Jump to content



Πρόβλημα με την κάρτα γραφικών!


άκης

Recommended Posts

Το σύστημα μου αποτελείτε: CPU p4 2,2ghz socket 478

RAM 512mb

PSU 400watt

GA-8S648 motherboard με την αρχική έκδοση του BIOS

VGA fx 5700 256mb 66.93

Το καλοκαίρι μέσα Ιουλίου αγόρασα την ASUS V9570 TD FX5700 256MB.Επίσης αγόρασα και ένα τροφοδοτικό Q-TEC 400Watt.

Όμως αντιμετοπίζω κάποια προβλήματα απο την αρχή τησ αγοράς αυτών των δύο.Στα παιχνίδια, κυρίως στο BF1942, ο υπολογιστής κολάει και δεν ανταποκρίνετε με τίποτα ότι και να κάνω.Έχω κάνει update την κάρτα γραφικών με τους τελευταίους drivers,forceware 66.93.Αλλά δεν διορθώνετε τίποτα.Παρακαλώ βοηθείστε με να λύσω αυτό το πρόβλημα.!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αν και πολύ γενικό το πρόβλημά σου και επιδέχεται πολές προσπάθειςς για λύσεις, τσέκαρε τα εξής:

1. Αν έπαιζε κανονικά πριν την αλλαγή κάρτας / psu

2. Αν ναι, δοκίμασε με την παλιά κάρτα και το νέο psu και με το παλιό psu και την νέα κάρτα

κάπως έτσι πιθανόν να εντοπίσεις το πρόβλημα (με δεδομένο ότι πριν ήταν ΟΚ και δεν έχεις κάνει κάποια αλλαγή στο μηχάνημα πχ bios κλπ)

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα φιλε ακη και καλως ηλθες στο TheLab.

το κολλημα στο κανει μονο στο συγκεκριμενο ή και σε αλλα παιχνιδια?????εαν ειναι μονο στο Battlefield τοτε δοκιμασε καποιο τελευταιο patch απο το site της εταιρειας.....

εαν ειναι και σε αλλα παιχνιδια τα κολληματα μπορει να φταιει η θερμοκρασια καποιου κομματιου της συνθεσης σου.....εαν εχεις καποιο σενσορα δες τι θερμοκρασιες εχεις μολις ξεκινησεις να παιζεις σε 3 σημεια......πυρηνα καρτας γραφικων,επεξεργαστη τσιπ μητρικης........εαν παλι δεν εχεις ποσταρε ενα σκρινσοτ απο κανα monitoring tool.......π.χ. speedfan...............

και κατι τελευταιο........κατεβασε τους τελευταιους οδηγους για μητρικη...περνα το τελευταιο βιος.............δοκιμασε να κατεβαζεις λιγο τα εφε του παιχνιδιου ή καποια αναλυση........μηπως δεν αντεχει το συστημα σου τις απαιτησεις που του εχεις βαλει.......το θεμα τροφοδοτικου το αφηνω τελευταιο....ναι μεν ειναι μαπα τα q-tek αλλα μπορει να μην φταιει και τζαμπα να μπαινεις σε αλλες διαδικασιες.......

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκα.Είναι σε όλα τα παιχνιδία.Έχω δοκιμάσει αυτό που λές spc,αλλά δεν έγινε τίποτα.Το μηχάνημα έπαιζε τα παιχνίδια μου όλα μια χαρά πρίν.

Τώρα έχω βάλει και ένα system fan,οι θερμοκρασίες είναι,system 29C, CPU 32C.Έχω κατεβάσει τα εφέ αλλά και πάλι τίποτα.Είναι πρόβλημα πάντως και είναι πολύ σπαστικό εκεί που παίζεις να κολάνε τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά με το που βγήκαν οι FX κάρτες γραφικών από την αρχή

υπήρχαν προβλήματα με τους drivers πρώτα οι Detonator και μετά άλλαξαν σε ForceWare.

Οι drivers δεν κατέστρεψαν και τις FX5800?

Γενικά, ακόμη και τώρα δεν ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις

των προδιαγραφών των nVidia καρτών ή μήπως το ανάποδο.

Link to comment
Share on other sites

66.93 Δεν ειναι οι καλυτεροι drivers για την καρτα σου

66.00, 61.77, 61.71, 61.34, 61.12, 61.11, 60.72, 56.72, 56.64, 53.03

χρησιμοπιουντε πιο πολυ

Αν μπορεισ δοκιμασε να δωσεισ λιγο παραπανω ρευμα στην καρτα γραφικων να δεισ τη γινεται

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει μήπως; oveclock τη κάρτα γραφικών σου;

Επίσης μπορεί κάποιο πρόγραμμα που τρέχει στο background να δημιουργεί προβλήματα. Κάνε alt+ctrl+del και στα processes πάτα πάνω στο UserName να βάλει σε αλφαβητική σειρά τα processes. Σβήσε όσα έχουν το User Name που χρησιμοποιείς και άσε τα LOCAL SERVICE, NETWORK SERVICE και SYSTEM ως έχουν.

Τέλως στείλε email στην ΕΑ. Θα σου ζητήσουν να δημιουργήσεις ένα αρχείο από το dxdiag και να τους το στείλεις. Απαντάνε αρκετά γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.Θα κάνω αυτά που μου είπατε.Όχι δεν έχω κάνει τίποτα overclocking πάνω στο σύστημα μου.Θα κατεβάσω τους 66.00.

Τα κάνω αυτά και θα σας πω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.