χτυπήσω τα 4GHz, εσείς τι λέτε; Είναι υπερβολικός ο στόχος μου με αυτήν την ψήκτρα;

Link to comment
Share on other sites

Κανεις,ισως περα απο ατομα που "γνωριζουν" αυτους τους επεξεργαστες κ εχουν ασχοληθει με το κλοκαρισμα τους δν μπορει να σου πει με σιγουρια.Αν και φανταζομαι,επειδη οι xeon εχουν γινει λιγο της "μοδας",καποιοι θα τους εχουν ξεζουμισει κ ισως μπορεσουν να σε βοηθησουν.Η λογικη λεει οτι αν ειναι δροσερο κομματι θα ανεβει ψηλα παντως.

Κανε και ενα ψαξιμο στο νετ,ολο κ κατι θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.