Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


FANISTELROOY

Recommended Posts

Όσον αφορά στα ανόμοια πράγματα, θέλω το status της συσκευής μου να γίνεται backup και να επιστρέφει στο σημείο που την άφησα ακόμα και μετά από αλλαγή συσκευής λόγω εγγύησης πχ. Γίνεται;

Nexus,.
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] δες λιγο εδω μήπως βρεις τιποτα ενδιαφερον.

Τις ρυθμίσεις που έχει στο account/google τις είχα κάνει. Παρόλα αυτά, ούτε video επανέφερε, ούτε μουσική (δε με νοιάζει, την έχω στο pc), ούτε φυσικά application data.

Για να κάνεις τα πάντα βέβαια, photos, sms, κλπ, θέλεις 10 εφαρμογές και 800 ρυθμίσεις. Μου κάνετε πλάκα, έτσι...;

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] άρα να μη μιλάμε για Android, αλλά μόνο για Nexus...

Link to comment
Share on other sites

Τις ρυθμίσεις που έχει στο account/google τις είχα κάνει. Παρόλα αυτά, ούτε video επανέφερε, ούτε μουσική (δε με νοιάζει, την έχω στο pc), ούτε φυσικά application data.

Για να κάνεις τα πάντα βέβαια, photos, sms, κλπ, θέλεις 10 εφαρμογές και 800 ρυθμίσεις. Μου κάνετε πλάκα, έτσι...;

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] άρα να μη μιλάμε για Android, αλλά μόνο για Nexus...

Οχι :p

Link to comment
Share on other sites

Τις ρυθμίσεις που έχει στο account/google τις είχα κάνει. Παρόλα αυτά, ούτε video επανέφερε, ούτε μουσική (δε με νοιάζει, την έχω στο pc), ούτε φυσικά application data.

Για να κάνεις τα πάντα βέβαια, photos, sms, κλπ, θέλεις 10 εφαρμογές και 800 ρυθμίσεις. Μου κάνετε πλάκα, έτσι...;

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] άρα να μη μιλάμε για Android, αλλά μόνο για Nexus...

Αν θέλεις να έχεις πρώτος τις αναβαθμίσεις χωρίς να ασχολείσαι, ναι

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να έχεις πρώτος τις αναβαθμίσεις χωρίς να ασχολείσαι, ναι

Ρε Γιάγκο, μην τα γράφω πάλι από την αρχή. Δε ζήτησα πρώτος καμία αναβάθμιση. Το τηλέφωνο δεν είχε κάνει αναβάθμιση από τον Αύγουστο.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:

Το πρόβλημα, λοιπόν, δεν είναι του κινητού ή του android ή της cm, αλλά του πωλητή που επέλεξες.

Είσαι καινούριος στο android, και είναι απολύτως λογικό να ψάχνεσαι ακόμα. Παράλογο είναι να διαβάζεις κάτι στο νετ, και να πηγαίνεις να το εφαρμόσεις αμέσως, χωρίς να ρωτήσεις κάποιον με (μεγαλύτερη) εμπειρία.

Το backup της Google σου λέει συγκεκριμένα τι κάνει backup, και το αναφέρει σε 3 γραμμές. Δεν είναι κανένα κατεβατό δίκην EULA, να πεις "που να το διαβάζω αυτό τώρα". Αν προχωράς χωρίς να διαβάζεις, σε κάτι που δεν ξέρεις, πάλι δε σου φταίει το κινητό ή το λειτουργικό.

Το Android, και συσκευές σαν το OPO, που είναι ανοιχτές από τον κατασκευαστή, σου δίνουν τεράστια ελευθερία στο τι θα κάνεις με τη συσκευή σου και τα αρχεία σου. Αλλά για να το κάνεις αυτό πρέπει να έχεις διάθεση και χρόνο να ασχοληθείς. Αλλιώς παίρνεις ένα iphone που σου επιτρέπει να κάνεις αυτά που θέλει η Apple, αλλά τα κάνει out of the box.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Διονύση και εγώ.

Και εγώ έχει τύχει να πάρω Update στο 4άρι μου 2 μήνες μετά, όπως έχει γίνει και σε παιδιά με Μ7/8 κλπ.

Όπως επίσης και διαφωνώ με το να πας να "χακάρεις" τα πάντα και τα κοάλα για να βάλεις κάτι ενώ το κινητό δεν έχει πρόβλημα απλά και επειδή μόνο έχει βγει και θεωρείς εσύ πως έχει αργήσει να στην δώσει.

Αν έχεις πρόβλημα με κάτι τότε πάω πάσο φυσικά.

Απο εκεί και πέρα, πάλι έχει δίκιο ο Διονύσης με το

δεν είναι του κινητού ή του android ή της cm, αλλά του πωλητή που επέλεξες.

Κάτι παίζει απο εκεί και για αυτό έχεις τα θέμα, και ίσως και για αυτό σου βγάζει την παναγία για να το αναβαθμίσεις :/

Δεν ξέρω πως θα κάνουν τα .net κινητά αλλά αυτό καταλαβαίνω.

Επίσης, σε θέμα backup το όνειρο (γιατί αν και θέλω να πάθει καρκίνο όποιος το έφτιαξε το itunes, στο backup **ΜΑΕΙ) του itunes, δεν θα το βρεις ΠΟΥΘΕΝΑ.

Ούτε στο gogle cloud, ούτε στο Kies της samsung, ούτε πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, σε θέμα backup το όνειρο (γιατί αν και θέλω να πάθει καρκίνο όποιος το έφτιαξε το itunes, στο backup **ΜΑΕΙ) του itunes, δεν θα το βρεις ΠΟΥΘΕΝΑ.

Ούτε στο gogle cloud, ούτε στο Kies της samsung, ούτε πουθενα.

Αυτό το κρατάω σαν ατάκα να το έχω να το βάζω σε όποιον λέει κάτι για το iPhone, το iTunes και την Apple. Μια απλή, απλούστατη, αναγκαία και παμπάλαιη διαδικασία, που την έκαναν τα Nokia το 1995 και δεν την κάνουν κινητά των 400, 500, 700€ εν έτει 2014: Να γίνεται backup το state του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Το καθε ενα τα θετικα και τα αρνητικά και νομιζω ειναι πολυ ξεκαθαρο που απευθύνεται το καθενα. Σιγουρα θα ηταν ιδανικο να τα ειχαν όλα. Πάντως συμφωνω με τον [MENTION=173]Wizard![/MENTION] οτι ειναι απαραδεκτο να μην υπάρχει backup που να σου κανει clone το τηλεφωνο με ολες τις ρυθμισεις (αν υπάρχει παρακαλω ενημερώστε με γιατι οπως λεει και το αλλο το αρθρο 190000 κινητα ξεχνιονται στα αγγλικα ταξι :p)

*Σιγουρα εμενα μου εσωσε τις φωτογραφιες. Μια ερωτηση: τι διαφορα εχει το gallery με το photos? μου δειχνουν και τα 2 το ιδιο (google + cyanogen ?)

Gallery είναι η εφαρμογή για τις φωτό σου στην συσκευή και τους εκάστοτε λογαριασμούς που έχεις συνδέσει. Photos είναι η εφαρμογή του Google+.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, είναι το μεγαλύτερο gripe που έχω γενικά και ειδκά με τα android.

Απλά φαντάζομαι δεν είναι τόσο απλό λόγω τον 1010000 variants του λειτουργικού απο κάθε εταιρία.

θα μπορουσε να σε περιοζει εστω. Ουτε καν σκευτηκα οτι δεν υπαρχει αξιολογο backup. Σε ολα τα αλλα και σαν συσκευη και ειδικα σαν software ειμαι υπερκαλυμμενος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, είναι το μεγαλύτερο gripe που έχω γενικά και ειδκά με τα android.

Απλά φαντάζομαι δεν είναι τόσο απλό λόγω τον 1010000 variants του λειτουργικού απο κάθε εταιρία.

Η Samsung έχει το KIES. Παρόλο που είναι για τις δικές της συσκευές, ούτε αυτό το κάνει σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν είναι στανταριλα οτι αμα κλείσω το data και έχει χ στο σήμα του κινητού οτι δεν θα γίνει κινηση δεδομένων μέσω κάρτας οποτε και χρέωση?και εκεί που δείχνει την κινηση δεδομένων γιατί γράφει 0kb εδώ και 5 μέρες και απο q με χρέωσαν 2 μέρες σερι απο 1 ευρώ για 100+80KB που μου είπε η γκομρνα στο τηλέφωνο?

Με δαγκωσαν ντσβατζιλικι ή όντως κάτι κινείται underground χωρίς να το γράφει στις κινήσεις το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν είναι στανταριλα οτι αμα κλείσω το data και έχει χ στο σήμα του κινητού οτι δεν θα γίνει κινηση δεδομένων μέσω κάρτας οποτε και χρέωση?και εκεί που δείχνει την κινηση δεδομένων γιατί γράφει 0kb εδώ και 5 μέρες και απο q με χρέωσαν 2 μέρες σερι απο 1 ευρώ για 100+80KB που μου είπε η γκομρνα στο τηλέφωνο?

Με δαγκωσαν ντσβατζιλικι ή όντως κάτι κινείται underground χωρίς να το γράφει στις κινήσεις το κινητό?

Φήμες θέλουν κάποιους να έχουν το ίδιο θέμα, επειδή είχαν ενεργοποιήσει το data roaming..

Παρόλο που το έχω ανοιχτό, δεν είχα τέτοιο θέμα, αλλά τσέκαρέ το.

Όσο για την 38R ακούω πολύ καλά λόγια και ακόμα καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.. βέβαια δεν την έλαβα ακόμα, αλλά περιμένω υπομονετικά :whistling

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15582]fantomas[/MENTION] ξεκοθολωσε το τοπιο λιγο :happy:

Παιδια κανα invite υπάρχει;;; :help1:

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION] ακομα να σου ερθει OTA? το κινητο απο invite ?

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Ναι από invite είναι αγορασμένο από oneplus.net/de.

Είναι εντελώς μαμά, δεν το έχω πειράξει καν.. δεν είχα και χρόνο από όταν το πήρα για διάβασμα και πειράγματα. Επειδή "έπαιζα" σήμερα αρκετά, όποτε το θυμόμουνα, έκανα ένα check για το OTA αλλά άφαντο ακόμα. Είδα στο myphone κάποιους να λένε ότι το έλαβαν ενώ αγόρασαν μετά από μένα, αλλά αναμένω...

Edit: έκανα κι ένα restart τώρα γιατί είχα να κάνω 2 βδομάδες, αλλά τπτ..

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.