Jump to content



i7-4790k Θερμοκρασίες / Ρεύματα.


Peter Parker

Recommended Posts

...motherboard έχω το asrock z97 xtreme 4 και έχω ήδη αναβαθμίσει στην τελευταία έκδοση του BIOS... μόλις τελειώσω το render θα δω τι γινεται με το voltage.

..στο ενδιάμεσο αν μπορεί κανένας να ελέγξει το δικό του 4790k με το burn test θα ήμουν πραγματικά ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συν-επεξεργαστές!

Εγκατέστησα κι εγώ το δικό μου 4790k χτες με cooler noctua dh-12p se14 σε χαμηλές στροφές (800) για να είναι αθόρυβο και έχω το εξής πρόβλημα, αν με βοηθήσετε θα το εκτιμήσω πολύ.

Έχω:

Idle temp - κοντά στους 40C

Load temp σε rendering - 74C (κάνει render εδώ και 8 ώρες με turbo enabled)

..όταν όμως πάω να τρέξω το intel burn stress test, ενώ ολοκληρώνεται, μου γονατίζει τη cpu... φτάνει ΜΕΧΡΙ και 100 C.

Αν δε σας κάνει κόπο, θα μπορούσατε να το τρέξετε ρε παιδιά κι εσείς, να ξέρω ότι είναι γενικό το κακό και ότι δεν πάει κάτι στραβά με το δικό μου σύστημα; Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ προκαταβολικά και για το χρόνο σας!

Ανυπομονώ να κλείσω το pc και να το βάλω στη θέση του να ησυχάσω!

Στο rendering τι χρηση επεξεργαστή εχεις?

Ανεβαζει στροφές στο το intel burn stress test?

Φαίνεται για πρόβλημα ψύξης

Link to comment
Share on other sites

το render έχει 100% cpu utilization σε όλους τους πυρήνες... και η ταχύτητα να σας πω.. φαίνεται! Πάει αρκετά γρήγορα σε σχέση με το προηγούμενο pc (i7 960). Θα μου πείτε τι σχέση έχει.. θέλω να πω ότι δε φαίνεται να υπολειτουργεί..

Link to comment
Share on other sites

5Lkoz4u.jpg

...o maxwell render δείχνει 9+ ώρες...

edit: slalom, σταθερες στροφές έχω το cooler για να είναι αθόρυβο. Απλά μου φαίνεται αφύσικο στο render να έχει χαμηλή θερμοκρασία και να τσιτώνεται στο stress test

Έγινε επεξεργασία από scooterlord
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μπορεί κάποιος παρακαλώ να μετρήσει τη δική του cpu με το intel burn stress test και να μου πει αν βλεπει κατι διαφορετικό στις θερμοκρασίες από ότι βλέπει στο render πχ?

Δεν νομίζω ότι πρέπει να σε ανησυχεί κάτι.

Αν διαβάσεις και εδώ τα posts του GoMaR θα δεις ότι η συμπεριφορά είναι παρόμοια με τον δικό σου.

Είναι λογικό στο IBT να ανεβαίνει πιο ψηλά η θερμοκρασία.

Για να μην φτάνεις 100ρι και βάζει κόφτες, δες τα ρεύματα που έχει δώσει από default το motherboard γιατί συνήθως δίνουν παραπάνω, δοκίμασε τις στροφές του ανεμιστήρα να τις αφήσεις σε auto ώστε να τις αυξομειώνει όταν πρέπει, και τέλος ίσως να θέλει λίγο καλύτερο "πάτημα" η ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

υπάρχει περίπτωση σε εφαρμογή να δούμε συμπεριφορά IBT? Αν όχι τσάμπα να μην παιδεύομαι. Το πιο απαιτητικό που κάνω είναι το render, αν δεν ανεβάζει αυτό τι να πω.

Να βάλω αυτόματες στροφές αποκλείεται, δε θέλω να ακούω τίποτα από το pc. Η ψύκτρα επίσης είναι άψογα τοποθετημένη και το ίδιο και η πάστα.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση και έχω ρωτήσει σε 2 φόρουμ είναι ότι ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ CPU στο ibt και να ποστάρει τα αποτελέσματα. Δηλαδή θερμοκρασίες render=θερμοκρασίες ibt?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τόσο απαιτητικό όπως IBT, prime κτλ δύσκολα να βρεις.

Δεν είναι θέμα να σου κάνουν το χατήρι. Αν ψάξεις ειδικά σε αυτό το thread θα δεις πολλά screenshot από διάφορα stress tests.

(Στο overclock.net θα δεις εκατοντάδες ...)

H 100αρα είναι συχνό φαινόμενο δυστυχώς.

Καλό το καινούριο μας παιχνίδι αλλά "καυτό"!!

Link to comment
Share on other sites

Idle temp - κοντά στους 40C

Load temp σε rendering - 74C (κάνει render εδώ και 8 ώρες με turbo enabled)

..όταν όμως πάω να τρέξω το intel burn stress test, ενώ ολοκληρώνεται, μου γονατίζει τη cpu... φτάνει ΜΕΧΡΙ και 100 C.

Αν δε σας κάνει κόπο, θα μπορούσατε να το τρέξετε ρε παιδιά κι εσείς, να ξέρω ότι είναι γενικό το κακό και ότι δεν πάει κάτι στραβά με το δικό μου σύστημα; Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ προκαταβολικά και για το χρόνο σας!

Από θερμοκρασία είσαι μια χαρά (έχεις και τα fan απ'ότι λες και σε χαμηλές στροφές για silent λειτουργία),

δεν χρειάζεται πιέζεις το cpu με τις ζέστες.

Παίζουν πολλά ρόλο για τις θερμοκρασίες. Τι κουτί έχεις? Πως έχεις βάλει τα fan μέσα στο κουτί?

Τι κατεύθυνση έχει το cooler του επεξεργαστή? Θερμοκρασία δωματίου?

Ποια από τις 2 cpu cooler έχεις:

1)Noctua NH-U12P SE2 | Skroutz.gr

2)Noctua NH-C12P SE14 | Skroutz.gr

Έτρεξα τα παρακάτω που μου είχαν προτείνει δες και εδώ http://www.thelab.gr/air-cooling/agora-psyktras-i-ydropsyksi-gia-4790k-137667.html

Μπορείς να τρέξεις ένα Cinebench R15 και να μας δώσεις θερμοκρασίες από CoreTemp,

Κατέβασε το OCCT τρέξε το linpack χωρίς το avx και δες πόσο σε φτάνει σε load.

**Επίσης δες κι αυτό το θέμα, έχει τεστ με prime & ibt http://www.thelab.gr/intel-epeksergastes/intel-4790k-batch-num-kai-loipa-136407-12.html

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

...το κουτί μου είναι lian li pc-c32, η κατεύθυνση του cooler είναι η μόνη επιτρεπόμενη και η πιο σωστή (παράλληλα τα fins με την έξοδο), θερμοκρασία δωματίου.. καλή (χεχε, ξέρω γω; 28-29;)

Το cooler είναι nh-c12p se14 (το δεύτερο), έχω επίσης ένα ανεμιστήρι κουτιού SilenX, κι αυτό με adaptor για χαμηλές στροφές. Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι μάλλον πρέπει να προσθέσω ένα ακόμα στο πίσω μέρος του κουτιού να ΤΡΑΒΑΕΙ αέρα από το κουτί και τελείωσε η υπόθεση. Το ανεμιστηράκι φυσάει στη gpu βασικά και διώχνει τον αέρα από τον δίσκο (που σήμερα θα αντικασταθεί με τέρας).

Επισυνάπτω εικόνες από το κουτί να ζηλέψετε! :)

fNX2fVk.jpg

QM4HHLc.jpg

Έγινε επεξεργασία από scooterlord
Link to comment
Share on other sites

Η βάση με τους ανεμιστήρες που έχει το κουτι δεν χωράει λόγω ύψους της κάρτας γραφικών?

Άλλαξε και την φορά του fan να ρίχνει αέρα πάνω στην ψύκτρα του επεξεργαστή, βάλε και ένα fan όπως είπες στο πίσω μέρος

και θα έχεις καλύτερες θερμοκρασίες .

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση σε εφαρμογή να δούμε συμπεριφορά IBT? Αν όχι τσάμπα να μην παιδεύομαι. Το πιο απαιτητικό που κάνω είναι το render, αν δεν ανεβάζει αυτό τι να πω.

Να βάλω αυτόματες στροφές αποκλείεται, δε θέλω να ακούω τίποτα από το pc. Η ψύκτρα επίσης είναι άψογα τοποθετημένη και το ίδιο και η πάστα.

Θα μπορουσες να δεις τετοια συμπεριφορα σε καποια εφαρμογή.

Και θα μπορουσες, δοκιμαστικα, να βαλεις τις στροφες στο αυτοματο, να δεις το θερμοκρασια (και θορυβο) ανεβαζει στο ΙΒΤ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.