Jump to content



Πρόταση για καινούριο ΗΥ


Recommended Posts

Φίλε pnick η τελική σύνθεση είναι :

INTEL CORE I3-4360 140 E

ASUS H97 plus 90E

RAM 8GB 73E

ssd INTEL 530 120gb 79E

ARCTIC COOLING F12 PWM 7 E

windows 8.1 93E

ARCTIC SILVER 5 THERMAL PASTE 6 E

ΣΥΝΟΛΟ 488 Ε

Θα μπουν σε ένα κουτί (όνομα δεν ξέρω) με 1 fan μπροστά κάτω, 1 fan πίσω και 2 θέσεις στο πλαινό (120mm).Το τροφοδοτικό είναι EZ COOL ATX-450 JSP 450W. Ο παληός ΗΥ είναι εξαετίας με cpu Αthlon 64 x2 5600+ και μητρική MSI K9N SLI PLATINUM με κάρτα γραφικών Ati Radeon HD 2600 PRO και 2 gb RAM σε dual channel.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φίλε Trexx έχω ψάξει για συγκρίσεις μεταξύ επεξεργαστών και ο Ι3 4360 σε σχέση με έναν Ι5 4440 ή Ι5 4570 είναι περίπου ισάξιος. Μάλιστα σε ένα site ο Ι3 ήταν excellent και οι άλλοι δύο good. Βέβαια παίζουν ρόλο τι τεστ κάνεις, αν είσαι γνωστός.... της εταιρείας κλπ. Υποθέτω οτι θα έχεις υπ'όψιν σου κάποιον Ι5 από τους δύο που ανέφερα, αλλά λόγω του οτι δεν θα κάνω πολλές δουλειές μαζί και λόγω κόστους επιλέγω τον Ι3 και στο μέλλον τον αλλάζω με έναν Ι5 ή Ι7 και γι'αυτό το λόγο έβαλα την μητρική H97 PLUS. Τροφοδοτικό προς το παρόν με καλύπτει αυτό που έχω και θα αλλάξει και αυτό με ένα thermaltake 630W. Αν αφήσω τα windows τι θα βάλω? Αυτά που έχω τώρα δεν είναι σωστά....με ότι αυτό συνεπάγεται (ΧΡ) και λέω να είμαι νόμιμος στα νέα.

Τι γνώμη έχετε με αυτά και θα εκτιμούσα την άποψή σας

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ενός i5 με έναν i3. Για 20€ καλύτερα από πολλές απόψεις να πάς τώρα σε i5. Δεν ξέρω πού είδες συγκρίσεις, αλλά ο i3 είναι πιθανόν να ξεπερνάει τον i5 μόνο σε single thread απόδοση, και αν ισχύει θα είναι για λίγο. Και για i5 πρέπει να συγκρίνεις με τον 4460 που είναι refresh.

Αν βάλεις windows, καλύτερα τα 7 για μένα. Αλλά, ας σου πούν και άλλοι.

Δεν βλέπω εγώ κάτι άσχημο στην σύνθεση. Απλά μπορούν να γίνουν αλλαγές ώστε να χωρέσει τώρα ο i5. Π.χ. να μπεί mATX μητρική και να αφαιρεθεί για αρχή ο ανεμιστήρας, όπως και να μπεί ένας άλλος ssd, π.χ. ο 840 ΕVO. Με την διαφορά των χρημάτων, χωράει ο i5 άνετα.

Επίσης, τροφοδοτικό αργά ή γρήγορα θα χρειαστείς. Δεν ξέρω πώς θα ανταποκριθεί αυτό που έχεις στις αλλαγές. Θα δείς.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Trexx έχω ψάξει για συγκρίσεις μεταξύ επεξεργαστών και ο Ι3 4360 σε σχέση με έναν Ι5 4440 ή Ι5 4570 είναι περίπου ισάξιος. Μάλιστα σε ένα site ο Ι3 ήταν excellent και οι άλλοι δύο good. Βέβαια παίζουν ρόλο τι τεστ κάνεις, αν είσαι γνωστός.... της εταιρείας κλπ. Υποθέτω οτι θα έχεις υπ'όψιν σου κάποιον Ι5 από τους δύο που ανέφερα, αλλά λόγω του οτι δεν θα κάνω πολλές δουλειές μαζί και λόγω κόστους επιλέγω τον Ι3 και στο μέλλον τον αλλάζω με έναν Ι5 ή Ι7 και γι'αυτό το λόγο έβαλα την μητρική H97 PLUS. Τροφοδοτικό προς το παρόν με καλύπτει αυτό που έχω και θα αλλάξει και αυτό με ένα thermaltake 630W. Αν αφήσω τα windows τι θα βάλω? Αυτά που έχω τώρα δεν είναι σωστά....με ότι αυτό συνεπάγεται (ΧΡ) και λέω να είμαι νόμιμος στα νέα.

Τι γνώμη έχετε με αυτά και θα εκτιμούσα την άποψή σας

Ευχαριστώ

Πολλές δουλειές κάνεις μαζί ούτως ή άλλως (δεν έχει σημασία μόνον τί τρέχει ως εφαρμογή). Εν πάση περιπτώσει, ο i3 4360 είναι πραγματικά γρήγορος, αλλά παραείναι ακριβός για να τον αλλάξεις κάποτε στο μέλλον, καθώς ένας i3 των 100€ είναι μόλις κατά 200MHz πιο αργός, και κατά 40€ φθηνότερος, και σε καλύπτει με το παραπάνω. Θέλω να πω δηλαδή πως έχει καλύτερο λόγο τιμής προς απόδοση. Μ' αυτά τα 40€ πάρε ένα καινούργιο τροφοδοτικό, συμβατό με τους haswell. Ή, διαφορετικά, πάρε τον i5 4430 που είναι μόλις κατά 20€ ακριβώτερος του 4360.

=1924&cmp[]=2244&cmp[]=2252"]Ενδεικτική σύγκριση...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι λαμβάνοντας υπ' όψιν τα λεγόμενά σας και διαβάζοντας διάφορα για το μέλλον του PC κλπ.λέω να βάλω από τώρα έναν καλό επεξεργαστή και οικονομικό αποκλείοντας την αλλαγή του στο μέλλον δηλαδή τον Ι5 4460 και το θέμα που προκύπτει είναι με ποια μητρική ?

Εχουμε τις εξής : ASUS B85M-E, GIGA B85-HD3, ASUS H87M-E, GIGA H87-HD3, ASUS H97 PLUS. Το ερώτημά μου είναι , εφ' όσον δεν σκέπτομαι αναβάθμιση πρέπει να βάλω την Η97 ή κάνω την δουλειά μου και με μία Β85 ?

Τι θα μου προσέφερε μία Η97 ,μεγαλύτερη ταχύτητα? να την βάλω.Αν όμως απλά διαχειρίζεται μερικές συσκευές παραπάνω, καλύτερο ήχο κλπ. μπορεί αυτά να μη με ενδιαφέρουν, όπως δεν με ενδιαφέρουν και τα παιχνίδια τα βαριά.

Στο θέμα του τροφοδοτικού θα κοιτάξω ένα 550-600W αλλά ποιο είναι συμβατό haswell, ήσυχο, καλοφτιαγμένο και οικονομικό ? Ζητάω πολλά? μάλλον , γι' αυτό θα εκτιμούσα τη γνώμη σας και την πείρα σας για να καταλήξω γιατί μου φαίνεται αυτός ο ΗΥ έγινε σαν το γιοφύρι της Αρτας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον και κύριον, η H97 είναι φτιαγμένη για αυτούς τους επεξεργαστές. Τα προηγούμενα chipset (Β85, Η87 κ.λπ.) δουλεύουν αλλά εξ όσων γνωρίζω χρειάζονται κάποια προσαρμογή (BIOS update κ.λπ). Επίσης, το chipset είναι νεότερο και περιλαμβάνει αρκετές βελτιώσεις, όχι μόνο έξτρα ports κ.λπ. Έχει γίνει και σε άλλα θέματα δουλειά. Την καλύτερη αναβαθμισημότητα στο μέλλον μη την θεωρείς περιττή. Τώρα δεν το σκέφτεσαι, αλλά μπορεί σε λίγο καιρό να έχει αλλάξει κάτι στην χρήση σου και στις απαιτήσεις σου. Μη το αποκλείεις. Ως νεώτερη, επίσης, η μητρική θα είναι πιό εύκολο να αντικατασταθεί αν κάτι πάθει στο μέλλον. Το προηγούμενο socket κάποια στιγμή, πιθανόν και μέσα στον επόμενο χρόνο, να αρχίσει να αποσύρεται, όπως ήδη άρχισε να αποσύρεται το 1155 σιγά-σιγά, εννοώ δηλαδή ότι όλο και πιό δύσκολα βρίσκεις καινούργια κομμάτια.

Αν δεν μπορείς από οικονομικής απόψεως να πας στην Η97 plus της Asus, υπάρχουν και οικονομικότερες εναλλακτικές (κάποιες ήδη προτάθηκαν):

1. https://www.skroutz.gr/s/4858199/Gigabyte-H97-HD3.html

2. https://www.skroutz.gr/s/4869672/Asrock-H97-Pro4.html

και κάποιες mATX.

Από τροφοδοτικό δες αυτό https://www.skroutz.gr/s/5129987/Super-Flower-SF-550P14XE-HX.html ή αυτό https://www.skroutz.gr/s/4184806/CoolerMaster-G550M.html (και τα δύο έχουν 5 χρόνια εγγύηση).

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση του pnick είναι εξαιρετική. 1ον είναι ολοκληρωμένη και 2ον είναι δοκιμασμένη. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να σου προτείνει ένα σύστημα. Αλλά το πόσο σημαντικό είναι να έχεις καθίσει, να το έχεις φτιάξει και να το δεις στην πράξη πόσο καλό είναι δεν λέγεται.

Αυτό είναι το σημαντικό και όλα τα άλλα είναι θεωρίες.

Και είναι προσεγμένη σε όλους τους τομείς.

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση του pnick είναι εξαιρετική. 1ον είναι ολοκληρωμένη και 2ον είναι δοκιμασμένη. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να σου προτείνει ένα σύστημα. Αλλά το πόσο σημαντικό είναι να έχεις καθίσει, να το έχεις φτιάξει και να το δεις στην πράξη πόσο καλό είναι δεν λέγεται.

Αυτό είναι το σημαντικό και όλα τα άλλα είναι θεωρίες.

Και είναι προσεγμένη σε όλους τους τομείς.

Ελπίζω να βοήθησα!

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, και κυρίως που πρόσεξες την σύνθεση! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε pnick νομίζω πως αυτή πρέπει να είναι μία καλή σύνθεση:

intel i5 4460 167 E

ASUS H97M-E 83

RAM 8Gb 73

SSD 840 EVO 120Gb 74

HDD WD 1Tb SATAIII 51

Κουτί COOLERMASTER N200 40

Τροφοδοτικό COOLERMASTER G550M 69

FAN ARCTIC F12 PWM 7

Την μητρική διάλεξα αυτή γιατί είναι Μ (φθηνότερη των ΑΤΧ),παίρνει 4 μνήμες και είναι ASUS. Για αρχή δεν βάζω ψήκτρα και βλέπουμε.

Στην αρχή προσπάθησα να κόψω από δω να κόψω από κει αλλά μαζί με το ψάξιμο και το διάβασμα καταλήγω σε κάτι πολύ κοντά στην πρώτη σύνθεση που μου είχες προτείνει.

Αν έχετε καμία παρατήρηση ευπρόσδεκτη, ώστε να κλείσει το πρώτο σκέλος και να πάμε στο δεύτερο της υλοποίησης.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε pnick νομίζω πως αυτή πρέπει να είναι μία καλή σύνθεση:

intel i5 4460 167 E

ASUS H97M-E 83

RAM 8Gb 73

SSD 840 EVO 120Gb 74

HDD WD 1Tb SATAIII 51

Κουτί COOLERMASTER N200 40

Τροφοδοτικό COOLERMASTER G550M 69

FAN ARCTIC F12 PWM 7

Την μητρική διάλεξα αυτή γιατί είναι Μ (φθηνότερη των ΑΤΧ),παίρνει 4 μνήμες και είναι ASUS. Για αρχή δεν βάζω ψήκτρα και βλέπουμε.

Στην αρχή προσπάθησα να κόψω από δω να κόψω από κει αλλά μαζί με το ψάξιμο και το διάβασμα καταλήγω σε κάτι πολύ κοντά στην πρώτη σύνθεση που μου είχες προτείνει.

Αν έχετε καμία παρατήρηση ευπρόσδεκτη, ώστε να κλείσει το πρώτο σκέλος και να πάμε στο δεύτερο της υλοποίησης.Ευχαριστώ

Ωραία. Μια χαρά είναι. Ανεμιστηράκι στην αρχή δεν χρειάζεται απαραίτητα να βάλεις extra. Έχει ήδη 2 μέσα το κουτάκι αυτό. Εγώ είχα βάλει άλλο ένα, γιατί το μηχάνημα που έστησα θα πήγαινε σε μέρος που δεν γίνεται συχνά ξεσκόνισμα-καθάρισμα του υπολογιστή, κι έτσι ήθελα κατά κάτι θετική πίεση. Αν θέλεις να βάλεις ανεμιστηράκι arctic δες αυτό ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM CASE FAN - . Μου φάνηκε καλό για τα λεφτά του και έχει και 6 ( ! ) χρόνια εγγύηση (μόνο Noctua έχουν τόσα χρόνια εγγύηση).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά (αυτό το λέω σαν παππούς που είμαι) σας ευχαριστώ για την βοήθεια, τις γνώμες και το χρόνο που μου διαθέσατε, μένουμε εδώ και σε λίγο καιρό κατά Σεπτέμβριο προχωράω στις αγορές. Θα το στήσω εγώ το μηχάνημα και ελπίζω αν χρειαστώ κάποια βοήθεια να είστε καλά να δώστε καμιά συμβουλή.

Σας εύχομαι να περάσετε καλά το υπόλοιπο καλοκαίρι με υγεία και δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά (αυτό το λέω σαν παππούς που είμαι) σας ευχαριστώ για την βοήθεια, τις γνώμες και το χρόνο που μου διαθέσατε, μένουμε εδώ και σε λίγο καιρό κατά Σεπτέμβριο προχωράω στις αγορές. Θα το στήσω εγώ το μηχάνημα και ελπίζω αν χρειαστώ κάποια βοήθεια να είστε καλά να δώστε καμιά συμβουλή.

Σας εύχομαι να περάσετε καλά το υπόλοιπο καλοκαίρι με υγεία και δουλειά.

Σπανίζει η ευγένεια. Να είσαι καλά, καλό καλοκαίρι και καλορίζικο το μηχάνημα. Ό,τι χρειαστείς, εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.