Jump to content



gtx 750 ή R7 260x ?


michalos

Recommended Posts

Ψαχνω για νεα καρτα και ειμαι μεταξυ αυτων των 2

Μαλλον θα παω σε gigabyte οποιαα απο τις 2 παρω λογω του μικρου μεγεθους της καρτας και του συτηματος ψυξης

που εχουν που ειναι αθορυβο

Οι τιμες ειναι ιδιες περιπου στις 2 καρτες :

Gigabyte GeForce GTX750 1GB OC (GV-N750OC-1GI) | Skroutz.gr

Gigabyte Radeon R7 260X 1GB OC (GV-R726XOC-1GD) | Skroutz.gr

επισης ειδα οτι με 2 GB η 750 εχει 5 ευρω διαφορα μονο

Gigabyte GeForce GTX750 2GB OC (GV-N750OC-2GI) | Skroutz.gr

οπτε δεν με χαλαει αντι 1 να εχει 2 gb ,αν και αμφιβαλω που θα μου φανει αυτο χρησιμο

στο passmark η 260x βγαζει 3000 μοναδες και η gtx750 3314 μοναδες

http://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html

βεβαια στα reviews βλεπω σε μερικα games να ειναι καλυτερη η μια σε αλλα η αλλη :

ASUS GTX 750 OC 1 GB Review | techPowerUp

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει πολυ με τα benchmarks, βλεπω πχ sto ΒF4 high settings σε πολλα sites να ειναι η 260x μεταξυ gtx 750 k 750ti (που το βλεπω λογικο) σε αλλα να ειναι πανω απο αυτες τις 2 , και σε αλλα να ειναι κατω και απο τις 2 .

Οποτε το συμπερασμα ειναι ειτε χρησιμοποιηθηκαν πιο βελτιωμενοι drivers ανα περιπτωση (λογου του οτι ολες ειναι νεες καρτες, ειδικα η gtx 750) ,ειτε οτι καποιοι "τα παιρνουν " ειτε απο την AMD ειτε την nvidia και δινουν μερικα fps παραπανω, αφου στις περισοτερες περιπτωσεις στις καρτες που αναφερα οι διαφορες στα fps ειναι κατω απο 10 ,πολλες φορες 2-3 , οποτε δεν χανει και πολυ την αξιοπιστια για 2-3 fps πανω κατω

(δεν λεμε να βγαλεις πχ μια gtx 550 καλυτερη απο μια r9 270, αλλα σε καρτες με παρομοιες επιδοσεις γινεται)

Πιστευω ομως απο οσα εχω δει οτι η 260x ειναι μεταξυ 750 k 750ti

Οι διαφορες ομως δεν ειναι τρελλες , και πρεπει καποιος να λαβει υποψιν την τρομερα χαμηλη καταναλωση της 750 και τις πολυ χαμηλες θερμοκρασιες της αλλα και την αξιοπιστια των drivers της nvidia (στο δευτερο ξερω υπαρχουν διαφωνιες εγω συνεχιζω να το πιστευω), μπορει να παρω τη 750 με λιγο χαμηλοτερες επιδοσεις (σε καποια παιχνιδια, σε αλλα ειναι ιδιες ) αλλα να κερδισεις αυτα που ειπα πριν

Πιστευω οτι σε αυτην την κατηγορια τιμης (105-110 ευρω) ή παιρνεις μια φτηνη 750(non ti) - 260χ ή πας σε gtx 660 αν ανεβεις μεχρι 140-150 ευρω

Επισης μια ερωτηση? εχει διαφορα στις επιδοσεις σε αναλυση 1080p η μνημη της καρτας αν ειναι 1 ή 2 gb? ή ειναι πιο πολυ marketing?

post-13266-1416078426,0245_thumb.gif

post-13266-1416078426,3152_thumb.gif

post-13266-1416078426,4064_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Πόσα χρήματα έχεις για αγορά νέας κάρτας ? τι games παίζεις ? αν πάντως είσαι gamer καλύτερα να βάλεις 20 ευρώ παραπάνω απο τις κάρτες που κοιτάς τώρα και να πάρεις κάτι ανάμεσα σε 750Τi -7850 - 265X, είναι κάρτες που θα τα βγάλουν καλύτερα πέρα με τον χρόνο και θα παίξουν τα πάντα σε 1080p με μερικές υποχωρήσεις στα βαριά games.

p.s To nick σου το θυμάμαι τουλάχιστον μια 7ετία πριν στο cod2 :D

Link to comment
Share on other sites

Πόσα χρήματα έχεις για αγορά νέας κάρτας ? τι games παίζεις ? αν πάντως είσαι gamer καλύτερα να βάλεις 20 ευρώ παραπάνω απο τις κάρτες που κοιτάς τώρα και να πάρεις κάτι ανάμεσα σε 750Τi -7850 - 265X, είναι κάρτες που θα τα βγάλουν καλύτερα πέρα με τον χρόνο και θα παίξουν τα πάντα σε 1080p με μερικές υποχωρήσεις στα βαριά games.

p.s To nick σου το θυμάμαι τουλάχιστον μια 7ετία πριν στο cod2 :D

Τελικα πηρα την gtx 660 150Ε

Ηθελα μια καρτα να με κρατησει για καποια χρονια και πιστευω ειναι πολυ δυνατη

Ενας λογος ειναι οτι εχω την ψυκτρα setsugen 2 απο την 560ti που ψοφησε και θα μπει στην 660

Η 750 δεν ειναι συμβατη με την setsugen

Ναι επαιζα cod μερικα χρονια αλλα το σταματησα οταν ολοι αρχισαν τα cheats

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα την gtx 660 150Ε

Ηθελα μια καρτα να με κρατησει για καποια χρονια και πιστευω ειναι πολυ δυνατη

Ενας λογος ειναι οτι εχω την ψυκτρα setsugen 2 απο την 560ti που ψοφησε και θα μπει στην 660

Η 750 δεν ειναι συμβατη με την setsugen

Ναι επαιζα cod μερικα χρονια αλλα το σταματησα οταν ολοι αρχισαν τα cheats

Η 660 είναι μια χαρά καλή επιλογή :) είναι κοντά και καλύτερη απο τις κάρτες που σου έγραψα. Στο μέλλον της κάνεις και λίγο oc και είσαι μια χαρα :D

Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελια μου (απο visionstudio) βλεπω και εχει κολλησει στο σταδιο δρομολογειται , κ στις λεπτομερειες βλεπω "εκδοθηκε παραστατικο" εδω κ 3 μερες

Στην αρχη εβλεπα "αναμονη παραλαβης" , μετα ειδα εγινε"στην αποθηκη μας" , και εδω κ 3 μερες λεει "εκδοθηκε παραστατικο" αλλα τπτ . wtf ?

Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελια μου (απο visionstudio) βλεπω και εχει κολλησει στο σταδιο δρομολογειται , κ στις λεπτομερειες βλεπω "εκδοθηκε παραστατικο" εδω κ 3 μερες

Στην αρχη εβλεπα "αναμονη παραλαβης" , μετα ειδα εγινε"στην αποθηκη μας" , και εδω κ 3 μερες λεει "εκδοθηκε παραστατικο" αλλα τπτ . wtf ?

Πάρε τους τηλέφωνο να μάθεις τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.