Jump to content



Gaming PC κοντά στα 750 ευρώ.Βοήθεια! :)


Recommended Posts

Πολύ ωραία όσα γράφεις μόνο που ένας gamer σαν τον op μπορεί να παίζει 5-10-15 AAA games το χρόνο. Ένας SSD 120GB δεν σηκώνει μαζί με το λειτουργικό πάνω από 1-2 games. Είναι μη ρεαλιστικό το σενάριο που προτείνεις μέχρι να φτηνύνουν ελεεινά οι SSD και να παίρνουμε 512GB-1TB φτηνά. Γιατί πρέπει να διατηρεί στον ssd τα games που τερματίζει; Πόσα να παιζει ταυτόχρονα; Γιατί να τα βάλει όλα;

Παρακάμπτω το σχόλιό σου για linux-ubuntu, δείχνει το επίπεδο του ανθρώπου... Δεύτερο foul μέσα σε λίγα ποστ στο ίδιο τοπικ. Ξαναπροτείνω εντελώς φιλικά, χαλάρωσε.

Εν κατακλείδι: Με το συγκεκριμένο budget, εγώ δεν προτείνω ssd για gaming pc. Ας κάνει ο op ό,τι καταλαβαίνει Εν κατακλείδι, την έπνιξες την κουβέντα στις απαντήσεις που σου έδωσα για τον ssd και σου την χάρισα. Αλλά μετά την προγηθείσα αγένεια περιμένω να ξαναδιαβάσεις τα ποστ και να αναθεωρήσεις.

Διαφωνώ. Ένας fx8350 με δεδομένη κάρτα γραφικών είναι σε απόσταση 1-2 frames από 4790k στο 95% των ΑΑΑ games.

Δεν είναι θέμα διαφωνίας. Και στο 80% να είναι, γιατί να χαλάσεις τα λεφτά σου σε έναν δεινόσαυρο με κατανάλωση θερμοσίφωνα που δεν σου δίνει καν την καραμέλα του future proof socket που υποσχονταν όλα τα χρόνια; Δεν υπάρχουν στα σοβαρά τέτοιοι επεξεργαστές, ποτέ δεν υπήρχαν. Πήραν μερικά fanboys, πήραν μερικοί extreme overclockers και ως εκεί. pathetic κατάσταση γενικά η fx σειρά αν εξαιρέσεις τον 6300 που υπό προϋποθέσεις έχει λόγο ύπαρξης και ρόλο σοβαρό στην αγορά.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία όσα γράφεις μόνο που ένας gamer σαν τον op μπορεί να παίζει 5-10-15 AAA games το χρόνο. Ένας SSD 120GB δεν σηκώνει μαζί με το λειτουργικό πάνω από 1-2 games. Είναι μη ρεαλιστικό το σενάριο που προτείνεις μέχρι να φτηνύνουν ελεεινά οι SSD και να παίρνουμε 512GB-1TB φτηνά.

οκ, ολοι παιζουμε καμποσα παιχνιδια το χρονο, το θεμα ειναι ΠΟΣΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ?

Δηλαδη οταν λεω πως τα δυο τελευταια games που επαιξα τα φορτωσα στη ραμ και πως απο δω και περα ετσι θα τα τρεχω καταλαβαινεις πως εχω 1 Gb μνημη? :p

Μπορεις ανετα ξερεις να μεταφερεις κατι απο δισκο σε δισκο (ναι εδω δε θα σου ριξω κανα καρφι για το ubuntu γιατι γινεται κι εκει :p)

Εγώ που είμαι κάποια ηλικίας και κατασταλαγμένος και παίζω μόνο SC2, άρα δεν αγοράζω ή κατεβάζω ό,τι AAA κυκλοφορεί, θα μπορούσα να παίζω games από τον SSD. O op προφανώς όχι.

Ο μονος λογος να τον αποτρεψει ειναι να θελει να παιζει ταυτοχρονα 2-3 games, διαφορετικα δεν υπαρχει κανενας λογος να μην το κανει. (btw τα games δεν ειναι καμιας ηλικειας, προσωπικα μετα απο απεξαρτηση απο χρονια χρηση mmorpg εχω παλιμπεδιση και παιζω σχεδον τα παντα:p)

Όσο για το ramdisk που αναφέρεις, το πρώτο μου το είχα κάνει σε ένα pc-xt 8080 με 640kb εν έτει 1990-92, με ms-dos 3.30, οπότε γνωρίζω πολύ καλά την ταχύτητα ενός ramdisk.

ε ναι, τοτε μονο ετσι φορτωνε το λειτουργικο και τα προγραμματα ετσι κι αλλιως:p

εγω σου λεω απλα να το κανεις σημερα με το αγαπημενο σου game να δεις πως φορτωνουν τα παντα (χαρτες, πιστες, saves κτλ κτλ κτλ) με ταχυτητα φωτος, και να δεις ποσο σπαστικο ειναι το να τα τρεχεις απο hdd

Παρακάμπτω το σχόλιό σου για linux-ubuntu, δείχνει το επίπεδο του ανθρώπου...

που να μην εβαζα και emoticon δηλαδη...

απο παλια το χες αυτο το χουι να αρπαζεσαι και να πορωνεσαι (εποχες linuxformat) :hug:

Εν κατακλείδι: Με το συγκεκριμένο budget, εγώ δεν προτείνω ssd για gaming pc. Ας κάνει ο op ό,τι καταλαβαίνει

εγω να πω την αληθεια επαναλαμβανω θα εκοβα απο επεξεργαστη...

Τι θα κανει? υπολογισμους για το cern? Ας παρει τον πιο φθηνο ξεκλειδωτο κι ας τον ξεζουμισει (τωρα θα βροντησει το trexx-hammer :p)

Link to comment
Share on other sites

εγω να πω την αληθεια επαναλαμβανω θα εκοβα απο επεξεργαστη...

Τι θα κανει? υπολογισμους για το cern? Ας παρει τον πιο φθηνο ξεκλειδωτο κι ας τον ξεζουμισει (τωρα θα βροντησει το trexx-hammer :p)

Δεν το πρότεινα ήδη; Με βαριά καρδιά αλλά το πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

attachment.php?attachmentid=63266&stc=1&d=1406232495

Με κάρτα αυτήν https://www.skroutz.gr/s/3540594/Gigabyte-GeForce-GTX760-2GB-WindForce-3X-OC-Rev-2-0.html έρχεται ακριβώς 750€.

Ο ssd πράγματι είναι εκ των ουκ άνευ για ένα σύγχρονο σύστημα. Αλλά, όταν το budget είναι περιορισμένο καλύτερα να μη κοπούν χρήματα από επεξεργαστή-κάρτα γραφικών κατά την γνώμη μου. Εξάλλου, άνετα μπαίνει ένας ssd σε 2η φάση. Έτσι κάνουν πολλοί (μεταξύ αυτών και εγώ στο παρελθόν) για να μοιράσουν τα έξοδα σε φάσεις.

Μιας και αναφέρθηκε, για να έμπαινε ένας 8320 και να άξιζε παραπάνω από έναν σύγχρονο i5, θα έπρεπε να κλοκαριστεί κατά την γνώμη μου. Το οποίο σημαίνει καλή μητρική και καλή ψύκτρα, το οποίο σημαίνει ότι έρχεται μία η άλλη. Σε στοκ, ένας i5 όπως ο 4590 θα ήταν σχεδόν παντού καλύτερος, εκτός ίσως από κάποιες εργασίες που αξιοποιούν όλους τους πυρήνες (αλλά και αυτό δεν είναι σίγουρο πλέον με τους refresh που είναι κουρδισμένοι ψηλότερα). Και όπως σωστά ειπώθηκε, πολλά χάνει κανείς πλέον αγοράζοντας παλιά πλατφόρμα. Σε άλλο βήμα διαλόγου, είχα συζήτηση με ένα παιδί που μετάνοιωσε πολύ για μια πανάκριβη μητρική 990 που πήρε. Ούτε raid δεν μπορούσε να κάνει και του μείνανε δύο ssd που πήρε για αυτόν τον σκοπό αμανάτι (δεν ενημερώθηκε και σωστά, ίσως). Όλα αυτά ως προσωπικά άποψη και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης με κανέναν.

post-31462-1416078624,8056_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

τι ουτε raid ρε παιδια? επαμναλαμβανω την ερωτηση, τοσο χαλια ειναι?

Προσωπικα σε χαζοεφαρμογες low budget που χρησιμοποιω καποιες πολυ φθηνες υλοποιησεις (οχι για pc ) δεν εχω δει διαφορες απο pentium, βεβαια fx και τετοιες σειρες δεν εχω ποιασει στα χερια μου (σε προχωρημενες υλοποιησεις χρησιμοποιω xeon συνηθως) αλλα υπεθετα πως οι fx ειναι σε επιπεδο i5 (εστω οχι της ναυαρχιδας, αλλα ενος μετριου)

Link to comment
Share on other sites

Με το παράδειγμα του raid ήθελα να πώ ότι έχουν παλιώσει πλέον αυτές οι πλατφόρμες και έχουν μείνει πίσω σε κάποια features.

Τώρα, για τους fx που λές, όσα reviews έχω δεί σχετικά δείχνουν ότι σε στοκ ταχύτητες σχεδόν παντού υπερτερεί ένας i5, και μάλιστα είχα δεί για την προηγούμενη γενιά, π.χ. 4570 κ.λπ. Υποθέτω ότι με τους refresh η ψαλίδα άνοιξε περισσότερο.

Ο 8320 μόνο κλοκαρισμένος ξεπερνάει έναν i5 στις διάφορες εφαρμογές και στα παιχνίδια. Άρα για μένα δεν αξίζει, και για όλους τους παραπάνω λόγους φυσικά. Άποψή μου βέβαια. Δεν θέλω να πείσω ούτε να επιβάλω. Εγώ δεν θα το πρότεινα για ένα μοντέρνο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο 8320 μόνο κλοκαρισμένος ξεπερνάει έναν i5 στις διάφορες εφαρμογές και στα παιχνίδια.

Τσουκ. Ούτε τον i5 2400 sandy. Overall όχι. Και έχουν περάσει πολλά χρόνια. Γενικά όπως ξαναείπα κακώς βρίσκονται στα ράφια, δεν είναι θέμα τιμής ή επιδόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ. Ένας fx8350 με δεδομένη κάρτα γραφικών είναι σε απόσταση 1-2 frames από 4790k στο 95% των ΑΑΑ games.

tumblr_ldsosi8gnS1qcusv2o1_500.gif

Batman: Arkham Origins Benchmarked: GPU & CPU Performance > CPU Performance & Wrapping It Up - TechSpot

Thief Benchmarked: Graphics & CPU Performance > CPU Performance - TechSpot

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.