Jump to content



Συμπεριφορά από σέρβις καταστημάτων


Recommended Posts

Λαρισαίοι που τυχόν διαβάζουν. Προτείνετε κάποιον ηλεκτρονικό, εκτός από τον απίστευτο που βρίσκεται απέναντι από την Στρατιά.

Για το μουχαμπέτι, ο συγκεκριμένος "μάστορας" μόλις έφαγε "κόκκινη".

Διάλογος:

-Καλησπέρα. Θέλω να μου αλλάξετε κάποιους πυκνωτές σε αυτήν την οθόνη.

-Τι έχει;

-(Αναφέρω πρόβλημα)

-Είσαι σίγουρος?

-:nothing:

-Ποιος σου είπε ότι είναι πυκνωτές;

-Ενημερώθηκα, διάβασα, μου είπανε ότι παρόμοια προβλήματα που είχανε άλλες οθόνες τέτοιου τύπου οφείλονται σε φουσκωμένους-σκασμένους πυκνωτές τους όποίους εντόπισα κιόλας, ΝΑ ΤΟΙ, ΕΝΑΣ, ΔΥΟ, ΤΡΕΙΣ, ΤΕΣΣΕΡΙΣ.

-Μπορεί να είναι τροφοδοτικό.

- Δεν νομίζω, διότι σου λέω, ότι ανάβει μεν, αλλά δείχνει αχνά και σβήνει το screen, αλλά ρεύμα έχει κανονικά.

-Τότε μπορεί να φταίει κάτι άλλο.

-Όπως;

-Πολλά!

-Τέλος πάντων, άλλαξε τους πυκνωτές που είναι χαλασμένοι έτσι κι' αλλιώς, και πες μου αν βρεις κάτι άλλο.

-Όχι, να την πας εκεί που σου έιπανε για τους πυκνωτές!

- :nuke:

- Α καλά. Έγινε. 2-0

-Τι εννοείς;

-Πριν 2 χρόνια σου έφερα να κολλήσεις ένα καλώδιο USB που είχε κοπεί, και μου είπες δεν έχεις χρόνο. Απορώ πως το κρατάς.

Όντως απορώ όμως. Του κακοέπεφτε ένα 20άρι δλδ; :TD:

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχαχα και μπορεί Τώρα αυτός να είναι ο μοναδικός στην περιοχή και να χει μονοπώλιο..επαγγελματίες σου λένε μετα.πάντως, προσπάθησε να το φτιάξεις μόνος σου.Δεν είναι δύσκολο το κολλητηρι αν προσέχεις:)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχετε ξεσκίσει ορισμένοι... Στα 20€ θέλετε και απόδειξη ? Αν του πας τη πλακέτα -άρα είσαι βέβαιος για τους πυκνωτές αφού θα τους έχεις δει σκασμένους- τότε ναι...20€ είναι οκ. Το να του πας το monitor και να πεις ''έλα μωρέ μερικοί πυκνωτές είναι φτιάξτο μου να τελειώνουμε'' είναι άλλη ιστορία. και πες για το συγκεκριμένο monitor ok. είναι πολύ εύκολο στο λύσιμο. Υπάρχουν όμως και άλλα (κάτι samsung-lg) που είναι μανίκι να τα λύσεις ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΕΙΣ τα πλαστικά και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙΣ τα κλιπσάκια που κουμπώνει το bezel.. *πήγαινε του και τους πυκνωτές και δώστου 16€ :TD:

Link to comment
Share on other sites

Το έχετε ξεσκίσει ορισμένοι... Στα 20€ θέλετε και απόδειξη ? Αν του πας τη πλακέτα -άρα είσαι βέβαιος για τους πυκνωτές αφού θα τους έχεις δει σκασμένους- τότε ναι...20€ είναι οκ. Το να του πας το monitor και να πεις ''έλα μωρέ μερικοί πυκνωτές είναι φτιάξτο μου να τελειώνουμε'' είναι άλλη ιστορία. και πες για το συγκεκριμένο monitor ok. είναι πολύ εύκολο στο λύσιμο. Υπάρχουν όμως και άλλα (κάτι samsung-lg) που είναι μανίκι να τα λύσεις ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΕΙΣ τα πλαστικά και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙΣ τα κλιπσάκια που κουμπώνει το bezel.. *πήγαινε του και τους πυκνωτές και δώστου 16€ :TD:

Προφανώς δεν κατάλαβες τίποτα.

Α. Έθιξα πουθενά θέμα χρημάτων; Ίσα ίσα όπως αναφέρω, του είπα "αν έχει τίποτα άλλο μου το λες. Αλλά άλλαξε και τους συκγεκριμένους 4 πυκνωτές."

Το θέμα είναι ο τύπος αντιδρούσε εξ'αρχής στην "διάγνωση". Και αυτό για μένα σημαίνει "αυτόν δεν μπορώ να τον χρεώσω κάτι παραπάνω".

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ο σωστός διάλογος θα ηταν "άλλαξε μου αν μπορεις αυτους τους συγκεκριμένους πυκνωτές" .τελεία.

Εξηγώ:

Αν μου ερχόταν εμενα ενας με την πλακέτα παραμασχαλα ,καταλαβαίνω οτι ειτε ειναι γύφτος ειτε φτωχός.

Μου λες άλλαξε μου το ταδε.Τελεία.

Θα σκεφτώ "ο άνθρωπος ίσως δεν εχει οκ,θα στο κανω για 8 η 5 η 10€ ανάλογα το χρονο και τη δυσκολία,η αν εισαι σταθερός πελάτης τσαμπε.

Αμα μου πεις δες αμα εχει και τπτ άλλο ,εγω καταλαβαίνω ,οτι θες κανονική διάγνωση,που σημαίνει χρονο και γνώση και εξοπλισμό κτλ ,αλλα ερχόμενος με την πλακέτα στο χέρι μου κανεις για γύφτος που θες να μου φας το μεροκάματο .

Χωρις να έχουμε μιλήσει καν για λεφτα.

Και μετα του λες οτι "πριν δυο χρονια ,ξαναηρθα για ενα καλωδιακι τοσο δα ,και τωρα τρως κόκκινη.

Εγω ίσως χαιρόμουν με αυτή σου την απόφαση.

Μπορει και κατι να μου διαφεύγει η να ειμαι λαθος,απλα σου λεω τι εικόνα μου έσκασε στο μυαλό με αυτο που διάβασα.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση μου με μια παλια 24αρα LG και αφου ειχα διαβασει το αντιστοιχο thread εδω, ανοιξα την οθονη, ειδα οτι οντως ειχε σκασει πυκνωτης, πηρα την πλακετα, την πηγα στο μαστορα και του ζητησα να μου βαλει εναν καινουριο πυκνωτη. Μαλιστα μου αλλαξε και εναν ιδιο που βρισκοταν ακριβως διπλα στον σκασμενο, για την περιπτωση που μελλοντικα θα εσκαγε κι αυτος.

[MENTION=1143]Snips[/MENTION] βρες εναν αλλο μαστορα, ζητα του να σου αλλαξει τους σκασμενους πυκνωτες, πηγαινε σπιτι και δοκιμασε την οθονη. Αν συνεχισει να εχει προβλημα (που λογικα δε θα εχει), τοτε πας για περαιτερω ελεγχο.

Η αλλη λυση, συμφωνα με καποια πραγματα που γραφτηκαν παραπανω, ειναι να πας την οθονη στο μαστορα (ΟΛΗ την οθονη, οχι μονο την πλακετα....) και να του πεις οτι εχει προβλημα. Επισης δωστου και το ελευθερο να σου αλλαξει οτι γουσταρει αυτος, γιατι εισαι LARGE... Να αλλαξει πραμα ρε παιδι μου... να γουσταρει ο μαν... και μετα πηγαινε να την παρεις πισω και ακουμπα το χρημα το ζεστο... γιατι εισαι LARGE... ;)

Θα τρελαθουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα να εισαι large ,να σέβεστε τον κάθε εργαζομενο λεω .

Δεν ξέρω αν ο συγκεκριμένος που λεμε ειναι λαμογακος ,αλλα έχουμε συνήθεια να βαφτίζουμε λαμογια κάθε ελεύθερο επαγγελματία,απο τον ηλεκτρολογο ,ηλεκτρονικό ,τεχνικό υπολογιστών μεχρι το βοθρατζη.

Κάπως πρεπει ολοι αυτοί να ταΐζονται ξερετε,να πληρώνουν τεβε,δυο τρεις ξεχωριστούς φόρους και παιδια σκυλιά,και αν η πλειοψηφια των πελατών παει κάθε δυο χρόνια με ενα καλώδιο για κόλλημα και εσυ αποφασίσεις οτι προέχει το μεροκάματο και μετα οι μικροδουλειές και οι εξυπηρετήσεις εισαι και μ@λακας.

Ξαναλέω ,δεν υπερασπίζομαι τον συγκεκριμένο ,απλα μου τη σπάει η νοοτροπία του κάθε Ελληνα που νομίζει οτι όλες οι δουλειές εκτος αποβτην δική του ,ειναι εύκολες και πληρώνονται πάνω απο οτι αξίζουν.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε να είμαστε όμως εκτός θέματος και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Ή συνεχίζετε να μην διαβάζετε ότι έγραψα.

Η αρχική μου "εντολή" ήταν: ΑΛΛΑΞΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ 4 ΠΥΚΝΩΤΕΣ.

Μετά από την ειρωνία του και την επιμονή του να βρεί και άλλη βλάβη του είπα να το κοιτάξει και αν βρει κάτι μου λέει. Νομίζω πως στην απλή Ελληνική δεν μπορώ να το γράψω-εξηγήσω με άλλες λέξεις.

Αν πάω σε ποδηλατάδικο και του πω, "φίλε η σαμπρέλα είναι τρύπια. Πέρασε μου μία καινούργια, γιατί βαριέμαι να το κάνω μόνος μου ή δεν ξέρω να το κάνω μόνος μου", τι θα μου πει;

"Να πας το ποδήλατο σε αυτόν που σου είπε ότι θέλει σαμπρέλα;"

Για την ιστορία, επειδή δεν μπορώ να ακούω παπαριές, του πήγα όλη την οθόνη, αλλά έτοιμη, ξεβιδωμένη κτλ με τις πλακέτες να "κρέμονται".

Ξαναλέω ,δεν υπερασπίζομαι τον συγκεκριμένο ,απλα μου τη σπάει η νοοτροπία του κάθε Ελληνα που νομίζει οτι όλες οι δουλειές εκτος αποβτην δική του ,ειναι εύκολες και πληρώνονται πάνω απο οτι αξίζουν.

Δεν θα κάτσω όμως άλλο να ασχοληθώ με τον τύπο, ούτε εκτός, ούτε εντός φόρουμ. Απλά έθιξα ένα θέμα ενός "γύφτου" που πάει να ζητήσει συγκεκριμένη υπηρεσία από έναν "επαγγελματία" 2 φορές και "τρώει πόρτα" με συγκεκριμένο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Κακως που την πηγες σε αυτον.Να πως το κραταει το μαγαζι :p

[MENTION=30259]das[/MENTION] τι λες ;;; τι τεβε κλπ και πρασειν αλογα ; Καρα εγωιστης του κερατα ειναι και ντροπη του.

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν αντιλέγω ,αλλα το μαγαζι σαφώς δεν το κρατάει με πελάτες με που πανε πρώτη για να κολλήσουν ενα καλωδιο και μετα ξανα απο δυο.χρονια και θέλουν και εξυπηρέτηση χθες,να είμαστε και ρεαλιστές εκτος απο λαϊκιστές .

Αν έχετε δουλέψει ποτε μόνοι σας ξερετε τι λεω,αν οχι τσάμπα σαλιο χαλάμε (λεμε

και τις παραδοξολογίες μας)

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου , θα χτυπαω καθε μηνα καρτα στον μαστορα απεναντι για να ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να μου κολλησει ενα καλωδιο ΑΝ χρειαστω..

εσυ αυτη τη πολιτικη ακολουθεις ;

μπαινει ενας πελατης για πρωτη φορα που θελει μια εξυπηρετηση και θα τον ρωτησεις αν θα ξαναρθει για να κρινεις αν θα τον εξυπηρετησεις ;

με συγχωρεις αλλα ετσι δε κερδιζεις πελατες , αλλα τους χανεις.

Link to comment
Share on other sites

Εξυπηρέτηση είναι να σου κάνει 5 λεπτά δουλεια (πχ να σου αλλάξει 4 πυκνωτές) τζάμπα. Αυτό ναι, γίνεται μόνο σε παλιούς πελάτες και αν θέλει ο (και λογικό είναι). Δεν νομίζω ότι είναι αυτό το θέμα μας όμως. Δεν νομίζω ο TS να ζήτησε κάτι τέτοιο. Το να παρει κάποιος 10-20 ευρώ για αυτή τη δουλειά είναι μια χαρά λεφτά, και δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να συμπεριφερθει έτσι.

Δεν είναι αυτό το θέμα μας όμως. Δεν γούσταρε να το κάνει αυτός? Είτε πήγαινε την σε άλλον, είτε κάνε κάτι από τα υπόλοιπα που σου προτείναμε :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το να έρθει κάποιος στο μαγαζί σου και να σου υποδεικνύει τη δουλειά σου δεν είναι και το ότι λογικότερο, ειδικά όταν του λες "μπορεί να είναι τροφοδοτικο" (καραλογικοτατο μέχρι αηδίας όταν σκάνε πυκνωτες) και ο άλλος επιμένει στη δική του διάγνωση. .. το χουμε ξεφτιλίσει λιγάκι νομίζω. .. θα κάνατε άραγε τα ίδια σε ένα γιατρο;

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου , θα χτυπαω καθε μηνα καρτα στον μαστορα απεναντι για να ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να μου κολλησει ενα καλωδιο ΑΝ χρειαστω..

εσυ αυτη τη πολιτικη ακολουθεις ;

μπαινει ενας πελατης για πρωτη φορα που θελει μια εξυπηρετηση και θα τον ρωτησεις αν θα ξαναρθει για να κρινεις αν θα τον εξυπηρετησεις ;

με συγχωρεις αλλα ετσι δε κερδιζεις πελατες , αλλα τους χανεις.

φιλε μου για να εχεις τη δυνατότητα,αν δεν εισαι πελάτης ηδη,πας σαν άνθρωπος ,του το αφήνεις να το κανει ΟΤΑΝ θα εχει χρόνο.

αμα ήξερες κάθε μερα πόσοι τέτοιοι τυχαρπαστοι καλωδιακιδες περνάνε για "μια κολλησουλα"....

στοιχειώδεις κανόνες ανθρώπινης συμπεριφοράς.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβα, χαρη ζητας ; θα πληρωθει ο μαστορας.

2Ε 5Ε 10Ε?

εκτος αν ειναι απο τους μαστορες που δεν εχει αναγκη τους "φθηνους" πελατες και παει μονο για μεγαλα ποσα.αλλα μετα θα παρακαλαει να ειχε και τους μικρους.

για να γινεις μεγαλος πελατης , περνας απο τις φθηνο δουλειες πρωτα.

να παω σε ποδηλαταδικο και να του πω μια σαμπρελα και να μου πει οχι φιλε δε σου δινω παρε ποδηλατο πρωτα.LOL

Link to comment
Share on other sites

Και μονο που τα λες αυτα παει να πει.οτι δεν ξερεις απο τέτοιες δουλειες και δεν εχει νοημα να σου εξηγώ.

Edit

Οχι στο οτι οι πελάτες κερδίζονται ,αλλα αν νονιζεις οτι ο ΚΑΘΕ επαγγελματίας θα παρατήσει τη δουλειά πιυ κανει εκείνη τη στιγμη ,για να δει τον κάθε μυστήριο για "μια κολλησουλα,ενα καθαρισματακι στο καρμπιρατέρ ,μια μπριζουλα μονο ,ενα σιφωνακι ενός λεπτού δουλειά",αν όντως το νονιζεις απλα εισαι ασχετος...

sent from mobile

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

οχι βρε δεν ξερω..ασχετος ειμαι οπως εσυ.συνεχισε ετσι απλα ευχομαι να μη φας τις κοκκινες σου καρτες απο πελατες γτ ειναι δυσκολοι καιροι

edit: μαλλον δεν εχεις καταλαβει τπτ , βλεποντας το edit σου

Link to comment
Share on other sites

Εγω φίλτατε για 17 χρονια μια χαρά την παλευα σα μαγαζατορας οταν χριεαστηκε,και ξέρω ποτε ακούω τετοιου τυπου αρλούμπες.

Εχω το προνόμιο πλέον -το κέρδισα- να μην ασχολούμαι με τυπακια σαν την παρτη σου και λοιπους καλωδιακιδες,και να ειμαι εξτρά επιλεκτικός και εχω ψυχική γαλήνη. Εγω μια χαρά εχω καταλάβει .

Αν ποτε στη ζωη σου καταφέρεις να στηρίξεις το εαυτό σου ,γιατί ειναι προφανές οτι δεν ανήκεις σε αυτο τον επαγγελματικό τομεα,ξαναελα να δεις αν έρχομαι

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.