Jump to content



Απάτη από αγγελία από γειτονικό forum?


dimmelis

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Όπως αναφέρω και στον τίτλο αγόρασα μια κάρτα γραφικών (ASUS GTX560ti) από γειτονικό forum και δυστυχώς νομίζω πως την πάτησα!

Την έχω δοκιμάσει σε 3 διαφορετικά pc και σε κανένα δεν δίνει σήμα στην οθόνη από καμιά από τις 2 dvi, ούτε από την hdmi.

Πάντως η κάρτα παίρνει ρεύμα κανονικά και τα ανεμιστήρια και τα λαμπάκια ανάβουν.

Έχω δοκιμάσει 2-3 καλώδια σε κάθε έξοδο και 3 οθόνες.

Έχω bootαρει με την onboard και την χαλασμένη επάνω και το pc δεν την αναγνώρισε καθόλου.

Σε pm που έστειλα στον πωλητή πριν από 2 μέρες δεν έλαβα απάντηση παρ' όλο που έχει αρκετές θετικές αξιολογήσεις το παιδί..

Έχει κανείς καμιά ιδέα? Του έχει συμβεί κάτι ανάλογο?

Να την πάω σε τεχνικό να της ρίξει μια ματιά μήπως είναι κάτι απλό?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ'ολα μην κατηγορεις για απατη, αν δεν εισαι 100% οτι επεσες θυμα.

Εφόσον δεν δουλευει σε 3 μηχανακια, προφανως ειναι χαλασμενη. Τωρα, υπαρχουν 3 περιπτωσεις.

α) Στην εστειλε χαλασμενη (απατη οπως λες)

β) Χαλασε κατα την μεταφορά

γ) Την χαλασες εσυ κατα την τοποθετηση (στατικος ηλεκτρισμος, κλπ)

Παρε τηλεφωνο τον πωλητη και μιλησε του.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ'ολα μην κατηγορεις για απατη, αν δεν εισαι 100% οτι επεσες θυμα.

Εφόσον δεν δουλευει σε 3 μηχανακια, προφανως ειναι χαλασμενη. Τωρα, υπαρχουν 3 περιπτωσεις.

α) Στην εστειλε χαλασμενη (απατη οπως λες)

β) Χαλασε κατα την μεταφορά

γ) Την χαλασες εσυ κατα την τοποθετηση (στατικος ηλεκτρισμος, κλπ)

Παρε τηλεφωνο τον πωλητη και μιλησε του.

Χέρι-χέρι την πήρα την κάρτα και να την χάλασα εγώ με στατικό δεν νομίζω γιατί και στα 3 pc που την κούμπωσα έκανα όλα τα προβλεπόμενα για να αποφύγω ακριβώς αυτο.

Το περίεργο είναι ότι βλέπει τα pm και μετά απλώς επιλέγει να "αποχωρήσει" από την συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η κάρτα είναι πολύ δυνατή για τα τροφοδοτικά σου; Δύσκολο απλά λέω. Διαφορετικά δε ξέρω πώς μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

Όχι δεν παίζει 2 corsair RM650 και ένα thermaltake 750w δοκιμάστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

το οτι ο πωλητης εχει θετικες αξιολογισεις δεν σημαινει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ

ανετα καποιος μπορει να φταξει 30 account και να γινει ο θεος των πωλησεων και εντυμοτητας . Για αυτα ο περισσοτερος κοσμος οταν κανει τετοια πραματα , προτιμαει να δοκιμαζει το προιον , ή τουλαχιστον ανταλλαγη χερι-χερι για να δει "την φατσα" του πωλητη και να ψυχολογησει τουλαχιστον τις προθεσεις του . Το οτι φευγει απο την συζητηση , μαλλον ειναι φως φαναρι , κριμας

Καλο θα ηταν για μενα να αναφερεις το ονομα του , και εδω αλλα και διπλα , για να ξερουμε καλο κακου !

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Χαζη ερώτηση: Μήπως έβαλες μόνο 1 αντί για 2 6pin καλώδια τροφοδοτικού που θέλει η κάρτα; Το αναφέρω γιατί αυτό το "ανάβουν τα ανεμιστήρια, αλλά δεν παίρνω σήμα στην οθόνη", μου θυμίζει παρόμοιο σκηνικό.

Link to comment
Share on other sites

Χαζη ερώτηση: Μήπως έβαλες μόνο 1 αντί για 2 6pin καλώδια τροφοδοτικού που θέλει η κάρτα; Το αναφέρω γιατί αυτό το "ανάβουν τα ανεμιστήρια, αλλά δεν παίρνω σήμα στην οθόνη", μου θυμίζει παρόμοιο σκηνικό.

Ε όχι! 3 φορές σε διαφορετικούς υπολογιστές μπήκε, λες να το ξέχασα?!? :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Δέν είμαστε λαικό δικαστήριο. Αν αποδειχτεί οτι έκανε παρανομία, τότε ο χρήστης dimmelis θα μας ενημερώσει και η ΔΟ θα λάβει τα όποια μέτρα κρίνει απαραίτητα για την προστασία των χρηστών του αλλα και του ιστοχώρου.

Το θεμα το αφηνω ανοιχτο, μηπως τελικά αποδειχτεί ότι υπαρχει καποιο τεχνικο πρόβλημα και ΟΧΙ για κατι άλλο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι! 3 φορές σε διαφορετικούς υπολογιστές μπήκε, λες να το ξέχασα?!? :crazy:

Δεν πα να την έβαλες και σε 33 υπολογιστές... αν δεν ήξερες εξαρχής ότι χρειάζονται δύο καλώδια για τον 1 υπολογιστή, δεν θα τα έβαζες και για τους υπόλοιπους 32. Όπως διευκρίνισα στην αρχή: είναι "χαζή ερώτηση", καθώς δεν μπορώ να γνωρίζω εκ των προτέρων το επίπεδο γνώσεών σου, πόσο μάλλον όταν εσύ ο ίδιος παραδέχεσαι ότι:

Να την πάω σε τεχνικό να της ρίξει μια ματιά μήπως είναι κάτι απλό?

Κατανοώ ότι έχεις νεύρα για την όλη φάση (ειλικρινά ελπίζω να σου απαντήσει ο τύπος και να σου αλλάξει την κάρτα), αλλά δεν είναι λόγος αυτός για να ειρωνεύεσαι και να μην εκτιμάς τον χρόνο που αφιερώνει κάποιος άγνωστος για να σε βοηθήσει.

viel Glück :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

απο την στιμγή που δεν είχε εγγύηση η καρτα θα έπρεπε να την δοκιμάσετε σε σένα ή σε αυτόν (αφού συναντηθήκατε είσαστε απο την ίδια πόλη λογικά). Επίσης όταν αποχωρεί απο την συζήτηση σίγουρα την έχει λερωμένη την φωλιά του. Θα μπορούσε να δικαιολογηθεί τουλάχιστον λέγοντας ότι σε μένα δούλευε κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

απο την στιμγή που δεν είχε εγγύηση η καρτα θα έπρεπε να την δοκιμάσετε σε σένα ή σε αυτόν (αφού συναντηθήκατε είσαστε απο την ίδια πόλη λογικά). Επίσης όταν αποχωρεί απο την συζήτηση σίγουρα την έχει λερωμένη την φωλιά του. Θα μπορούσε να δικαιολογηθεί τουλάχιστον λέγοντας ότι σε μένα δούλευε κτλπ.

Ναι το ξερω πως επρεπε να την δοκιμασω, αλλα τον εμπιστευτηκα καθως ειχε καλες αξιολογησεις και δεν μου φανηκε για τετοιος τυπος. Παντως ουτε τηλεφωνο σηκωνει ουτε πμ απανταει που σημαινει πως ηξερε τι παιζει.

Θα του δωσω 3-4 μερες ακομα μηπως λειπει σε διακοπες και μετα θα σας πω ποιος ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πα να την έβαλες και σε 33 υπολογιστές... αν δεν ήξερες εξαρχής ότι χρειάζονται δύο καλώδια για τον 1 υπολογιστή, δεν θα τα έβαζες και για τους υπόλοιπους 32. Όπως διευκρίνισα στην αρχή: είναι "χαζή ερώτηση", καθώς δεν μπορώ να γνωρίζω εκ των προτέρων το επίπεδο γνώσεών σου, πόσο μάλλον όταν εσύ ο ίδιος παραδέχεσαι ότι:

Κατανοώ ότι έχεις νεύρα για την όλη φάση (ειλικρινά ελπίζω να σου απαντήσει ο τύπος και να σου αλλάξει την κάρτα), αλλά δεν είναι λόγος αυτός για να ειρωνεύεσαι και να μην εκτιμάς τον χρόνο που αφιερώνει κάποιος άγνωστος για να σε βοηθήσει.

viel Glück :)

Αλλος μου φαινεται πως πρεπει να ηρεμησει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.