Jump to content



4790K & H100i υψηλές θερμοκρασίες


Recommended Posts

1.245 το vcore στο stress test

Με το vcore πρέπει να αρχίζω να δοκιμάζω... στα 1.26v το φτάνει default η motherboard σε torture tests.

Επιμενω, οι θερμοκρασιες που εχετε στα tortures σε συνδιασμο με τον καυσωνα ειναι νορμαλ απο οτι εχουμε δει μεχρι τωρα σε δειγματα.

Παρομοιες εχω κι εγω με Η100i.

Οπως ειπα, ψαξτε λιγοτερο vcore.

Εγω παιζω με offset vcore και συγκεκριμενα εχω τα εξης

Vcore = offset

Offset sign = -

offset = 0.065

Το οποιο στα 4.4 αποδιδει 1.149v και ειναι σταθερος σε οτι εχω δοκιμασει.

Carrion αλλη φιλοσοφια ο 920, ο οποιος ομως και παλι για 4.4 ηθελε 1.35 ρευμα και δεν νομιζω να απειχε πολυ θερμοκρασιακα σε αυτη τη συχνοτητα.

Ε ΡΕ Delidd που θέλουν και αυτοί μ φαίνεται.........

Μα γιατι;

Για να τρεχει καποιος stress test με λιγοτερο απο 90C στον καυσωνα; :hm:

Ok πασο αν καποιος θελει να ανεβει στα 5GHz, αλλα για να παιζει σε 4.4- 4.5 σε νορμαλ χρηση, gaming κλπ, δεν βρισκω κανενα λογο.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι;

Για να τρεχει καποιος stress test με λιγοτερο απο 90C στον καυσωνα; :hm:

Ok πασο αν καποιος θελει να ανεβει στα 5GHz, αλλα για να παιζει σε 4.4- 4.5 σε νορμαλ χρηση, gaming κλπ, δεν βρισκω κανενα λογο.

Το θέμα μας είναι ψυχολογικό και μόνο !!

και όχι λειτουργικό :D

Link to comment
Share on other sites

Επιμενω, οι θερμοκρασιες που εχετε στα tortures σε συνδιασμο με τον καυσωνα ειναι νορμαλ απο οτι εχουμε δει μεχρι τωρα σε δειγματα.Παρομοιες εχω κι εγω με Η100i.

δηλαδη με το stock cooler της ιντελ τι θερμοκρασιες πιανει;

Link to comment
Share on other sites

τελικά έβγαλα τα πάντα και τα ξαναέβαλα γιατί δεν το backplate δεν είχε κατσει καλά,

μετά από αυτό στρώσανε οι θερμοκρασίες, με τις ίδιες συνθήκες με torture test οι θερμοκρασίες έπεσαν γύρω στους 70C-κάτι και σε idle ~32C

Τώρα νομίζω πως είναι μια χαρά

Σημειώστε πως οι βίδες που στερεώνουν το backplate παρέμειναν χαλαρές, δεν έβαλα έξτρα ροδέλες, αλλά με το που βιδώνει το block σφίγγει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

τελικά έβγαλα τα πάντα και τα ξαναέβαλα γιατί δεν το backplate δεν είχε κατσει καλά,

μετά από αυτό στρώσανε οι θερμοκρασίες, με τις ίδιες συνθήκες με torture test οι θερμοκρασίες έπεσαν γύρω στους 70C-κάτι και σε idle ~32C

Τώρα νομίζω πως είναι μια χαρά

Σημειώστε πως οι βίδες που στερεώνουν το backplate παρέμειναν χαλαρές, δεν έβαλα έξτρα ροδέλες, αλλά με το που βιδώνει το block σφίγγει μια χαρά.

Ωραία. Άρα το πρόβλημα ήταν εκεί. Μην επαναπάυεσαι όμως, γιατί μπορεί να ξαναδείς θερμοκρασίες. Εγώ έτσι την πάτησα την πρώτη φορά που δοκίμασα να την ξανασφίξω. Μου φάνηκε ότι έσφιξε καλά, και μετά από λίγο καιρό με κάποιο κούνημα ξαναχαλάρωσε και άρχισε πάλι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, προσέχτε με τα bios γιατί όπως πολύ σωστά είπε ο [MENTION=11813]javaneze:[/MENTION] δίνουν βολτ με το κιλό εξού και οι θερμοκρασίες. Υπόψιν το μέγιστο "safe" με αέρα είναι 1.32 για εμένα, 1.35 για ορισμένους.

Σύμφωνα με το Extreme PSU Calc, από τα 4400 με 1.15 έως τα 4400 με 1.25 είναι -14Watt!

Επίσης, αν παρατηρήσατε στα validation που έκανα στο Overclocking section με το BLCK του 4790k θα είδατε πως ο μπανανο4790k που μου έστειλαν έτρεχε 100% στα 4GHz(Turbo Disabled - Fixed Clock) με 1.022v.

Τέλος, οι μητρικές έχουν επιλογή για να μην κάνει throttle o επεξεργαστής μέχρι τους 100° οπου μπαίνει το ένστικτο αυτοσυντήρησης και αρχίζει να ρίχνει ρολόγια και volt, σταδιακά.

Οπότε, ακόμα και με τη στοκ μπορεί να παίζει στους 90° κανονικότατα. Όχι και ότι καλύτερο οπτικά, αλλά παίζει.

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.