Jump to content



DDU - Vga drivers uninstaller


NikosD

Recommended Posts

Σχετικά με τον uninstaller του ΑΤΙΜΑΝ, για τους χθεσινους που γράφουν εδώ, ας γυρίσουν αρκετές σελίδες πίσω να δουν ποιος επέμενε να γίνει απλο το interface και πλήρως αυτοματοποιημενο και όχι αυτό το δύσχρηστο interface που είχε επιλέξει ο ΑΤΙΜΑΝ για το πρόγραμμα του.

Ας δει ποιος έκανε τις παρατηρήσεις για να βελτιωθεί το πρόγραμμα και να φτάσει στην κατάσταση που εσείς λέτε άψογη και τέλεια.

Τι άλλαξε λοιπόν ;

Παρόλο που έχω προσωπικά αφιερώσει τον περισσότερο χρόνο από όλους τους χθεσινους που σχολιάζουν το πρόγραμμα για να το βελτιώσω, θα πρεπει να πω πως μετά την εμπειρία της χρήσης του DDU, καταλήγω οτι αυτή την στιγμή το DDU είναι πολύ πιο ολοκληρωμένο ως πρόταση uninstaller και πολύ αποτελεσματικό.

Το DDU ξηλώνει drivers από Nvidia, AMD και Intel (σε αρχικό στάδιο για την Intel)

Είναι πολύ πιο όμορφο, πιο λειτουργικό, πιο χρηστικό (αφού ξηλώνει drivers και από τις 3 εταιρείες) και εξαιρετικά αποτελεσματικό.

Δικαιούμαι λοιπόν να γράψω μετά τον χρόνο που έχω αφιερώσει για τον ATIMAN uninstaller, ότι ο DDU είναι καλύτερη συνολικά πρόταση και για ένα άλλο λόγο ακόμα.

Ο developer του ATIMAN uninstaller, δεν φαίνεται ικανός ή διαθέσιμος στο να ακούσει νέες προτάσεις βελτίωσης/ προσθήκης στο πρόγραμμα του, για να μπορέσει να σταθεί στον ανταγωνισμό που σαφέστατα τον έχει καλύψει και τον έχει ξεπεράσει.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο μπορεί να είναι και εύχρηστο, είναι όμως πιο αποτελεσματικό?

Πόσο καιρό κυκλοφορεί? Ο ΑΤΙΜΑΝ μας έχει δώσει χρόνια τώρα την δυνατότητα να κάνουμε σωστό uninstall, και δεν θεωρώ πως όταν κάποιος έχει διαθέσει το χρόνο του και τον κόπο του για κάτι που οφελεί την κοινότητα -δωρεάν-, ότι θα πρέπει να είμαστε αχάριστοι.

Ναι όντως του ΑΤΙΜΑΝ κάνει μόνο για κάρτες ΑΜΔ, όποτε ευπρόσδεκτο το οποιοδήποτε πρόγραμμα που θα βοηθήσει και για άλλων vendor drivers.

Τέλος δεν νομίζω πως υπάρχει κανένας λόγος να νιώθει ανταγωνισμό. Αν το πούλαγε ίσως. Οτι θέλει κάνει, και εμείς αμα δεν μας αρέσει το πρόγραμμα του πάμε σε άλλο. Μάλιστα επειδή δεν το πληρώσαμε, η μόνη κριτική που μπορεί να κάνουμε θα είναι συμβουλευτική και κόσμια.

Πάντα με φιλική διάθεση!

Link to comment
Share on other sites

O Ατιμαν έχει ξεκαθαρίσει αρκετές φορές οτι θα προσφέρει σαπορτ μονο σε ΑΤΙ και ααααααν καποτε επεκταθεί θα είναι μόνο για κλειστό κύκλο ανθρώπων. Πάντως και εγώ που χρειάστηκα βοήθεια με NVidia με το DDU έκανα δουλειά και με αρκετά γρήγορο κ εύκολο τρόπο.

Να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω τον σκοπό τοτ θέματος καο περισσότερο το ύφος του.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα και το DDU που τα βγάζει όλα, τσάμπα είναι!

Δεν καταλαβαίνω το επιχείρημα σου.

Δεν υπάρχει καμία αχαριστια όπως εξήγησα παραπάνω.

Το μόνο που λέω είναι ότι είναι ουσιαστικά ξεπερασμένο και δεν εννοεί να το καταλάβει.

Πρέπει να κάνει αλλαγές/προσθήκες αλλιώς θα κλαίγεται συνέχεια ότι δεν προβάλλεται η δουλειά του και δεν έχει ευρύτερη αναγνώριση που εκείνος ζητάει για το πρόγραμμα του.

Άρα μόνος του μπήκε στο τριπακι του ανταγωνισμού και των συγκρισεων σε προηγούμενο post δικό του.

Link to comment
Share on other sites

Ας μου επιτραπει και μενα να πω ξανα δυο λογια.

Σχετικά με τον uninstaller του ΑΤΙΜΑΝ, για τους χθεσινους που γράφουν εδώ, ας γυρίσουν αρκετές σελίδες πίσω να δουν ποιος επέμενε να γίνει απλο το interface και πλήρως αυτοματοποιημενο και όχι αυτό το δύσχρηστο interface που είχε επιλέξει ο ΑΤΙΜΑΝ για το πρόγραμμα του.

Το προγραμμα ηταν παντα αυτοματοποιημενο και με το ιδιο interface (πανω απο 3 χρονια) πολυ καιρο πριν ασχοληθεις με τις απαξιωτικες κριτικες σου , οι οποιες δεν αφορουσαν την αποτελεσματικοτητα του αλλα τον τροπο που εσυ θα ηθελες να φαινεται.

Ειχα απαντησει τοτε οτι ηταν, ειναι και θα ειναι επιλογη μου η λειτουργια του προγραμματος να βασιζεται σε περιβαλλον διαφορο των Windows γιατι ειναι ο πιο σιγουρος τροπος να "νικησεις" τις δικλειδες που αυτα βαζουν στην διαχειρηση σοβαρων παραμετρων.

Εαν αυτο εσενα σου φαινεται δυσχρηστο, σεβαστη η αποψη σου, αλλα δεν θα μου αλλαξει τον τροπο που εγω θεωρω πιο αξιοπιστο για την σχεδιαση του προγραμματος μου.

Ας δει ποιος έκανε τις παρατηρήσεις για να βελτιωθεί το πρόγραμμα και να φτάσει στην κατάσταση που εσείς λέτε άψογη και τέλεια.

Πιστευω οτι εχεις μεγαλη ιδεα για τον εαυτο σου, σου λεω κατηγορηματικα οτι σε καμια περιπτωση δεν ελαβα υπ οψιν μου τις παρατηρησεις σου.

Παρόλο που έχω προσωπικά αφιερώσει τον περισσότερο χρόνο από όλους τους χθεσινους που σχολιάζουν το πρόγραμμα για να το βελτιώσω, θα πρεπει να πω πως μετά την εμπειρία της χρήσης του DDU, καταλήγω οτι αυτή την στιγμή το DDU είναι πολύ πιο ολοκληρωμένο ως πρόταση uninstaller και πολύ αποτελεσματικό.

Το DDU ξηλώνει drivers από Nvidia, AMD και Intel (σε αρχικό στάδιο για την Intel)

Είναι πολύ πιο όμορφο, πιο λειτουργικό, πιο χρηστικό (αφού ξηλώνει drivers και από τις 3 εταιρείες) και εξαιρετικά αποτελεσματικό.

Συνεχιζεις.

Ο χρονος που αφιερωσες για το προγραμμα μου ηταν παντα σε επικριτικο επιπεδο χωρις την παραμικρη ουσια. Θα ελεγε κανεις οτι αφιερωσες οσο χρονο χρειαζονταν για να το απαξιωσεις, αυτο και μενα, κατι που φανερα το συνεχιζεις.

Ηταν απολυτα βεβαιο λοιπον οτι το DDU θα ηταν καλυτερο για σενα, για εναν κυριο λογο.... δεν ειναι δικο μου.

Ο uninstaller μου ειναι μονο για AMD , ετσι ηταν και ετσι θα ειναι. Νομιζω οτι ο λογος ειναι προφανης.

Το αν ειναι αποτελεσματικο, ειναι δικη σου αποψη με τις γνωσεις που διαθετεις. Το αν ειναι αποτελεσματικοτερο ασε με να το ξερω εγω, που μπορω να δω σε αλλο επιπεδο τους τομεις και τον τροπο που επεμβαινει.

Αν σε καλυπτει ομως, εμενα μου περισσευει.

Δικαιούμαι λοιπόν να γράψω μετά τον χρόνο που έχω αφιερώσει για τον ATIMAN uninstaller, ότι ο DDU είναι καλύτερη συνολικά πρόταση και για ένα άλλο λόγο ακόμα.

Ο developer του ATIMAN uninstaller, δεν φαίνεται ικανός ή διαθέσιμος στο να ακούσει νέες προτάσεις βελτίωσης/ προσθήκης στο πρόγραμμα του, για να μπορέσει να σταθεί στον ανταγωνισμό που σαφέστατα τον έχει καλύψει και τον έχει ξεπεράσει.

Αυτά.

Χαιρομαι που με τον χρονο που αφιερωσες στο προγραμμα μου διαπιστωσες οτι ο DDU ειναι καλυτερος, προφανως εισαι ιδιοφυια...

Ομοιως χαιρομαι που εισαι σε θεση (για πολλοστη φορα) να κρινεις την ικανοτητα μου η την διαθεση μου να φτιαξω κατι που θα καλυψει τις απαιτησεις σου η τις υποδειξεις σου, χαιρομαι.

Εισαι ελευθερος να κρινεις, να χρησιμοποιεις και να θεωρεις κατι καλυτερο απο κατι αλλο. Δεν εισαι ομως ικανος να κρινεις την ικανοτητα μου η την διαθεση μου με το πολυ μικρο εως ανυπαρκτο επιπεδο γνωσεων που διαθετεις σε θεματα που δεν γνωριζεις ουτε καν επιφανειακα.....απορω πως λες οτι εισαι IT manager, απορω !!!

Τελος,

Εαν ειχα παρουσιασει το προγραμμα μου σε ενα site σαν το guru και ειχα την υποστηριξη του στο βαθμο που την εχει μεσω εκεινου, τοτε ειναι σιγουρο οτι θα μιλουσες κι εσυ και καποιοι αλλοι με διαφορετικα λογια για μενα αλλα και για το προγραμμα.

Εχω ομως ξαναπει οτι ηταν επιλογη να παρουσιασω το προγραμμα σε αυτο το μικροτερο Ελληνικο site. Δεν ζω απο αυτο, ουτε θελω να γινω "διασημος" μπας και με προσεξει καποιος και μου δωσει καμια δουλιτσα (οπως κανει πχ ο DDU developer) , οποτε προσπαθω εδω και πολλα περισσοτερα χρονια (πριν αντιγραψουν την ιδεα μου και τις μεθοδους μου ....) να κανω τους χρηστες των AMD καρτων να αξιοποιησουν στο επακρο τις καρτες τους με την μικροτερη δυνατη "ταλαιπωρια".

Και ξερεις κατι φιλε Νικο? αυτο το DDU δεν το κανει, μπορω αν θελεις να σου στειλω με πμ ενα sriptακι που θα σου δειξει ποσα πραγματα το DDU δεν αφαιρει, ποσα αρχεια και καταχωρησεις μεταφραζονται στην registry χωρις να μπορεις να τα αναζητησεις με απλο ψαξιμο, ποιον τροπο ακολουθει το DDU για την αφαιρεση και αλλα πολλα που θα σε κανουν να καταλαβεις πραγματα που σαφεστατα αγνοεις.

Δεν αξιζει ομως να σου ανοιξω τα ματια, εκτος αν μου δειξεις το αντιθετο !!!

Δεν θα επαναληφθει αλλο off topic απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο και ενδιαφέρον το παραλήρημα σου, ειδικά στο σημείο που γράφεις ότι ήταν πάντα αυτοματοποιημενο το interface σου και ότι δεν έχεις λάβει υπ' όψιν σου τις παρατηρήσεις μου.

Είμαι με κινητό και βαριέμαι ειλικρινά να σου κάνω copy-paste τα post που με τα χίλια ζόρια προσπαθούσα να σε πείσω να κόψεις τις περιττές και αχρηστες επιλογές που είχες βάλει στο UI, αντί κατευθείαν να πηγαίνεις με το πάτημα ενός κουμπιού, στο πλήρες ξήλωμα του driver.

Και δεν είναι μόνο αυτό, σου έχω γράψει πολλές παρατηρήσεις που όταν τις αποδέχεσαι το πρόγραμμα σου γίνεται καλύτερο.

Ως προς τις γνώσεις του IT γενικα - μια που εσυ ανοιξες το θεμα - δεν πρέπει να μιλάς ειδικά εσύ, γιατί και με το OpenCL σε είχα κάνει ρόμπα - κατά το κοινώς λεγομενον - αφού φάνηκε ότι δεν ήξερες καθόλου το αντικείμενο με τις προτάσεις που έκανες για το θέμα στους χρήστες, αλλά και με το HW video acceleration θες πολλά ψωμιά ακόμα για να με φτάσεις.

Και σου μιλάω για θέματα που αφορούν τις GPU και είναι αβανταδορικα για σένα ως υπαλλήλου της ATI/AMD, ενώ είναι πολύ εξειδικευμενα για τον οποιοδήποτε IT Manager, οπότε δείχνει και τον βαθμό της άγνοιας σου για την θέση αυτή.

Σε καίει και σε κοφτει που το DDU σε χρόνο dt έγινε δημοφιλές παγκοσμίως, ενώ το δικό σου πρόγραμμα τόσα χρόνια το ξέρουν μόνο οι χρήστες του thelab.

Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, απλά απεχθάνομαι τον οπαδισμο που δείχνουν πολλοί σε εταιρείες και εταιρικά προϊόντα και χαίρομαι ειλικρινά που βρέθηκε ένας προγραμματιστης να κάνει το αυτονόητο - έναν universal uninstaller και για τις 3 εταιρείες που δουλεύει εύκολα, όμορφα και αποτελεσματικά.

Τόσο απλό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου..

Οχι καθολου..

Mας δουλευεις φιλος.

Αντι να προωθουμε και να επικροτουμε ελληνικες προσπαθειες καθομαστε να μετραμε ποιος την εχει μεγαλυτερη.

Αν την εχεις μεγαλητερη (την γνωση) κατσε και κανε ενα Uninstaller οπως τον θελεις ΕΣΥ, βοηθοντας το community.Σε προκαλουμε ολοι μας.

Δυστηχως πολλοι απο εδω μεσα εχουν την εμπειρια να καταλαβουν το υφος σου...ελπιζω και τα μεσα να σε αποτρεπουν να κανεις τετοια ποστ.

Τοσο απλα..

Link to comment
Share on other sites

Σε καίει και σε κοφτει που το DDU σε χρόνο dt έγινε δημοφιλές παγκοσμίως, ενώ το δικό σου πρόγραμμα τόσα χρόνια το ξέρουν μόνο οι χρήστες του thelab.

Server Statistics :

Atiman Uninstaller v.7.0.2.msi Downloads 23.171.036 Upload date 13/06/2013

Atiman Uninstaller v.8.3.5_mantle.msi Downloads 1.520.489 Upload date 10/02/2014

Atiman Uninstaller v.8.3.6_mantle.msi Downloads 759.115 Upload date 02/03/2014

Τελικα εκανα λαθος, το thelab ειναι ενα πολυ μεγαλο site αφου εχει τοσα μελη....

Link to comment
Share on other sites

Αν και γω προτιμω το DDU, δε καταλαβαινω το λογο αυτου του thread. Ο atiman εχει φτιαξει ενα προγραμμα για να βοηθησει κοσμο χωρις να ζητησει κανενα ανταλαγμα και στην τελικη δικο του ειναι και ξερει καλυτερα απο τον καθενα γιατι το εχει κανει ετσι και αμα θελει του βαζει φωτια και το καιει. Αν τωρα εσυ δε θες να το χρεισιμοποιεις δικαιωμα σου, αλλα μεχρι εκει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το άνοιξα εγώ το thread.

Εγώ έγραψα κάτι στο ATIMAN uninstaller και βρέθηκε το post μου εδώ.

Τώρα που το σκέφτομαι ένα thread για το DDU ή ένα thread DDU vs ATIMAN uninstaller, μπορεί και να ήταν χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το πρόγραμμα του Atiman. Μιας και το έχω χρησιμοποιήσει σε υπολογιστή φίλου με amd μου φάνηκε μια χαρά απλό ωραίο και χρήσιμο. Αν είχα κάρτα της κόκκινης και γω το πρόγραμμα του θα χρησιμοποιούσα επειδή μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Με βόλεψε για τη δουλειά μου οκ τέλος. Όμως επειδή έχω πράσινη λειτουργώ το DDU. Μη κατηγορείται το παιδί ( atiman ) . Έχει ρίξει τόσο κόπο για να βοηθήσει τον κόσμο με τους drivers της κόκκινης εδώ και χρόνια, έστω και σαν ένδειξη σεβασμού παιδιά χαλαρώστε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το άνοιξα εγώ το thread.

Εγώ έγραψα κάτι στο ATIMAN uninstaller και βρέθηκε το post μου εδώ.

Τώρα που το σκέφτομαι ένα thread για το DDU ή ένα thread DDU vs ATIMAN uninstaller, μπορεί και να ήταν χρήσιμο.

Υπάρχει θεματακι, κοιταξε το πριν γινει σοβαρο

:upside:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις ότι δεν απαντάω σε πολλές προκλήσεις και δεν αρχίζω κανένα διαδικτυακό καβγά.

Αλλά όταν ο άλλος ξεφεύγει, είμαι αναγκασμένος να απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ας κανουμε αυτο το νημα να εχει ουσια...

Οποιος μπορει ας ποσταρει τα κατα την γνωμη του υπερ του DDU και γω θα απαντω σε καθε ενα απο αυτα...

Τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις ότι δεν απαντάω σε πολλές προκλήσεις και δεν αρχίζω κανένα διαδικτυακό καβγά.

Αλλά όταν ο άλλος ξεφεύγει, είμαι αναγκασμένος να απαντήσω.

Όταν ο άλλος ξεφεύγει τον αναφέρεις, γιατί αλλιώς η ποινή πάει και στους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.