Jump to content



Cpu upgrade


INFLAMESGOHAN

Recommended Posts

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

χχαχα δες μια στην σελιδα 3 ρε αδελφε την ψυχτρα που μου προτινανε θελω να ρωτησω κατι επισης για την κολλα μου ειπε ο γνωστος μου οτι ισως και να χρειαστει λιγο παραπανω κολλα λογο ψυκτρας αναλογα με το ποσο πλατια θα ειναι εκει που κολλαει πανω στον cpu εσυ στην δικια σου ποια ψυκτρα εχεις βαλει ?

Link to comment
Share on other sites

Αν πας και για ψύκτρα κοίτα για μεταχειρισμένη καλύτερα. Αλλιώς ανάλογα με τα λεφτά που διαθέτεις / χώρος στο κουτί κοιτάς στα λινκ που σου έδωσα.

Έχω καιρό να το ψάξω γι' αυτό ρώτα και τους υπόλοιπους. Επίσης υπάρχουν τελευταία αρκετά threads για καινούργιες συνθέσεις, δες τι προτείνουν...

Εγώ είμαι με αυτή στα 3,6 αλλά ανοιχτό κουτί. Με τις ζέστες έχει idle ~42 / full load (handbrake/συμπίεση ταινίας και οι 4 πυρήνες ~100%) 65-67 βαθμούς. Καλή είναι αλλά δεν έχει 120άρι ανεμιστήρα και κάνει λίγο θόρυβο :bigsmile:

Όσον αφορά την πάστα, εγώ βάζω λίγη (μια σταγόνα φαντάσου) στο κέντρο της cpu, την απλώνω λίγο (όχι μέχρι έξω) και τοποθετώ.

Έγινε επεξεργασία από biker
Link to comment
Share on other sites

Γτ λες να παω για μεταχειρισμενη καλυτερα για το λεφτα μονο ??? προσωπικα θα μπορεσω απο 40-60 το πολυ να δωσω και αν θα δωσω 60 ελεγα για αυτην εδω BE QUIET! DARK ROCK ADVANCED - Επισης να σου πω δεν ξερω που ακριβως να κοιταξω για μεταχειρισμενες ...θα ξεκινησω απο εδω και οπου βρω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ΜΟλις την πηρα στα χερια μου την καινουργια μου cpu.ΛΕς κ ειναι καινουργια ομως...δεν εχω ξαναδει τοσο καθαρο να γυαλιζει :p Τελος παντων εχω απο παστα την prolimatech pk-3 ξερετε αμα ειναι για OC ?

Link to comment
Share on other sites

Η πάστα δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία για το OC (μερικούς βαθμους είναι συνήθως η διαφορά). Η ψύκτρα που θα βάλεις πάνω στην πάστα κάνει την διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ΜΟλις την πηρα στα χερια μου την καινουργια μου cpu.ΛΕς κ ειναι καινουργια ομως...δεν εχω ξαναδει τοσο καθαρο να γυαλιζει :p Τελος παντων εχω απο παστα την prolimatech pk-3 ξερετε αμα ειναι για OC ?

Καλορίζικος :clap:

Η πάστα δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία για το OC (μερικούς βαθμους είναι συνήθως η διαφορά). Η ψύκτρα που θα βάλεις πάνω στην πάστα κάνει την διαφορά!

+1

Ποια ψύκτρα πήρες τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σε ολα ηταν εξαιρετικα σημαντικη για μενα !!!! η ψυκτρα που παραγγειλα ειναι η >>> Ψύξη Επεξεργαστή | Hardware | COMPUTER PARTS | EQUIPMENT | Polytope

και εδω την βρηκα !! http://www.silentpcreview.com/Thermalright_HR-02_Macho μιλησα με τον φιλο μου που θα την βαλω πανω γτ εχει τεριαστια εμπειρια και να μου τον κλοκαρει οσο μπορει και μ ειπε οτι ειναι τουμπανο και παρα πολυ καλη !!!

Επισης παιδια τον παλιο dual core Που εχω αμα ενδιαφερετε κανεις τον πουλαω ...απλα το λεω πληροφοριακα !!

Έγινε επεξεργασία από INFLAMESGOHAN
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα στην παρεα μολις πηρα το pc στα χερια μου ετοιμο κλοκαρισμενο στα 3612 και μ ειπε ειναι και πολυ δροσερο κιολας θα μπορουσε ανετα να το παμε κιαλλο αλλα λογο χρηματων μεχρι εκει μπορεσα :D σας βαζω και εικονες να δειτε τι μ εφτιαξε ο μαστορας

post-18494-1416078847,9832_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πόσο την πήρες τη CPU φιλε μου αν επιτρέπεται; Ψάχνομαι κ εγώ να αλλάξω τον E6750 μου γιατί τα έχει φάει τα ψωμιά του και έχω καλή σχετικά κάρτα ATI HD7790... Βρήκα σε ένα συνοικιακό μαγαζί Core 2 Quad Q9400 -----> 109 euro με το ΦΠΑ

Edit: Μόλις είδα ότι γράφεις σε προηγούμενο post 80euro.

Έγινε επεξεργασία από dexter20csgr
Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν 109 ευρα για τετοιο cpu.Να μου ελεγες με αυτα τα χρηματα καναν QX9*** που κλοκαρει στο θεο να πω να το σκεφτεις.Αλλα για τον συγκεκριμενο προσωπικα ουτε 60 δεν θα δινα..

Link to comment
Share on other sites

Dexter οπως λεει ο φιλοςο Arxagelos Δεν αξιζει πανω απο 60 ευρω αυτος o cpu φαντασου 80 ευρο εμενα μ πηγε γτ τον εφερα απο αμερικη και σε 2 βδομαδες επισης ειναι C1 stepping οπου μεχρι 4ghz να μπορεσει να παει ....αρα μη σου πω και πολλα εδωσα....Τωρα προσπαθησα να τον κλοκαρω κιαλλο αλλα δεν ασχοληθηκα και πολυ με το θεμα αυτο μιας και δν ξερω πολλα απο overclock και θα ηθελα να τον παω στα 4 αμα καποιος μπορει να βοηθησει ας μου το πει ....Επισης ψαχνω και 4χ2GB να βαλω μνημες.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.