Jump to content



Gaming PC κοντά στα 750 ευρώ.Βοήθεια! :)


Recommended Posts

Θέλω να μου πείτε αν τα παρακάτω μέρη που διάλεξα θα αποτελέσουν ένα καλό gaming pc.

PC Case:Zalman z9 plus

CPU:i5 4690

Motherboard:Asus h97m plus

GPU:Sapphire Radeon r9 270x 2gb boost OC

RAM:Kingston hyperx redfury 8gb 1866mhz

SPU:Corsair cs550m

HDD:Western Digital Caviar Black 1TB

Aν και ένας γνωστός μου μου πρότεινε να κάνω μια αλλαγή να βάλω τον i5 4570 βγαίνοντας μου λίγο πιο φθηνός και τα λεφτά να τα ρίξω στην GPU και να βάλω την sapphire radeon r9 280 3gb dual-x boost oc,μου φαίνεται θα τον ακούσω,εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

SSD προς το παρόν δεν θα βάλω,δεν καίγομαι τόσο αφού το pc το θέλω καθαρά για gaming,σερφάρισμα και καμιά ταινία,ούτε προγράμματα ούτε τίποτα..όταν αποκτήσω περισσότερα φράγκα λογικά θα βάλω.

Link to comment
Share on other sites

H οθόνη ποιά ακριβώς είναι; Δες αυτά:

Κουτί: https://www.skroutz.gr/s/2601228/Corsair-Carbide-200R.html

Τροφοδοτικό: https://www.skroutz.gr/s/2853427/XFX-ProSeries-550W-Core-Edition-Full-Wired-Bronze.html

Επεξεργαστής: https://www.skroutz.gr/s/4857222/Intel-Core-i5-4590-Box.html

Μητρική: https://www.skroutz.gr/s/4944225/MSI-H97-Gaming-3.html

Μνήμη: https://www.skroutz.gr/s/2767537/Crucial-Ballistix-Sport-8GB-DDR3-1600MHz-BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU.html

Κάρτα γραφικών: https://www.skroutz.gr/s/3560569/MSI-GeForce-GTX760-2GB-Twin-Frozr-IV-OC.html

SSD: INTEL 520 SERIES SSDSC2CW120A310 120GB SSD 2.5'' SATA 3 BROWN BOX -

Σκληρός: https://www.skroutz.gr/s/2195774/Western-Digital-Caviar-Blue-1TB-3-5-SATA-%CE%99%CE%99%CE%99.html

Στα 790 ευρώ βγαίνουν αυτά.

SSD προς το παρόν δεν θα βάλω,δεν καίγομαι τόσο αφού το pc το θέλω καθαρά για gaming,σερφάρισμα και καμιά ταινία,ούτε προγράμματα ούτε τίποτα..όταν αποκτήσω περισσότερα φράγκα λογικά θα βάλω.

Βάλε οπωσδήποτε από τώρα να χαρείς εξαρχής το μηχάνημά σου. Σε όλα θα σου κάνει διαφορά. Ένα 40αρι δεν είναι τίποτα στο ποσό σου.

Link to comment
Share on other sites

κι απο μενα μια απο τα ιδια...

Καλυτερα που λεει ο λογος χωστα χυμα μεσα σε ενα χαρτοκουτο και παρε ssd παρα να φτιαξεις νεο μηχανημα και να εχεις προιιστορικο δισκο γραμμοφωνου.

Αυτα τα περι gaming και αχρηστου ssd ειναι η πλεον παπ@ρια, και αυτο θα το δεις αν τρεξεις ενα αγαπημενο σου game πανω σε ssd να δεις τα παντα να φορτωνουν πολυ πιο γρηγορα...

Προσωπικα εκανα τη χαζομαρα και ετρεξα κανα δυο games φορτωμενα σε ramdisk και τωρα και ο απλος ταπεινος ssd μου μοιαζει καρβουνιαρης

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω,ο ssd δεν είναι κυρίως για προγράμματα,windows και τέτοια?Άμα βάζω και τα games εκεί θα φουλάρει για πλάκα και έχω διαβάσει πως δεν αντέχει πολλά σβήσε-γράψε.

Θα με κάνετε να μείνω εντελώς ταπί.. :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις windows, έναν Mozilla για να σερφάρεις (εκεί να δεις διαφορά) και έστω κάποια ελάχιστα προγράμματα; Ε, είναι καταρχήν γι αυτά και η διαφορά είναι χαοτική. Τα games δεν χρειάζεται να τα βάλεις όλα στον ssd. Όλα επωφελούνται μεν, αλλά δεν επωφελούνται όλα στον ίδιο βαθμό. Στο αρχικό φόρτωμα εννοείται ότι θα φορτώνουν πιο γρήγορα αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Μερικά παιχνίδια που διαβάζουν συνέχεια από το δίσκο (π.χ football manager, flight simulator και αρκετά ακόμα) έχουν αρκετή διαφορά με τον ssd. Frames εννοείται ότι δεν θα κερδίσεις αλλά συνολικά από το άνοιγμα μέχρι το σβήσιμο του Pc, αλλάζει η εμπειρία χρήσης. Άλλωστε pc παίρνεις, όχι κονσόλα. Προσωπικά δεν μπορώ πλέον να κάτσω σε pc χωρίς ssd να κάνω οποιαδήποτε δουλειά.

Εν τέλει, μην κάνεις πίσω για 40 ευρώ, θα το μετανιώσεις. Και ειδικά τον συγκεκριμένο ssd σε αυτήν την τιμή, προσωπικά σκέφτομαι να τον πάρω κι ας μην τον χρειάζομαι καθόλου. Πραγματικά αξίζει.

ΥΓ. Αν τώρα το μπάτζετ είναι 750 ευρώ και ούτε 1 παραπάνω, τότε τι να πω, καλύτερα να πας ακόμα και σε amd επεξεργαστή (π.χ FX 8320) προκειμένου να βάλεις ssd. Και στο λέω εγώ που κατά τη γνώμη μου κατά τα άλλα οι συγκεκριμένοι επεξεργαστές δεν θεωρώ ότι έχουν καν θέση στην αγορά.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Θα του τρέχουν πιο γρήγορα τα games άμα βάλει SSD και όχι άμα ρίξει τα ρέστα του σε R9 280X.... και του προτείνετε και GTX760.... Τι να πω...

imo είναι τραγικό να έχεις στενό busget, να θες το pc για games και να σου προτείνουν να βάλεις ssd αντί να δώσεις τα ρέστα σε gpu. ΤΙ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ;

Εν κατακλείδι: Ναι ο SSD θα βελτιώσει την εμπειρία χρήσης. ΟΧΙ, ο ssd δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τα fps που θα πάρεις στα παιχνίδια. Η gpu έχει!!! Άρα προσπάθησε να στριμώξεις στο budget σου μια R9 280 (ή ακόμα καλύτερα 280Χ), που είναι πιο οικονομική από GTX760 και πιο γρήγορη.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Θα του τρέχουν πιο γρήγορα τα games άμα βάλει SSD και όχι άμα ρίξει τα ρέστα του σε R9 280X.... και του προτείνετε και GTX760.... Τι να πω... Ποιός το έγραψε αυτο; Όλοι για φόρτωμα μίλησαν + την δικιά μου παρατήρηση για ορισμένα games.

imo είναι τραγικό να έχεις στενό busget, να θες το pc για games και να σου προτείνουν να βάλεις ssd αντί να δώσεις τα ρέστα σε gpu. ΤΙ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ; PC παιρνεις, όχι κονσόλα. Θα το χρησιμοποιήσει ίσως και κάποιος άλλος για να κάνει καμιά δουλειά, θα ανοίξει κι ο ίδιος ο κάτοχος ένα word. Θα σερφάρει βρε αδερφέ!

Εν κατακλείδι: Ναι ο SSD θα βελτιώσει την εμπειρία χρήσης. Συμφωνούμε ΟΧΙ, ο ssd δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τα fps που θα πάρεις στα παιχνίδια. Πάλι συμφωνούμε Η gpu έχει!!! Ξανά μανά συμφωνούμε. Άρα προσπάθησε να στριμώξεις στο budget σου μια R9 280 (ή ακόμα καλύτερα 280Χ),που είναι πιο οικονομική από GTX760 και πιο γρήγορη.Έχεις 280Χ; Γιατί εγώ έχω και δεν την προτείνω με τίποτα. Δεν είναι όλα νούμερα. Μακριά κι αγαπημένοι από το ξαναζεσταμένο κλοκαρισμένο φαγητό της κόκκινης

@gdp77 ενώ δεν διάβασες καλά τα ποστ βγήκες κατευθείαν επίθεση. Χαλάρωσε και καμιά μ@λ@κί@ να πούμε, σκέψου και τη ζέστη. :)

Φιλικά εννοείται!

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Έχεις 280Χ; Γιατί εγώ έχω και δεν την προτείνω με τίποτα. Δεν είναι όλα νούμερα. Μακριά κι αγαπημένοι από το ξαναζεσταμένο κλοκαρισμένο φαγητό της κόκκινης

Δεν έχω, αλλά διαβάζω reviews από πολλές και έγκυρες πηγές. Και μάλιστα στην κατηγορία τιμής της η r9 280x είναι vfm πολύ καλύτερο από τις προτάσεις της nvidia. Ποια είναι τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις;

Όσο για το rebranding, νομίζεις ότι η nvidia δεν το κάνει; Τι με νοιάζει εμένα αν με συγκεκριμένα χρήματα παίρνω συγκεκριμένη απόδοση; Αυτό κοιτάω...

Link to comment
Share on other sites

Στα γρήγορα: 2d flickering, το τροφοδοτικό (hx 1050) φορτώνει στροφές = η κάρτα ανεβάζει ρολόγια και τραβάει ρεύμα ακόμα και σε youtube (δεν συνέβαινε ποτέ με προηγούμενες κάρτες), κρέμασμα σε ορισμένα παιχνίδια και μιλάμε για στοκ συχνότητες, εντελώς περιορισμένες δυνατότητες για o/c. Ποιό o/c άλλωστε, η κάρτα είναι ήδη στην τσίτα.

Δεν πολυπαίζω πλέον, αλλιώς θα την είχα σουτάρει ήδη. Και όχι, δεν έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι. Απλά έπεσα σε κομμάτι που οι αστοχίες του εκ νέου λανσαρίσματός μιας κατα γενική ομολογία πετυχημένης γενιάς (είχα 7950) φαίνονται εντονότερα. Σέβομαι και τα reviews (το ξέρεις) όπως και τη γνώμη σου (επίσης το ξέρεις). Ωστόσο θα μου επιτρέψεις να μεταφέρω την εμπειρία μου (και δεν είναι μόνο δικιά μου). Άλλωστε δεν πήρα χθες amd. 3 γενιές συνεχόμενες στην κόκκινη είμαι. Ντάξει εννοείται 4η δεν θα παιξει.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... Δεν τα έχω διαβάσει αυτά πουθενά αλλού. Μήπως φταίει το κομμάτι και η ψύξη του; Μήπως η υλοποίηση της MSI που έχεις δεν είναι και η καλύτερη; Όσο για την performance/watt απόδοσή της δεν είναι και η καλύτερη, αλλά αυτή είναι μια υποχώρηση που νομίζω ότι μπορεί να γίνει σε σχέση με τις υποδεέστερες επιδόσεις της GTX760 στα ίδια χρήματα. Η αλήθεια όμως είναι ότι αν θες πιο ήσυχη και πιο ψυχρή gpu κάνοντας μια παραχώρηση στα fps, τότε πας σε 760

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

H υλοποίηση σαν τέτοια λογω του TwinFroZr IV είναι εξαιρετική. Και κρύα θα ήταν αν δεν είχε ρυθμίσει λάθος το dafault profile του ανεμιστήρα η msi. Αυτό λύνεται εύκολα, δεν είναι κάτι γι αυτό και δεν το ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Θα του τρέχουν πιο γρήγορα τα games άμα βάλει SSD και όχι άμα ρίξει τα ρέστα του σε R9 280X.... και του προτείνετε και GTX760.... Τι να πω...

imo είναι τραγικό να έχεις στενό busget, να θες το pc για games και να σου προτείνουν να βάλεις ssd αντί να δώσεις τα ρέστα σε gpu. ΤΙ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ;

Εν κατακλείδι: Ναι ο SSD θα βελτιώσει την εμπειρία χρήσης. ΟΧΙ, ο ssd δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τα fps που θα πάρεις στα παιχνίδια. Η gpu έχει!!! Άρα προσπάθησε να στριμώξεις στο budget σου μια R9 280 (ή ακόμα καλύτερα 280Χ), που είναι πιο οικονομική από GTX760 και πιο γρήγορη.

αν σου περισσευει ενας ssd φορτωσε το αγαπημενο σου game και τρεχτο απο κει.

Ακομα καλυτερα, αν εχεις μπολικη ραμ φορτωσε το εκει (μη με ρωτησεις πως, αν εισαι οντως linux-ας κι οχι ubundu-ιστας πρεπει να ξερεις εδω και 10 χρονια πως γινεται :devil:)

μετα απ αυτο, τρεχτο, χωρις να κοιτας για fps (κι αυτα θα παρουν ελαχιστα τα πανω τους, αλλα οχι κατι ιδιεταιρο).

Παιξε μια δυο ωριτσες, και μετα ...στασου, μην πετας τον hdd απ το παραθυρο, κρατα τον για ντουλαπα...

Για το θεμα gpu συμφωνουμε αλλα ας κοψει απο αλλου, οχι απο τον ssd (αληθεια γιατι να μην κοψει απο επεξεργαστη τη γενικη πλατφορμα να τελειωνουμε? οι AMD τοσο χαλια ειναι και δεν προτεινονται σε τετοια budgets? )

Link to comment
Share on other sites

αν σου περισσευει ενας ssd φορτωσε το αγαπημενο σου game και τρεχτο απο κει.

Ακομα καλυτερα, αν εχεις μπολικη ραμ φορτωσε το εκει (μη με ρωτησεις πως, αν εισαι οντως linux-ας κι οχι ubundu-ιστας πρεπει να ξερεις εδω και 10 χρονια πως γινεται )

μετα απ αυτο, τρεχτο, χωρις να κοιτας για fps (κι αυτα θα παρουν ελαχιστα τα πανω τους, αλλα οχι κατι ιδιεταιρο).

Παιξε μια δυο ωριτσες, και μετα ...στασου, μην πετας τον hdd απ το παραθυρο, κρατα τον για ντουλαπα...

Πολύ ωραία όσα γράφεις μόνο που ένας gamer σαν τον op μπορεί να παίζει 5-10-15 AAA games το χρόνο. Ένας SSD 120GB δεν σηκώνει μαζί με το λειτουργικό πάνω από 1-2 games. Είναι μη ρεαλιστικό το σενάριο που προτείνεις μέχρι να φτηνύνουν ελεεινά οι SSD και να παίρνουμε 512GB-1TB φτηνά.

Εγώ που είμαι κάποια ηλικίας και κατασταλαγμένος και παίζω μόνο SC2, άρα δεν αγοράζω ή κατεβάζω ό,τι AAA κυκλοφορεί, θα μπορούσα να παίζω games από τον SSD. O op προφανώς όχι.

Όσο για το ramdisk που αναφέρεις, το πρώτο μου το είχα κάνει σε ένα pc-xt 8080 με 640kb εν έτει 1990-92, με ms-dos 3.30, οπότε γνωρίζω πολύ καλά την ταχύτητα ενός ramdisk.

Παρακάμπτω το σχόλιό σου για linux-ubuntu, δείχνει το επίπεδο του ανθρώπου...

Εν κατακλείδι: Με το συγκεκριμένο budget, εγώ δεν προτείνω ssd για gaming pc. Ας κάνει ο op ό,τι καταλαβαίνει

Link to comment
Share on other sites

(αληθεια γιατι να μην κοψει απο επεξεργαστη τη γενικη πλατφορμα να τελειωνουμε? οι AMD τοσο χαλια ειναι και δεν προτεινονται σε τετοια budgets? )

Χάλια δεν είναι, ανεπαρκείς είναι γενικά, αλλά αν δεις παραπάνω κι εμένα αυτή είναι η γνώμη μου αν είναι θέμα τα 40 - 50 ευρώ. Γιατί γι αυτό το ποσό μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Χάλια δεν είναι, ανεπαρκείς είναι γενικά, αλλά αν δεις παραπάνω κι εμένα αυτή είναι η γνώμη μου αν είναι θέμα τα 40 - 50 ευρώ. Γιατί γι αυτό το ποσό μιλάμε.

Διαφωνώ. Ένας fx8350 με δεδομένη κάρτα γραφικών είναι σε απόσταση 1-2 frames από 4790k στο 95% των ΑΑΑ games.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.