Jump to content



Rise of the Tomb Raider


GFFermari

Recommended Posts

Παιδιά το παιχνιδι ακομα εχει προβληματα με ακυρα frame drops και memory leak τοσο σε vram και ram. Δεν ειναι εύκολα αντιληπτό αλλα υφίσταται. Επίσης οσοι εχετε GTX 970 λογω του εν λογω προβλήματος θελετε 16gb ram γιατι το παιχνιδι ζηταει πολύ vram ram και ξεφεύγει κοντα στα 12gb ram και 4+ vram (για τα very high textures). Περιμένουμε patch. Γενικώς αν και εγινε σχετικα καλη δουλεια στο pc port χρειαζεται κανα 2 patch να στρώσει καλα.

 

Το παιχνιδι το παιζεις με την 770 της υπογραφης?

Μηπως το προβλημα ειναι στα 2gb vram της καρτα σου?

Παιζω σε very high settings σε 1440p και δεν εχω παρατηρησει κατι μεχρι στιγμης(και το εχω προχωρησει αρκετα το game) το παιχνδι ρολαρει παρα παρα πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να παιζει το παιχνιδι και στην 770 και σια (εννοω να μαθαινουμε πως ανταποκρινεται σε παλιοτερες καρτες).. Να παιζει τουλαχιστον αξιοπρεπως σε medium settings.

Σε 980ti αν δεν ρολλαρε καλα καποιο λακκο θα ειχε η φαβα :p 

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνιδι το παιζεις με την 770 της υπογραφης?

Μηπως το προβλημα ειναι στα 2gb vram της καρτα σου?

Παιζω σε very high settings σε 1440p και δεν εχω παρατηρησει κατι μεχρι στιγμης(και το εχω προχωρησει αρκετα το game) το παιχνδι ρολαρει παρα παρα πολυ καλα.

Το παίζω μια χαρά στα high με 45-50 fps average. Το παραπάνω για την 970 το διάβασα σε σχόλια χρηστών σε reddit, γειτονικό φορουμ κλπ και το μετέφερα.  ( tommy @tommybertsen )

 

post-59374-0-40600800-1454523244_thumb.j post-59374-0-66727500-1454523258_thumb.j

 

post-59374-0-24154700-1454523177_thumb.j

 

post-59374-0-39695800-1454523218_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@SpirosKGR Ακόμα κεί είσαι ρε :p Btw μέτρησα και την διαφορά fps μεταξύ 1080-1200p = 6-7fps περισσότερα το 1080p!

 

Ααα επειδή ακούω παράπονα για την laaaaara...! Η παρακάτω φωτό αφιερωμένη αποκλειστικά και μόνον στον τρελιάρη @GruntGR :p

2n6fyw1.jpg

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το παιχνίδι έφτασε να τρώει 7 -σχεδόν- GB ( μαζί με steam - viber ανοιχτό ).

Με το που φτάσαμε εκεί, μετά το " The red mine tomb " με το που βγήκα έξω άρχισαν κάτι απότομα frame drops και ψιλοstuttering.

 

:/ Μάλλον λόγω 8GB?? ή μάλλον Vram ( Πρέπει να έφτασε κοντά 2+vram usage ) 

Εχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο εσείς;

 

@Dj_ALeX,  Αλεξ άμα φτάσεις στο παραπάνω σημείο για τσέκαρε λίγο. 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις τι αυτο το πραγμα που σας πιανει με τα fps/επιδοσεις;;;

 

Ριχτε λιγο τα γραφικα και χαρειτε την παιχνιδαρα λεμε...

 

(Αυτα που γραφετε δεν τα εχω παρατηρησει...το παιχνιδι τρεχει νερακι)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παλι διαβαζω οτι τρεχει νερακι σε 4790Κ και 980ti... Πως θελατε να τρεχει σε τετοιο setup ?

 

Αντιστοιχως σε setup με 770, επιβαλλεται να ριξουμε τα γραφικα. Δεν επαιξα και δε ξερω πως θα συμπεριφεροταν στο δικο μου συστημα. Ο Σπυρος επιμενει να παιζει στα high παντως :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Και με 390 που δοκιμασα σε setup παρομοιο κατα τα αλλα με το δικο μου, παλι νερακι ετρεχε(με καποιες υποχωρησεις στα γραφικα)

 

Αντι να μιλατε/με για το gameplay/story, για ακομη μια φορα εχει γινει το νημα benchmark wars... :huh:

 

Ας ξεκινησουμε ενα νεο νημα και να συζητησουμε εκει τις επιδοσεις...

 

Παραπονο το εχω, μια φορα να διαβασω σε ενα νημα παιχνιδιου ΚΑΙ για το παιχνιδι αυτο καθ'αυτο :lol:

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Προφανως και καποιος θελει να παιρνει το καλυτερο δυνατο απο το pc του,  γι'αυτο και αρχιζουν αυτα τα wars. Πχ το να εχει σε high αντι medium (για καποιους) , κανει add στη συνολικη εμπειρια. Εσυ εχεις 980ti , αφου δεν ειναι benchmark war λοιπον το θεμα, γιατι δε το παιζεις στα medium ? :p (γιατι μπορεις , θα μου πεις :hehe:  ) .

Παρε ομως μια 770 και δοκιμασε, ιδια θα ειναι η εμπειρια; :) 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για ακομη μια φορα συζηταμε τα αυτονοητα....ΟΚ παω πασο, συνεχιστε...

 

Εγω παντως φτανω σε λιγο το 100% και ξεκιναω παλι απο την αρχη(αυξανοντας την δυσκολια)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 20%. Χαίρομαι το παιχνίδι κ το παίζω μια χαρα στα high και με μια χαρα για μενα framerate (45 με 53 average ). Η καρτα το σηκώνει το παιχνίδι στις ρυθμίσεις που εχω παραθέσει σε προηγούμενο ποστ. Συγγνώμη αν σας εφερα σε αντιπαράθεση παιδια. Ενα απλο search@google να κάνετε θα βρείτε και το θέμα για vram και ram leak issue που λεω. Επισης το θεμα που είχα με το κόλλημα προήλθε μετα απο 3 ωρες συνεχόμενου παιχνιδιού! Κατα κύριον λογω το παιχνίδι τρεχει μια χαρα. Με μετέπειτα patches και new drivers σαφώς θα βελτιωθούν τα πράγματα.

Και στ του παιχνιδιού. Ειχα να κολλήσω ετσι σε παιχνίδι αρκετό καιρό. Με εχει κρατήσει περισσότερο απο το προηγούμενο. Μαρεσει που κρατησαν στοιχεία απο το παλιό και τα βελτίωσαν στο νέο,μαζι φυσικά με νέες προσθήκες.

Τα γραφικά τοσο στα σινεματικς όσο και στο κανονικό gameplay ειναι χάρμα οφθαλμών και κατ'εμέ το ομορφότερο παιχνίδι που χω παίξει. Δεν κατεβαίνω απο τα high ας λιώσει η κάρτα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για ακομη μια φορα συζηταμε τα αυτονοητα....ΟΚ παω πασο, συνεχιστε...

 

Εγω παντως φτανω σε λιγο το 100% και ξεκιναω παλι απο την αρχη(αυξανοντας την δυσκολια)

Αν δε τα λεμε στο νημα του παιχνιδιου αυτα που θα τα πουμε; 

 

Anyway... Δεν εχω παιξει ακομη το παιχνιδι... Καποια στιγμη θα τσιμπηθει, ειμαι και retail λατρης , οποτε μαλλον θα περιμενω μια μικρη πτωση (~ 25€ ) για να το τσιμπησω. 

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνίδι έφτασε να τρώει 7 -σχεδόν- GB ( μαζί με steam - viber ανοιχτό ).

Με το που φτάσαμε εκεί, μετά το " The red mine tomb " με το που βγήκα έξω άρχισαν κάτι απότομα frame drops και ψιλοstuttering.

 

:/ Μάλλον λόγω 8GB?? ή μάλλον Vram ( Πρέπει να έφτασε κοντά 2+vram usage ) 

Εχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο εσείς;

 

@Dj_ALeX,  Αλεξ άμα φτάσεις στο παραπάνω σημείο για τσέκαρε λίγο. 

 

Το εχω περασει το σημειο που λες (ειμαι πιο μπροστα), οντως εκει ειδα καταναλωση ram 7,5gb περιπου, αλλα η ροη συνεχιζε να ειναι πολυ καλη και ομαλη, δεν ειχε drops. stutter κτλ.

Βεβαια ειμαι 16gb ram και gpu με 6gb vram.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@SpirosKGR Ακόμα κεί είσαι ρε :p Btw μέτρησα και την διαφορά fps μεταξύ 1080-1200p = 6-7fps περισσότερα το 1080p!

 

Ααα επειδή ακούω παράπονα για την laaaaara...! Η παρακάτω φωτό αφιερωμένη αποκλειστικά και μόνον στον τρελιάρη @GruntGR :p

2n6fyw1.jpg

Εμενα αυτη την μπλουζα δεν την εχει...  :(

Link to comment
Share on other sites

Το εχω περασει το σημειο που λες (ειμαι πιο μπροστα), οντως εκει ειδα καταναλωση ram 7,5gb περιπου, αλλα η ροη συνεχιζε να ειναι πολυ καλη και ομαλη, δεν ειχε drops. stutter κτλ.

Βεβαια ειμαι 16gb ram και gpu με 6gb vram.

Το πρόβλημα φαινεται σε 8gb ram και καρτες μεχρι 4 vram. Λενε θα βγει patch που θα διορθώνει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

@SpirosKGR Ρεε τρελιάρη δεν έχω φτάσει ακόμα σε αυτό το tomb το παίζω σιγά σιγά απολαυστικααά! :p Αδιάζω τον χάρτη κάθε φορά απο όλα τα καλούδια που έχει γιατί θέλω να πάρω όλα τα upgrades όσο ποιό σύντομα γίνεται προτού έρθει η πολύ δράση και μετά προχωράω στο επόμενο objective! Επίσης τα issues που ακούω/διαβάζω για memory leak δεν μου έχουν παρουσιαστεί.

@fatalara Δεν μπορεί να μην στην έχει είναι απο τα πρώτες που σου δίνει. Πάντως την έχω παντού και πάντα σχεδόν με κοντομάνικο ακόμα και στα χιόνια! Μου κρυώνει λίγο αλλά οκ..  :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Alex, καταρχας σε ευχαριστω για το family share ?? Και γω προσπαθώ να ξεκλειδωσω τα παντα απο τον κάθε χάρτη, απλα αμα κολλησω πολύ κάπου το αφήνω. Σίγουρα θα παει και για 2ο playthrough.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Alex, καταρχας σε ευχαριστω για το family share Και γω προσπαθώ να ξεκλειδωσω τα παντα απο τον κάθε χάρτη, απλα αμα κολλησω πολύ κάπου το αφήνω. Σίγουρα θα παει και για 2ο playthrough.

Σιγά ρεέ :p

Εγώ θα το πάιξω 1 φορά αλλά κομπλέ τα πάντα απο την αρχή σιγά σιγά (ήδη έχω αρχίσει να λιώνω στα fast travel  :D). Τραβάω πολλά screenshots όπως έχεις καταλάβει θέλω να το παίξω όπως πρέπει! Μεταφέρω μερικά screens απο το αρχικό πόστ σε αυτό + μερικά καινούργια :p

 

10fdytu.jpg

oax25h.jpg

2ez46qv.jpg

51an1f.jpg

2nq85l5.jpg

(στην τελευταία ξέχασα να ανοίξω το OSD του MSI AB :p)

 

Μην σας ξεγελάνε τα ms... το game με 30+ fps + tripple buffering vsync παίζει πολύ κομπλέ!

Θα σκεφτώ μήπως φτιάξω και κανά mini βιντεάκι :p

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

@SpirosKGR Ρεε τρελιάρη δεν έχω φτάσει ακόμα σε αυτό το tomb το παίζω σιγά σιγά απολαυστικααά! :p Αδιάζω τον χάρτη κάθε φορά απο όλα τα καλούδια που έχει γιατί θέλω να πάρω όλα τα upgrades όσο ποιό σύντομα γίνεται προτού έρθει η πολύ δράση και μετά προχωράω στο επόμενο objective! Επίσης τα issues που ακούω/διαβάζω για memory leak δεν μου έχουν παρουσιαστεί.

@fatalara Δεν μπορεί να μην στην έχει είναι απο τα πρώτες που σου δίνει. Πάντως την έχω παντού και πάντα σχεδόν με κοντομάνικο ακόμα και στα χιόνια! Μου κρυώνει λίγο αλλά οκ.. :hehe:

Αλεξ δεν το εχει, πηγα και τα φορεσα ολα ενα ενα. Μηπως πρεπει να το παρω απο καπου, ειναι ολα long sleeve εμενα.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.