Jump to content



Πρόταση για καινούριο ΗΥ


Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τελευταία παρατήρηση ,αν καταλήξεις σε αυτή τη cpu ,παρε οσο πιο γρήγορες ram μπορείς ,θα κάνουν δουλειά ,προτείνω minimum 2133mhz

sent from mobile

Εχω την εντυπωση πως μονο σε εφαρμογες γραφικων θα δει διαφορα με πιο γρηγορες ram, που αν δε κανω λαθος ο φιλος μας ειπε πως τετοιες εφαρμογες δεν εχει σκοπο να τρεξει. Εκτος και αν επειδη ενα μερος της ram το δεσμευει η gpu, επηρεασει και τη συνολικη αποδοση του συστηματος.

Αλλα βεβαια ποση ram μπορει να δεσμευσει η gpu απο τα 8gb για απλες εφαρμογες?

Link to comment
Share on other sites

Στις Apu παιζει ρολο η ταχυτητα της ram για την αποδοση της vga γιατι καθως δεν εχει αποκλειστικη δικη της μνημη χρησιμοποιει την μνημη του συστηματος για την vga

Αλλα η 1866 ειναι αρκετα γρηγορη ram , δεν ειναι πχ καμια 1333 οποτε με αυτες που διαλεξε θα ειναι μια χαρα

Και εγω εγκρινω το συστημα που διαλεξες φιλε , προχωρα το οπως ειναι

Οταν στηνουμε ενα συστημα το βασικο ειναι να ανταποκρινεται στο σκοπο που το θελουμε αλλα και να ειναι ισορροπημενο ,και πιστευω το δικο σου ειναι ισορροπημενο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλοι μου ποια από τις δύο επιλογές που σκέφτομαι είναι πιο κατάλληλη για επεξεργασία φωτογραφίας :

AMD A10 7700K 144 E

ASUS A88XM-PLUS 65 E ΣΥΝΟΛΟ 209 Ε

INTEL I3 4360 140 E

ASUS B85M-E 72 E ΣΥΝΟΛΟ 212 Ε

Ο Α10 είναι τετραπύρηνος ο Ι3 διπύρηνος.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα κοίταζα αντί για τον 4360 τον Intel Core i5-4430 Box | Skroutz.gr , είναι +15Ε αλλά τα αξίζει σε σχέση με τον 4360

+1

Με άλλα 12€ μπαίνει και Η97 μητρική με τον i5 4460 που είναι haswell refresh:

- Gigabyte H97M-HD3 | Skroutz.gr 79€

- 4460 - Επεξεργαστές | Skroutz.gr 161€

ΣΥΝΟΛΟ 240€.

Πολύ πιό future proof στήσιμο (η μητρική θα δέχεται και broadwell στο μέλλον, έτσι δεν είναι; ) και οι επιδόσεις αρκετά καλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Για τι επεξεργασια μιλαμε? Photoshop και συνθεσεις ή εφαρμογη φιλτρων για βελτιωση εικονας?

Σε καθε περιπτωση θα προτεινα συστημα intel μιας και ειναι λιγοτερο ενεργοβορο.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για photoshop και προγράμματα επεξεργασίας raw αρχείων.

Οσο για τις cpu με 5 ευρώ ακόμα παίρνεις την Α, με 10 ακόμα παίρνεις την Α+, με 13 ακόμα παίρνεις την Α++, με 9 ακόμα την Α+++ .........STOP

Ποιος θα μπορούσε να είναι ο φθηνότερος επεξεργαστής που θα έκανε άνετα αυτές τις δουλειές για καμμιά τετραετία προτού αρχίσουμε να σκεπτόμαστε αναβάθμιση?

Μπορεί να βοηθήσει κανείς?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για photoshop και προγράμματα επεξεργασίας raw αρχείων.

Οσο για τις cpu με 5 ευρώ ακόμα παίρνεις την Α, με 10 ακόμα παίρνεις την Α+, με 13 ακόμα παίρνεις την Α++, με 9 ακόμα την Α+++ .........STOP

Ποιος θα μπορούσε να είναι ο φθηνότερος επεξεργαστής που θα έκανε άνετα αυτές τις δουλειές για καμμιά τετραετία προτού αρχίσουμε να σκεπτόμαστε αναβάθμιση?

Μπορεί να βοηθήσει κανείς?

Ευχαριστώ

Καλά, μη συγχύζεσαι :agree:

Η πρόταση του [MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION] με μια μητρική Η87 θα σου ανέβαζε το budget κατά 20€ και αυτή που έβαλα εγώ κατά 28€ περίπου. Η πρώτη είναι ένα minimum για προηγούμενης γενιάς τετραπύρηνο Haswell και η δεύτερη είναι ένα minimum για τετραπύρηνο Haswell refresh. Αν τα 212€ είναι εντάξει και τα 232€ ή τα 240€ ξεφεύγουν τελείως, εσύ μόνο το ξέρεις. Απλά, καλό είναι να γνωρίζεις τί παίρνεις με αυτά τα χρήματα. Το καλό με μια μητρική Η97 είναι ότι έχεις καλύτερες προοπτικές για upgrade σε μερικά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτιμουσα περισσοτερους πυρηνες, παντως για τετοιες δουλειες.

και μπολικη μνημη, φυσικα...!!

Εγω ειχα περισσοτερους πυρηνες για αυτη τη δουλεια.Απο oced ι7 -920 πηγα σε ι3-2120 (3 χρονια πριν).

Καμμια αλλαγη στο πως επεξεργαζομαι τις φωτος.(και παντα smart object 16bit με οσα layer μπορει να χρειαστει).

Το εχω γραψει καμποσες φορες...ελαχιστα φιλτρα θελουν πυρηνες κατι radial-surface blur που δυσκολα χρησιμοποιει καποιος.

Mνημη παρε μπολικη..εχω 16..εκοψα 6γβ για ramdisk και εχω εκει το scratch disk (μαζι με καποια αλλα temps απο οτιδηποτε).Θεωρτηικα και με 8(αντι για 16) τη βγαζεις αν παιζεις εντελως ερασιτεχνικα(δλδ απλα raw 8bito).

Eπεξεργαστης καλος και ο ι5...αλλα αν δεν σου βγαινουν τα νουμερα παρε ι3.(4360-4350)

Mητρικη παρε ζ97...ωστε απλα σε 3-4 χρονια να κουμπωσεις καποιον μτχ broadwell αν θες αναβαθμιση.(περισσοτερο αν πας σε ι3 τωρα δλδ).

Η πιο φθηνη με m2 σλοτ ,μπας και βαλεις εκει κανενα ssd, ειναι νομιζω η MSI Z97M-G43 (pci 2x gen2 βεβαια..αλλα απο το απλο σατα καλυτερο ειναι).Αλλιως παρε αλλη φθηνοτερη.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για photoshop και προγράμματα επεξεργασίας raw αρχείων.

Οσο για τις cpu με 5 ευρώ ακόμα παίρνεις την Α, με 10 ακόμα παίρνεις την Α+, με 13 ακόμα παίρνεις την Α++, με 9 ακόμα την Α+++ .........STOP

Ποιος θα μπορούσε να είναι ο φθηνότερος επεξεργαστής που θα έκανε άνετα αυτές τις δουλειές για καμμιά τετραετία προτού αρχίσουμε να σκεπτόμαστε αναβάθμιση?

Μπορεί να βοηθήσει κανείς?

Ευχαριστώ

Καλα ρε lampater ,δε σε είπαμε και καμπούρη ,σορυ που επεμβαίνουμε

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι pnick και das το <μπορεί να βοηθήσει κανείς> λέγεται με δύο τρόπους, τον ευγενικό και τον ζορισμένο.Με παρεξηγήσατε και νομίσατε τον δεύτερο. Αυτό για αποκατάσταση του φιλικού κλίματος μαζί με τις ευχαριστίες μου για τον χρόνο που διαθέτετε και την υπομονή σας με όλους εμάς τους ψιλοάσχετους να σας ζαλίζουμε.Πρίν 3-4 χρόνια δεν θα το ψείριζα έτσι, τώρα ......

Καταλήγω σε ιντελ Ι3 4350. Από μητρική ειπώθηκαν δύο προτάσεις και για μελλοντική αναβάθμιση η μία με chipset H97 και η άλλη με chipset Z97.

I3 με H97 το βλέπω σαν πιο ταιριαστό, ενώ Ι3 με Ζ97 τώρα του έρχεται πολλή η μητρική αλλά σε λίγα χρόνια με αλλαγή του Ι3 θα έρθει να δέσει ο συνδυασμός. Οι πιο φθηνές μητρικές Ζ97 : gigabyte Z97P-D3, gigabyte Z97M-DS3H, MSI Z97 PC MATE.

Ετσι βλέπω τα πράγματα και θα παρακαλούσα για την άποψή σας

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε pnick έχω σκεφτεί πολύ όλα όσα έχουν προταθεί από την αρχή της αναζήτησης.

Θα φτιάξω ένα σύστημα με τα λιγότερα δυνατά έξοδα, που σημαίνει θα χρησιμοποιήσω το κουτί που έχω, το τροφοδοτικό του και τον σκληρό δίσκο που υπάρχει. Τα υπόλοιπα είναι τα εξής:

CPU INTEL I3 4360

MOBO ASUS H97M-E(slot M.2), ASUS H97 PLUS(slot M.2), MSI H97M-G43(sloT M.2), GIGABYTE H97-HD3

RAM 8 Gb

SSD sandisk extreme II 120gb

Μπορώ να προσθέσω αργότερα RAM, κάρτα γραφικών, άλλο τροφοδοτικό, άλλο επεξεργαστή.

Ένα ερώτημα είναι ποια μητρική, κάποια με slot M.2 ή όχι?

Λέω ssd sandisk λόγω εγγύησης 5 ετών.

Είναι σωστή η σκέψη μου ή κάνω κάπου λάθος?

Θα με βοηθούσε η άποψή σου ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμη το Μ2 δε θα ελεγα οτι ειναι τρομερό προσόν , αν το εχει η μητρική καλώς αλλιως ,κατά τη γνώμη μου ,να μην ειναι αυτοσκοπός.

Δε νομίζω οτι ειναι -τωρα- και τοσο καλύτερο απο ssd για να ασχοληθείς ,αυτο ειναι για τιποτα enthousiasts ,αλλα εδώ μιλάμε για καποιο προϋπολογισμό που έχει ταβάνι ,οποτε δεν αξίζει για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε pnick έχω σκεφτεί πολύ όλα όσα έχουν προταθεί από την αρχή της αναζήτησης.

Θα φτιάξω ένα σύστημα με τα λιγότερα δυνατά έξοδα, που σημαίνει θα χρησιμοποιήσω το κουτί που έχω, το τροφοδοτικό του και τον σκληρό δίσκο που υπάρχει. Τα υπόλοιπα είναι τα εξής:

CPU INTEL I3 4360

MOBO ASUS H97M-E(slot M.2), ASUS H97 PLUS(slot M.2), MSI H97M-G43(sloT M.2), GIGABYTE H97-HD3

RAM 8 Gb

SSD sandisk extreme II 120gb

Μπορώ να προσθέσω αργότερα RAM, κάρτα γραφικών, άλλο τροφοδοτικό, άλλο επεξεργαστή.

Ένα ερώτημα είναι ποια μητρική, κάποια με slot M.2 ή όχι?

Λέω ssd sandisk λόγω εγγύησης 5 ετών.

Είναι σωστή η σκέψη μου ή κάνω κάπου λάθος?

Θα με βοηθούσε η άποψή σου ευχαριστώ

Με ελάχιστα € παραπάνω μπορείς να δείς και αυτήν https://www.skroutz.gr/s/4861325/Gigabyte-H97-D3H.html που έχει επιπλέον e-sata και από ό,τι βλέπω, καλύτερη ψύξη κ.λπ.

Από τις παραπάνω που έβαλες, την Η97 Plus της Asus θα κοιτούσα μάλλον.

Πράγματi, είναι νωρίς για m.2 κ.λπ. αλλά η μητρική θα παραμείνει αρκετό καιρό από ό,τι αντιλαμβάνομαι. Καλό είναι να έχει m.2 και e-sata, όχι ότι τώρα χάνεις κάτι, όπως λέει ο [MENTION=30259]das[/MENTION]. Για το μέλλον.

Ο ssd που διάλεξες μου φαίνεται πανάκριβος για 120gb, αν ισχύει η τιμή που βλέπω, δηλ. 89€. Αν θέλεις 5 χρόνια εγγύηση υπάρχει και Intel πιό οικονομικός. Έχε υπόψιν ότι έρχεται οσονούπω ssd 256gb με κοντά στα 100€, ο ΜΧ100. Ίσως τα παιδιά εδώ στο Lab να έχουν κάποια πληροφόρηση αν ενδιαφέρεσαι να περιμένεις.

Δεν ξέρω αν έχεις αναφέρει ήδη ποιά κομμάτια έχεις από τροφοδοτικό, κουτί κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.