Jump to content



Πρόβλημα (??) με Samsung 840 Raid0


Phant0m

Recommended Posts

Γεια και χαρα. Προσφατα αναβαθμισα το συστημα μου, βαζοντας 2 Samsung 840 ssd 256. Η μητρικη μου ειναι η MSI MPower (s1150). Το χω σετάρει κανονικά, εγκατέστησα και win8.1. Ποιο ειναι λοιπον το πρόβλημα (αν οντως υπαρχει)

Κατα τη διάρκεια του P.o.s.t στην εκκίνηση, εκεί που μου βγάζει τη λίστα με τους δίσκους και την κατάσταση τους, στον έναν από τους 2 samsung μου βγαζει "error(s) in drive" (κάπως έτσι μπορεί και να μη το θυμάμαι καλά).

Μερικές φορές μπορεί να κολλήσει κατά τη διάρκεια "cold boot", άλλοτε με μαυρη οθόνη και άλλοτε με την οθόνη εκκίνησης των windows. Μετά από 1-2 hard resets, μπαίνει κανονικά και λειτουργεί απρόσκοπτα.

Έχει κανείς καμμιά ίδεα αν τελικά υπάρχει πρόβλημα? Μπορώ να ελέγξω κάπως το δίσκο (με τον ελεγχο των windows που εκανα, δε βρηκε καποιο προβλημα στο raid array)?

ΥΓ το array το έκανα με 128k τιμή. Μήπως έπρεπε με λιγότερο?

Ευχαριστώ

:banging:

Link to comment
Share on other sites

δες με το crystal disk info σε τι κατάσταση είναι οι ssd. Είναι το μοναδικό που θυμάμαι οτι αναγνωρίζει τους δίσκους όταν είναι σε raid. Επίσης το raid δεν χάνεται, μπορείς να τους πάρεις και να τους δοκιμάσεις και σε άλλη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα. Προσφατα αναβαθμισα το συστημα μου, βαζοντας 2 Samsung 840 ssd 256. Η μητρικη μου ειναι η MSI MPower (s1150). Το χω σετάρει κανονικά, εγκατέστησα και win8.1. Ποιο ειναι λοιπον το πρόβλημα (αν οντως υπαρχει)

Κατα τη διάρκεια του P.o.s.t στην εκκίνηση, εκεί που μου βγάζει τη λίστα με τους δίσκους και την κατάσταση τους, στον έναν από τους 2 samsung μου βγαζει "error(s) in drive" (κάπως έτσι μπορεί και να μη το θυμάμαι καλά).

Μερικές φορές μπορεί να κολλήσει κατά τη διάρκεια "cold boot", άλλοτε με μαυρη οθόνη και άλλοτε με την οθόνη εκκίνησης των windows. Μετά από 1-2 hard resets, μπαίνει κανονικά και λειτουργεί απρόσκοπτα.

Έχει κανείς καμμιά ίδεα αν τελικά υπάρχει πρόβλημα? Μπορώ να ελέγξω κάπως το δίσκο (με τον ελεγχο των windows που εκανα, δε βρηκε καποιο προβλημα στο raid array)?

ΥΓ το array το έκανα με 128k τιμή. Μήπως έπρεπε με λιγότερο?

Ευχαριστώ

:banging:

Βασικά, μέσα στα Windows, εγκατέστησε το Intel Rapid Storage Technology Utility.

Αυτό θα σου πει για την κατάσταση του RAID array σου. Επίσης το 128Κ για το RAID0 με τους Samsung είναι πολύ. Δοκίμασε με 64 ή 32K.

Όταν τελειώσεις με το στήσιμο και αφού δεις πως δουλεύουν όλα ρολόι, ενεργοποίησε το Write back cache και μετά δώσε και ένα screenshot από AS SSD Benchmark να δούμε και αν είναι όλα καλά με τις επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.