Jump to content



4790K & H100i υψηλές θερμοκρασίες


Recommended Posts

Ύστερα από πολλά χαρούμενα χρόνια με τον Q6600 αποφάσισα να αναβαθμίσω στον 4790Κ.

Η μητρική επιλογής είναι η Gigabyte Z97X-UD3H και οι μνήμες είναι kingston hyperX στα 1866.

Επιπλέον εγκατέστησα την υδρόψυξη h100i της corsair.

Για να δω την σταθεροτητα έτρεξα το prime95 και μέτρησα τη θερμοκρασία με το realtemp.

Το αποτέλεσμα απαγοητευτικό. Χωρίς να έχω πειράξει *τίποτα* στο BIOS μέτρησα περίπου 38C σε idle καταστάσεις και με το στρεσάρισμα του prime 95 πάει κατευθείαν στους 100C!

Ξήλωσα τα πάντα καθάρισα τις πάστες και βάζω λίγο artic cooling silver. Τα συναρμολογώ πάλι και έχω ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα.

Έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς για να πει κάποιος τι ειναι φυσιολογικό η οχι ,πρεπει να ξέρουμε τι θερμοκρασία εχεις στο δωμάτιο,(εχεις ac στο τερμα επι 3 ωρες πχ,η το δωμάτιο εχει μεσα 32°¢;

Επίσης τι κουτι ,τι ανεμιστήρες στο ψυγείο ,και τι στο κουτι.

Γενικά 38 σε idle με.υδροψυξη δεν το λες και καλος,θα μπορούσε σίγουρα να ειναι κανα 5αρι κατω...επίσης σε καμια μα καμια περιπτωση ,δε θεωρείται νορμάλ 100° σε στοκ επεξεργαστή με υδροψυξη .

Αμα ειναι έτσι το νορμάλ ,να.χεσω και haswell ,και τι σειρά K και το enthusiast της υπόθεσης παει χαμένο.Δε θα υπηρχε κανένας λογος να πάρεις Κ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανεις οτιδηποτε κανεις αναβαθμηση στο τελευταιο bios. Θα σε βοηθησει να παιξει με το σωστο vcore το οποιο θα ειναι λιγοτερο απο οτι τρεχει τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι με παρόμοιο πρόβλημα το έλυσαν γυρνώντας την ψύκτρα κατά 90 μοίρες.

Δες αν κάθεται καλά η θερμοαγώγιμη πάστα (θα πρέπει να καλύπτει την επιφάνεια του επεξεργαστή και να έχει απλωθεί ομοιόμορφα)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Το κουτί μου είναι το Fractal Design R4, έχω βγάλει το 1 cage των δίσκων για να χωράει η κάρτα γραφικών (6990)

Οι ανεμιστήρες είναι 2 12αρηδες που είχε μέσα το κουτί και άλλοι 2 stock της corsair που έρχονται με το H100i

Η θερμοκρασία του δωματίου είναι 27C (με air condition)

έκανα update στο τελευταίο bios (f6) από το f4 που είχα και αμέσως η θερμοκρασία έπεσε στους 80C στο ίδιο test με το prime95 και στους 30 σε idle!

σίγουρα είναι πολύ καλύτερα τώρα οπότε ευχαριστώ das,

σας φαίνεται οκ ή θα τον κλαίω σε λίγο καιρό;

Link to comment
Share on other sites

η max συχνότητα φτάνει στα 4.400 λόγω του turbo boost, εγώ δεν έχω πειράξει κάτι άλλο

το prime95 το ξεσκίζει άμεσα, σε games που το δοκίμασα δεν ανεβαίνει τόσο η θερμοκρασία

δεν ξέρω αν πρέπει το γυρίσω το block και 90 μοίρες...

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από πολλά χαρούμενα χρόνια με τον Q6600 αποφάσισα να αναβαθμίσω στον 4790Κ.

Η μητρική επιλογής είναι η Gigabyte Z97X-UD3H και οι μνήμες είναι kingston hyperX στα 1866.

Επιπλέον εγκατέστησα την υδρόψυξη h100i της corsair.

Για να δω την σταθεροτητα έτρεξα το prime95 και μέτρησα τη θερμοκρασία με το realtemp.

Το αποτέλεσμα απαγοητευτικό. Χωρίς να έχω πειράξει *τίποτα* στο BIOS μέτρησα περίπου 38C σε idle καταστάσεις και με το στρεσάρισμα του prime 95 πάει κατευθείαν στους 100C!

Ξήλωσα τα πάντα καθάρισα τις πάστες και βάζω λίγο artic cooling silver. Τα συναρμολογώ πάλι και έχω ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα.

Έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Έχει ξανασυζητηθεί και παλιότερα στο forum και μπορείς να το βρείς αν ψάξεις. Όλες οι Hydro Series έχουν θέμα με κάποιες μητρικές. Είναι πολύ πιθανόν να μην έχουν τερματίσει οι αποστάτες της κεφαλής πάνω στην μητρική. Μπες και στο site της Corsair για να δείς το θέμα. Εγώ είχα το ίδιο θέμα με την Η80i και τον 3770Κ. Σε στοκ μου βάραγε 75° στο full load. Μόλις έβαλα ροδελίτσες στο πίσω μέρος (backplate) της ψύξης, κατέβηκαν οι θερμοκρασίες στους 25-30€ σε idle και 50-55° σε full load. Τώρα με 4.2 δεν ανεβαίνει πάνω από 60° επ' ουδενί.

Link to comment
Share on other sites

Χθες έβαλα και εγώ τον δικό μου 4790k και κάνω αντίστοιχες δοκιμές.

Δυστυχώς και ο δικός μου παρόμοια συμπεριφορά έχει και μάλιστα σε custom υδρόψυξη (cpu - vga loop)

Τώρα που γράφω είναι στους 42c idle... δοκιμάζοντας linX & Intel burn test πάει στους 95c.

Σε κανονικές συνθήκες χρήσης, όσο έπαιζα diablo κρατούσε κοντά στους 60c..

Link to comment
Share on other sites

Ρε pnick ,τι είπες τωρα...

Μου έσκασε τρελλη φλασια ,οταν δοκίμαζα εναν 3770k που ειχα παρει και τελικα εδωσα στον κολλητό μου απογοητευμένος πλήρως απο θερμοκρασίες ,ειχα διαπιστώσει ενα τζογο στη βαση της megahalems και δεν εκανα ποτε αυτο που προτείνεις...

Φλασια μετα απο δυο χρονια σχεδόν...

Περιττό να πω οτι το βράδυ εχει λύσιμο ...

Παω να ψάξω για μη αγώγιμες ροδέλες

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμάσω να βάλω ροδέλες γιατί το backplate παίζει λίγο όταν βιδωθούν οι αποστάτες,

άλλοι λένε ότι δεν πειράζει αυτό, διότι όταν μπει το block δεν κουνιέται τίποτα

όπως και να 'χει θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4026]tarasque[/MENTION] & [MENTION=11932]carrion[/MENTION] παιδια μην απογοητευστε.

Νορμαλ συμπεριφορα ειναι αυτη.

Συνειδοτοποιηστε οτι τα τσιπακια ειναι ουσιαστικα pre-overclocked και τα τεσταρετε με torture tests, καλοκαιριατικα με 33C.

Καταρχας να ξερετε οτι default το bios υπερβαλει στο vcore.

Ενδεικτικα σε μενα με auto vcore εδινε 1.28v για τα 4.4 στα torture tests.

Tελικα μετα απο λιγο ψαξιμο, μια χαρα σταθερος ειναι με 1.15v για τα 4.4 σε torture tests.

Το δε 1.28v ηταν αρκετο για 4.8 σε windows & cinebench. Torture σε αυτα τα MHz/volts δεν δοκιμαζω μεσα στον καυσωνα.

Επειτα, με 30C μεσα στο δωματιο του PC, το Linx επαιζε 89-96C.

Oμως με 27C στο δωματιο, και ακριβως ιδια settings, επαιζε 79-86C.

H μικρη διαφορα δηλαδη στην θερμοκρασια δωματιου εχει δραματικη διαφορα στη θερμοκρασια cpu.

Eγκαταστηστε το CPU-Z και πειτε μας ποσο vcore δειχνει οταν τρεχετε τα stress tests.

Link to comment
Share on other sites

1.245 το vcore στο stress test

image.png

Το Vcore και το boost στα 4.4 δεν είναι ένας συνδυασμός που να δικαιολογεί τέτοιες θερμοκρασίες. Εξάλλου, με το εργοστασιακό κούρδισμα τρέχεις ακόμα. Σκέψου να επιχειρούσες oc... Και η Η100 είναι κορυφαία. Τί να πούν και άλλοι με την stock ψύκτρα ή κάποιες φτηνές αερόψυκτρες...

Έκανες δοκιμή να δείς αν πατάει το μπλοκ της κεφαλής καλά; Αν τους αποστάτες τους αισθάνεσαι "χαλαρούς" στο κούνημα με το χέρι, σίγουρα η κεφαλή δεν πατάει καλά. Το έχουν όλα τα μοντέλα hydro το πρόβλημα, από την Η50 μέχρι την Η110. Ειδικά σε κάποιες μητρικές είναι εντονότερο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4026]tarasque[/MENTION] & [MENTION=11932]carrion[/MENTION] παιδια μην απογοητευστε.

Νορμαλ συμπεριφορα ειναι αυτη.

Συνειδοτοποιηστε οτι τα τσιπακια ειναι ουσιαστικα pre-overclocked και τα τεσταρετε με torture tests, καλοκαιριατικα με 33C.

Καταρχας να ξερετε οτι default το bios υπερβαλει στο vcore.

Ενδεικτικα σε μενα με auto vcore εδινε 1.28v για τα 4.4 στα torture tests.

Tελικα μετα απο λιγο ψαξιμο, μια χαρα σταθερος ειναι με 1.15v για τα 4.4 σε torture tests.

Το δε 1.28v ηταν αρκετο για 4.8 σε windows & cinebench. Torture σε αυτα τα MHz/volts δεν δοκιμαζω μεσα στον καυσωνα.

Επειτα, με 30C μεσα στο δωματιο του PC, το Linx επαιζε 89-96C.

Oμως με 27C στο δωματιο, και ακριβως ιδια settings, επαιζε 79-86C.

H μικρη διαφορα δηλαδη στην θερμοκρασια δωματιου εχει δραματικη διαφορα στη θερμοκρασια cpu.

Eγκαταστηστε το CPU-Z και πειτε μας ποσο vcore δειχνει οταν τρεχετε τα stress tests.

Δεν απογοητεύομαι γείτονα (χαραυγή :p). Ήξερα πάνω κάτω, και περίμενα να είναι "ζεστό" σαν συμπεριφορά. Και στο ocn τα έλεγαν από τα πρώτα κομμάτια που κυκλοφόρησαν.

Πιο πολύ μου κακοφαίνεται, που από το "διάτρητο" HAF με τα 3 ψυγεία και τον i7 920 δροσερό, πήγα στο mini cube με 2 ψυγεία και βλέπω νούμερα που δεν τα είχα συνηθίσει. :hm:

Πλέον φαίνεται να έχει φύγει όλος ο αέρας από το κύκλωμα και τουλάχιστον παίζει στους 82-88C σε Intel Burn Test. :tomato:

Με το vcore πρέπει να αρχίζω να δοκιμάζω... στα 1.26v το φτάνει default η motherboard σε torture tests.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.