Jump to content



Βοήθεια με αγορά Custom Υδρόψυξης


Basilisnik

Recommended Posts

Τίποτα, χαρά μου.

Αυτό που διάλεξες είναι καταπληκτικό ψυγείο, δεν θα το μετανιώσεις. Καθάρισε το καλά πριν το βάλεις.

Αυτό που σου είπα εγώ δεν το βρήκες γιατί είναι πολύ καινούριο και δεν έχει έρθει Ελλάδα. Είναι πολύ καλό όμως, το πιθανότερο καλύτερο ακόμα και απο το UT60.

Ενα τριπλό θα είναι οκ για το hardware σου, αν κάνεις τον συμβιβασμό να τρέχεις τους ανεμιστήρες σχετικά ψηλά (>1500rpm) φυσικά. Αν σε ενοχλεί ο θόρυβος κοτσάρεις ένα διπλό μπροστά και τελείωσε η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, χαρά μου.

Αυτό που διάλεξες είναι καταπληκτικό ψυγείο, δεν θα το μετανιώσεις. Καθάρισε το καλά πριν το βάλεις.

Αυτό που σου είπα εγώ δεν το βρήκες γιατί είναι πολύ καινούριο και δεν έχει έρθει Ελλάδα. Είναι πολύ καλό όμως, το πιθανότερο καλύτερο ακόμα και απο το UT60.

Ενα τριπλό θα είναι οκ για το hardware σου, αν κάνεις τον συμβιβασμό να τρέχεις τους ανεμιστήρες σχετικά ψηλά (>1500rpm) φυσικά. Αν σε ενοχλεί ο θόρυβος κοτσάρεις ένα διπλό μπροστά και τελείωσε η ιστορία.

Τα βρηκα στο e-world ολα μαζι και θυσιασα το στοιχειο του pwm, καθως και του θορυβου και διαλεξα αυτα τα φαν:Noiseblocker NB-eLoop Bionic B12-3.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απο θόρυβο δεν θυσίασες τίποτα. Είπαμε είναι κορυφαίοι ανεμιστήρες.

Pwm ναι η έκδοση που πείρες δεν είναι. Σου χρειάζεται? Δεν είπες στο πρώτο ποστ οτι θα μπούν πάνω σε fan controller? Αυτοί που πήρες μια χαρά μπαίνουν πάνω σε controller.

Απλά μην κάνεις pull με αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απο θόρυβο δεν θυσίασες τίποτα. Είπαμε είναι κορυφαίοι ανεμιστήρες.

Pwm ναι η έκδοση που πείρες δεν είναι. Σου χρειάζεται? Δεν είπες στο πρώτο ποστ οτι θα μπούν πάνω σε fan controller? Αυτοί που πήρες μια χαρά μπαίνουν πάνω σε controller.

Απλά μην κάνεις pull με αυτούς.

Απο την στιγμη που θα το βαλω πανω θα το γυρισω σε push ωστε να μην εχουμε και κανενα θεμα.Νομιζα οτι επρεπε να ειναι pwm ωστε να μπορεις να τους ελεγξεις μεσω controller αλλα μαλλον με την απαντηση σου δεν παιζει ρολο :p

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς απο τη στιγμή που θα βάλεις controller δεν χρειάζεσαι pwm ανεμιστηρα, απλα ψάξε να βρεις ανεμιστηρα που να εχει καλή συμπεριφορά στο undervolting γράφουν πάνω απο τα ποσά volt και μετα δουλεύουν. Αν κατάλαβα θα βάλεις στο νερό μια κάρτα γραφικών και το CPU ετσι; Εγω θα επερνα αυτο eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής και σε pull.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς απο τη στιγμή που θα βάλεις controller δεν χρειάζεσαι pwm ανεμιστηρα, απλα ψάξε να βρεις ανεμιστηρα που να εχει καλή συμπεριφορά στο undervolting γράφουν πάνω απο τα ποσά volt και μετα δουλεύουν. Αν κατάλαβα θα βάλεις στο νερό μια κάρτα γραφικών και το CPU ετσι; Εγω θα επερνα αυτο eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής και σε pull.

Χωρις να θελω να σε αμφισβητησω, υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που το προτεινεις ?( οσο για το loop, ναι αυτα θα βαλω μονο)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιο λεπτο και σιγουρα θα χωρεσει και παιζει να ειναι και πιο καλο σε επιδοσεις. Δεν θυμαμαι το ονομα του παιδιου, νομιζω ο haritos ηταν, πηγε απο UT60 σε αυτο που σου εκανα λινκ εχει διαφορα 10 βαθμων.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιο λεπτο και σιγουρα θα χωρεσει και παιζει να ειναι και πιο καλο σε επιδοσεις. Δεν θυμαμαι το ονομα του παιδιου, νομιζω ο haritos ηταν, πηγε απο UT60 σε αυτο που σου εκανα λινκ εχει διαφορα 10 βαθμων.

Η διαφορα των 10 βαθμων οντως ειναι αξιοσημειωτη αλλα παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο( τα φανς του να μην ηταν τοσο καλα με το UT60, να αλλαξε απο push σε pull κτλ), δλδ μικροαλλαγες που μπορει να εφεραν στην τελικη αυτο το αποτελεσμα. Το ΧΤ45 ετσι και αλλιως ειναι ανωτερο απο το UT60 που ανεφερες και σε θεμα χωρου το διπλοτσεκαρα αυτην την φορα ειναι ολα οκ. Δεν ξερω γιατι (μπορει επειδη ειχα επιλεξει τη σειρα xtx) αλλα το pe μου φαινεται καπως "φτηνιαρικο". Αν οντως ομως εχει καλυτερες επιδοσεις και ειναι και πιο φτηνο δεν βλεπω τον λογο να μην παω σε εκεινο.

Link to comment
Share on other sites

O pe είναι 38fpi split fin δηλαδή αναλογικά κάπου στα 19 με κανονικά fins.Testing σοβαρό δεν υπάρχει ακόμα και οι περισσότεροι λένε οτι έχει την ίδια απόδοση με την σειρά ax (επίσης με split fins).

Προσωπικά θα έμενα στον XT45 το θεωρώ πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το συγκεκριμενο κουτι με UT60. Χωραει οριακα λογω μητρικης. Παιζει ρολο αν εχει ψυκτρες που φτανουν στην ακρη του pcb και η τοποθεσια του 12v EPS socket.

Φυσικα ομως μπορεις να μην το τοποθετησεις στις εργοστασιακες θεσεις αλλα να το μετακινησεις λιγο πιο μακρια απο τη μητρικη χρησιμοποιωντας τις εγκοπες εξαερισμου.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν ξέρω τι τιμές είδες για τους e-loops αλλά μπορείς να τους βρεις στο budget που έχεις, μην ανησυχείς.

αποτι βλέπω στις φωτογραφίες των e-loops, κάνουν κάποια εξογκώματα στα πλάγια πράγμα που θα δυσκολέψει την εγκατάσταση στο συγκεκριμένο ψυγείο. οπότε καλύτερα να τους αποφύγει. εγώ είχα πρόβλημα με τους shadow wings της bequiet! που έχουν παρόμοιο σχημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.