Jump to content



Gaming ακουστικα


das

Recommended Posts

Όπως καταλάβατε θελω τα ακουστικα μου να μαμανε ,γαμινγκ.

Περα απο την πλακα ,εχω αυτή τη στιγμη τα υπέρτατα sennheiser hd600 ,τα οποία τα εχω χρησιμοποιήσει τοσο πολυ για εκτος μουσικής πραγματα που λυπάμαι τα λεφτα που κάνουν και τα ξεθεωνω σε βλακείες.

Πηρα καποια superlux που ειναι με το πυκνωτικό μικροφωνο ,δε με βολεύουν με τιποτα ,δεν τα χρησιμοποίησα ποτε ,έμειναν στην κουτα [emoji17]

Ψάχνω για ενα gaming μαλλον headset ,μεχρι κατοσταρικο ελεγα , με πρωτο γνώμονα άνεση ,δευτερο ανεση ,τριτον καθαρότητα ,δε μ'ενδιαφερουν και πολυ οι καγκουριες με τα τερμα μπασα και τα φωτάκια κτλ ,εκτος αν ειναι vfm.

Γενικά ψάχνω κατι καλο ,vfm οσο γινεται .

Εχω δει καποια sennheiser αλλα νομιζω οτι κατω απο τα pc 350 ειναι μπαρουφες ,το 350 τρώγεται αλλα ακριβοπληρωμενοι για αυτα που δίνει.

Τα razor δεν τα εχω σε τρελη εκτίμηση ,τα κρακεν των 100+ ευρώ καλούτσικα ειναι ,αλλα η ποιότητα του ήχου δεν ειναι για 100+ ευρώ.

Εχω μια μανια με το vfm.

Λεω για steelseries siberia v2 που ακούω πολλούς πως εχουν ,η έστω και καποια sennheiser "φτηνά" της σειρας hd αν ειναι αξιοπρεπή και ας μην εχουν μικροφωνο (αν και επιθυμητό γενικώς)

Οι όποιες γνώσεις μου ειναι μονο γυρω απο ποιο εξειδικευμένες μάρκες ,άσχετες με το gaming,οποτε καθε άποψη δεκτη.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...Ψάχνω για ενα gaming μαλλον headset ,μεχρι κατοσταρικο ελεγα , με πρωτο γνώμονα άνεση ,δευτερο ανεση ,τριτον καθαρότητα...

Δε διαβάζουμε πολλά review ε; :p

Review: HyperX Cloud Pro Gaming headset - Διασκεδάστε ανάλαφρα

Link to comment
Share on other sites

2 συμπαικτες μου στο csgo εχουν plantronics, ο ενας τα 380 και ο αλλος τα 780, προτιμησε το 2ο ζευγαρι μιας και ειναι μεσα στο budget σου, κλειστου τυπου για να μην ενοχλεις κανεναν, πολυ ανετα, usb καλο μικροφωνο και με dolby headphone για καλυτερο sound-whoring χωρις να "επενδυσεις" εξτρα χρηματα σε καρτα ηχου

soundblaster z

κολλησε η βελονα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

PC360 και SoundblasterZ ....στο 40% ένταση τα έχω και χαλάει ο κόσμος ... βέβαια τα 360 δεν είναι τόσο άνετα όσο θέλει ο φίλος ...επομένως τα aurvana που συνηθίζει να προτεινει ο grunt ίσως τον καλύψουν

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα η ανεση ειναι παντα number 1.

Τα φοράω min 5 ωρες τη μερα.

Soundblaster δεν τη θεωρω πολυ σοβαρή εταιρεία ,ίσως και λαθεμενα θα το τσεκάρω.

Καρτα ήχου εχω εξωτερική focusrite 24pro dsp,οποτε δεν εχω κάποιου είδους surround και δε με ενδιαφέρει.

Γενικά ψάχνω τη vfm ποιότητα ,τα "gaming " φτιασιδια δεν τα λάτρευω κιόλας ,αν βρίσκονται εκεί συνάμα με την ποιότητα θα τα ανεχτώ.

Τι να ειναι κλειστά και να απομονώνουν ειναι ανεπιθύμητο για μενα ,αλλα μαλλον τα gaming ακουστικα έτσι ειναι ,με το ζορι θα το ανεχτώ κι αυτό :p (αν και ειναι αντιστρόφως αναλογο της άνεσης σε πολύωρη χρήση) .

Κοιταζω εντωμεταξυ το review που μου ξέφυγε (not really ,τα σνομπαρα ,αμαρτία εξομολογουμενη) αλλα και τα plantronics ,που οσο να ναι σα μαρκα ειναι πιο έμπειρη σε σοβαρές εφαρμογές.

Μυστήριο τραίνο ειμαι ε ;

ε ,ειμαι σε ολα καλόβολος ,μονο στον ηχο εχω τα κολλήματα μου...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια χρησιμοποιώ τα plantronics 367, πολύ αξιόλογα θα έλεγα

το μόνο αρνητικό τους είναι ο σκελετός. Μιας και είναι κυρίως φτιαγμένα από πλαστικό, έχει σπάσει λίγο ο οδηγός του σκελετού, χωρίς όμως να επηρεάζει την λειτουργικότητά τους. Από άνεση καλά τα πάνε. Εκεί που τα χαλάνε είναι το μέγεθός τους, καθώς είναι τεράστια.

Link to comment
Share on other sites

SBZ για το HRT algorithm αφου το θες για παιχνιδια , μπορει να το λεω συνεχως αλλα ετσι θα δεις μεγαλη διαφορα

Δεν ξέρω τι πανε να πουνε οι λέξεις που μου λες ,αλλα θα μαθω.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως επειδη ειναι usb δεν παιζει ρολο τι καρτα ηχου εχεις, απλα τα βαζεις στην θυρα και παιζουν, surround γιατι δεν θες ? μαζοχα εισαι ? :p

τα syberia ειναι semi-open mind you.

Ριξε μια μελετη και εδω

Mad Lust Envy's Headphone Gaming Guide: (Update: 7/9/2014: Ultrasone HFI-15G Added)

edit : εννοουσε HRTF :p ψαξε στο youtube για " virtual haircut "

Link to comment
Share on other sites

Lol,εντάξει ,δεν ειπα δε θελω κιόλας ,δεν ειχα δει ακομα πως ειναι usb,τωρα που θα ειμαι σπιτι για λιγο αρχίζω τη μελέτη στα προαναφερθεντα.

Τα syberia ειναι ατου για μενα ,οσο πιο open τοσο καλύτερα (no homo) ,αλλα δε βλέπω να τα πολυπροτεινετε

Link to comment
Share on other sites

Soundblaster δεν τη θεωρω πολυ σοβαρή εταιρεία ,ίσως και λαθεμενα θα το τσεκάρω.

Δεν είναι. Είναι γνωστό ότι σακατεύει τις υπέροχες από πλευράς hardware κάρτες της, βγάζοντας άθλιο software. Κλασικό παράδειγμα η σειρά Audigy

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν πιστευω οτι μετα τα hd600 θα σε βολεψει καποιο gaming headset...

καλυτερα να συνεχισεις να λιωνεις αυτα και κρατα τα 100ευρω για να τα αλλαξεις αμα ψοφησουν:p

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την έψαξα αρκετά τελευταία και ήθελα κάτι αξιόλογο και όχι πλαστικούρα ή και καλά 5.1 surround και λοιπές marketing @@ιδιές κατέληξα στα QPAD-85 BLACK.

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής σαν σκελετός, ελαφριά, φοβερή απομόνωση απο εξωτερικούς ήχους αν και αυτό δεν αρέσει σε μερικούς.

Παράλληλα περιέχουν πολλά έξτρα καλώδια + ένα όμορφο πουγκί για να τα παίρνεις μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν πιστευω οτι μετα τα hd600 θα σε βολεψει καποιο gaming headset...

καλυτερα να συνεχισεις να λιωνεις αυτα και κρατα τα 100ευρω για να τα αλλαξεις αμα ψοφησουν:p

Καλώς η κακως ,με ενα 100αρικο παιρνω μονο κανα ανταλλακτικό απο hd600.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς η κακως ,με ενα 100αρικο παιρνω μονο κανα ανταλλακτικό απο hd600.

καλα εννοειται..

ετσι κι αλλιως δεν θα ψοφησουν τωρα, απλα εννουσα να κρατησεις το κατοσταρικο και ααααμα ψοφησουν σε ενα-δυο-χ χρονια βαλε και αλλα 100 και παρε καινουρια(τα εχει συχνα σε καλη τιμη το amazon fr)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς η κακως ,με ενα 100αρικο παιρνω μονο κανα ανταλλακτικό απο hd600.

αφού έχεις τα hd600 δεν θα μείνεις ευχαριστημένος με κανένα του κατοσταρικου με την ταμπέλα "gaming". Είχα τα kraken και τα siberia μέχρι που πείρα τα hd558, μετά τα άλλα 2 μου φάνηκαν για τα σκουπίδια, ειδικά τα kraken που είναι σαν να ακούς ένα συνεχόμενο μπάσο-βουητό που υπερκαλύπτει τα πάντα. Τα siberia είναι ποιο αξιόλογα και ποιο άνετα στα αυτιά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.