Jump to content



Intel 4790K (batch num και λοιπα)


sebastian

Recommended Posts

Μα οι refresh ειναι ακριβως το ιδιο τσιπακι με διαφορετικο IHS, γιατι πιστευεις οτι η ρουλετα τελειωσε? Ελαχιστα posts παραπανω και ηδη κανουν λογο για μπανανες.. :hehe:

Εγω ειμαι της αποψης του "κατσε να βγουν οι broadwell και βλεπουμε".

Γιατι εχουν λυσει το θεμα με τη κακοβαλμενη παστα και δυσκολα θα χρειαστει removal το ihs.Eκτος αν πας για τα απολυτα νουμερα.

Απο εκει και επειτα αν οντως εχει πεσει σε καλο κομματι 4770Κ δε χρειαζεται να κανεις κατι.

Απο τα λιγα που εχω δει εξω το 1.35 για τα 4.7 (που εχει και ο σεβαστιαν) ειναι ψιλομετρια μιας και παιζουν και με 1.27-1.3 ενω με κατι λιγοτερα απο 1.4 παιζεις 100-200mhz παραπανω.("sandy bridge" συχνοτητες και παλι)

Συν οτι αρκετοι εχουν τα 4.4 με 1.15 (καποιοι λιγοτεροι με ~1.13)..που δε θυμαμαι να εχω δει πολλες φορες σε 4770Κ.

Δεν αντιλεγω για broadwell...ακομα και για αυτους που δεν γευτηκαν haswell.Αλλα ολα δειχνουν οτι τα 200~300μηζ τα εχει αρκετα ευκολα ο 4790Κ σε oc σε σχεση με 4770Κ.

Σαν δυο τσιπακια μιλωντας γενικα.Δεν εξεταζω αν αξιζει η αλλαγη.Προφανως για την ιδια τιμη ο 4790 αξιζει και με το παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Με απογοητευσατε,η intel δλδ ,περίμενα πιο low θερμοκρασίες που θα επέτρεπαν πιο πολυ o.c. , αν ειναι ετσι ,να το χεσω και το k και ολα.

Εχω ψυχολογικό με.τις θερμοκρασίες ,δε μπορω να βλέπω πάνω απο 60-65 τωρα που ειναι καλοκαίρι ,με πιάνει τεταρταίος.

Άραγε οι broadwell θα φέρουν επιτέλους την άνοιξη ,η αυτο ειναι το μέλλον πλέον;

Καραπουσαρισμενοι εργοστασιακά cpu ,χωρις headroom ουτε για ρολόγια ,αλλα και σαφώς ουτε για θερμοκρασίες;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα σε ενα review του peppa ειχα διαβασει οτι η ιδανικη ταχυτητα επεξεργαστη για games (φανταζομαι αυτο ειναι η μεγαλυτερη ουσια που μας απασχολει) ειναι τα 4,4Ghz max... αντε 4,5 ψυχολογικο οριο.

Εφοσον πλεον η Intel το δινει αυτο απο τα μαμα του, δεν βρισκω λογο εγω προσωπικα να ασχοληθω περαιτερω παρα μονον να βρω το λιγοτερο ρευμα που παιζει εκει.

Χανω κατι; Εχει αλλαξει αυτη η προυποθεση πλεον;

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι τα 4.4 ουτε έξτρα ρεύμα ουτε ψάξιμο , απλα μερικοί πιστεύουν οτι χρειάζονται τα 4,7 4,8 τωρα αν όντος τα χρειάζονται οκ αλλα δεν νομιζω να καίγεται κανείς για 200 -300 mhz

Link to comment
Share on other sites

50-50 για παραγγελια του 4790Κ ειμαι,50% θετικα περναει cine15 στα 1.35V με αερα στα 4.7,κατι που για τους παλιους επρεπε να πεσεις σε καλα κομματια,αν καταφερω και μιλησω με τον γερμανο να μου εγγυηθει και batch 418 ψηνομαι ακομα περισσοτερο,τωρα το υπολοιπο 50 αρνητικο ειναι οτι διαβασα οτι o broadwell ερχεται φετος τα χριστουγεννα και για 6 μηνες δεν αξιζει να αλλαξω αφου ηδη παιζω και με καλο κομματι 4770Κ,δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο για τον broadwell και δεν θα τον δουμε ιουνη του 2015 παλι,εδω και το link Intel Broadwell will be available in retail before Christmas

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχουν λυσει το θεμα με τη κακοβαλμενη παστα και δυσκολα θα χρειαστει removal το ihs.Eκτος αν πας για τα απολυτα νουμερα.

Απο εκει και επειτα αν οντως εχει πεσει σε καλο κομματι 4770Κ δε χρειαζεται να κανεις κατι.

Απο τα λιγα που εχω δει εξω το 1.35 για τα 4.7 (που εχει και ο σεβαστιαν) ειναι ψιλομετρια μιας και παιζουν και με 1.27-1.3 ενω με κατι λιγοτερα απο 1.4 παιζεις 100-200mhz παραπανω.("sandy bridge" συχνοτητες και παλι)

Συν οτι αρκετοι εχουν τα 4.4 με 1.15 (καποιοι λιγοτεροι με ~1.13)..που δε θυμαμαι να εχω δει πολλες φορες σε 4770Κ.

Δεν αντιλεγω για broadwell...ακομα και για αυτους που δεν γευτηκαν haswell.Αλλα ολα δειχνουν οτι τα 200~300μηζ τα εχει αρκετα ευκολα ο 4790Κ σε oc σε σχεση με 4770Κ.

Σαν δυο τσιπακια μιλωντας γενικα.Δεν εξεταζω αν αξιζει η αλλαγη.Προφανως για την ιδια τιμη ο 4790 αξιζει και με το παραπανω.

Αυτο λεω κι εγω man, εφοσων μιλαμε για το ιδιο τσιπακι με διαφορετικο IHS, το μονο το οποιο βλεπει καποιος ειναι ελαφρως μικροτερες θερμοκρασιες. Η ιδια ρουλετα ομως ειναι για το ποσο ρευμα θελει για να πιασει τα Χ/Y GHz, εαν χρειαζονται τοσο πολυ ρευμα για να ξεπερασουν το "wall" και καθησουν stable, το IHS ειναι δωρον αδωρον γιατι το ρευμα δημιουργει πολυ περισοτερη θερμοκρασια απ' οση θα σου γλυτωσει το IHS.

Άραγε οι broadwell θα φέρουν επιτέλους την άνοιξη ,η αυτο ειναι το μέλλον πλέον;

Μπορει ναι, μπορει οχι. Θα δουμε τι αλλαγες θα υπαρξουν, αλλα το πλεον σιγουρο ειναι οτι η απουσια του εσωτ. VRM θα βοηθησει πολυ στις θερμοκρασιες. Οπως ειπα και πριν ομως ειναι καθαρα θεμα του τι "τοιχου" και ανθεκτικοτητα στα volts εχει το καθε τσιπακι.

Link to comment
Share on other sites

50-50 για παραγγελια του 4790Κ ειμαι,50% θετικα περναει cine15 στα 1.35V με αερα στα 4.7,κατι που για τους παλιους επρεπε να πεσεις σε καλα κομματια,αν καταφερω και μιλησω με τον γερμανο να μου εγγυηθει και batch 418 ψηνομαι ακομα περισσοτερο,τωρα το υπολοιπο 50 αρνητικο ειναι οτι διαβασα οτι o broadwell ερχεται φετος τα χριστουγεννα και για 6 μηνες δεν αξιζει να αλλαξω αφου ηδη παιζω και με καλο κομματι 4770Κ,δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο για τον broadwell και δεν θα τον δουμε ιουνη του 2015 παλι,εδω και το link Intel Broadwell will be available in retail before Christmas

Aπο την στιγμη που εχεις "ξεβρακωσει" τον 4770κ σου και μπορεις και παιζεις ψηλα, δεν νομιζω οτι αξιζει να ασχοληθεις.

Περιμενε broadwell.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω κι εγω man, εφοσων μιλαμε για το ιδιο τσιπακι με διαφορετικο IHS, το μονο το οποιο βλεπει καποιος ειναι ελαφρως μικροτερες θερμοκρασιες. Η ιδια ρουλετα ομως ειναι για το ποσο ρευμα θελει για να πιασει τα Χ/Y GHz, εαν χρειαζονται τοσο πολυ ρευμα για να ξεπερασουν το "wall" και καθησουν stable, το IHS ειναι δωρον αδωρον γιατι το ρευμα δημιουργει πολυ περισοτερη θερμοκρασια απ' οση θα σου γλυτωσει το IHS.

Προσωπικα δε το βλεπω ετσι.(στα περι ρουλετας)

Δε νομιζω να παιζουν ολοι οι 4770Κ στα 4.7 κατι που μαλλον το κανουν ανετα και ο πιο μπανανας 4790Κ αν εχεις καλη ψυξη.(νερο ή καλή αεροψυκτρα και γενικα ψυξη στο κουτι).

Χωρις ξεκαπακωμα εννοειται ..γιατι η ρουλετα στους 4770Κ εμπεριεχει και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Bρε μην την ψαχνεται...:p

Ειναι αυτονοητο οτι καποιος που θελει να παει να παρει new cpu σημερα στον 4790Κ θα παει και οχι στον 4770κ..

Καταρχας με τον 4790Κ εχεις εγγυημενα 4,4Ghz by default και περιπου καμια ~10αρια βαθμους λιγοτερους, με τον 4770κ δεν τα εγγυαται κανεις τα 4,4ghz σταθερα.

Ο 4790Κ με την συχνοτητα που εχει by default ειναι ενα cpu που τον κουμπωνεις πανω στο συστημα παιζεις default Και δεν ασχολησε!

Ακομη και ουτε 100mhz παραπανω να μην κλοκαρει(που θα κλοκαρει) χ$στηκ#ς!

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να παιζουν ολοι οι 4770Κ στα 4.7 κατι που μαλλον το κανουν ανετα και ο πιο μπανανας 4790Κ αν εχεις καλη ψυξη.(νερο ή καλή αεροψυκτρα και γενικα ψυξη στο κουτι).

Χωρις ξεκαπακωμα εννοειται ..γιατι η ρουλετα στους 4770Κ εμπεριεχει και αυτο.

Ισως, αλλα επειδη προκειτε για binnαρισμενους 4770k με καλυτερο IHS. Δεν αναιρει το γεγονος οτι, οτιδηποτε ηταν σπανιο (4.7 και ανω) στον 4770k, θα ειναι σπανιο και στον 4790k.

Feel free to prove me wrong, χαρουμενο θα με κανει, ισα ισα. :)

Bρε μην την ψαχνεται...:p

Ειναι αυτονοητο οτι καποιος που θελει να παει να παρει new cpu σημερα στον 4790Κ θα παει και οχι στον 4770κ..

Καταρχας με τον 4790Κ εχεις εγγυημενα 4,4Ghz by default και περιπου καμια ~10αρια βαθμους λιγοτερους, με τον 4770κ δεν τα εγγυαται κανεις τα 4,4ghz σταθερα.

Ο 4790Κ με την συχνοτητα που εχει by default ειναι ενα cpu που τον κουμπωνεις πανω στο συστημα παιζεις default Και δεν ασχολησε!

Ακομη και ουτε 100mhz παραπανω να μην κλοκαρει(που θα κλοκαρει) χ$στηκ#ς!

True, αλλα απο την στιγμη που καποιος εχει καλη ψυξη και πανω κατω εχουν τις ιδιες δυνατοτητες και περιορισμους, η τσεπη θα κοιταξει τον 4770k. Ιδιως οταν μπορεις να τον βρεις σε τιμη ισα με το πατωμα, μεταχειρο.

Link to comment
Share on other sites

True, αλλα απο την στιγμη που καποιος εχει καλη ψυξη και πανω κατω εχουν τις ιδιες δυνατοτητες και περιορισμους, η τσεπη θα κοιταξει τον 4770k. Ιδιως οταν μπορεις να τον βρεις σε τιμη ισα με το πατωμα, μεταχειρο.

Ιδιες δυνατοτητες δεν εχουν θα στο πω απλα.

Δοκιμασαμε 5 διαφορετικους 4770Κ για να βρουμε ενα καλουτσικο chip το οποιο παιζει ολα τα 3d benches, cinebench κτλ, στα 4,7ghz με 1,28v, τα υπολοιπα cpu ουτε κατα διανοια δεν παιζανε με κατω απο 1,3v στα 4,7ghz σε bench.

Φυσικα υπαρχουν και κομματια 4770Κ που σπερνουν αλλα ειναι τοσο σπανια που.....παιξε τζοκερ καλυτερα!

Οι 4790Κ φαινεται απ οσα εχω δει, οτι θα ανεβασουν λιγο το μεσο ορο Οc σε αερα/νερο.

Με λιγα λογια το κομματι που για να το βρω δοκιμασα 5 cpu, τωρα ενα 4790Κ να πας να παρεις το πιθανοτερο ειναι οτι θα σου παιξει σιγουρα σε bench στα 4,7ghz@~1,3volt τουλαχιστον.Αυτο εμενα κατι μου λεει.

Επισης ο 4790Κ ειναι 10 βαθμους πιο ψυχρος απο τον 4770κ.

Αυτο σημανει οτι "κουλανδριζεις" πιο ευκολα τις θερμοκρασιες του και δεν χρειαζεσαι ντε και καλα custom watercool Και γομαροψυγεια οπως με τον 4770Κ, ουτε delid που στελνει περιπατο την εγγυηση του cpu.

Εγω θα μεινω με τον 4770Κ, αλλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι αν αγοραζα σημερα new cpu, εννοειτε θα πηγαινα σε 4790Κ με τα χερια κατω!

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δικιο οτι δε χρειαζόμαστε ντε και καλα πολλα ghz ,αλλα ανα την εποχή παιδια,σχεδόν ποτε δεν τα χρειαζόμασταν τα παραπανίσια ,απλα εδω ειναι enthusiast η έστω και wannabe ,forum ,και οσο να'ναι ,εχει ο καθένας την τρελα του.

Δε νομίζω να υπάρχουν διεθνείς διαγωνισμοί o.c. γιατί κάποιοι είχαν προβλημα στα παιχνιδια και τις ανεβάζουν απλα για να την παλέψουν...

Link to comment
Share on other sites

Ιδιες δυνατοτητες δεν εχουν θα στο πω απλα.

Δοκιμασαμε 5 διαφορετικους 4770Κ για να βρουμε ενα καλουτσικο chip το οποιο παιζει ολα τα 3d benches, cinebench κτλ, στα 4,7ghz με 1,28v, τα υπολοιπα cpu ουτε κατα διανοια δεν παιζανε με κατω απο 1,3v στα 4,7ghz σε bench.

Φυσικα υπαρχουν και κομματια 4770Κ που σπερνουν αλλα ειναι τοσο σπανια που.....παιξε τζοκερ καλυτερα!

Οι 4790Κ φαινεται απ οσα εχω δει, οτι θα ανεβασουν λιγο το μεσο ορο Οc σε αερα/νερο.

Με λιγα λογια το κομματι που για να το βρω δοκιμασα 5 cpu, τωρα ενα 4790Κ να πας να παρεις το πιθανοτερο ειναι οτι θα σου παιξει σιγουρα σε bench στα 4,7ghz@~1,3volt τουλαχιστον.Αυτο εμενα κατι μου λεει.

Επισης ο 4790Κ ειναι 10 βαθμους πιο ψυχρος απο τον 4770κ.

Αυτο σημανει οτι "κουλανδριζεις" πιο ευκολα τις θερμοκρασιες του και δεν χρειαζεσαι ντε και καλα custom watercool Και γομαροψυγεια οπως με τον 4770Κ, ουτε delid που στελνει περιπατο την εγγυηση του cpu.

Εγω θα μεινω με τον 4770Κ, αλλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι αν αγοραζα σημερα new cpu, εννοειτε θα πηγαινα σε 4790Κ με τα χερια κατω!

Ok παω πασο αν οντως ισχυει (εκτος αν επεσες σε πολυ καλο batch).

Ωστοσο ομως εχοντας δοκιμασει τον 4770k και στα 4.5 και στα 4.7, πανω απο 1~1.5fps διαφορα σε games δεν ειδα. (Σε ορισμενα κιολας καμια διαφορα επισης)

Εστω οτι τους περισσοτερους 4770k μπορεις να τους πας 4.4~4.5 και με 2400MHz τα dimmακια (που τα πιανει ανετα ο IMC τους), δεν βλεπω λογω να μην προτιμησει η τσεπη μεταχειρο 4770k.

Για καινουργια παντα CPU φυσικα και ειναι καλυτερη επιλογη ο 4790k δε το αμφισβητησα. Σε ολα τα αλλα που ειπες επισης συμφωνω, αλλα το εσωτερικο VRM πρεπει να φυγει, οσο πιο ψυχρος και να ειναι ο refresh, εξακολουθει να τον περιοριζει οταν ανεβαζεις volts (απλα περνεις ελαχιστα καλυτερο περιθωριο).

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

Ok παω πασο αν οντως ισχυει (εκτος αν επεσες σε πολυ καλο batch).

Ωστοσο ομως εχοντας δοκιμασει τον 4770k και στα 4.5 και στα 4.7, πανω απο 1~1.5fps διαφορα σε games δεν ειδα. (Σε ορισμενα κιολας καμια διαφορα επισης)

Φιλε δεν ειπα εγω οτι απο τα 4,5ghz στα 4,7ghz το συστημα θα απογειωθει.

Αυτο που λεω σε απλα Ελληνικα ειναι οτι ο 4790Κ φαινεται να κλοκαρει κατα μεσο ορο καλυτερα απο 4770Κ και επισης ειναι και καμια ~10αρια βαθμους πιο ψυχρος, τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.

Επισης καινουργια και τα 2 cpu κοστιζουν το ιδιο, με τον 4790Κ σαφως να υπερεχει στα σημεια, αρα στα ιδια χρηματα το καλυτερο θα αγορασεις το οποιο και ειναι ο 4790Κ.

Μην παμε τωρα σε μετεχειρα κτλ γιατι με αυτο το σκεπτικο παει μακρια η βαλιτσα.-

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν μου καθεται καλα ειναι τα gflops που βγαζεις στο linx 0.6.5..

Κανονικα στα 4,4ghz θα επρεπε να εχεις ~200gflops , εσυ εισαι αρκετα πιο κατω!

Δεν ξερω τι ειναι τα gflops για να με προβληματιζει, αλλα τι αλλο μπορει να επηρεαζει το αποτελεσμα;

Πρεπει πλην του linx να εγκαταστησω κατι αλλο;

Παιζει ρολο η μνημη ή το problem size;

Δευτερευουσες ερωτησεις:

Τι ειναι το cinebench; γιατι δουλευες με αυτο στους 4770κ αντι linx; ειναι freeware; που το κατεβαζω να παιξω και εγω; και ποση ωρα θελει να ολοκληρωσει το loop;

Tελος, το asus RealBench δεν το παιζει κανεις;

Αυτα τα λιγα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ειναι τα gflops για να με προβληματιζει, αλλα τι αλλο μπορει να επηρεαζει το αποτελεσμα;

Πρεπει πλην του linx να εγκαταστησω κατι αλλο;

Παιζει ρολο η μνημη ή το problem size;

Δεν ξερω απο τι μπορει να επειρεαζεται το αποτελεσμα.

Απλα εχθες ειχα τρεξει ενα linx 0.6.5 με broblem size 20014 και μνημη 3072mb, ιδια με τα δικα σου settings δηλαδη, και μου εδινε 200gflops σταθερα και ειδα τα δικα σου οτι παιζουν κατω απο 170gflops και μου φανηκανε χαμηλα, για αυτο το ανεφερα!

Το χθεσινο run που ειχα κανει στα 4,4ghz με τον 4790Κ!

attachment.php?attachmentid=62811&stc=1&d=1404145699

Δευτερευουσες ερωτησεις:

Τι ειναι το cinebench; γιατι δουλευες με αυτο στους 4770κ αντι linx; ειναι freeware; που το κατεβαζω να παιξω και εγω; και ποση ωρα θελει να ολοκληρωσει το loop;

Tελος, το asus RealBench δεν το παιζει κανεις;

Αυτα τα λιγα :)

Δεν ετρεχα το cinebench βρε για να τεσταρω σταθεροτητα με linx εχω τεσταρει την σταθεροτητα του 4770Κ.

Το cinebench απλα ενα bench ειναι που σου δινει ενα νουμερο (score) στο τελος για να δεις απλα τις επιδοσεις του cpu.

Freeware ειναι ναι.

Μερικα δευτερολεπτα κραταει και στο τελος σου δινει ενα score!:)

post-11419-1416078554,2128_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω απο τι μπορει να επειρεαζεται το αποτελεσμα.

Απλα εχθες ειχα τρεξει ενα linx 0.6.5 με broblem size 20014 και μνημη 3072mb, ιδια με τα δικα σου settings δηλαδη, και μου εδινε 200gflops σταθερα και ειδα τα δικα σου οτι παιζουν κατω απο 170gflops και μου φανηκανε χαμηλα, για αυτο το ανεφερα!

Mαλλον gimmick πρεπει να ειναι μαν.

Και ο bloomage στα 170 ειναι το run του, αντιθετα αν δεις τα 2 δικα σου στην προηγουμενη σελιδα ειναι στα 129!!

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον gimmick πρεπει να ειναι μαν.

Και ο bloomage στα 170 ειναι το run του, αντιθετα αν δεις τα 2 δικα σου στην προηγουμενη σελιδα ειναι στα 129!!

Tα δικα μου στην προηγουμενη σελιδα που λες, δεν προσεξες οτι ειναι με Linx 0.6.4...

Ουδεμια σχεση εχουν τα gflops που δινει το 0.6.4 με το 0.6.5!

Το 0.6.5 βγαζει 200gfops οπως σου εδειξα πιο πανω!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.