Jump to content



cpu 100%


todor4

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους.

ο επεξεργαστης μου δουλευει στο 100%.,ενω στο task manager δεν ειναι ανοιχτο κανενα προγραμμα.

ιο δεν εχει το τσεκαρα με το microsoft security essentials και με το avast.

ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει???????

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

επεξεργαστης P4 3.0 GHz.

εχει εγκατασταθει ενας ssd intel για να παει καλυτερα το μηχανημα.

λειτουργικο windows 7 64-bit.

μηπως φταιει το ότι δεν υπάρχουν drivers για αυτην την motherboard που εχω(asus P5K SE)

για windows 7?

και αν δεν υπαρχουν?

πως δουλευει το μηχανημα μια χαρα 3 χρόνια τωρα με windows 7 και αλλα 5 χρόνια παλι μια χαρα με windows xp? δεν ξερω κατι αλλο θα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Drivers ουτε για vista βρίσκεις;

Ποση ραμ εχεις και θες 64bit?

Επίσης μην κοιτας μονο τις εφαρμογές στον task manager αλλα και τις διεργασίες ,εκεί ειναι το ζουμι και θα δεις καπακια τι ειναι αυτο που κανει τη ζημιά

Link to comment
Share on other sites

παω να ανοιξω ενα βιντεο full hd 1080p να δω και αμεσως κολλαει βλεπω μια ευθεια γραμμη στον task manager και ο επεξεργαστης ειναι 100% .

ειναι φυσιολογικο?

Οσο για το πιο πανω μηνυμα,δεν ξερω φιλε αν εννοεις επεκτασεις??

δεν εχω καμια επεκταση.

Link to comment
Share on other sites

παω να ανοιξω ενα βιντεο full hd 1080p να δω και αμεσως κολλαει βλεπω μια ευθεια γραμμη στον task manager και ο επεξεργαστης ειναι 100% .

ειναι φυσιολογικο?

Οσο για το πιο πανω μηνυμα,δεν ξερω φιλε αν εννοεις επεκτασεις??

δεν εχω καμια επεκταση.

Αν δεν έχεις επιτάχυνση από την κάρτα γραφικών, ναι θα ζορίσει πολύ το fullHD, single core με ht...

Ο Chrome είναι καθαρός; μήπως υπάρχουν κάποιες διαφημίσεις που δεν θα έπρεπε να είναι εκεί; Μήπως έχει μπει κάποιος browser highjacker; υπάρχουν έξτρα μπάρες στο επάνω μέρος του Chrome; η default μηχανή αναζήτηση και η home page είναι αυτή που θες ή έχει μπει κάποια άλλη μετά από εγκατάσταση κάποιου προγράμματος;

Με 2gb ram τουλάχιστον για browsing δεν έπρεπε να είχες κόλλημα αν δεν το παρακάνεις με τα tabs. Κλείσε ότι δεν χρειάζεσαι και βάλτο να μην ξεκινά μαζί με τα Windows.

Link to comment
Share on other sites

μονοπύρηνος και flash animations= :suicide:

Τα ίδια έχω και γω με ίδιας γενεάς cpu στο παλιό μου laptop, ειδικά όταν φορτώνει σελίδες με πολλά flash animations κολλάνε τα πάντα.

Δες και εδώ ένα τεστ απο cpu load σε browsers.

https://www.raymond.cc/blog/battle-of-the-browsers-in-cpu-and-memory-usage/

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις επιτάχυνση από την κάρτα γραφικών, ναι θα ζορίσει πολύ το fullHD, single core με ht...

Ο Chrome είναι καθαρός; μήπως υπάρχουν κάποιες διαφημίσεις που δεν θα έπρεπε να είναι εκεί; Μήπως έχει μπει κάποιος browser highjacker; υπάρχουν έξτρα μπάρες στο επάνω μέρος του Chrome; η default μηχανή αναζήτηση και η home page είναι αυτή που θες ή έχει μπει κάποια άλλη μετά από εγκατάσταση κάποιου προγράμματος;

Με 2gb ram τουλάχιστον για browsing δεν έπρεπε να είχες κόλλημα αν δεν το παρακάνεις με τα tabs. Κλείσε ότι δεν χρειάζεσαι και βάλτο να μην ξεκινά μαζί με τα Windows.

δεν υπάρχουν διαφημίσεις, ούτε extra μπάρες.η default μηχανη αναζητησης είναι η google και η home page Google. τι εννοουμε όταν λέμε πολλά tabs?

πόσα είναι πολλά? γιατι ειναι υποκειμενικο. εγω συνηθως εχω 4 Tabs. ειναι πολλα? ειναι λίγα?

μνημη εχω 8 gb γιααυτο το λογο εβαλα και 64 bit διοτι στα 32 bit windows, δεν αναγνωριζει όλη την ram.

εχω εγκαταστησει ενα πρόγραμμα για να μετραει θερμοκρασιες cpu που λεγεται siw(system information for windows)

απο την σελιδα gtopala. μηπως να φταιει αυτο??

αλλη μια ερωτησουλα .όταν θέλουμε να δουλευουμε με πολλα tabs τι πρεπει να εχουμε πολλη μνημη η δυνατο cpu??

μαλλον μου φαινεται ηρθε η ωρα της αναβαθμισης:happy2:

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχουν διαφημίσεις, ούτε extra μπάρες.η default μηχανη αναζητησης είναι η google και η home page Google. τι εννοουμε όταν λέμε πολλά tabs?

πόσα είναι πολλά? γιατι ειναι υποκειμενικο. εγω συνηθως εχω 4 Tabs. ειναι πολλα? ειναι λίγα?

μνημη εχω 8 gb γιααυτο το λογο εβαλα και 64 bit διοτι στα 32 bit windows, δεν αναγνωριζει όλη την ram.

εχω εγκαταστησει ενα πρόγραμμα για να μετραει θερμοκρασιες cpu που λεγεται siw(system information for windows)

απο την σελιδα gtopala. μηπως να φταιει αυτο??

αλλη μια ερωτησουλα .όταν θέλουμε να δουλευουμε με πολλα tabs τι πρεπει να εχουμε πολλη μνημη η δυνατο cpu??

μαλλον μου φαινεται ηρθε η ωρα της αναβαθμισης:happy2:

4 δεν είναι πολλά tabs.

Για πολλά tabs θέλεις κυρίως μνήμη, εκτός και αν είναι φορτωμένες οι σελίδες που τρέχεις και δεν τραβά το cpu, ειδικά αν δεν κάνει επιτάχυνση κάποια κάρτα γραφικών το flash.

Όπως είπαν και πιο πάνω δες στης 2η καρτέλα του task manager πια εφαρμογή σου τραβάει την cpu, όπως φαίνεται στην εικόνα.

attachment.php?attachmentid=62933&stc=1&d=1404752576

post-1666-1416078574,1119_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση η καρτα γραφικων να μπορει να μου προσφερει περισσοτερη επιταχυνση και εγω να μην το γνωριζω και να μην το εκμεταλλευομαι?

εχω την ASUS 630VGA NV ASUS GT630-4GD3-V2.

καλή είναι?

βασικα δεν της εχω κανει καποια ρυθμιση, περασα τους drivers και δουλευει.

μπορει να προσφερει το ''κατι παραπανω'' που λεει και ο φιλος πιο πανω?:help:

Link to comment
Share on other sites

4 δεν είναι πολλά tabs.

Για πολλά tabs θέλεις κυρίως μνήμη, εκτός και αν είναι φορτωμένες οι σελίδες που τρέχεις και δεν τραβά το cpu, ειδικά αν δεν κάνει επιτάχυνση κάποια κάρτα γραφικών το flash.

Όπως είπαν και πιο πάνω δες στης 2η καρτέλα του task manager πια εφαρμογή σου τραβάει την cpu, όπως φαίνεται στην εικόνα.

attachment.php?attachmentid=62933&stc=1&d=1404752576

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση η καρτα γραφικων να μπορει να μου προσφερει περισσοτερη επιταχυνση και εγω να μην το γνωριζω και να μην το εκμεταλλευομαι?

εχω την ASUS 630VGA NV ASUS GT630-4GD3-V2.

καλή είναι?

βασικα δεν της εχω κανει καποια ρυθμιση, περασα τους drivers και δουλευει.

μπορει να προσφερει το ''κατι παραπανω'' που λεει και ο φιλος πιο πανω?

Thumbs up

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση η καρτα γραφικων να μπορει να μου προσφερει περισσοτερη επιταχυνση και εγω να μην το γνωριζω και να μην το εκμεταλλευομαι?

εχω την ASUS 630VGA NV ASUS GT630-4GD3-V2.

καλή είναι?

βασικα δεν της εχω κανει καποια ρυθμιση, περασα τους drivers και δουλευει.

μπορει να προσφερει το ''κατι παραπανω'' που λεει και ο φιλος πιο πανω?

Thumbs up

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι με την κάρτα. ΟΚ είναι αν δεν πείραξες τίποτα.

Όπως είπαν και πιο πάνω δες στης 2η καρτέλα του task manager πια εφαρμογή σου τραβάει την cpu, όπως φαίνεται στην εικόνα.

attachment.php?attachmentid=62933&stc=1&d=1404752576

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.