Jump to content



Καρτα ηχου/Μοnitors


Recommended Posts

Ζητάς κάρτα ήχου και μόνιτορ γράφοντας οτι θα παίζεις και κιθάρα και διαλέγεις multimedia ηχεία για PC. Κι εγώ μπερδεύτηκα!

Χωρίς πλάκα, μην σκας, πάρε οτι σου αρέσει χωρίς να υπερβείς το μπάτζετ σου!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο κύριος σκοπός είναι η μουσική απόλαυση αυτά τα ηχεία απέχουν. Για παιχνίδια είναι οκ.

Καμία εσωτερική δεν μπορεί να έχει την απόδοση μιας ποιοτικής εξωτερικής και αυτό λόγω της ποιότητας της τροφοδοσίας. Εκεί είναι που ξεφεύγει και σχέση τιμης απόδοσης στις εξωτερικές με εξωτικές τροφοδοσίες.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4602]Bonito[/MENTION] Εγώ θα πήγαινα σε DAC. Στερεοφωνικό είναι, δηλαδή 2 κανάλια ήχου τα οποία το σύστημα ηχείων που έχεις θα διαχωρίζει το σήμα του μπάσου για το sub.

Κάτι σαν κι αυτό. E-DAC 24 bit Miniature USB DAC | Epiphany Acoustics

Τον 3ο δορυφόρο πώς τον χρησιμοποιείς;

Έγινε επεξεργασία από DrFred
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4602]Bonito[/MENTION] Εγώ θα πήγαινα σε DAC. Στερεοφωνικό είναι, δηλαδή 2 κανάλια ήχου τα οποία το σύστημα ηχείων που έχεις θα διαχωρίζει το σήμα του μπάσου για το sub.

Κάτι σαν κι αυτό. E-DAC 24 bit Miniature USB DAC | Epiphany Acoustics

Τον 3ο δορυφόρο πώς τον χρησιμοποιείς;

Μαλιστα, οποτε αυτο το DAC το συνδεω με το mini usb, και μετα απο πισω φευγουν τα left+right καλωδια και μπαινουν πισω απο το bass.

Το τριτο ηχειο αυτο τον καιρο επειδη τα εχω πανω σε ενα airport express, εχω βαλει το μεσαιο να παιζει ανεξαρτητως αριστερα-δεξια. Καλυπτει λιγο καλυτερα το χωρο.

2886-4736.jpg

και γω σε DAC θα πηγαινα

DAC Converters - Athens Pro Audio Store

ποιες ειναι οι διαφορες με μια κλασσικη PCI καρτα ηχου στα ιδια χρηματα?

Link to comment
Share on other sites

@DrFred αυτες οι εξωτερικες καρτες ηχου κανουν για:

1. gaming ?

2. αναπαραγωγή ταινιών ?

3. Με ακουστικά Sennheiser HD 598 πως τα πανε στην αναπαραγωγή ηχου, ενταση kai clarity ?

Ως κάτοχος μιας focusrite saffire pro 24 dsp να πω ότι:

1. Ναι φυσικά και κάνουν, αν το game δεν υποστηρίζει 5.1 το δρομολογείς εσυ όπως θες από το panel (στη περίπτωση που έχεις 6 ξεχωριστά κανάλια/ηχεία). Μόνο μείον η μη ύπαρξη EAX.

2. Ομοίως.

3. Δεν έχω παράπονο (για τα superlux ακουστικά).

Τα ηχεία που έχω είναι της behringer, και το sub και τα άλλα 2. Θα προσθέσω άλλα 3 για να το κάνω 5.1 ^_^ μαζί με projector ώστε να βλέπω ponia :p

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

Για να γράφεις αυτά που παίζεις μπορείς να πάρεις μια φοκουςραιτ 2ι4 και ένα ζεύγος φοστεξ π04. Είναι στο όρο του μπάτζετ σου, και τα δύο πολύ καλά. Αν δεν σε νοιάζει να γράφεις κοιταξε το μάμπο Ντακ που ειδικά στην τρίτη του έκδοση είναι παρά πολύ καλό. Έλληνας το σχεδίασε. Ηχεία όσο ανεβαινεις τόσο θα βελτιώνονται. (Μέχρι ένα όριο φυσικά.. Την τσέπη σου!) καλο ήταν να τα ακουσεις όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

μεγειες μαν!! περιμένω εντυπώσεις

α Btw αν δεν εχεις παρε κανενα τετοιο isolation - Εξαρτήματα Ηχείων | Skroutz.gr

Μan προβλημα! Εχω τρομερο ΘΟΡΥΒΟ στα ηχεια οταν παιζω παιχνιδια. Ασχετα εαν εχω επιλεξει τα sennheiser τα ηχεια εξακολουθουν να βουίζουν!

Με τα ηχεια δεν μπορω να παιξω παιχνιδια.....

Στην μουσικη και στις ταινιες παιζουν αστερατα....

Τι παιζει ?

Link to comment
Share on other sites

με ποια καρτα ηχου εισαι?

Creative ZxR

Λοιπον βρηκα λυση, εριξα την ενταση των ηχειων στο 10% απο πισω τους απο το 50% που το ειχα. Εβαλα τον ηχο απο τα windows απο το 10% στο 100%. Εχω το ιδιο αποτελεσμα σε ενταση (χαμος στο ίσωμα) αλλα χωρις θορυβο!

Γιατι ?

Ειναι πολυ δυνατος ο ενισχυτης των ηχειων που προκαλουν θεμα στην καρτα ηχου στα παιχνιδια ?

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=478]sebastian[/MENTION]

Όπως και να έχει έτσι πρέπει να το έχεις, στο 100% και να μην αλλάζεις την ένταση από τα windows.

δηλαδη την ένταση την πειράζω πισω απο τα ηχεία ?

Link to comment
Share on other sites

η κακη γειωση φταιει η το καλωδιο συνδεσης (με rca φανταζομαι)

δοκιμασε να δωσεις ρευμα στα ηχεια απο την ιδια πρίζα που δίνεις και στο πισι

ειναι πανω σε APC πολυμπριζο.

Λες μαπα τα καλωδια ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.