Jump to content



go to...linux?


Recommended Posts

Καλημέρα,

Μετά από πολλά χρόνια χρήσης windows, σκέφτομαι να μετακινηθώ σε linux.. Το θέμα μου είναι το εξής, φοβάμαι ότι δεν θα με καλύψει σε όλα αυτά που κάνω, και εξηγώ.

Η βασική χρήση, πέρα από Internet και ταινίες, είναι corel, photoshop, και ελάχιστα games. Επειδή, τα σχεδιαστικά, τα χρησιμοποιώ ψιλοεπαγγελματικά, και δεν με παίρνει να μείνω χωρίς αυτά, θέλω την συμβουλή σας, πριν ξεκινήσουμε να μιλάμε για διανομές. Επίσης, επειδή στήνω και κάποια website (xampp) σε wordpress και magento, υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα;

Άλλος ένας παράγοντας, που για εμένα παίζει βασικό ρόλο, είναι η καμπύλη εκμάθησης. Επειδή ο χρόνος που μπορώ να διαθέσω, δεν είναι άπειρος, θα έχω θέμα να κατανοήσω την βασική δομή του λειτουργικού, το σύστημα αρχείων, και το πως στο καλό κάνω ένα πρόγραμμα εγκατάσταση, σε εύλογο χρονικό διάστημα; (δεν αναφέρομαι σε sudo_apt_get :innocent:)

Τα πλεονεκτήματα τα γνωρίζω, δεν θα είναι η πρώτη φορά που στήνω μηχάνημα σε Linux (έχω στήσει σε ubuntu και mint), καθώς και αυτό που μετράει πολύ για εμένα είναι η ανοιχτή άδεια χρήσης του λειτουργικού καθώς και των προγραμμάτων που (ελπίζω) να βρω για να κάνω την δουλειά μου.

Τέλος, το μηχάνημά μου, αποτελείται από τα εξής:

Q8400@3,2

DFI DK kati

4GB ram

1x640WD black

2x160WD

Geforce 240GT

corsair TX650

Τα φώτα σας.........

Link to comment
Share on other sites

Η βασική χρήση, πέρα από Internet και ταινίες, είναι corel, photoshop, και ελάχιστα games. Επειδή, τα σχεδιαστικά, τα χρησιμοποιώ ψιλοεπαγγελματικά, και δεν με παίρνει να μείνω χωρίς αυτά, θέλω την συμβουλή σας, πριν ξεκινήσουμε να μιλάμε για διανομές.

Αν επιθυμείς να χρησιμοποιείς αυτό το λογισμικό στο Linux, τότε μείνε με τα win. Αν έχεις διάθεση και χρόνο να δεις εναλλακτικό λογισμικό π.χ. gimp, inkscape , τότε το συζητάμε.

δεν είναι άπειρος, θα έχω θέμα να κατανοήσω την βασική δομή του λειτουργικού, το σύστημα αρχείων, και το πως στο καλό κάνω ένα πρόγραμμα εγκατάσταση, σε εύλογο χρονικό διάστημα; (δεν αναφέρομαι σε sudo_apt_get )

Έλεος... η εγκατάσταση λογισμικού σε mainstream διανομές είναι πιο εύκολη ακόμα και από αυτή των win. Και όχι, δε χρειάζεται να λιώσεις στο διάβασμα για τη δομή του λειτουργικού αν είσαι απλά χρήστης εφαρμογών. Αν θες να hack-άρεις, σαφώς και θα χρειαστείς διάβασμα, αλλά δεν καταλαβαίνω να είναι αυτά τα ενδιαφέροντά σου.

Τα πλεονεκτήματα τα γνωρίζω, δεν θα είναι η πρώτη φορά που στήνω μηχάνημα σε Linux (έχω στήσει σε ubuntu και mint), καθώς και αυτό που μετράει πολύ για εμένα είναι η ανοιχτή άδεια χρήσης του λειτουργικού καθώς και των προγραμμάτων που (ελπίζω) να βρω για να κάνω την δουλειά μου.

Αυτή η ελευθερία απαιτεί τουλάχιστον ένα προσωρινό "ξεβόλεμα". Για μένα το κόστος είναι πολύ μικρό σε σχέση με αυτά που θα πάρεις στο άμεσο, αλλά και μακροπρόθεσμο μέλλον.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα σε dual boot ώστε να έχω τη σιγουριά ότι η δουλειά μου θα συνεχίζεται απρόσκοπτα και στον ελεύθερό μου χρόνο θα ασχολιόμουν με το να μάθω τον εναλλακτικό τρόπο. Ταυτόχρονα και όσο η εκμάθηση θα προχωράει κάποια στιγμή λογικά θα κάνεις και την τελική επιλογή έχοντας δει όλα τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιθυμείς να χρησιμοποιείς αυτό το λογισμικό στο Linux, τότε μείνε με τα win. Αν έχεις διάθεση και χρόνο να δεις εναλλακτικό λογισμικό π.χ. gimp, inkscape , τότε το συζητάμε.

Έλεος... η εγκατάσταση λογισμικού σε mainstream διανομές είναι πιο εύκολη ακόμα και από αυτή των win. Και όχι, δε χρειάζεται να λιώσεις στο διάβασμα για τη δομή του λειτουργικού αν είσαι απλά χρήστης εφαρμογών. Αν θες να hack-άρεις, σαφώς και θα χρειαστείς διάβασμα, αλλά δεν καταλαβαίνω να είναι αυτά τα ενδιαφέροντά σου.

Αυτή η ελευθερία απαιτεί τουλάχιστον ένα προσωρινό "ξεβόλεμα". Για μένα το κόστος είναι πολύ μικρό σε σχέση με αυτά που θα πάρεις στο άμεσο, αλλά και μακροπρόθεσμο μέλλον.

Αρχικά, θέλω να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας...

Προφανώς, από την στιγμή που άνοιξα αυτό το thread, διάθεση υπάρχει. Eπίσης, ΔΕΝ θέλω να χρησιμοποιήσω αποκλειστικά αυτά τα προγράμματα, το θέμα είναι, αν το Gimp και το inkscape θα με βολέψουν, όπως επίσης αν υπάρχουν άλλες εναλλακτικές. Τώρα για τα παιχνίδια, εντάξει, δεν τρελαίνομαι κιόλας, δεν θα μου λείψουν. Το κατά πόσο είναι εύκολη μια εγκατάσταση σε mainstream διανομή, όπως λες, θα το δούμε στην πορεία.

Το μεγάλο ατού που έχω όντας χρήστης windows για μια 15ετια+, είναι ότι ξέρω τι θέλω, πως να το κάνω, και πως να το διορθώσω αν πάει κάτι στραβά, και ταυτόχρονα, είναι αυτό που με κρατάει πίσω, στο να τα ξηλώσω και να παίξω μόνο σε Linux.

Από την άλλη, το λογισμικό, που κυρίως είναι opensource, και σκοπεύω να χρησιμοποιήσω, είναι πραγματικά απίστευτο.

Δεν έχω πρόβλημα να ξεβολευτώ, το θέμα είναι αν, βάση της εμπειρίας σας, αξίζει τον κόπο και τον χρόνο.

Αυτό που είπε ο trexx, θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή λύση.....απλά, δεν θέλω ubuntu.....

Link to comment
Share on other sites

Ok, ας μοιράσουμε την τράπουλα...

Η λύση του trexx είναι η καλύτερη δυνατή. dual boot σαν μεταβατικό στάδιο για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα μείνεις ξεκρέμαστος. Αν και το καλύτερο κίνητρο θα το έχεις αν σβήσεις εντελώς τα win. Όσο έχεις win στο δίσκο πάντα θα παρασύρεσαι και με την πρώτη δυσκολία θα boot-άρεις win.

Προφανώς, από την στιγμή που άνοιξα αυτό το thread, διάθεση υπάρχει. Eπίσης, ΔΕΝ θέλω να χρησιμοποιήσω αποκλειστικά αυτά τα προγράμματα, το θέμα είναι, αν το Gimp και το inkscape θα με βολέψουν, όπως επίσης αν υπάρχουν άλλες εναλλακτικές. Τώρα για τα παιχνίδια, εντάξει, δεν τρελαίνομαι κιόλας, δεν θα μου λείψουν. Το κατά πόσο είναι εύκολη μια εγκατάσταση σε mainstream διανομή, όπως λες, θα το δούμε στην πορεία.

Το gimp και το inkscape θα σε καλύψουν πλήρως καθώς απ΄ ότι κατάλαβα δεν είσαι και hardcore χρήστης photoshop που κάποια μοναδικά του χαρακτηριστικά δεν θα τα βρεις στο gimp. Το gimp και το inkscape τρέχουν και σε win, οπότε μπορείς να τα δοκιμάσεις άμεσα. Επίσης υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ tutorials στο internet για να κάνεις ό,τι τραβάει η ψυχή σου με αυτά.

Όσο για την εγκατάσταση λογισμικού (ειδικά γι΄αυτά που μιλάμε), απλά ανοίγεις το software center, βρίσκεις την εφαρμογή που θες και κάνεις ένα κλικ... Πόσο πιο απλή τη θες;

Το μεγάλο ατού που έχω όντας χρήστης windows για μια 15ετια+, είναι ότι ξέρω τι θέλω, πως να το κάνω, και πως να το διορθώσω αν πάει κάτι στραβά, και ταυτόχρονα, είναι αυτό που με κρατάει πίσω, στο να τα ξηλώσω και να παίξω μόνο σε Linux.

linux ≠ windows. Ξεκινάς με αυτό κατά νου.

Δεν έχω πρόβλημα να ξεβολευτώ, το θέμα είναι αν, βάση της εμπειρίας σας, αξίζει τον κόπο και τον χρόνο.

Ναι, γιατί είσαι ελεύθερος από την MS και τους περιορισμούς της, ασφαλής, δεν χρειάζεται να κάνεις συχνές αναβαθμίσεις στο hw σου, το σύστημα δεν θα "βαραίνει" όσο του προσθέτεις εφαρμογές ή με το πέρας του χρόνου, ξεχνάς τους ιούς, δοκιμάζεις όποιο λογισμικό θες χωρίς τον φόβο ότι θα σου κτυπήσουν την πόρτα, πειραματίζεσαι, μαθαίνεις, και φυσικά είσαι... cool ;)

Αυτό που είπε ο trexx, θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή λύση.....απλά, δεν θέλω ubuntu.....

Αν ξέρεις τους λόγους που δεν θες ubuntu ok. Θες να τους γράψεις; Από την άλλη στο ubuntu θα βρεις τη μέγιστη δυνατή υποστήριξη από το community για όποιο πρόβλημα έχεις και (επίσης σημαντικό) ό,τι λογισμικό τρέχει σε linux φτιάχνεται για να τρέχει πρώτα σε ubuntu. Ακόμα και για λογισμικό που δεν υπάρχει στο software center και πρέπει να ανατρέξεις στο site του κατασκευαστή, είναι σίγουρο ότι θα βρεις installer για ubuntu. Αν ο λόγος που δεν θες ubuntu είναι το FUD που έχει ακούσει για το UI του (unity) κτλ σε ενημερώνω ότι αφενός στην 14.04 (έκδοση long term support με υποστήριξη 5 ετών) τα πράγματα έχουν αλλάξει κατά πολύ, αφετέρου μπορείς να του βάλεις ό,τι UI θέλεις με ελάχιστα κλικ.

Αν επιμένεις να μην θες ubuntu, πολύ καλή επιλογή (το έχω βάλει και στο laptop της γυναίκας μου) είναι το linux mint mate 17.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα του linux (που δεν είναι του linux αλλά του νέου χρήστη του) είναι δύο κατ εμέ και ομοιάζουν: α) Πώς θα ρίξει τον εγωισμό του ο power user και θα παραδεχτεί ότι δεν ξέρει την τύφλα του και πρέπει να κάτσει να ασχοληθεί β) Πώς θα ξεβολευτεί από μια ρουτίνα πολλές φορές υπερδεκαετή. Αν αυτοί οι δύο σκόπελοι ξεπεραστούν θεωρώ ότι ανοίγεται ένας άλλος κόσμος που αξίζει κανείς να του δώσει έστω μια ευκαιρία.

ΕΝΤΙΤ: Kωνσταντίνε από τη σκοπιά του hardware έχεις μήπως κανέναν περίεργο controller ή καμιά ζόρικη κάρτα ήχου; Αν ναι, τσέκαρε πρώτα αν θα παίζει στο linux. Αυτό και σε συνάρτηση με το ubuntu που δεν θες (και καλώς κατ εμέ δεν το θες).

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION]

Συμφωνώ με το dual boot, ότι πάντα θα έχεις την εναλλακτική, και σαν χρήστης, θα κάνεις πάντα την εύκολη επιλογή όταν συναντήσεις πρόβλημα, οπότε το θέμα "κίνητρο", με σπρώχνει προς την επιλογή του ξηλώματος των win. Γι αυτό τον λόγο, ξεκίνησα και αυτό το thread.

Τώρα, σκληροπυρηνικός χρήστης σε photoshop & corel δεν είμαι, αλλά, οι δουλείες που κάνω(μακέτες) πρέπει να βγαίνουν σωστά, και, αν έχεις ασχοληθεί με τον συγκεκριμένο κομμάτι, τα περισσότερα τυπογραφεία δουλεύουν corel, illustrator kai photoshop, οπότε, πριν κάνω κάτι, πρέπει να είμαι σίγουρος, ότι η επιλογή μου δεν θα μου δημιουργήσει προβλήματα.

Επειδή αυτό το κομμάτι, το ξεκίνησα πρόσφατα, σκέφτομαι την λύση του gimp και του inkscape (thanks for that, δεν το ήξερα) έτσι ώστε να μην αναγκαστώ να αγοράσω το photoshop, και το corel, Που όπως ξέρεις κοστίζουν, και ταυτόχρονα, να μην έχω θέματα με την χρήση προγραμμάτων....που δεν έχω πληρώσει. (ηθικά lol)...

Οκ, ξεπερνάμε το θέμα user friendly λειτουργικό, θα αρκεστώ στην εμπειρία σου για αυτο.

Μαντεύεις σωστά, ότι δεν θέλω ubuntu για το unity, δεν το συμπάθησα όταν το είδα πρώτη φορά, και μου έμεινε... οπότε πάμε σε εναλλακτικές διανομές... το Mint, όπως προανέφερα, το έχω δοκιμάσει, νομίζω πέρυσι...αν θυμάμαι καλά το 16 ηταν. Επίσης, αριστερά δεξιά έπιασα καλά λογία για το arc linux? αλλά μόνο αυτό.

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION]

Απόλυτο δίκιο σε αυτό, η ρουτίνα, αλλά και ο εγωισμός, είναι παράγοντες που σε κρατάνε πίσω... όσο για περίεργες κάρτες ήχου, δεν έχω τίποτα σε αυτό το κομμάτι, μόνο ότι έχει πάνω η μητρική, (dfi lanparty dk P45), και μια κάρτα τηλεόρασης της asus(μην κάνει κανείς το λάθος και πάρει asus κάρτα τηλεόρασης- μου έβγαλε την πίστη σε xp, σε 7 παίζει με media center ;) )

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πρότεινα να βάλεις μια διανομή σε virtual machine. να πειραματιστεις εκει. να μαθεις μερικές εντολές κονσόλας και γενικα να μάθεις να περιηγήσε μσω κονσόλας, γιατι 100% θα σου χρειαστεί σε κάποια φαση.

Μολις είσαι έτοιμος, αλλάζεις το λειτουργικό του συστήματος σου κ ξεκινάς...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, σκληροπυρηνικός χρήστης σε photoshop & corel δεν είμαι, αλλά, οι δουλείες που κάνω(μακέτες) πρέπει να βγαίνουν σωστά, και, αν έχεις ασχοληθεί με τον συγκεκριμένο κομμάτι, τα περισσότερα τυπογραφεία δουλεύουν corel, illustrator kai photoshop, οπότε, πριν κάνω κάτι, πρέπει να είμαι σίγουρος, ότι η επιλογή μου δεν θα μου δημιουργήσει προβλήματα.

Επειδή αυτό το κομμάτι, το ξεκίνησα πρόσφατα, σκέφτομαι την λύση του gimp και του inkscape (thanks for that, δεν το ήξερα) έτσι ώστε να μην αναγκαστώ να αγοράσω το photoshop, και το corel, Που όπως ξέρεις κοστίζουν, και ταυτόχρονα, να μην έχω θέματα με την χρήση προγραμμάτων....που δεν έχω πληρώσει. (ηθικά lol)...

Τα δοκιμάζεις και αποφασίζεις.

Οκ, ξεπερνάμε το θέμα user friendly λειτουργικό, θα αρκεστώ στην εμπειρία σου για αυτο.

Μαντεύεις σωστά, ότι δεν θέλω ubuntu για το unity, δεν το συμπάθησα όταν το είδα πρώτη φορά, και μου έμεινε... οπότε πάμε σε εναλλακτικές διανομές... το Mint, όπως προανέφερα, το έχω δοκιμάσει, νομίζω πέρυσι...αν θυμάμαι καλά το 16 ηταν. Επίσης, αριστερά δεξιά έπιασα καλά λογία για το arc linux? αλλά μόνο αυτό.

Το arch είναι για linux gurus... Επιμένω στην πρότασή μου να μην ξεφύγεις από ubuntu ή mint (προς το παρόν, μέχρι να εξοικειωθείς με linux και να καταφέρεις να κάνεις τη δουλειά σου σωστά). Και στο ubuntu δες το unity στην 14.04 πριν το απορρίψεις (αλήθεια πόσο ασχολήθηκες μαζί του; Μήπως απορρίπτεις εύκολα; Δεν είπαμε να μην το κάνουμε αυτό; ). Επίσης στο ubuntu το unity φεύγει εύκολα και μπορείς να βάλεις π.χ. mate (που θυμίζει αρκετά τα xp/vista/7). Αν επιμένεις "όχι ubuntu" βάλε mint. Υπάρχουν πολλές διανομές για αρχάριους, αλλά επιμένω σε αυτές για να μπορείς να έχεις ικανοποιητικό support λόγω του μεγάλου community που τις υποστηρίζει.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

οταν ειναι για δουλεια δεν κανεις τετοιες αλλαγες..

βαλε το gimp στα windows ή οπως ειπε ο ydinopoulos στησε ενα vm και τεσταρε το. Αν και εγω δεν παιζει να εκανα την αλλαγη, αν ειχα ειδη το photoshop. Αν ειχα αρχαια εκδοση και επρεπε να παρω την καινουρια, τοτε θα εκανα την δοκιμη..

Link to comment
Share on other sites

οπότε, από τα παραπάνω, μάλλον θα πάω σε dual boot αρχικά, αφού δω το Mint 17 σε vm...

σας ευχαριστώ όλους...

[MENTION=7119]god[/MENTION]

προφανώς και έχω την τελευταία του photoshop...ξέρεις, από που........

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το μινι highjack, επειδή σκέφτομαι και εγώ ένα VM με λίνουξ for no reason πέραν του να παίξω λίγο, το θέμα που λέτε για το Ubuntu είναι καθαρά πως δείχνει το UI ή κάτι άλλο πιο σημαντικό?

Γιατί για άσχετους/άχρηστους που έχουν win εδώ και 15 χρόνια και unix λίγο στην δουλειά διαβάζω πως το ubuntu είναι ψιλό μονόδρομος.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το μινι highjack, επειδή σκέφτομαι και εγώ ένα VM με λίνουξ for no reason πέραν του να παίξω λίγο, το θέμα που λέτε για το Ubuntu είναι καθαρά πως δείχνει το UI ή κάτι άλλο πιο σημαντικό?

Πώς δείχνει και πώς λειτουργεί. Η εμπειρία χρήσης αλλάζεις ανάλογα με το UI, δηλαδή. Πάντως στο ubuntu μπορείς (ακόμα και από το software center) να βάλεις άλλο UI, π.χ. MATE (που είναι πολύ κοντά στην XP/vista/7 λογική).

Γιατί για άσχετους/άχρηστους που έχουν win εδώ και 15 χρόνια και unix λίγο στην δουλειά διαβάζω πως το ubuntu είναι ψιλό μονόδρομος.

Από τις "γνωστές" διανομές μπορείς να παίξεις και με mint. Είναι εξίσου "εύκολη". Το mint είναι ουσιαστικά ubuntu based με άλλο UI. Επίσης υπάρχουν και πολλές μικρότερες και "άγνωστες" διανομές ubuntu ή debian based που είναι εξίσου απλές, αλλά δεν προτείνω τη χρήση τους λόγω μικρού community.

Εγώ ψηφίζω σταθερά ubuntu, λόγω μεγαλύτερου community. Αν δεν σου αρέσει το unity, αλλάζεις με ένα κλικ σε mate.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το μινι highjack, επειδή σκέφτομαι και εγώ ένα VM με λίνουξ for no reason πέραν του να παίξω λίγο, το θέμα που λέτε για το Ubuntu είναι καθαρά πως δείχνει το UI ή κάτι άλλο πιο σημαντικό?

Γιατί για άσχετους/άχρηστους που έχουν win εδώ και 15 χρόνια και unix λίγο στην δουλειά διαβάζω πως το ubuntu είναι ψιλό μονόδρομος.

Ευχαριστώ.

το ubuntu ηταν μονοδρομος πριν 8-10 χρονια (αν δεν ηθελες να σου σπασουν τα νευρα η να βαλεις τα κλαμματα με τις αλλες διανομες), τωρα δεν ισχυει πια αυτο, και προσωπικα λογο του ΠΑΝ-αθλιου unity μαλλον απο τις πιο καμμενες διανομες θα τη χαρακτηριζα.

Αν θες να ασχοληθεις με linux δεν ειναι απαραιτητο να κατεβασεις μια μοναδικη διανομη, κατεβασε μερικες και δοκιμασε τες να δεις ποια σου κανει.

Κατα τη γνωμη μου για αρχαριο (αλλα και για pro, γιατι οχι? ) θα προτεινα Mint (με Μate) ή αν καποιος γουσταρει να χωθει στα βαθια και να "λερωσει λιγο τα χερια του" Debian (με την προυποθεση οτι δεν ειναι καποιος που με την πρωτη απογοητευση πεταει τον υπολογιστη απ το παραθυρο, οχι γιατι το debian ειναι δυσκολη διανομη, αλλα γιατι θελει λιγακι μελλετη και δοκιμες για να το στησεις οπως θες). Απο κει και περα δοκιμασε και κανα PCos ή κανα open suse και γενικα μεγαλες διανομες που υποστηριζονται γιατι μπορει εκει που λεμε για μια διανομη πως ειναι καλυτερη για αρχαριο (πχ Mint / ubuntu) να σου κατσει καποια αλλη καλυτερα.

Φυσικα και θα δοκιμασεις ubuntu καθως και αλλα περιβαλλοντα (πχ kde) γιατι αυτο που σιχαινομαι εγω μπορει εσυ να το λατρεψεις...

Απο κει και περα αυτο που ανησυχεις για το ubuntu (αν παιζει τιποτε αλλο) χμμμ... κοιτα, ΤΟ linux ειναι ΕΝΑ (ο πυρηνας) κι απο κει και περα ο καθε ενας το κανει οτι θελει και φτιαχνει τη διανομη του.

Αν φτασεις σε καποιο σχετικο επιπεδο θα δεις πως αν θες να στησεις ενα μηχανημα πχ, δε σε νοιαζει με βαση ποια διανομη θα το φτιαξεις, απλα κατεβαζεις μια οποια να ναι, και σε 2 μερες της εχεις αλλαξει τον αδοξαστο, οπως φυσικα μπορεις να χτισεις και μια δικη σου αν εχεις ορεξη για "χοντρυτερο παιχνιδι", οποτε τεχνικα δεν υπαρχει καποιο προβλημα. Δε θα ελεγα το ιδιο ομως οσον αφορα το ιδεολογικο κομματι (οσον αφορα την cannonical)

σχετικα με τη λειτουργεια σε virtual machine, εχω την εντυπωση πως το καινουργιο ubuntu (απο εποχη unity και μετα) σερνεται...

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτείνω κάτι λίγο διαφορετικό. Καταρχάς dual boot οπωσδήποτε. Προσωπικά δεν έχω καταφέρει να αντικαταστήσω το Photoshop, το Inkscape με καλύπτει, αλλά το Gimp όχι. Δεν έχει καν υποστήριξη για CMYK. Αν και δεν την χρειάζεσαι μάλλον.

Όπως και να έχει, αν θες να βάλεις Linux εγώ προτείνω την κανονική έκδοση του Debian, σαν αρχάριος την βρήκα την πιο λογική και εύκολο να την μάθω ακόμα και από το Ubuntu γιατί έπρεπε να κάνω πολλά πράγματα μόνος μου από την αρχή και σωστά και ήξερα ανά πάσα στιγμή τί μου γίνεται. Θέλει περισσότερο χρόνο και διάθεση μεν , θα σε αποζημιώσει δε. Το αποτέλεσμα ήταν το πιο σταθερό και απολαυστικό περιβάλλον που είχα ποτέ! Μέχρι και gaming έκανα, πχ το Wow έπαιζε με 5-10 frames λιγότερα από οτι στα windows , αλλά έπαιζε μια χαρά. Και το photoshop έπαιζε κανονικά μέσω wine, αλλά ενώ δεν υστερούσε πολύ σε ταχύτητα ή δεν είχε προβλήματα, αρχίζεις και βλέπεις σιγά-σιγά πράγματα που τελικά μειώνουν την αξία του να το τρέχεις έτσι, πχ σε μένα δεν έπαιζε το σκάννερ, ή ήταν δύσχρηστο να φορτώνεις και να σώζεις αρχεία κλπ. οπότε αν είναι η κύρια ασχολία σου δεν ξέρω αν σε καλύψει. (Έχω καιρό που το είχα δοκιμάσει)

Και φτάνω στην πρότασή μου. Δοκίμασε να βάλεις Hackintosh, το λειτουργικό του Mac είναι σαν μια διανομή Linux αλλά έχει και Photoshop και πολλά σχετικά προγράμματα, δωρεάν η μή και είναι απόλαυση στην χρήση. Εγώ αυτό χρησιμοποιώ χρόνια τώρα, κάνει αναβαθμίσεις κανονικά και παίζουν όλα. Αν και δεν παίζει σε όλους καλά.

Βέβαια αν θέλεις μόνο open source λύση, ψηφίζω Debian με Xfce.

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με τη λειτουργεια σε virtual machine, εχω την εντυπωση πως το καινουργιο ubuntu (απο εποχη unity και μετα) σερνεται...

To επιβεβαιώνω κι εγώ αυτό. Και με δεδομένο το h/w της υπογραφής, μάλλον δεν φταίει αυτό αλλά το ubuntu.

ΕΝΤΙΤ: Ή το VMware machine βεβαίως, βεβαίως. :)

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Σας σέρνεται γιατι ισως εχετε κλειστά απο bios hardware virtualization options (απο intel vtd, vtx Κλπ)

οχι μονο φουλ ανοιχτα, αλλα και με δυο linux vm να τρεχουν συνηθως ταυτοχρονα χωρις κανενα απολυτως προβλημα, οπως επισεις χωρις κανενα απολυτως προβλημα σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αλλη διανομη linux, σε freebsd, windows xp, windows 7 και android

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.