Jump to content



ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ PC ΜΟΥ..!!!


Recommended Posts

κλαιω , σοβαρα , δεν ξερω αμα ειναι δακρυα χαρας ή λυπης .

αμα εισαι οντως 26 , προσπαθησε να σκεφτεις τουλαχιστον με αυτην την ηλικια . Σημερα ειναι καποιος που σου ζηταει 100ε για την ψυχτρα , αυριο θα ειναι καποιος που θα θελει 200ε για να αλλαξει λαδια στο αμαξι σου , και μεθαυριο θα ειναι καποιος που θα σου παρει 300ε για να σου πεταξει τα σκουπιδια .

σοβαρα , μονο εγω βλεπω το θεμα καπως διαφορετικα απο μονο hardware ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εδώ έχει μια χαρά τροφοδοτικό κ θέλει να το αλλάξει για να έχει αποσπώμενα καλώδια.. κι αντί να πάει σε κάτι φθηνό κι άντε στα ίδια ή λίγο παραπάνω watt, ζητάει να διαλέξουμε ανάμεσα σε δυο 1000άρια..

Το θρεντ αυτό φτάνει σε χαμηλά (για τη στιγμή) επίπεδα τρόλιν. Ή πρέπει να σώσουμε το παλικάρι, μια και χαλάει τα λεφτά του άνευ λόγου/τον έχουν πάρει χαμπάρι κ τον "δαγκώνουν" ή πρέπει να καταλάβουμε αν μας δουλεύει..

Έχει ανοίξει διάφορα θρεντ απλά για πάρει μια από τις δύο κάρτες.. για μόνιτορ, για κάρτα ήχου, για ακουστικά.. νισάφι πάει.. δεν αξίζει.. εγώ το πρόβλημα το εντοπίζω αλλού.. όταν κάποιος ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ κι απλά θέλει να χαλάσει λεφτά, ακούει τις συμβουλές 2-5 άλλων κ πράττει αναλόγως.. σε ένα θρεντ όλα μαζί κ νοικοκυρεμένα.. εδώ γίνεται πανικός.. η υπερβολή της υπερβολής, χωρίς λόγο, χωρίς πλάνο..

στη τελική πες από την αρχή θέλω να σπαταλήσω τόσα λεφτά, να σου κάνουμε μια έτοιμη σύνθεση, να στη φτιάξουν σε ένα μαγαζί να τελειώνουμε.. δε μπορεί η μόνη λύση να είναι να πληρώσεις 100€ για τοποθέτηση ψύκτρας κ o/c ή να την βάλεις μόνος σου κ να σπάσεις καμιά μητρική..

:crazy::jump:

Link to comment
Share on other sites

κλαιω , σοβαρα , δεν ξερω αμα ειναι δακρυα χαρας ή λυπης .

αμα εισαι οντως 26 , προσπαθησε να σκεφτεις τουλαχιστον με αυτην την ηλικια . Σημερα ειναι καποιος που σου ζηταει 100ε για την ψυχτρα , αυριο θα ειναι καποιος που θα θελει 200ε για να αλλαξει λαδια στο αμαξι σου , και μεθαυριο θα ειναι καποιος που θα σου παρει 300ε για να σου πεταξει τα σκουπιδια .

σοβαρα , μονο εγω βλεπω το θεμα καπως διαφορετικα απο μονο hardware ?

μπορεί να μην ξέρει να περνάει ψύκτρα και να κάνει o/c και να πάει σπίτι του να του τα κάνει όλα αυτά, οκ τα 100 ευρώ είναι πάρα πολλά για τέτοια δουλειά, απλά σε εκμεταλευεται στην συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά δεν ξέρουν όλοι να αλλάζουν μια ψήκτρα όσο απλό και αν σου φαίνεται εσένα. Με την ίδια λογική κοροϊδία είναι και ο ηλεκτρολόγος και ο υδραυλικός, μια σωλήνα και μια πρίζα δεν μπορούμε να αλλάξουμε απο μόνοι μας και παίρνουν 20 ευρώ για 5 λεπτά δουλειά ?

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι να σπαταλισει χρηματα , ας μην ανοιξει καν θεμα . ας παει απλα σε ενα μαγαζι σαν προβατο για την σφαγη . ελπιζω ολο αυτο να ειναι αποτελεσμα αγνοιας και διψας για "το καλυτερο δυνατο" , γιατι αλλιως ....

[MENTION=3765]HellhammeR[/MENTION]

αμα εχει οντως τοσο μεγαλο προβλημα στο να διαβασει ΑΠΛΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ , τοτε δεσμευομαι πως προτιμαω να παω να του την βαλω εγω αμα μενει αθηνα , παρα να πληρωσει .

επισης μην συγκρινεις ηλεκτρολογο και υδραυλικο με κατι τετοιο , στην πρωτη περιπτωση μια βλακεια μπορει να κοστιζει την ζωη σου , και στην δευτερη μια βλακεια μπορει να κοστιζει μια μεγαλη ζημια

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε να σας πω την αλήθεια όλο το PC μου εγω το έστησα μόνος μου..Πιστεύω δεν θα κολλήσω στο να βάλω την ψύχτρα...απλα όταν άνοιξα το κουτί να την δω τρόμαξα..ποιο μεγάλη και απο το τροφοδοτικό ειναι...:p χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι να σπαταλισει χρηματα , ας μην ανοιξει καν θεμα . ας παει απλα σε ενα μαγαζι σαν προβατο για την σφαγη . ελπιζω ολο αυτο να ειναι αποτελεσμα αγνοιας και διψας για "το καλυτερο δυνατο" , γιατι αλλιως ....

[MENTION=3765]HellhammeR[/MENTION]

αμα εχει οντως τοσο μεγαλο προβλημα στο να διαβασει ΑΠΛΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ , τοτε δεσμευομαι πως προτιμαω να παω να του την βαλω εγω αμα μενει αθηνα , παρα να πληρωσει .

επισης μην συγκρινεις ηλεκτρολογο και υδραυλικο με κατι τετοιο , στην πρωτη περιπτωση μια βλακεια μπορει να κοστιζει την ζωη σου , και στην δευτερη μια βλακεια μπορει να κοστιζει μια μεγαλη ζημια

βρε αδερφέ μου αυτό που προσπαθώ να σε πω είναι πως αν κάποιος δεν γνωρίζει απο κάτι θα φοβάται να το βάλει χέρι απο μόνος του. Σκέψου εναν τελείως άσχετο τι θα σκέφτεται αν δει το εσωτερικό ενός PC, θα αρχίσει να σκέφτεται οτι θα το κάψει, θα το χαλάσει, πάθει ηλεκτροπληξία και χίλια δύο πράγματα (όπως ακριβώς νομίζεις και εσύ αν πας να αλλάξεις μια πρίζα στο σπίτι σου).

Μην υποβιβάζεις την δουλειά κάποιου τεχνικού επειδή τυχαίνει να γνωρίζεις και εσύ το αντικείμενο που ασχολείται, είναι το λιγότερο προσβολή. Να κατακρίνεις την τιμολογιακή του πολιτική και την εκμετάλλευση που προσπαθεί να κάνει απευθείας όταν ανακαλύπτει υποψήφιο θύμα, ναι και εγώ μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

βρε αδερφέ μου αυτό που προσπαθώ να σε πω είναι πως αν κάποιος δεν γνωρίζει απο κάτι θα φοβάται να το βάλει χέρι απο μόνος του. Σκέψου εναν τελείως άσχετο τι θα σκέφτεται αν δει το εσωτερικό ενός PC, θα αρχίσει να σκέφτεται οτι θα το κάψει, θα το χαλάσει, πάθει ηλεκτροπληξία και χίλια δύο πράγματα (όπως ακριβώς νομίζεις και εσύ αν πας να αλλάξεις μια πρίζα στο σπίτι σου).

Μην υποβιβάζεις την δουλειά κάποιου τεχνικού επειδή τυχαίνει να γνωρίζεις και εσύ το αντικείμενο που ασχολείται, είναι το λιγότερο προσβολή. Να κατακρίνεις την τιμολογιακή του πολιτική και την εκμετάλλευση που προσπαθεί να κάνει απευθείας όταν ανακαλύπτει υποψήφιο θύμα, ναι και εγώ μαζί σου.

μαζι σου στο θεμα της υποτιμησης καποιου τεχνικου , αλλα τα βασικα τουλαχιστον στο ετος 2014 νομιζω ειναι γνωστα απο ολους , επισης ο Dim εχει αναφερει πως ολο το υπολοιπο το εκανε μονος σου , οποτε υποθετω μια βασικη γνωση την εχει .

και την στιγμη που εμεις λεμε για αυτα , καπου αλλου δημιουργητε αυτο το θεμα

http://www.thelab.gr/pwliseis/pwleitai-karta-grafikwn-sapphire-radeon-r9-290-a-137481.html

δηλαδη τι να πει κανεις μετα ....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευκαιρία για την κάρτα...αν βρω να δώσω αυτή π έχω καλός...αλλιώς δεν καίγομαι....

εχεις δικιο , με συγχωρεις , 4 fps παραπανω για 150ε κοστος , ειναι και γ---ο τις ευκαιριες .

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην βαράς..:/ απο τα λάθη μαθαίνω :)

δεν ειναι λαθος , ειναι "βαζω τα χερακια μου και βγαζψ τα ματακια μου "

ουτε και γω μπορω να ξερω το ποσο καλυτερη ειναι η 290 με την 290X

αλλα αμα γραψω 290 VS 290X βγαζει τοσες πληροφοριες το ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αγόρασα το Metro Last night και δεν μπορώ να το παίξω με την 290...

αμα δεν μπορεις με αυτην , γιατι νομιζεις πως θα μπορεις με την Χ ?

τεχνικα θα επρεπε να το παιζεις νερακι , οποτε προφανος αλλου ειναι το προβλημα σου .

drivers κτλ κτλ κτλ

εδω ετρεχε σε μενα με την 7870 ....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αγόρασα το Metro Last night και δεν μπορώ να το παίξω με την 290...

Οπως εισαι, πουλας τη 290 και αγοραζεις 4 x 290Χ καρφωτος!!

Αδερφε σοβαρα τωρα... Απλα πετας τα λεφτα σου... Ολοι μας εχουμε κανει μ@λακιες με το hardware κατα καιρους και χασαμε χρηματα, αλλα νομιζω οτι το παρακανεις... Δικα σου τα φραγκα βεβαια, αλλα αφου ρωτας γνωμες, στο λεω απλα: ΠΕΤΑΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ!!!

edit: μπορει να εχεις μπολικο χρημα για ξοδεμα σε hardware. Μεγεια σου με χαρα σου! Σε αυτη την περιπτωση κανε αυτο που σου ειχα γραψει στην αρχη του thread. Παρε οτι ακριβοτερο υπαρχει και απολαυσε το!!!

Έγινε επεξεργασία από AnimaTronic
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής εκτός το τροφοδοτικό δεν έχω πάρει κάτι που να μην χρειάζεται αλλα και αυτό το θέλω γτι δεν μπορώ αυτό το χάος με τα καλώδια..Την ψύχτρα θα την βάλω μόνος μου και για OC θα δω κανέναν οδηγό..

Το άλλο θέμα που έχω είναι αυτό με το METRO αλλα βγαίνω εκτός θέματος με αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αγόρασα το Metro Last night και δεν μπορώ να το παίξω με την 290...

εχει καπου optimaze

ψαξτο μια χαρά θα το παίξει με "τζαματα" γραφικά και κάνα 2 off στα settings. εγώ με 7970 τέλεια το έπαιζε.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=CIpnrlptGU0]Metro Last Light AstraLgr - YouTube[/ame]

πιο παλιό video είχα ανεβάσει με 8350+7970 δες στο 2:20 μια χαρά είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε σοβαρα τωρα... Απλα πετας τα λεφτα σου... Ολοι μας εχουμε κανει μ@λακιες με το hardware κατα καιρους και χασαμε χρηματα, αλλα νομιζω οτι το παρακανεις... Δικα σου τα φραγκα βεβαια, αλλα αφου ρωτας γνωμες, στο λεω απλα: ΠΕΤΑΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ!!!

edit: μπορει να εχεις μπολικο χρημα για ξοδεμα σε hardware. Μεγεια σου με χαρα σου! Σε αυτη την περιπτωση κανε αυτο που σου ειχα γραψει στην αρχη του thread. Παρε οτι ακριβοτερο υπαρχει και απολαυσε το!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.