Jump to content



Πρόταση για καινούριο ΗΥ


Recommended Posts

Γεια σας φίλοι μου.

Ο παλιός ΗΥ πρέπει ν’ αντικατασταθεί. Ασχολούμαι με ίντερνετ και επεξεργασία φωτό κατά κύριο λόγο. Έφτιαξα μια σύνθεση και θα ήθελα την άποψή σας με το σκεπτικό να κρατήσει μερικά χρονάκια, γιατί δεν βλέπω να τον αλλάζω ή αναβαθμίζω, να έχει χαμηλό κόστος και αξιοπιστία. Θέλω στο κουτί μπροστά USB3, SSD, HDD SATA III και όσο γίνεται λιγότερο θόρυβο.

Λειτουργικό Windows 8.1 64bit greek dsp 93 euro

Κουτί Aerocool VS-3 advanced 43 #

Τροφοδοτικό XFX 450W 48 #

SSD 240GB MUSKIN 120 #

HDD WD 1 TB 50 #

RAM CRUCIAL στα 1866 8GB dual ch. 77 #

GPU ASUS EAH6450 SILENT/DI/1GD3(LP) 1GB PCI-E RETAIL 30 #

CPU AMD A8 5600K 86 #

ΜOBO MSI A88X-G43 93 #

Σύνολο 640 ευρώ

Ή CPU AMD FX 4300 92 E

MOBO ASUS M5A97-R2 80 E Σύνολο 633 ε

Ή CPU AMD FX 6300 106 E

MOBO ASUS M5A97-R2 80 E Σύνολο 647 ε

Δεν μπορώ να ξέρω την συμβατότητα μεταξύ των εξαρτημάτων ή αν κάποιο υπολείπεται ή είναι παραπάνω από ότι χρειάζεται. Από χρήματα δεν θέλω να πάω παραπάνω, γι’ αυτό παρακαλώ για την γνώμη σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αγαπητέ cabdik ευχαριστώ για την απόκρισή σου.

Αν θεωρείς παιχνίδια αυτά στο games.gr τότε παίζω , αλλά νομίζω αυτά είναι για παιδάκια. Αν εννοείς call of duty ή κάτι άλλα που διαβάζω που παίζει η νεολαία , όχι δεν παίζω. Όπως έγραψα κυρίως ασχολούμε με φωτογραφίες (εκδρομές, εγγονάκια) και internet. Δεν δουλεύω βαριά προγράμματα επεξεργασίας ούτε πολλά αρχεία πολλών mb, άντε μερικά raw αρχεία , αλλά θέλω αυτό να γίνεται πολύ γρήγορα. Μετά από αυτά πως βλέπεις την σύνθεσή μου και είμαι ανοικτός για κάθε γνώμη και υπόδειξή σας. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρίν από 2-3 εβδομάδες έφτιαξα ένα σύστημα για κάποιους γνωστούς με παρόμοια χρήση (εκδοτικά, επεξεργασία φωτογραφίας σε βασικό επίπεδο). Δες το αν θέλεις. Είναι δοκιμασμένο και σου εγγυώμαι δεν κολλάει πουθενά και τρέχει σφαίρα.

Κάρτα γραφικών είτε πάρεις Intel με την ενσωματωμένη (HD4600) είτε πάρεις APU από AMD θα πρέπει να είναι των 100€ τουλάχιστον για να αξίζει. Της Intel είναι καλύτερη από κάρτες των 50-60€ ενώ στους APU ακόμα καλύτερη.

post-31462-1416078503,3652_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ουτως η αλλως, σε σχεση με το παλιο, θα ειναι η μερα με τη νυχτα....!

Με συγχρονο επεξεργαστη, 8gb μνημη, αλλα κυριως ssd, θα παθεις ενα σοκ...!

Στάλθηκε από το U8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι, με βάση τη σύνθεσή του pnick έψαξα λίγο και έκανα κάποιες αλλαγές.

Κουτί ZALMAN Z3 BLACK 45 E

Τροφοδ. coolermaster g550m 60 E

CPU A10 7700K 144 E

ΜΗΤΡ. ASUS A88XM-PLUS 66 E

RAM CRUCIAL 8GB 1866 DUAL 77 E

SSD SAMSUNG 120 GB EVO 76 E

HDD WD 1TB SATAIII 51 E

ΨΗΚΤΡΑ BE QUIET SHADOW ROCK SLIM 41 E

ΣΥΝΟΛΟ 560 Ε

DVD-RW έχω καινούριο

Τι θα λέγατε γι' αυτή τη σύνθεση?

Μια γνώμη θα την ήθελα και για την ψήκτρα κατά πόσο είναι καλύτερη από του επεξεργαστή.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αν θες να κατεβασεις κι αλλο το τελικο ποσο.

PSU PSU 450W XFX P1-450S-X2B9 Core Ed.( P1-450S-X2B9 ), 450 Watt, Τροφοδοτικά, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας

RAM AMD R9 Gamer Series 8GB DDR3-2133MHz (R938G2130U1K) | Skroutz.gr (για να επωφεληθεις της ταχυτητας. οι APU θελουν υψηλες ταχυτες για να αποδωσουν καλυτερα..!!)

ΨΥΚΤΡΑ http://www.skroutz.gr/s/4254816/Thermalright-TRUE-Spirit-120M-BW-Rev-A.html προσεξε μονο να μπαινει στο κουτι...!!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

αν έκανα μια αλλαγή στη σύνθεση βάζοντας μέσα τις προτάσεις σας ως εξής :

Κουτί ZALMAN Z3 BLACK 45 E

PSU 450W XFX P1-450S-X2B9 Core Ed.( P1-450S-X2B9 )48 E

CPU A10 6800K 127 E

ΜΗΤΡ. ASUS A88XM-PLUS 66 E

Simm DDR3 PC2133 8GB AMD Radeon( R938G2130U1K 80 E

SSD SAMSUNG 120 GB EVO 76 E

HDD WD 1TB SATAIII 51 E

ΨΗΚΤΡΑ raijintek themis 26 E

σύνολο 519 Ε

- CPU-ΜΗΤΡ. ταιριάζουν?

- μειώνοντας τον επεξεργαστή και αυξάνοντας την ταχύτητα της ram τι εκτίμηση της απόδοσης του συστήματος μπορεί να γίνει ?

- η ψήκτρα που έβαλα επιλέχθηκε επειδή είναι μικρή σε μέγεθος

- τα 450W της PSU με καλύπτουν? ή αν σκεφτούμε μια πιθανή μελλοντική αναβάθμιση

είναι λίγα? και τέλος

- σε πιθανή αναβάθμιση θα είναι εύκολη? θα έχει λογικό κόστος ή είναι χαζή η ερώτηση?

Αναμένω την γνώμη σας γιατί βλέπω οτι είμαστε κοντά σε οριστικοποιήση της σύνθεσης.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητε φιλε,

εχεις κολλησει με τους amd επεξεργαστες παρολο που σου προταθηκε δυο φορες διαφορετικα.

Παρε μπουσουλα την συνθεση που σου παρεθεσε ο πνικ και στασου εκει.

Με τον συγκεκριμενο επεξεργαστη και 8 GB ram δεν θα χρειαστεις ~ποτέ αναβαθμιση για την χρηση που αποζητας.

Αν θες να μικρυνεις το συνολικο κοστος, επελεξε για κουτι το coolermaster N200 αντι του αυτου που υπαρχει στην λιστα.

Επισης, αφαιρεσε εντελως την ψυκτρα και μεινε με αυτη που εχει η ιντελ μεσα στο κουτι του επεξεργαστη.

Σε υπερκαλυπτει για την χρηση σου.

*Τα 450 βατ ειναι υπεραρκετα οτι αναβαθμιση και να κανεις, αρκει στην συνθεση να μην υπαρχει "βαρια" καρτα γραφικων.

Αν οταν λες "αναβαθμιση" εννοεις να προσθεσεις και καρτα γραφικων, προτιμησε 550 βατ.

*Μειωνοντας επεξεργαστη και αυξανοντας ταχυτητα της ραμ η αποδοση ειναι απλα καθοδικη.

Ο χρονισμος της ραμ σε καμια περιπτωση δεν αντισταθμιζει επεξεργαστικη δυναμη.

Να εισαι καλα. :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11813]javaneze:[/MENTION], το θεμα δεν ειναι αν θα κολλησει με AMD ή με Intel.

οι διαφορα των 2 συστηματων μπορει να φτασει τα 100€...!! αρα δεν ειναι θεμα κολληματος..! ειναι απλα θεμα μπατζετ..! αν θελει να ριξει τα +100€ στο συστημα, τοτε καλλιστα μπορει να παρει και τον Ι5..!!

ειναι δικη του επιλογη..!!

[MENTION=32602]lampater[/MENTION], μεινε στον 7700K. αν πας σε AMD τελικα..!

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΤΊΜΗΣΕ ΤΟΝ AMD A10 7700K διότι αναφέρει

Αυτή η νέα μορφή APU της AMD συνεχίζει την επανάσταση στην αγορά μικροεπεξεργαστών. Είναι η πρώτη APU με 856Glops και η πρώτη με HSA (Ετερογενή συστήματα αρχιτεκτονικής που ορίζει πώς οι 4 πυρήνες αλληλεπιδρούν με τους πυρήνες γραφικών. Αυτή η APU είναι επίσης ικανή για βελτίωση του υπολογιστή σας.
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου ευχαριστώ για τα σχόλιά σας. Ψάχνοντας συνεχώς και λαμβάνοντας υπ' όψην όσα λέτε κατέληξα στα εξής:

Κουτί COOLERMASTER N200 37 E

Τροφοδοτικό XFX 450W 48E

CPU INTEL I5-4570 176 E

ΜΗΤΡ. ASUS H87M-E 81 E

RAM CRUCIAL 8GB 1600 DUAL 77 E

SSD SAMSUNG 120 GB EVO 76 E

HDD WD 1TB SATAIII 51 E

ΣΥΝΟΛΟ 546 Ε

Δεν βάζω κάρτα γραφικών και ψήκτρα.Με τα αντίστοιχα που ενυπάρχουν στη σύνθεση θα γίνεται δουλειά χωρίς μεγάλα παιχνίδια και χωρίς μεγάλες θερμοκρασίες ?

Τι γνώμη έχετε? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

οι συγκεκριμενες εργασιες που ανεφερες, γινονται ανετα και με τα 2 συστηματα.

απλα το Intel συστημα εχει καλυτερο επεξεργαστη, ενω στο AMD παιρνεις πολυ καλυτερη καρτα γραφικων..!! για τις ενσωματωμενες μιλαω..!

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση 1

Κουτί COOLERMASTER N200 37 E

τροφοδοτικό XFX 450 W 48 E

CPU A10 7700K 144 E

ΜΗΤΡ. ASUS A88XM-PLUS 66 E

RAM CRUCIAL 8GB 1866 DUAL 77 E

SSD SAMSUNG 120 GB EVO 76 E

HDD WD 1TB SATAIII 51 E

ΨΗΚΤΡΑ raijintek themis 26 E

ΣΥΝΟΛΟ 525 Ε

Πρόταση 2

Κουτί COOLERMASTER N200 37 E

Τροφοδοτικό XFX 450W 48E

CPU INTEL I5-4570 176 E

ΜΗΤΡ. ASUS H87M-E 81 E

RAM CRUCIAL 8GB 1600 DUAL 77 E

SSD SAMSUNG 120 GB EVO 76 E

HDD WD 1TB SATAIII 51 E

ΣΥΝΟΛΟ 546 Ε

Αυτές είναι οι δύο επιλογές,

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11813]javaneze:[/MENTION], το θεμα δεν ειναι αν θα κολλησει με AMD ή με Intel.

οι διαφορα των 2 συστηματων μπορει να φτασει τα 100€...!! αρα δεν ειναι θεμα κολληματος..! ειναι απλα θεμα μπατζετ..! αν θελει να ριξει τα +100€ στο συστημα, τοτε καλλιστα μπορει να παρει και τον Ι5..!!

ειναι δικη του επιλογη..!!

Δεν υπαρχει λογος να συγχυζεσαι φιλε μου. !!!..!!..!!!!

Δικη του ειναι η επιλογη δεν ειπε κανεις οτι ειναι αλλουνου.

Απο την στιγμη που ζηταει βοηθεια ο καθενας κανει την προταση του.

Την διαφορα των 100 ευρω δεν ξερω που την βρηκες, ο i5 εχει ~175 και o amd που του προτεινεις εχει ~145.

30 ειναι τα ευρω οχι 100.

Σε ολα τα υπολοιπα components βρισκει αντιστοιχες τιμες σε οποιαδηποτε πλατφορμα.

----

Φιλε λαμπαντερ νομιζω οτι οποια απο τις 2 τελευταιες προτασεις που εκανες ακολουθησεις, ευχαριστημενος θα μεινεις και ενδεχομενως να μην καταλαβεις και καμια διαφορα μεταξυ των δυο.

Λογω προσωπικης προτιμησης προτεινω την intel συνθεση χωρις να σημαινει οτι το amd υστερει απαραιτητα, απλα δεν το εχω δουλεψει για να εκφερω αποψη.

Οι θερμοκρασιες δεν θα σε απασχολησουν ειδικα με το συγκεκριμενο κουτι, μην σε ανησυχει.

Αν ποτε ανεβουν οι απαιτησεις σου σε gaming απλα θα προσθεσεις μια καρτουλα γραφικων και παλι θα εισαι υπερκομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τη σειρά μου πεφωτισμενε φιλε lampater ,να προσθέσω οτι το πακέτο στη φωτο του pnick ειναι άψογο για τα θέλω σου.

Σε κάθε λεπτομέρεια ,και ειδικά στην ησυχία που εθεσες σα ζητούμενο.

Απο εκεί και υστερα το ζυγιζεις.

Εγω σκέφτομαι συνήθως:

Αν τα παρω ολα σε πιο φτηνα πόσα γλυτωνω; 100€ πχ;

Με συμφέρει για 100 να θυσιάσω το κουτι που ειναι πολυ ήσυχο ,την ψυχτρα που ειναι ήσυχη και αποδοτική κτλ κτλ.

Να προσθέσω επίσης ,πως πιστευω πως δε χρειαζεσαι καρτα γραφικών ,ουτε καν amd apu ,και ουτε θα χρειαστείς ποτε.

Οποτε ακομα και με 300 η 350w τροφοδοτικο για super safe σε καλύπτει απόλυτα ,μεχρι κανα 45αρι € βρίσκεις και τα πολυ καλα και ησυχα bequite.

Και μια ακομα πιο φτηνή μητρική για το σοκετ σου (1155) ,στη δική σου χρήση θα κανει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια .

Δεν ξέρω ποιο ειναι το μπάτζετ σου ,αλλα επειδη καταλαβαίνω οτι δεν εισαι σαν και μας παπατρέχας και οταν λες " θέλω κατι για χρονια" κυριολεκτεις και δεν εννοείς μεχρι το Σεπτέμβρη που βγαίνει καινουργιο μοντέλο ,αν μπορείς ,σκάστα.

Το κατοσταρικο ,η οσο ειναι η διαφορα απο πιο φτηνα εξαρτήματα σου αγοράζει ενα σωρό λεπτομέρειες όπως ησυχία και δροσερό cpu ,ασε που σου έκοψα και λεφτα απο τροφοδοτικο μητρική .

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση 1

Κουτί COOLERMASTER N200 37 E

τροφοδοτικό XFX 450 W 48 E

CPU A10 7700K 144 E

ΜΗΤΡ. ASUS A88XM-PLUS 66 E

RAM CRUCIAL 8GB 1866 DUAL 77 E

SSD SAMSUNG 120 GB EVO 76 E

HDD WD 1TB SATAIII 51 E

ΨΗΚΤΡΑ raijintek themis 26 E

ΣΥΝΟΛΟ 525 Ε

Πρόταση 2

Κουτί COOLERMASTER N200 37 E

Τροφοδοτικό XFX 450W 48E

CPU INTEL I5-4570 176 E

ΜΗΤΡ. ASUS H87M-E 81 E

RAM CRUCIAL 8GB 1600 DUAL 77 E

SSD SAMSUNG 120 GB EVO 76 E

HDD WD 1TB SATAIII 51 E

ΣΥΝΟΛΟ 546 Ε

Αυτές είναι οι δύο επιλογές,

ψυκτρα δεν εχεις βαλει στη 2η συνθεση....!

Δεν υπαρχει λογος να συγχυζεσαι φιλε μου. !!!..!!..!!!!

Δικη του ειναι η επιλογη δεν ειπε κανεις οτι ειναι αλλουνου.

Απο την στιγμη που ζηταει βοηθεια ο καθενας κανει την προταση του.

Την διαφορα των 100 ευρω δεν ξερω που την βρηκες, ο i5 εχει ~175 και o amd που του προτεινεις εχει ~145.

30 ειναι τα ευρω οχι 100.

Σε ολα τα υπολοιπα components βρισκει αντιστοιχες τιμες σε οποιαδηποτε πλατφορμα.

1 δεν συγχυζομαι, φιλε μου, απλα διευκρινιζω καποια πραγματα..! αλλωστε, ειπα ηδη οτι αναλογως το ποσο που θελει να διαθεσει, θα επιλεξει τι θα προτιμησει. δεν ειπα οτι ειναι χειροτερο η καλυτερο..!

2 ειπα οτι η διαφορα, μπορει να φτασει μεχρι τα €100, καθως η ΙΝΤΕΛ εχει τους i5 (4πυρηνους) απο €155 και πανω, ενω η AMD απο €85..! αν βαλεις και τις μητρικες, νομιζω οτι μπορει να πλησιασει ευκολα..!!

επισης διευκρινησα, οτι με Intel θα εχει δυνατοτερο επεξεργαστη, και με AMD καλυτερα γραφικα. τι αλλο θες να πω δλδ? να παρει σωνει και καλα Intel?

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι ευχαριστώ όλους για τις γνώμες και προτάσεις που μου κάνατε. Στην αντιπαράθεση των απόψεων ανεβαίνουν λίγο και οι τόνοι αλλά αυτό δεν μειώνει την προθυμία που έχετε και τον χρόνο που διαθέτετε για βοήθεια μελών με περιορισμένες γνώσεις, πράγματα για τα οποία σας ευχαριστώ από καρδιάς.

Η κατάληξη της έρευνας και η σύνθεση που αποφάσισα είναι η εξής:

Κουτί Coolermaster N200 36 E

Τροφοδ. Be Quiet 450w 57 E

CPU AMD A7700K 144 E

MOBO A88XM-plus 68 E

RAM CRUCIAL 8GB 1866 DUAL 77 E

SSD SAMSUNG EVO 120GB 76 E

HDD WD 1TB SATAIII 51 E

Ψήκτρα Raijintek Themis 26 E

ΣΥΝΟΛΟ 535 Ε

Τα εξαρτήματα είναι από διάφορα μαγαζιά οπότε πρέπει να βρώ και κάποιον για συναρμολόγηση.

Νά είστε όλοι καλά, καλή καρδιά και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.