Jump to content



Μια μικρή βοήθεια.


QQman

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες,

Πρώτον θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά για την δυνατότητα αυτή από τους διαχειριστές του φόρουμ και ειδικότερα στον jpavly για την αμεση βοήθεια του.

Ονομάζομαι Έκτορας και δυστυχώς έχω φτάσει, λόγω της γενικής κατάστασης μεταξύ άλλων στο σημείο της δυσκολίας.

Πρόσφατα απολύθηκα και εγώ, όπως και το πιο μεγάλο μέρος του κόσμου, με τα οικονομικά να φτάνουν από το κακό στο χειρότερο.

Το "timing" όμως έδεσε με θέματα υγείας της μητέρας που έπρεπε να συνδράμω και εγώ οικονομικά με αποτέλεσμα να μείνω και εγώ χωρίς τίποτα αλλά και η μητέρα μου, ο πατέρας μου δυστυχώς δεν είναι εν ζωή. Θα περάσει ελπίζω σύντομα.

Το πρόβλημα είναι ότι έχουμε μείνει τελείως μείον για πρώτη φορά στη ζωή μας και σε αυτό το σημείο με τα χρέη να τρέχουν και το θέμα επιβίωσης της καθημερινότητας να προέχει.

Θα ήθελα να ζητήσω με κάθε αίσθημα ντροπής όποια οικονομική βοήθεια μπορεί να διαθέσει και αν μπορεί και όποιος μπορεί και θέλει.

Επίσης αν γνωρίζει κάποιος για κάποια θέση εργασίας άμεσα θα ήταν η απόλυτη βοήθεια.

Δεν είναι απάτη, δεν είναι παραπλανηση. Είναι η πραγματικότητα που βιώνουμε όλοι μας αλλοι σε μικροτερο βαθμο αλλοι σε μεγαλυτερο. Εχω κανει αρκετες συναλλαγες με αρκετα παιδια απο το φορουμ με καθε ευπρεπεια. Μερικοι συμφορουμιτες και ανωτερα μελη με γνωριζουν.

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας, αν υπαρχει η δυνατοτητα απο οποιονδηποτε να συνδραμει σε αυτη τη βοηθεια ενημερωστε με. Ειτε με λογαριασμο ειτε "Face to Face".

Link to comment
Share on other sites

Κάποια εκκλησία ή φιλανθρωπική οργάνωση έχετε εκεί κοντά?

Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις. Συνήθως (από την δική μου εμπειρία) βοηθάνε.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια εκκλησία ή φιλανθρωπική οργάνωση έχετε εκεί κοντά?

Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις. Συνήθως (από την δική μου εμπειρία) βοηθάνε.

Το θεμα ειναι το παλικαρι να βρει κατι μονιμο... Εκει ειναι το γαμώτο....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση του το πρώτο πράγμα που θα έκανα είναι να καλύψω ανάγκες φαγητού για (τουλάχιστον) τις επόμενες 5-7 μέρες. Δεν ξέρω αν έχει τέτοιο θέμα αλλά υποθέτω ότι μπορεί να μην έχει να φάει. Θα πήγαινα σε εκκλησίες ή φιλανθρωπικά ιδρύματα ή σε κάτι παρόμοια για πολύτεκνους (και ας μην ήμουν) και θα έλεγα: "είμαι σε κατάσταση που πραγματικά πεινάω. έχω υψηλή υπερηφάνεια και μου είναι δύσκολο να παρακαλέσω για φαγητό". Αν θέλουν να βοηθήσουν, θα βρουν αυτοί τρόπο να βοηθήσουν.

Το δεύτερο που θα κοιτούσα άμεσα, είναι τα χρέη. Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να γίνει (πχ διακανονισμός), ειδικά σε περιόδους ύφεσης. Για την ακρίβεια, θα πήγαινα σε 10-20-30 (κυριολεκτικά τα νούμερα) ανθρώπους που έχουν σχέση με το αντικείμενο (και τραπεζίτες/κλπ να είναι) και θα τους έλεγα: "είμαι θύμα κρίσης κι έχω πρόβλημα με τα επιτόκια και τα χρέη. τι μπορεί να γίνει?" και θα σημείωνα τις απαντήσεις. Το κλειδί εδώ είναι να πάω σε όσο περισσότερους γίνονται ώστε να καταλάβω τι δάνειο δεν με συμφέρει να αγνοήσω, τι δάνειο πρέπει να έχω σε δεύτερη προτεραιότητα και τι δάνειο με συμφέρει να το παρατήσω. Αν δεν τα κατανοήσω πλήρως αυτά, τότε θα έχω μελλοντικά πρόβλημα. Αν τα γνωρίζω όλα αυτά και έχω κάνει οικονομικό προϋπολογισμό, τότε τέλεια

Το τρίτο που θα έκανα (μετά από όλα αυτά) είναι να βρω μια οποιαδήποτε δουλειά για αρχή για να έχω φαγητό και να προσαρμόσω τα έξοδα μου στα καινούρια δεδομένα (της κατάστασης που βρίσκομαι). Δυστυχώς δουλειά δεν μπορώ να σου βρω αλλά αυτά τα βήματα θα ακολουθούσα αν ήμουν σε πολύ απελπιστική κατάσταση. Σε περίπτωση που δεν τα χρειάζεσαι, μην ανησυχείς επειδή θα τα διαβάσουν άλλοι που έχουν ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο ευκολα, ειναι πολυ κακο timing που πεσανε ολα, εδω περιμενουμε μεχρι και διακοπη ρευματος.

Η δουλεια θα ηταν το ιδανικοτερο, τα εξοδα οσο περιορισμενα και να ειναι, παραμενουν πανω απο τα εσοδα. Και αυτο το ενοικιο και τα παγια εξοδα δεν μας αφηνουν να ορθοποδησουμε.

Ακομα και οταν δουλευα με εναν σχετικα οκ μισθο των 700€(300€ στις βενζινες, καθαρο ποσο 400) δεν ηταν αρκετος μαζι με την τσεκουρεμενη συνταξη. Οι διακανονισμοι εχουν γινει, παραυτα ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα υπαρχει αδυναμια.

Η αναπτυξη και η προνοια του "κρατους".

Link to comment
Share on other sites

Κανείς παιδιά :help1:?

Εξήγησε μου κάτι γιατί έχω μπερδευτεί.

Είσαι σε φάση "πεινάω χρωστάω δεν-βγαίνει-το-νοίκι ψοφάω" ή την βγάζεις οικονομικά για 2-3-4 μηνάκια και απλά ψάχνεις δουλειά?

Ποιο από τα δύο πιστεύεις ταιριάζει καλύτερα στη δική σου περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Για φαγητό έχω δώσει πιο πάνω τη λύση.

Λύσε μου και μια άλλη απορία. Οι βενζίνες που ξόδευες ήταν πήγαινε-έλα μόνο σε δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πούλαγα τον υπολογιστή και θα αγόραζα κάποιο άλλο παλιό σύστημα - π.χ. ΑΜ2 ή 775 - με κόστος το 1/3 έως και 1/5 από αυτά που θα έβγαζα από το σύστημα της υπογραφής, ώστε να διατηρήσω την επαφή μου με το internet.

Αν ποτέ ορθοποδούσα θα έβρισκα χρήματα για να ξανά στήσω αξιοπρεπές μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πούλαγα τον υπολογιστή και θα αγόραζα κάποιο άλλο παλιό σύστημα - π.χ. ΑΜ2 ή 775 - με κόστος το 1/3 έως και 1/5 από αυτά που θα έβγαζα από το σύστημα της υπογραφής, ώστε να διατηρήσω την επαφή μου με το internet.

Αν ποτέ ορθοποδούσα θα έβρισκα χρήματα για να ξανά στήσω αξιοπρεπές μηχάνημα.

Το μηχάνημα έχει ήδη διαλυθεί, με ένα λαπτοπ της κακιάς ώρας είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τρελό waste of money. 80χλμ την ημέρα, περίπου 70€ τη βδομάδα. Τεσπα.

Κοίταξε. Και να βρεις δουλειά αύριο, οι βενζίνες σου κοστίζουν σχεδόν το μισό σου εισόδημα.

Τον από πάνω μην τον ακούς (είναι και δεξιός :p ). Καλύτερα κάνε κάτι με το όχημα πρώτα. Εγώ θα ψαχνόμουν για κάτι πιο οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν πιο ευκολο πιστευω να σε βοηθησουν συγγενεις και φιλοι παρα καποιοι που δεν ξερεις και δεν σε ξερουν απο ενα φορουμ.

Οι δικοι σου ανθρωποι που θα γνωριζουν φανταζομαι το προβλημα θα μπορεσουν να δωσουν μεγαλυτερη βοηθεια.

Ευχομαι να βρεις μια δουλεια γρηγορα και περαστικα στη μητερα σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.