Jump to content



Vmod στο Tagan ή DDR booster;[UPDATE]


Spyrious

Recommended Posts

Θέλω να δώσω τάση στις μνήμες 3,3 και πάνω.

Να κάνω το mod στο Tagan ή να πάρω το ddr booster;

Το σύστημά μου είναι αυτό της υπογραφής.

Αν είναι καλύτερα να κάνω το mod πείτε μου τι θα χρειαστώ ακριβώς και αν υπάρχει κάποιο σχέδιο ,μιας και θα είναι η πρώτη μου φορά που πειράζω το psu.

Ευχαριστώ προκαταβολικά, ελπίζω να βοηθήσετε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Εμενα παντως το booster εφυγε για rma μεσα σε 4 μερες οποτε δεν λεει καθολου για μενα. Φθηνοκατασκευη και ασταθεις τασεις. Περιμενε και το maximizer.

Παντως αν δεν σε ενδιαφερει η εγγυηση καλυτερα μοντα στο Psu και τα λεφτα στην τσεπη!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daidalos

Εμενα παντως το booster εφυγε για rma μεσα σε 4 μερες οποτε δεν λεει καθολου για μενα. Φθηνοκατασκευη και ασταθεις τασεις. Περιμενε και το maximizer.

Παντως αν δεν σε ενδιαφερει η εγγυηση καλυτερα μοντα στο Psu και τα λεφτα στην τσεπη!

ΟΚ.μάλλον αυτό θα κάνω.

Καμμιά πληροφορία;

Link to comment
Share on other sites

εχεις σκεφτει ποτε την περιπτωση να μην γνωριζει καποιος? και να πρεπει να το ψαξεις μονος σου?

καταστροφη ε?

με το μποουστερ ειμαι εδω και 2 εβδομαδες..

no problemo, βαζεις και ενα ανεμιστηρι και εισαι οκ...

εκτος αν θελεις να περιμενεις το maximizer...αν ποτε βγει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki

Eτσι το εκανα στο fortron και δουλευει τζαμι (δινει ως 3.4V στις μνημες):

http://www.xbitlabs.com/articles/other/display/psu-voltmodding_4.html

Ευχαριστώ, μόλις το διάβασα.

Έχω μια απορία όμως.

Τα volt μπορώ να τα ανεβάζω ενώ λειτουργεί ο υπολογιστής;

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα βαλεις trimmer και θα το ανεβαζεις σιγα σιγα, μετα οταν βρεις ποσο θελεις να δινεις το αφηνεις. Προσεχε μην αυξησεις πολυ την 3.3V, γιατι μερικες μητρικες πανω απο 3.5V δεν δουλευουν σωστα. :) To πολυμετρο ειναι απαραιτητο.

Link to comment
Share on other sites

...για mod sto tagan δεν ξερω κατι....οποιος ψαχνει ομως ....βρισκει....

...οσο για το booster......δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ειναι...οκ

εεε..λογικο ειναι παντως αν δεν του βαλεις ανεμηστηρι dedicated και το εχεις στα 3.6....ποσο να αντεξει..... εμενα δουλευει εδω και 1μηνα με 3.4v και ανεμηστηρι......απλα αψογα.........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrious

Ευχαριστώ και πάλι.

’ρα πάω για πολύμετρο.Πόσα χρήματα να δώσω για αυτό;

με 20 παίρνεις ένα μέτριο που μετράει τα πάντα όμως από χωρητικότητες,τρανζίστορ μέχρι και θερμολρασία

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

...για mod sto tagan δεν ξερω κατι....οποιος ψαχνει ομως ....βρισκει....

...οσο για το booster......δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ειναι...οκ

εεε..λογικο ειναι παντως αν δεν του βαλεις ανεμηστηρι dedicated και το εχεις στα 3.6....ποσο να αντεξει..... εμενα δουλευει εδω και 1μηνα με 3.4v και ανεμηστηρι......απλα αψογα.........

Εννοείται με 3 40άρια πάνω από τις μνήμες(κατά μήκος τους)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

...για mod sto tagan δεν ξερω κατι....οποιος ψαχνει ομως ....βρισκει....

...οσο για το booster......δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ειναι...οκ

εεε..λογικο ειναι παντως αν δεν του βαλεις ανεμηστηρι dedicated και το εχεις στα 3.6....ποσο να αντεξει..... εμενα δουλευει εδω και 1μηνα με 3.4v και ανεμηστηρι......απλα αψογα.........

Το δικο μου παλι δουλεψε με ανεμηστηρα στα 3,2v 2 μερες και καηκε..... Go figure.....

Link to comment
Share on other sites

To mod στο tagan είναι πολύ απλό, με τη μεταβλητή στο 0 δίνει τη κανονική +3.3 τάση και όσο την ανεβάζεις ανεβαίνει και η γραμμή. Με τα νούμερα που δίνω (10Ω σταθερή και 1kΩ VR) το δικό μου παίζει 3.3-3.8v

post-35-1416071368,2427_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrious

Εννοείται με 3 40άρια πάνω από τις μνήμες(κατά μήκος τους)

Ekει που απαντησες αυτο,ο μορτις εννοει ανεμιστηρι πανω στο μπουστερ...οχι στις μνημες......!Διοτι κ το μπουστερ θελει ανεμιστηρα.....οχι μονο οι μνημες....

:T:

καλη επιτυχια...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, κανεις οτι γουσταρεις, δεν ειμαι εγω που θα σου πω το οτιδηποτε, απλως εχω δει διαφορα project που εχουν διατυμπανιστει αναλογος, και ποτε δεν τελειωσαν...

τωρα εσυ εχεις το καρπουζι εσυ και το μαχαιρι,

απλως θεωρω λιγο πρωιμο και ανουσιο να λεγεται πχ. βγαζω το ενα βγαζω το αλλο, να μαζευονται 1000ποστ στο σχετικο thread και μετα να πεφτει στο κενο...

γιατι με αυτο το τροπο και εγω βγαζω το οτιδηποτε...

καλυτερα πιστευω βγαλτο, δες το, και μετα πες το στους υπολοιπους, γιατι για maximizer εχω ακουσει για zeus εχω ακουσει για μνημες εχω ακουσει αλλα δεν εχω δει τπτ. Και ξαναλεω δεν ειμαι εγω αυτος που θα κρινει την (πολυ καλη) δουλεια σου, μιλαω σαν υποψηφιος αγοραστης.

:flower:

Link to comment
Share on other sites

εχει μια δοση αληθειας ο Zarras αλλα ας λαβουμε υποψιν οτι οταν ειναι να βγει ενα προιον στην αγορα πρεπει να πληρει καποιες προυποθεσεις. Ισως αυτος να ειναι ο λογος που αργει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.