Jump to content



Προβλημα με loading


Darksun

Recommended Posts

Γεια σας μόλις πριν 2 εβδομάδες έστισα ένα νέο μηχάνημα όλα αγορασμένα καινούρια.

Έβαλα πολλά games να το τεστάρω όπως tomb raider - rome total war 2 - assassing greed black flag κλπ. όλα τα έπαιζε μια χαρά μέχρι που έβαλα ένα παλιό παιχνίδι mmo από free server DAOC λέγετε και μετά από μερικές μέρες όταν έκανα log out από αυτό το game άρχισε να μου πετάει μπλε οθόνες νόμιζα ότι έφταιγε η κάρτα γιατί έχω κρατήσει για τώρα την παλιά μου άλλα δεν είναι βαρύ παιχνίδι να πω ότι μπορεί να είναι εκεί το πρόβλημα.

Μέτα από 5-6 μπλε οθόνες τώρα όταν ανοίγω το pc δεν μου εμφανίζει το logo και τα στοιχειά του pc και της motherboard και δεν δείχνει να κάνει loading τα windows όλο μαύρη οθόνη και μετά από λίγη ώρα με εμφανίζει κατευθείαν στο desktop.όταν βάζω ένα game δεν μου κάνει πάντα το κανονικό loading πάρα με βγάζει στο menu του.

Το pc ειναι.

Asus SaberTooth 990FX R2.0 new

AMD FX-8350 new

Crucial Ballistix Elite 8GB DDR3-1866MHz new

Samsung 840 Series Evo 250GB new

Seagate Barracuda 7200.9 SATA 3Gb/s 160GB Hard Drive old

Seagate Barracuda 7200.10 SATA 3Gb/s 500GB Hard Drive old

Gigabyte gtx 275 super overclock old

SILVERSTONE ST85F-P STRIDER PLUS SERIES 850W old

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου πέταξε μπλε οθόνες κλπ αμέσως μετά απο game όπως λες (ΙΣΩΣ λέω ίσως με πάει σε θέμα software) αλλά το θέμα της εξαφάνισης logo κλπ σε hardware.

Εχεις τσεκάρει το hardware σου; Δίσκους και κάρτα γραφικών για αρχή που είναι και το πιο γρηγορο;

Κάνω και ένα Mention να υπάρχει για τα minidumps

[MENTION=507]Gi0[/MENTION]

Το bios update πάντως θα ήταν το τελευταίο που θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου πέταξε μπλε οθόνες κλπ αμέσως μετά απο game όπως λες (ΙΣΩΣ λέω ίσως με πάει σε θέμα software) αλλά το θέμα της εξαφάνισης logo κλπ σε hardware.

Εχεις τσεκάρει το hardware σου; Δίσκους και κάρτα γραφικών για αρχή που είναι και το πιο γρηγορο;

Κάνω και ένα Mention να υπάρχει για τα minidumps

[MENTION=507]Gi0[/MENTION]

Το bios update πάντως θα ήταν το τελευταίο που θα έκανα.

την καρτα γραφηκων την τσεκαρα με μια αλλη δεν φταιει κανει ακριβος το ιδιο με την δικια μου τωρα τους δισκους πως θα τους τσεκαρω?

Link to comment
Share on other sites

hd sentinel κατεβάζεις

Hard Disk Sentinel - HDD health and temperature monitoring

τα παιχνίδια τα έβαλες στους μηχανικούς ή στον 250άρι ssd?

Κατε΄βασε και το ssd life

SSD life - tool for solid state drives health and endurance monitoring

και αν δε βαριέσαι και το Seatool απο seagate

SeaTools | Seagate

Αν και απο το sentinel Παίρνεις μια καλή ιδέα.

Και μιας και αξιζει το άρθρο ρίξε μια ματιά εδώ

BSOD:..και μετά τι; - Windows - Insomnia.gr

Αν και θα περάσει ο Gi0 απο το θέμα σου λογικά :)

Link to comment
Share on other sites

Μέτα από 5-6 μπλε οθόνες τώρα όταν ανοίγω το pc δεν μου εμφανίζει το logo και τα στοιχειά του pc και της motherboard και δεν δείχνει να κάνει loading τα windows όλο μαύρη οθόνη και μετά από λίγη ώρα με εμφανίζει κατευθείαν στο desktop

Δεν εχεις καμια οπτικη επαφη με bios δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

hd sentinel κατεβάζεις

Hard Disk Sentinel - HDD health and temperature monitoring

τα παιχνίδια τα έβαλες στους μηχανικούς ή στον 250άρι ssd?

Κατε΄βασε και το ssd life

SSD life - tool for solid state drives health and endurance monitoring

και αν δε βαριέσαι και το Seatool απο seagate

SeaTools | Seagate

Αν και απο το sentinel Παίρνεις μια καλή ιδέα.

Και μιας και αξιζει το άρθρο ρίξε μια ματιά εδώ

BSOD:..και μετά τι; - Windows - Insomnia.gr

Αν και θα περάσει ο Gi0 απο το θέμα σου λογικά :)

Δεν το ειχα δει.Θα τα κανω και εγω γιατι ειχα κατι θεματακια τελευταια :)

Link to comment
Share on other sites

hd sentinel κατεβάζεις

Hard Disk Sentinel - HDD health and temperature monitoring

τα παιχνίδια τα έβαλες στους μηχανικούς ή στον 250άρι ssd?

Κατε΄βασε και το ssd life

SSD life - tool for solid state drives health and endurance monitoring

και αν δε βαριέσαι και το Seatool απο seagate

SeaTools | Seagate

Αν και απο το sentinel Παίρνεις μια καλή ιδέα.

Και μιας και αξιζει το άρθρο ρίξε μια ματιά εδώ

BSOD:..και μετά τι; - Windows - Insomnia.gr

Αν και θα περάσει ο Gi0 απο το θέμα σου λογικά :)

Ενοοιτε στον SSD τα εχω περασει οσο αν μπορω να μπω στα bios μπενω απλα παταω το delete και φανερωνονται κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα τις εξης ενεργειες για τωρα ετρεξα το hard disk Sentinel ολα καλα.

Samsung 840 Series Evo 250GB 100% health 100% performance temp.30c

Seagate Barracuda 7200.9 160GB 99% health 100% performance temp.35c

Seagate Barracuda 7200.10 500GB 36% health 100% performance temp.34c

Σε αυτον τον σκληρο δισκο λεει:Υπαρχουν 9 κατεστραμενοι τομεις στην επιφανεια του δισκουΠροβληματα προεκυψαν κατα τη διαρκεια του spim up του δισκου.κλπ.

Μετα ετρεξα Geeks3D FurMark

Σε αναλυση 800χ600 για 20min η κάρτα γραφικων επιασε στους 75c στο 99% load.

Σε αναλυση 1920χ1080 για 5min επιασε τους 83c στο 99% load αλλα δεν το συνεχεισα παρακατω γιατι φοβηθηκα για ζημια στην καρτα.

Και τελος ετρεξα το Prime98 gia 8 runs full load 100% με temp.66-67c

Το Seatools Seagate δεν μου δουλεψε κολλουσε και τις 3 φορες που το δοκιμασα.

To SSDlife εβγαλε τον σκληρο Excellent work time 290 hours powered on 72 times.

Link to comment
Share on other sites

ζεστη η καρτα γενικα (δεν λεω οτι ειναι αυτο το προβλημα).την εχεις βγαλει ποτε να βαλεις καινουρια παστα ,καθαρισμα ανεμιστηρες ψυκτρα κτλ?Αν οχι καντο...και να ξερεις εγω επι ενα μηνα ειχα μπλε οθονες και κλισιμο υπολογιστη και σημερα βρηκα οτι ηταν μια usb θηρα που συνεδεα τον εξωτερικο σκληρο.μαλλον βραχυκυκλωνε κατι τετιο..οποτε και σε εσενα μπορει να ειναι κατι απλο.θα το δει καποιος που ξερει καλα και θα σου πει. καλημερες...

Link to comment
Share on other sites

ζεστη η καρτα γενικα (δεν λεω οτι ειναι αυτο το προβλημα).την εχεις βγαλει ποτε να βαλεις καινουρια παστα ,καθαρισμα ανεμιστηρες ψυκτρα κτλ?Αν οχι καντο...και να ξερεις εγω επι ενα μηνα ειχα μπλε οθονες και κλισιμο υπολογιστη και σημερα βρηκα οτι ηταν μια usb θηρα που συνεδεα τον εξωτερικο σκληρο.μαλλον βραχυκυκλωνε κατι τετιο..οποτε και σε εσενα μπορει να ειναι κατι απλο.θα το δει καποιος που ξερει καλα και θα σου πει. καλημερες...

Καλημερα φιλε μου το εχω κανει ηδη την εχω καθαρισει οσο καλυτερα γινετε γενικος το pc δεν εχει ιχνος σκονης αυτη την στιγμη απλα παλια καρτα και δεν εχει και κανα τρελο συστημα ψυξης.

το θεμα ειναι οτι πρεπει να το δει καποιος απο κοντα και βλεπω να τα σκαω σε κανα e-shop για ελενχο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μόλις πριν 2 εβδομάδες έστισα ένα νέο μηχάνημα όλα αγορασμένα καινούρια.

Έβαλα πολλά games να το τεστάρω όπως tomb raider - rome total war 2 - assassing greed black flag κλπ. όλα τα έπαιζε μια χαρά μέχρι που έβαλα ένα παλιό παιχνίδι mmo από free server DAOC λέγετε και μετά από μερικές μέρες όταν έκανα log out από αυτό το game άρχισε να μου πετάει μπλε οθόνες νόμιζα ότι έφταιγε η κάρτα γιατί έχω κρατήσει για τώρα την παλιά μου άλλα δεν είναι βαρύ παιχνίδι να πω ότι μπορεί να είναι εκεί το πρόβλημα.

Μέτα από 5-6 μπλε οθόνες τώρα όταν ανοίγω το pc δεν μου εμφανίζει το logo και τα στοιχειά του pc και της motherboard και δεν δείχνει να κάνει loading τα windows όλο μαύρη οθόνη και μετά από λίγη ώρα με εμφανίζει κατευθείαν στο desktop.όταν βάζω ένα game δεν μου κάνει πάντα το κανονικό loading πάρα με βγάζει στο menu του.

Το pc ειναι.

Asus SaberTooth 990FX R2.0 new

AMD FX-8350 new

Crucial Ballistix Elite 8GB DDR3-1866MHz new

Samsung 840 Series Evo 250GB new

Seagate Barracuda 7200.9 SATA 3Gb/s 160GB Hard Drive old

Seagate Barracuda 7200.10 SATA 3Gb/s 500GB Hard Drive old

Gigabyte gtx 275 super overclock old

SILVERSTONE ST85F-P STRIDER PLUS SERIES 850W old

Το πιο πιθανό ευθύνεται το παλιό παιχνίδι mmo που έβαλες !! windows 8 έχεις ??

Μετα ετρεξα Geeks3D FurMark

Σε αναλυση 800χ600 για 20min η κάρτα γραφικων επιασε στους 75c στο 99% load.

Σε αναλυση 1920χ1080 για 5min επιασε τους 83c στο 99% load αλλα δεν το συνεχεισα παρακατω γιατι φοβηθηκα για ζημια στην καρτα.

ο ανεμιστήρας της gpu δουλεύει ?? και σε πόσες στροφές ??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου το εχω κανει ηδη την εχω καθαρισει οσο καλυτερα γινετε γενικος το pc δεν εχει ιχνος σκονης αυτη την στιγμη απλα παλια καρτα και δεν εχει και κανα τρελο συστημα ψυξης.

το θεμα ειναι οτι πρεπει να το δει καποιος απο κοντα και βλεπω να τα σκαω σε κανα e-shop για ελενχο.

οχι ρε ουτε καν...σου λεω περιμενε και θα σου απαντησουν...κανε κανα system restore πριν το game βαλε καθαρισε και καμια registry και κανε unistall προφανως το game και πες μας. Επισης τρεξε και malware bytes και το antivirus κανα scan

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό ευθύνεται το παλιό παιχνίδι mmo που έβαλες !! windows 8 έχεις ??

ο ανεμιστήρας της gpu δουλεύει ?? και σε πόσες στροφές ??

Το εχω βγαλει αλλα παλι κανει τα ιδια.windows 7 64bit εχω

Δουλευει κανονικα τωρα στροφες δεν ξερω αλλα σιγουρα δουλευει σωστα στα games με ultra setings δεν παει πανω απο 60 temp.μονο στο test επιδη οπως διαβασα ειναι βαρυ πανει τοσο μεγαλες θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.