Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


FANISTELROOY

Recommended Posts

Ρε παιδιά, θα μου πει κάποιος τι προβλήματα έχει; Εγώ δεν έχω κάτι σοβαρό... Πέρα από το θέμα με την ένταση του ήχου, που οφείλω να ομολογήσω ότι δεν έψαξα κι αρκετά για να δω αν διορθώθηκε, τι άλλα θέματα έχετε...;

Link to comment
Share on other sites

Adventures in OTA Land

 

το ποσοστό αυτών που πήραν OTA πήγε στο 15% σήμερα.. και τελικά βλέπουμε ότι ξέρουν τι παίζει και "θα προσπαθήσουν" να το φτιάξουν σύντομα, ώστε να πάμε προς 5.1.1.. χμμμ πολλά κεράσια.. ας πάρω το μικρό καλάθι μου..  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

tl;dr

 

Δεν αναφέρομαι στο ΟΤΑ, αναφέρομαι στην 12 και ποιά προβλήματα έχετε, γιατί εμένα δουλεύει μια χαρά, σαφώς καλύτερα από την 11.

Εγω προσωπικα δεν εχω παρατηρησει καποιο σοβαρο προβλημα απλα μου φαινεται καπως πιο αργο το λειτουργικο γενικα. Ειδικα στις προσφατες εφαρμογες που ειναι σαν καρτελες πλεον και ειδικα αν βαλεις εφε κυλισης στο "συρταρι"¨... πολυ κλαμα.. παρα πολυ ομως. Στην 11s δε θυμαμαι να υπηρχε "lag" αν εβαζες εφε κυλισης στο συρταρι

 

*EDIT*

Αν παιξεις λιγο με τα εφε στο συρταρι σε καποια φαση κολλαει και δε ενω η καρτελα που εισαι δειχνει εφαρμογες οι αλλες ειναι κενες. Οι εφαρμογες ειναι εκει, αν πατησω καπου τυχαια ανοιγει κατι αλλα η καρτελα ειναι ασπρη δε δειχνει τιποτα.

Έγινε επεξεργασία από vbatsigr
Link to comment
Share on other sites

tl;dr

 

Δεν αναφέρομαι στο ΟΤΑ, αναφέρομαι στην 12 και ποιά προβλήματα έχετε, γιατί εμένα δουλεύει μια χαρά, σαφώς καλύτερα από την 11.

 

τα είχα γράψει και παραπάνω.. να στα ξαναβάλω κι εδώ.. 

 

Με χαλάει το ότι δε μπορώ ΜΕ ΕΝΑ toggle να ανοιγοκλείσω το data όπως παλιά.. ή όπως το wifi.. (δεν είναι bug, είναι παραξενιά της lollipop)

Με χαλάει να μη μπορώ να βλέπω το πόσες ώρες πέρασαν από την τελευταία φόρτιση αλλά το πόσες περίπου μου απομένουν (δεν είναι bug, είναι παραξενιά της lollipop)

Η σίγαση είναι ηλίθια, από την άποψη ότι για να κλείσω ΚΑΙ ΤΗ ΔΟΝΗΣΗ, πρέπει να κλείσω τελείως τις ειδοποιήσεις (δεν είναι bug, είναι παραξενιά της lollipop)

Η αυτόματη φωτεινότητα είναι λίγο θεότρελη αλλά οκ, παλεύεται (δεν βλέπεις αλλαγές στη φωτεινότητα από το πουθενά χωρίς να έχεις κουνηθεί καν???)

Το ok oneplus είναι αστείο που υπάρχει, μια και ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.. επίσης σκάει όποτε το κάνω train παρόλο που δεν δουλεύει (σου δουλεύει?)

Το battery drain δεν υφίσταται σε σένα;; Το android system δεν είναι πάντα πάνω πάνω με ποσοστό τρελό; Πόσο κρατά η μπαταρία σου πλέον; Γιατί εμένα με πολύ προσοχή και πολλές αλλαγές σε φωτεινότητα κλπ, κρατά περίπου 1,5 μέρα κατά μέσο όρο.. 

Στις πρόσφατες εφαρμογές με ενοχλεί το συρτάρι, αλλά κυρίως πως δεν φεύγουν εύκολα κάποιες ενώ τις σέρνω.. κ το κουμπάκι "καθαρισμού όλων" είναι ψηλά, μικρό και σε άκυρο σημείο γενικότερα

Link to comment
Share on other sites

τα είχα γράψει και παραπάνω.. να στα ξαναβάλω κι εδώ.. 

 

Με χαλάει το ότι δε μπορώ ΜΕ ΕΝΑ toggle να ανοιγοκλείσω το data όπως παλιά.. ή όπως το wifi.. (δεν είναι bug, είναι παραξενιά της lollipop)

 

Το wifi το κλεινεις με ενα πατημα,τα data με δυο.

 

Με χαλάει να μη μπορώ να βλέπω το πόσες ώρες πέρασαν από την τελευταία φόρτιση αλλά το πόσες περίπου μου απομένουν (δεν είναι bug, είναι παραξενιά της lollipop)

 

Δηλαδη προτιμας να δεις οτι το εβγαλες πριν απο 3 ωρες και οχι οτι θα σβησει σε 3 ωρες?(Αν και στον κατω αξονα σου δειχνει τι ωρα το εβγαλες απο τη πριζα)

 

Η σίγαση είναι ηλίθια, από την άποψη ότι για να κλείσω ΚΑΙ ΤΗ ΔΟΝΗΣΗ, πρέπει να κλείσω τελείως τις ειδοποιήσεις (δεν είναι bug, είναι παραξενιά της lollipop)

 

Η σιγαση οντως ειναι ηλιθια,κυριως γιατι στο NONE δεν χτυπαει το ξυπνητηρι( στην 5.1.1 το εχουν φτιαξει με επιλογη να βγει απο το NONE την ωρα

που εχεις βαλει το ξυπνητηρι)

 

Η αυτόματη φωτεινότητα είναι λίγο θεότρελη αλλά οκ, παλεύεται (δεν βλέπεις αλλαγές στη φωτεινότητα από το πουθενά χωρίς να έχεις κουνηθεί καν???)

 

Αυτο ισως ειναι θεμα kernel,νομιζω εμενα μου το εκανε με καποιους custom)

 

Το battery drain δεν υφίσταται σε σένα;; Το android system δεν είναι πάντα πάνω πάνω με ποσοστό τρελό; Πόσο κρατά η μπαταρία σου πλέον; Γιατί εμένα με πολύ προσοχή και πολλές αλλαγές σε φωτεινότητα κλπ, κρατά περίπου 1,5 μέρα κατά μέσο όρο.. 

 

Battery drain ειχε η αρχικη,πλεον στην 5.1.1 ειναι μια χαρα το Nexus5

 

Στις πρόσφατες εφαρμογές με ενοχλεί το συρτάρι, αλλά κυρίως πως δεν φεύγουν εύκολα κάποιες ενώ τις σέρνω.. κ το κουμπάκι "καθαρισμού όλων" είναι ψηλά, μικρό και σε άκυρο σημείο γενικότερα

Link to comment
Share on other sites

Όλα έχουν τρελά προβλήματα

 

Εγώ παίδες με Ζ3 δεν έχω κανένα "τρελό" θέμα...

 

Μπαταρία είναι ακόμα καλύτερη, σίγουρα δεν έχω drain και ιστορίες, μου την σπάει λίγο με τον ήχο, που για να το πάω πχ δονιση πρεπει να το κατεβασω απο οπου ειναι σταδιακα αντι να  ειχα ενα κωλοκουμπο, και το silent εχει πλακα που με ρωτάει για πόσο αν και ειναι άχρηστο τις πιο πολλές φορές.

 

Νομίζω η Σονυ το έκανε αρκετά καλά. Αν και άργησα ΠΟΛΥ να το πάρω, (πρέπει να το έχω 2? 3? μαξ βδομάδες).  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Το wifi το κλεινεις με ενα πατημα,τα data με δυο.

 

actually με 3.. αλλά το Point μου δεν είναι τα clicks.. αλλά το γιατί να αλλάξει κάτι τόσο ΧΑΖΟ..;;

 

Δηλαδη προτιμας να δεις οτι το εβγαλες πριν απο 3 ωρες και οχι οτι θα σβησει σε 3 ωρες?(Αν και στον κατω αξονα σου δειχνει τι ωρα το εβγαλες απο τη πριζα)

 

ναι, θέλω να βλέπω όπως παλιά πόσες ώρες πέρασαν από την τελευταία φόρτιση.. είχα πει κ σε άλλο θρεντ, δε με ενδιαφέρει το πότε το έβγαλα χρονικά, γιατί δεν έχει νόημα να κάθομαι να κάνω πράξεις κι αφαιρέσεις.. δε με νοιάζει αν έβγαλα το κινητό από το ρεύμα στις 27/4 12pm.. μου είναι άχρηστο.. 

όπως και το ότι θα κλείσει σε περίπου 3 ώρες, αφού τώρα που το βλέπω, ξέρω ότι ΚΑΙ θα κάνω παραπάνω χρήση, οπότε θα κλείσει πιο σύντομα ΚΑΙ πως δεν έχει νόημα πότε θα κλείσει, γιατί θα πρέπει να το βάλω να φορτίσει αρκετά νωρίτερα.. άσε που αν θέλω να κρατήσει παραπάνω, μπορώ κι αυτό να το καταφέρω ποικιλοτρόπως 

 

 

Η σιγαση οντως ειναι ηλιθια,κυριως γιατι στο NONE δεν χτυπαει το ξυπνητηρι( στην 5.1.1 το εχουν φτιαξει με επιλογη να βγει απο το NONE την ωρα

που εχεις βαλει το ξυπνητηρι)

 

Εγώ έχω στο none το κινητό όλο το βράδυ ή όταν δεν θέλω να με ενοχλήσει καν και στο priority όταν θέλω να δεχτώ μόνο κλήσεις ή το χτύπημα του ξυπνητηριού

βλέπω όμως πως κι εδώ χαλάσανε κάτι τόσο απλό κ το έκαναν πιο περίπλοκο

 

Αυτο ισως ειναι θεμα kernel,νομιζω εμενα μου το εκανε με καποιους custom)

 

δεν έχω πειράξει κανέναν kernel.. απλά παρόλο που έχω automatic την φωτεινότητα, η μπάρα είναι ακόμα σε χρήση και με μπερδεύει.. κι αυτό σημαίνει πως αν από το σπίτι πάω στη στάση και βγάλω από τη τσέπη το κινητό, περνάνε κάποια δευτερόλεπτα μέχρι να μπορώ να το χρησιμοποιήσω κάτω από τον ήλιο.. οπότε προτιμώ μόνος να βρω άκρη μεγαλώνοντας τη φωτεινότητα από τη μπάρα..  

 

Battery drain ειχε η αρχικη,πλεον στην 5.1.1 ειναι μια χαρα το Nexus5

 

το nexus ίσως είναι.. εγώ πάντως που δεν έχω 5.1.1 φαίνεται πως θα την περιμένω πως και πως, μια και με την ίδια χρήση τη μια φορά έχω το κινητό να κρατάει ούτε μια μέρα και την άλλη μιάμιση και την άλλη δύο.. κι αυτό με μπερδεύει λίγο.. δεν ξέρω πότε θα πρέπει να'χω πλήρη φόρτιση πριν φύγω από το σπίτι κ πότε θα μου κρατήσει κ πόσο.. επίσης το drain δεν διορθώνεται με τίποτα προς το παρόν.. αυτό συνολικά με χαλάει όταν ξέρω ότι έβγαζα και τρεις μέρες με το ίδιο κινητό.. 

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Καθαρα απο περιεργεια ρωταω,αλλα γιατι καποιος πρεπει να ξερει πως ωρες ειναι εκτος πριζας?

Τι συμπερασμα βγαζεις?Ουτε το ποτε θα τελειωσει με ενδιαφερει γιατι οταν θα παει στο 15% θα μπει σε saver.

Αλλα το πως ωρες ειναι σε μπαταρια ειναι τελειως αχρηστο για μενα.

Το θεμα της φωτεινοτητας,μηπως εχει καμμια ρυθμιση για πιο χαμηλη ρυθμιση φωτεινοτητας

οπως εχει ο kernel του franco πχ..Το θεμα της μπαταριας,εκτος απο εφαρμογες οπως το facebook

που την τρωνε αμασητη,εχω καταληξει πως ειναι random.

Αλλες μερες γυριζω σπιτι με 70% αλλες με 50% κανοντας την ιδια χρηση.

Αυτο ειναι το εκνευριστικο.Αν και πλεον εχω μετρημενες εφαρμογες μεσα και το εχω αποφυγει καπως,

αυτο ειναι κατι που με εκνευριζει.Προσπαθω να το περιορισω με αποκλεισμο των προσβασεων των εφαρμογων

αλλα δεν ειναι λυση αυτη.Ισως η λυση ειναι iOS

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιο απλά να το πω;

Είναι σαν να μου λες γιατί να έχω οδόμετρο στο αμάξι. Πέφτει η βενζίνη και θες να δεις πόσα χλμ έκανες... τόσο απλά..

Θέλω να ξέρω στις πόσες ώρες είμαι εκτός ρεύματος.. αν είμαι στις 5 ώρες και στο 70%, θα πω οκ το χρησιμοποίησα.. αν ξυπνήσω και το βρω στο 60% θα πω οκ.. αν στις 20 ώρες όμως έχω πέσει στο 40% χωρίς λόγο και με τον ύπνο μέσα, θα πω κάτι δεν πάει καλά.. θέλω να ξέρω πόσο έχω "διανύσει".. κι αυτό το έβλεπα ως τώρα.. γιατί λοιπόν να πρέπει να θυμάμαι πότε το φόρτισα και να αφαιρώ ώρες από το τώρα;; Γιατί να μη βλέπω 1 μέρα και 15 ώρες και 40 λεπτά και να βλέπω απομένουν 10 ώρες περίπου και φορτίσατε 27/4 12pm;;; Αφού και το απομένουν στο περίπου ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.. 

 

Το θέμα της μπαταρίας είναι κουλό.. δεν έχω καν facebook και χρησιμοποιώ 4-5 εφαρμογές για λίγο κ τέλος.. το μόνο που έχει πάντα τρελή κατανάλωση είναι το android system.. π.χ. τώρα βλέπω πως φόρτισα λίγο πριν τις 12am της 28/4 και μου μένουν 15 ώρες και το android system μου είναι στο 38% και το android os στο 7%.. ακολουθεί το screen στο 6% με 2 ώρες και 15 λεπτά οθόνη.. είμαι στο 28% μπαταρία ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΩ πως σε μια ώρα που θα φύγω από το σπίτι, θα κάνω λάθος αν δεν το φορτίσω.. παρόλο που 9 περίιπου θα'μαι σπίτι.. σημειωτέον πως όλες οι άλλες εφαρμογές έχουν max 2%.. 

 

G3BzJtL.png

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι τι εχει συνηθισει κανεις,γιατι απλα αν το βγαλεις το πρωι και το μεσημερι εχεις 50%

σημαινει κιολας οτι το εχεις χρησιμοποιησει,δεν περιμενεις να δεις απο τη μπαταρια οτι εχει βγει 8 ωρες απο τη μπριζα

αρα το εχεις χρησιμοποιησει πολυ.

Απλα εμενα με βολευει το τωρινο γιατι βλεπω οτι περιπου θα τελειωσει σε 5 ωρες,θα γυρισω σπιτι σε 4 αρα το αφηνω απο το χερι μου

το βαζω και σε saver mode και ξερω οτι δεν θα μου κλεισει ενω ειμαι εξω.

Μαλλον και στο one δεν εχουν λυσει το θεμα του wifi drain που ειχα εγω,και απλα το εχουν κρυψει απο τη καταναλωση,

οπως εκανε η google με την 5.0.1

Και ειναι απαραδεκτο μιας και ειχαν το χρονο απο οταν κυκλοφορισε η lollipop.

Link to comment
Share on other sites

δεκτό, θα μου πεις το nexus.. είναι κάποιο άλλο που έχει πάρει lollipop και φυσάει;

Όλα έχουν τρελά προβλήματα

Το Galaxy S4 ειναι οπως πριν

Πέφτει η βενζίνη και θες να δεις πόσα χλμ έκανες... τόσο απλά..

Εμενα παλι με νοιαζει η αποσταση που μου μενει, και αν θα βαλω βενζινη πριν ή μετα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν είναι θέμα του wifi δεν ξέρω lgalkis δυστυχώς.. κυρίως αυτό χρησιμοποιώ γιατί πλέον έχω LTE με την WIND κι όπου πιάνει, "τρώει" κι αυτό.. όχι πως τραβάει κιόλας.. απλά καίει το LΤΕ modemάκι

 

Το Galaxy S4 ειναι οπως πριν


Εμενα παλι με νοιαζει η αποσταση που μου μενει, και αν θα βαλω βενζινη πριν ή μετα.

 

δεν ξέρω πόσα update έχει πάρει, αλλά μέσα στο Πάσχα νομίζω το πέρασα στον αδερφό μου και ΕΧΕΙ θέμα με το battery drain.. απλά όχι τόσο μεγάλο.. κι επίσης το κινητό του φάνηκε αρκετά πιο βαρύ/αργό, παρόλο που δεν σκάει όπως εμείς εδώ.. είναι κομπιουτεράς και κατάλαβε τη διαφορά όμως.. 

επίσης φίλη το πέρασε (στη Γαλλία) κ παιδεύεται ακόμα με το samsung service να της το φτιάξουν γιατί έσκαγαν συνεχώς όλες τις οι εφαρμογές.. ακόμα και μετά από factory reset

 

Εμένα η απόσταση που μου απομένει δε με νοιάζει γιατί είναι εικονική.. όπως και στο αμάξι δεν ισχύει γιατί αν πατάς το γκάζι πολύ δεν θα πας όσα χλμ σου λέει πως απομένουν, έτσι κι εδώ λόγω του battery drain, ΔΕΝ κρατάει όσο μου λέει.. 

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα ομως με το drain, πλεον τα αμάξια εχουμε trip computer και σου λενε πόσα χιλιομετρα εχεις ακομα. Εικονικα αλλα Αμα λεει 20χλμ δεν πας ταξιδι,αφηνεις το ποδι απο το γκαζι και ψάχνεις βενζίνη. το αλλο με το οδομετρο το κανω και εγω στο δικο μου που ειναι του 94!!??

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πόσα update έχει πάρει, αλλά μέσα στο Πάσχα νομίζω το πέρασα στον αδερφό μου και ΕΧΕΙ θέμα με το battery drain.. απλά όχι τόσο μεγάλο.. κι επίσης το κινητό του φάνηκε αρκετά πιο βαρύ/αργό, παρόλο που δεν σκάει όπως εμείς εδώ.. είναι κομπιουτεράς και κατάλαβε τη διαφορά όμως.. επίσης φίλη το πέρασε (στη Γαλλία) κ παιδεύεται ακόμα με το samsung service να της το φτιάξουν γιατί έσκαγαν συνεχώς όλες τις οι εφαρμογές.. ακόμα και μετά από factory reset

Θελει φλασαρισμα απο την αρχη και η SD να ειναι αδεια και θα στρωσει

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιει κανεις το cClock widget που ειχε προεγκατεστημενο η CM11s και η COS 12? Και αν ναι, εχει καταφερει κανεις να αλλαξει τα εικονιδια του καιρου απο πολυχρωμα σε μονοχρωμα πχ? Στην 11s δεν ειχα προβλημα, στην 12 παω να τα αλλαξω, βαζω ποιο στυλ θελω αλλα δεν εχει κουμπακι "ΟΚ" . Εχει μονο "Ακυρωση" και "Βρειτε περισσοτερα" 

Τι κουλο ειναι αυτο?

 

ΑΚΥΡΟ το βρηκα. Ειναι πολυ μεγαλες οι γραμματοσειρες για καποιο λογο σε μερικα pop up παραθυρα και δε φαινονται ολα. Στη περιπτωση αυτη φαινοταν στην γωνιτσα πολυ λιγο το μισο Ο απο το ΟΚ και το πατησα.. Για αυτο υπαρχει λυση? :p

Έγινε επεξεργασία από vbatsigr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.