Jump to content



Καρτα ηχου/Μοnitors


Recommended Posts

δηλαδη την ένταση την πειράζω πισω απο τα ηχεία ?

Όχι, η κάρτα που έχεις δεν έχει και έλεγχο έντασης μέσω ενός εξωτερικού ελεγκτή; Από εκεί θα κανονίζεις την ένταση.

Φαντάζομαι δεν το κάνει με software τρόπο, αλλιώς δεν θα είχε νόημα. Είναι καλή η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, η κάρτα που έχεις δεν έχει και έλεγχο έντασης μέσω ενός εξωτερικού ελεγκτή; Από εκεί θα κανονίζεις την ένταση.

Φαντάζομαι δεν το κάνει με software τρόπο, αλλιώς δεν θα είχε νόημα. Είναι καλή η κάρτα.

εχει ενα ποτενσιομετρο αλλα μπαινει στην θυρα των ακουστικων και θα πρεπει να συνδεσω πανω σε αυτο τα ακουστικα μου. Τα οποια σέρνονται εαν τα συνδεσω εκει πανω!

Αντιθετα πανω στην ZxR εαν τα συνδεσω απευθειας, σκοτωνουν.....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

εχει ενα ποτενσιομετρο αλλα μπαινει στα ακουστικα και θα πρεπει να συνδεσω πανω σε αυτο τα ακουστικα μου. Τα οποια σερνονται εαν τα συνδεσω εκει πανω!

Αντιθετα πανω στην ZxR απευθειας σκοτωνουν.....

Κατάλαβα, είναι άλλο πράγμα από αυτό που νόμιζα.

Link to comment
Share on other sites

εχει ενα ποτενσιομετρο αλλα μπαινει στην θυρα των ακουστικων και θα πρεπει να συνδεσω πανω σε αυτο τα ακουστικα μου. Τα οποια σέρνονται εαν τα συνδεσω εκει πανω!

Αντιθετα πανω στην ZxR εαν τα συνδεσω απευθειας, σκοτωνουν.....

Fostex PC-1E - Athens Pro Audio Store

SM Pro Audio Nano Patch Plus black - Athens Pro Audio Store

Link to comment
Share on other sites

παιδια η γειωση φταιει...οταν πιεζονται η καρτες γραφικων το κανει σε εντονο βαθμο! Το περιορισα κατα πολυ με αυτο που εκανα αλλα και παλι πρεπει να βρω λυση...

Τι μπορω να κανω γι αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=478]sebastian[/MENTION] απομονώνεις την γείωση απο την τροφοδοσία των ηχείων

οχι οτι καλυτερο σαν λυση αλλα......

Για αυτό "φωνάζαμε" παραπάνω για εξωτερικές κάρτες ήχου.

Γιατί το πιο βασικό τους πλεονέκτημα είναι ότι δεν επηρεάζονται από τέτοια πράγματα

μπααα με την 2i2 τα ιδια σκ@τ@ ειχα

Link to comment
Share on other sites

Κανένα θέμα με την focusrite του φίλου μου δεν είχαμε. H Focusrite 2i2 είναι και αυτή bus powered. (Με έξτρα τροφοδοσία για προενίσχυση ακουστικών γιατί χρειάζεται εκεί, δεν ξέρω αν την χρησιμοποιεί και για αναπαραγωγή) Πάντως χωρίς την έχει ο φίλος μου. Άρα εκεί είναι το πρόβλημα και όχι στις κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπαω δηλαδη αυτο για τα ηχεια -> SM Pro Audio Nano Patch Plus black - Athens Pro Audio Store

Για τα ακουστικα εχουμε τιποτα αξιολογο να βαλουμε ?

Ναι, παίρνεις αυτό και συνδέεται με τον αντάπτορα των ακουστικών σου στο mini jack.

:spell:

Edit: Χαζομάρα είπα, έχει ξεχωριστό προενισχυτή ακουστικών αυτή η κάρτα. Οπότε βάλε της creative και θα είσαι εντάξει.

Έγινε επεξεργασία από DrFred
Link to comment
Share on other sites

Eβαλα ξανα της Creative ZxR το ποτενσιομετρο... καλα στεκεται τελικα!

Θα παρω και το αλλο για τα ηχεια και θα ειμαι κομπλε!

Παιδια σιγουρα θα λυσω το προβλημα μου ? Μην πεταξω ενα 70αρι τσαμπα....(+μαζι με καλωδια)

SM PRO AUDIO - NANOPATCH+ | Monitor Controllers | Monitoring | Recording & Mixing | AUDIO | EQUIPMENT | Polytope

Link to comment
Share on other sites

Eβαλα ξανα της Creative ZxR το ποτενσιομετρο... καλα στεκεται τελικα!

Θα παρω και το αλλο για τα ηχεια και θα ειμαι κομπλε!

Παιδια σιγουρα θα λυσω το προβλημα μου ? Μην πεταξω ενα 70αρι τσαμπα....(+μαζι με καλωδια)

SM PRO AUDIO - NANOPATCH+ | Monitor Controllers | Monitoring | Recording & Mixing | AUDIO | EQUIPMENT | Polytope

Κανονικά δεν έχει σχέση με το πρόβλημά σου αυτό. Αλλά θα το χρειαστείς εφόσον έχεις μόνιτορ ηχεία, είναι απαραίτητη αγορά. Θα το λύσει όμως έμεσσα με το mute που έχει. Οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Edit: Είπες οτι λύθηκε το θέμα αλλάζοντας τις εντάσεις, οπότε είναι αυτό που χρειάζεσαι. Άλλο πράγμα κατάλαβα οτι έκανε! Τώρα το ξαναδιάβασα!

Επίσης δοκίμασες να βάλεις σε άλλη πρίζα τα ηχεία, εκτός ups; Δοκίμασέ το γιατί τέρμα κλειστή ένταση στα windows, πολύ ένταση στον ενισχυτή και UPS....

Έγινε επεξεργασία από DrFred
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι αλλο, σιγουρα δεν ειναι ιδεα μου. Οταν παιζω με τα ηχεια το Pc ειναι unstable! Κολλαει, κακη αποδοση στα games.

Οταν τα κλεινω απο πισω τα ηχεια, το pc πεταει και δεν κολλάει πουθενα!

update

Τωρα δουλευω με διαφορετικες μπριζες ηχεια και pc και σε διαφορετικα APC. Μεχρι τωρα ολα καλα! Κανένα κόλλημα....

IMAG0022.jpg

προς ενημερωση

Επισης να πω οτι ειμαι (μαζι και ολο το pc) σε εξοχικη κατοικια και οχι στο σπιτι μου στην Αθηνα και το ρευμα ειναι μονοφασικο (τριφασικο εχω στην Αθηνα)

Τα αναφερω ολα αυτα για να ξερετε ολες τις παραμετρους!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

παιδια η γειωση φταιει...οταν πιεζονται η καρτες γραφικων το κανει σε εντονο βαθμο! Το περιορισα κατα πολυ με αυτο που εκανα αλλα και παλι πρεπει να βρω λυση...

Τι μπορω να κανω γι αυτο ?

φωνάζεις ηλεκτρολόγο,

ξηλώνεις όλα τα εσωτερικά καλώδια με καινούρια + καινούριες γραμμές και πίνακα.

Προσθέτεις νέα γείωση κανονικά, σκάβεις ξεχωριστά από την άλλη γείωση της πολυκατοικίας.

Budget χιλιάρικο με 1500άρι, ανάλογα τα υλικά και τον ηλεκτρολόγο σου συν νέα σχέδια ΔΕΗ.

Το έκανα όταν έστησα το studio, καλή τύχη και σε εσένα. :hug:

Όσο τέρμα και να έχω την ένταση, δεν ακούω κίχ, παρά μόνο μια ελάχιστη ένταση που είναι ο μικρός θόρυβος καλωδίου (στα 30cm δεν τον ακούς καν). Αν πατήσω play φυσικά πέφτουν ντουβάρια :p

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

Έριξα παραγγελία το SM PRO AUDIO NANOPATCH+

Παίδες σας ευχαριστώ όλους για το support :)

Aπο χτες που είχα αρκετά προβλήματα, σήμερα βλέπω να στρώνει το πράγμα... :)

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Έριξα παραγγελία το SM PRO AUDIO NANOPATCH+

Παίδες σας ευχαριστώ όλους για το support :)

Aπο χτες που είχα αρκετά προβλήματα, σήμερα βλέπω να στρώνει το πράγμα... :)

και τα isolation pads παρε! πολυ βασικο!

Link to comment
Share on other sites

Και βρες ενα τροπο να βελριωσεις το στησιμο, τα ηχεια πρεπει να ειναι σχεδον στο υψος των αυτιων σου, και για 8αρια που πηρες , θελεις τουλαχιστον 40 ποντους αποσταση με τον τοιχο πισω

Link to comment
Share on other sites

Mεσα εχει κατι πατους για τα ηχεια! Αλλα προτίμησα να τα αφήσω πανω στο φελιζολ τους....

Ρε παιδια απο τους ενισχυτές που εχουν μεσα παιζει να μου χαλάσουν την οθονη μου ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.