Jump to content



Intel 4790K (batch num και λοιπα)


sebastian

Recommended Posts

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Με απογοητευσατε,η intel δλδ ,περίμενα πιο low θερμοκρασίες που θα επέτρεπαν πιο πολυ o.c. , αν ειναι ετσι ,να το χεσω και το k και ολα.

Εχω ψυχολογικό με.τις θερμοκρασίες ,δε μπορω να βλέπω πάνω απο 60-65 τωρα που ειναι καλοκαίρι ,με πιάνει τεταρταίος.

Άραγε οι broadwell θα φέρουν επιτέλους την άνοιξη ,η αυτο ειναι το μέλλον πλέον;

Καραπουσαρισμενοι εργοστασιακά cpu ,χωρις headroom ουτε για ρολόγια ,αλλα και σαφώς ουτε για θερμοκρασίες;

Δύστηχώς αυτό είναι το μέλλον. Μην ξεχνάς ότι και γύρω από αυτό έχει στηθεί και μια ολόκληρη βιομηχανία (αεροψύξεις, υδροψύξεις, ψυγεία, αντλίες, μπλοκς, ανεμιστήρια, κοκ).
Link to comment
Share on other sites

offcet +0.055 (σε cpu-z 1.232) 4.4Ghz Ξεβράκωτος!!

Ξεβρακωτος τι εννοεις αγορινα;

Τον εκανες delid; Και μονταρες την Η100 πανω στο die απευθειας;

Αυτο που δεν μου καθεται καλα ειναι τα gflops που βγαζεις στο linx 0.6.5..

Κανονικα στα 4,4ghz θα επρεπε να εχεις ~200gflops , εσυ εισαι αρκετα πιο κατω!

Το googlαρα λιγο το θεμα, δεν βρηκα σαφη απαντηση.

Καποιοι ανεφεραν οτι μπορει ακομα και το vcore να επηρεαζει, δλδ στα ιδια MHz αλλα με διαφορετικο vcore, διαφορετικα gflops.

Απο την αλλη σκεφτομαι μηπως παιζει ρολο και ο χρονισμος της μνημης.

Επειδη εγω τρεχω με 1600αρες μνημες ενω εσυ με 2600;

Τελος, το NB frequency τι ειναι ρε μαν;

Γιατι το δικο σου με τις 2600αρες μνημες ειναι 3900 ενω σε μενα με 1600αρες ειναι 4400;

Τι μετραει αυτο και πως το καθοριζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ξεβρακωτος τι εννοεις αγορινα;

Τον εκανες delid; Και μονταρες την Η100 πανω στο die απευθειας;

Το googlαρα λιγο το θεμα, δεν βρηκα σαφη απαντηση.

Καποιοι ανεφεραν οτι μπορει ακομα και το vcore να επηρεαζει, δλδ στα ιδια MHz αλλα με διαφορετικο vcore, διαφορετικα gflops.

Απο την αλλη σκεφτομαι μηπως παιζει ρολο και ο χρονισμος της μνημης.

Επειδη εγω τρεχω με 1600αρες μνημες ενω εσυ με 2600;

Τελος, το NB frequency τι ειναι ρε μαν;

Γιατι το δικο σου με τις 2600αρες μνημες ειναι 3900 ενω σε μενα με 1600αρες ειναι 4400;

Τι μετραει αυτο και πως το καθοριζουμε;

Αντικατεστησα τηνα παστα και καθάρισα την κόλα γύρω γύρω και ξαναεβαλα το ihs

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=478]sebastian[/MENTION] Εγω θελω να σε ρωτησω κατι για την μητρικη και το τσιπακι

SupremeFX 2014 / Sonic Radar II κ.λ.π ποσο αποτελεσματικο ειναι? Το εχεις δουλεψει?

Και γενικα ο ηχος που βγαζει! :dirol:

Link to comment
Share on other sites

Τελος, το NB frequency τι ειναι ρε μαν;

Γιατι το δικο σου με τις 2600αρες μνημες ειναι 3900 ενω σε μενα με 1600αρες ειναι 4400;

Τι μετραει αυτο και πως το καθοριζουμε;

To ΝΒ frequency που λες, ειναι η συχνοτητα της cache του επεξεργαστη.

Ο 4770κ εχει 3,9ghz cache frequency στα stock του και ο 4790Κ εχει 4,0ghz.

Στα 4,4ghz το ανεβασες χειροκινητα εσυ, η το πειραξε μονη της η μητρικη σου?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=478]sebastian[/MENTION] Εγω θελω να σε ρωτησω κατι για την μητρικη και το τσιπακι

SupremeFX 2014 / Sonic Radar II κ.λ.π ποσο αποτελεσματικο ειναι? Το εχεις δουλεψει?

Και γενικα ο ηχος που βγαζει! :dirol:

Σε σχεση με την creative ZxR που εχω ειναι για τα μπαζα. Απλα άθλια.... και στον ηχο που βγαζουν στα ηχεια, οσο για τα ακουστικά που εβαλα πανω σερνοντουσαν και ο ηχος απλα απαράδεκτος.

Μιλαω για την onboard της Asus Z97 Hero.

Η ZxR ειναι πανω απο 60 φορες πιο δυνατη στο sound clarity....

γι αυτο απεσυρα και την αγγελια της ZxR με τα ακουστικά :p

Βεβαια 200 ευρω εχει η μητρικη και 230 ευρω η ZxR :p

Για καθε μερα τον 4790Κ τον εχω με multi x46 και cpu multi cache x45 (min & max) με χ264 Benchmark ειναι stable σε 1st και 2nd pass....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Στα 4,4ghz το ανεβασες χειροκινητα εσυ, η το πειραξε μονη της η μητρικη σου?

Μάλλον το κανει αυτόματα με την επιλογή sync all cores.

Εκτός απο αυτό και το vcore προς τα κάτω, όλα τα αλλά είναι default.

Ουτε αυτό που λέει ο seb για CPU multi cache ξέρω τι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το κανει αυτόματα με την επιλογή sync all cores.

Εκτός απο αυτό και το vcore προς τα κάτω, όλα τα αλλά είναι default.

Ουτε αυτό που λέει ο seb για CPU multi cache ξέρω τι είναι...

Με την επιλογή sync all cores, κανονικα το μονο που πρεπει να κανει ειναι να παει ολους τους πυρηνες στα 4,4ghz boost, δεν επρεπε να ανεβαζει και την cache.

Το "CPU multi cache" που λεει ο seb, ειναι επιλογη στο bios της μητρικης, απο την οποια ανεβαζεις την cache του επεξεργαστη.

Δεν σου εχει τετοια επιλογη μεσα στο Bios?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου εχει τετοια επιλογη μεσα στο Bios?

Ναι το βρηκα, αυτο ειναι που επηρεαζει το NB frequency.

Τα εχω στο auto (min,max) μιας και δεν ξερω τι κανουν ακριβως, και το παει στο 4400.

Αν το βαλω manual και βαλω λιγοτερο απο 44 multi το κατεβαζει, αλλα στο auto το παει παλι 4400 οποτε λεω να μην το πειραξω.

Υπαρχει κανενας κανονας τι multi πρεπει να εχεις στο cpu cache σε σχεση με το multi των cores;

Μηπως το auto το θετει 44 επειδη με το sync all cores θετει 44 και στα core multipliers ;

Γενικα παντως βλεπω οτι εχει αρκετες επιλογες να επηρεασουν το τελικο OC περα απο core multi & vcore.

Mε το LLC δεν ασχολειστε καθολου; Στους ivy ηταν το αλφα και το ωμεγα στο oc τους.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εστησα τον μπουμπουνα με την μητρικη της υπογραφης. Το παραξενο ειναι οτι το cpu z τον δειχνει μονιμα στη μεγιστη συχνοτητα. Προερχομενος απο 2500κ, εριχνε το multi και προφανως τη συχνοτητα. Εννοειτε οτι eist και τα σχετικα ειναι ενεργα μεσα απο το bios.

**Damn it Απο το magician της samsung ειχα επιλεξει το profile performance....

Έγινε επεξεργασία από amdnikos
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικος!

Αποψε που ειναι δροσερη η νυχτα κανε κανα τεστακι να ευχαριστηθεις και ποσταρε.

3C διαφορα σε ambient μεταφραζονται σε ~10C στο cpu temp.

Για του λογου το αληθες:

Ambient 27C

Vcore = Offset

Offset = -0.085

attachment.php?attachmentid=62887&stc=1&d=1404502235

[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION] αγορινα σιγουρα παιζει ρολο το vcore στα gflops.

Κοιτα ποσο μου τα εριξε με 1,134 αντι του 1,280 vcore ενω το τελειωσε χωρις errors παντα στα 4.4 και ολα τα άλλα ιδια.

Edited:

Και με μονη αλλαγη offset απο -0,085 σε -0,065 αποδιδει 1,154v αντι 1,134 και τα gflops ως δια μαγειας 175 απο 155 ...

attachment.php?attachmentid=62900&stc=1&d=1404552823

post-11813-1416078565,6641_thumb.jpg

post-11813-1416078564,7641_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από javaneze:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα παιδια.Το τσιμπησα και εγω το cpu σημερα με ιδιο Batch L336D106 απο Πλαισιο.Θα κατσει σε μια MSI Gaming7 με δυο G.SKILL F3-2400C10D-8GTX 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-19200 2400MHZ TRIDENTX DUAL CHANNEL KIT - ρευμα θα περνει απο ενα PSU :: XFX Power Supply 850W ATX 24 pin Pro Series Black Edition P1-850B-BEFX Active-PFC Retail - Visionstudio.gr καρτα γραφικων την onboard προς το παρων λογο σφιχτου Budget(τα εδωσα ολα) και για την δροσια του θα εχει μια custom με τα εξης :

PMP-400 Pump, ID 10mm (3/8in)

Pump Fitting & Reservoir Base for PMP-400, Rev.2.1

HEATKILLER® CPU Rev3.0 | Watercool - Wasserkühlung made in Germany την LC version

GTX 360

http://www.scythe-eu.com/en/products/fans/gentle-typhoon-120-mm.html 1850rpm ειχα δυο και εφαγα τον κοσμο να βρω εναν τριτο και τελικα τον βρηκα στο eworld στην Πατρα νανε καλα ο Γιαννης :)

Λογο Case Modding σε κανενα 5αρι ημερες θα ειμαι ετοιμος να μπω και εγω σε αυτην την συζητηση με νουμερα και φωτος πλεον :dance3:

Έγινε επεξεργασία από Tasos69
Link to comment
Share on other sites

Με απογοητευσατε,η intel δλδ ,περίμενα πιο low θερμοκρασίες που θα επέτρεπαν πιο πολυ o.c. , αν ειναι ετσι ,να το χεσω και το k και ολα.

Εχω ψυχολογικό με.τις θερμοκρασίες ,δε μπορω να βλέπω πάνω απο 60-65 τωρα που ειναι καλοκαίρι ,με πιάνει τεταρταίος.

Άραγε οι broadwell θα φέρουν επιτέλους την άνοιξη ,η αυτο ειναι το μέλλον πλέον;

Καραπουσαρισμενοι εργοστασιακά cpu ,χωρις headroom ουτε για ρολόγια ,αλλα και σαφώς ουτε για θερμοκρασίες;

Αν το οριο που ριχνουν συχνοτητα είναι το 100, μεχρι το 90 πας αφοβα

Link to comment
Share on other sites

Το άφοβα ειναι και σχετικό και παιζει ρόλο και ο ψυχολογικος παράγοντας .

Οκ,δε θα κρατήσω το cpu 15 χρόνια να το πειράξει το degrade ,αλλα π.χ. δεν ειχα σχεδιάσει να κρατήσω τον 2600k μεχρι τωρα ,αν τον ειχα ψοφησει στην υπερθέρμανση δεν ξέρω πως θα συμπεριφερόταν ,και επειδη συνήθως πουλάω τα πραγματα μου μετα απο ενα χρόνο ,δε δίνω ποτε κατι που φοβάμαι μη διαλυθεί.

Anyways ,επιλογες ειναι αυτές ,δεν αμφισβητώ αυτό που λες ,αλλα συνεχίσω να εχω τις φοβίες μου σχετικά.

Εχω καψει κάποτε cpu ,μαλλον για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το άφοβα ειναι και σχετικό και παιζει ρόλο και ο ψυχολογικος παράγοντας .

Οκ,δε θα κρατήσω το cpu 15 χρόνια να το πειράξει το degrade ,αλλα π.χ. δεν ειχα σχεδιάσει να κρατήσω τον 2600k μεχρι τωρα ,αν τον ειχα ψοφησει στην υπερθέρμανση δεν ξέρω πως θα συμπεριφερόταν ,και επειδη συνήθως πουλάω τα πραγματα μου μετα απο ενα χρόνο ,δε δίνω ποτε κατι που φοβάμαι μη διαλυθεί.

Anyways ,επιλογες ειναι αυτές ,δεν αμφισβητώ αυτό που λες ,αλλα συνεχίσω να εχω τις φοβίες μου σχετικά.

Εχω καψει κάποτε cpu ,μαλλον για αυτό.

αν ήταν στους 90+ ο επεξεργαστής σε οποιοδήποτε πρόγραμμα και αν έτρεχες στο pc τότε θα συμφωνούσα.

Δεν υπάρχει περίπτωση να διαλυθεί ο επεξεργαστής άμα σε ένα μικρό κλάσμα της ζωής του τρέχει stress tests.

Link to comment
Share on other sites

Το άφοβα ειναι και σχετικό και παιζει ρόλο και ο ψυχολογικος παράγοντας .

Οκ,δε θα κρατήσω το cpu 15 χρόνια να το πειράξει το degrade ,αλλα π.χ. δεν ειχα σχεδιάσει να κρατήσω τον 2600k μεχρι τωρα ,αν τον ειχα ψοφησει στην υπερθέρμανση δεν ξέρω πως θα συμπεριφερόταν ,και επειδη συνήθως πουλάω τα πραγματα μου μετα απο ενα χρόνο ,δε δίνω ποτε κατι που φοβάμαι μη διαλυθεί.

Anyways ,επιλογες ειναι αυτές ,δεν αμφισβητώ αυτό που λες ,αλλα συνεχίσω να εχω τις φοβίες μου σχετικά.

Εχω καψει κάποτε cpu ,μαλλον για αυτό.

Εμενα το αρκετα μεγαλο μερος της ζωής του, το εχει περασει στους 75+ (80+ το καλοκαιρι) εδώ και 4 χρονια περιπου που τον εχω. Πριν κατι μηνες βαρεσε και 100ρια οπου εκοβε ο πολλαπλασιαστης (παρατηρησα πτωση της αποδοσης και το εψαξα) και του αλλαξα την ψυκτρα.

Να καει? Δε θα καει αφου κοβει συχνοτητα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.