Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


FANISTELROOY

Recommended Posts

Για να μην μπερδευομαστε:

 

1) Το OPO θα παιρνει 2 χρονια updates απο την cm επισημα. Παρολο που τα εχουν σπασει ,εχουν δηλωσει οτι θα το τηρησουν αυτο (μενει αλλος ενας)

 

2) ΟΤΑ μονο cm. Δεν ειναι δυνατο απο cm->oxygen. Εκτος αν πεσει heavy warning για setup as new device. Δεν εχω δει ποτε κατι τετοιο. Αλλα λογω του 1) δεν θα γινει.

 

3) Η Oneplus μιας και τα εχει σπασει με την cm ξεκινα να αναπτυσσει το δικο της OS, το Oxygen. Eχει παρει μελη απο την ParanoidAndroid για αυτη τη δουλεια.

Στο Opo θα υπαρχει σαν επιλογη για οποιον θελει να την κατεβασει και να την δοκιμασει. Λογικα στο επομενο τηλεφωνο ομως θα εχουμε oxygen απο default.

 

4) Με την Ινδια δεν ξερω τι γινεται και δεν με ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι, γιατί από αυτά που έχω δει, προτιμώ την CM, αρκεί να διορθώσουν τα θέματα με τον ήχο.

 

Δεν τα βλέπω να διορθώνονται.

 

Με φρέσκο κινητό απο RMA, δοκίμασα και εχω τα ίδια θέματα.

Εκανα root και περασα twrp και την καινουργια nightly (που θεωρώ οτι ειναι πολύ σταθερή) και θα ελεγα πολυ ελαφριά βελτίωση.

 

Πήγα να χαρώ μετα οταν είδα οτι ο AK KERNEL στο changelog:

 

"franciscofranco - sound: add sound control to increase headphones, speaker and mic gain."

 

αλλα δεν καταλαβα τιποτα. Ίσως ξαναδοκιμασω.

 

edit: ισως προσθεσε καποια extra settings που δεν προσεξα ο AK ? τι λετε;  ή χρειαζομαι και το UKM manager 

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα βλέπω να διορθώνονται.

 

Με φρέσκο κινητό απο RMA, δοκίμασα και εχω τα ίδια θέματα.

Εκανα root και περασα twrp και την καινουργια nightly (που θεωρώ οτι ειναι πολύ σταθερή) και θα ελεγα πολυ ελαφριά βελτίωση.

 

Πήγα να χαρώ μετα οταν είδα οτι ο AK KERNEL στο changelog:

 

"franciscofranco - sound: add sound control to increase headphones, speaker and mic gain."

 

αλλα δεν καταλαβα τιποτα. Ίσως ξαναδοκιμασω.

 

edit: ισως προσθεσε καποια extra settings που δεν προσεξα ο AK ? τι λετε;  ή χρειαζομαι και το UKM manager 

 

Ο kernel ειναι AK με commit απο franco?

Δοκιμασε με τον kernel του franco αλλα γενικά τις ρυθμίσεις των kernel τις κανεις μεσα απο τα δικά τους apps.

Δοκιμασε και το trickster mod που ειναι δωρεαν μηπως έχει τις ρυθμισεις εκει αλλιως θελει το δικο του app.

Link to comment
Share on other sites

Ο kernel ειναι AK με commit απο franco?

Δοκιμασε με τον kernel του franco αλλα γενικά τις ρυθμίσεις των kernel τις κανεις μεσα απο τα δικά τους apps.

Δοκιμασε και το trickster mod που ειναι δωρεαν μηπως έχει τις ρυθμισεις εκει αλλιως θελει το δικο του app.

 

Ειδα οτι ο franco δεν εχει γινει update περισσοτερο απο μήνα.

 

Μετα για να γυρισω σε στοκ κερνελ απλώς ξανα-flash-αρω την ROM ?

 

* καλυτερος θεωρείται ο franco? αν και εμενα το προβλημα ήχου με ενδιαφερει.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά δεν έστειλες τη συσκευή για rma;

Πάλι συσκευή με πρόβλημα σου έστειλαν;

 

Ειναι ακριβως οπως και η προηγουμενη συσκευή. Χαμηλη εντάση στο μικροφωνο των ακουστικών και θόρυβος.

 

Επίσης οσο περίμενα να έρθει, χρησιμοποίησα ενα lumia 630. Πέραν οτι δουλευουν όλα τα ακουστικά, παρατήρησα και πολύ πιο γρήγορο και ακριβές GPS. είτε με AGPS ειτε με κανονικό.

 

Τα ιδια ακριβώς προβλήματα έχουν και 3 φίλοι με το one plus. Στην ουσία εγω εχω τα λιγοτερα. Εκεινοι παραπονιούνται για το touch και το αλλο θέμα με το μικροφωνο τις συσκευής που πρεπει να rootareis και ενα απερνεργοποιησεις το ενα (κατι τετοιο).

 

Εχω κουραστει ειναι η αληθεια, και ισως να το αλλαζα με ενα "κανονικο" κινητό.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Ειδα οτι ο franco δεν εχει γινει update περισσοτερο απο μήνα.

 

Μετα για να γυρισω σε στοκ κερνελ απλώς ξανα-flash-αρω την ROM ?

 

* καλυτερος θεωρείται ο franco? αν και εμενα το προβλημα ήχου με ενδιαφερει.

 

Αν κατεβασεις το app του franco, εχει να κανεις backup τον kernel που τρεχεις εκεινη τη στιγμη

και μπορεις να το ξανα κανεις restore.

Δεν ξερω αν το εχει η free εκδοση γιατι εγω το εχω αγορασει.

Επειδη και εγω θεωρω πως εχω ενα θεμα με το μικροφωνο της συσκευης μου(Nexus5)

παντα δινω λιγο gain μεσα απο το app,δεν νομιζω ομως οτι εχει μεγαλη διαφορα.

Δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις και εσυ βεβαια.

Μηπως στο One ειναι θεμα παρτιδας και το εχετε ολοι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω θέμα με το mic. Έχω το κλασσικό θέμα της έντασης στα ακουστικά. Επίσης έχω θέμα με την ένταση του ringtone, όπου χάνει τη ρύθμιση. Βάζει πχ 70% και (δεν έχω διαπιστώσει πως και γιατί) την άλλη μέρα, είναι στο 20%. Το διορθώνω, πάλι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν αντιμετώπισα το παραμικρό θέμα είτε με το μικρόφωνο είτε με την ένταση της κλήσης. Βέβαια όπως έχω αναφέρει το κινητό είναι ακριβώς όπως ήρθε και με τις εργοστασιακές αναβαθμίσεις. Δεν έχει πειραχτεί ποτέ ROM κλπ...ίσως τελικά έχει να κάνει ίσως και όχι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω θέμα με το mic. Έχω το κλασσικό θέμα της έντασης στα ακουστικά. Επίσης έχω θέμα με την ένταση του ringtone, όπου χάνει τη ρύθμιση. Βάζει πχ 70% και (δεν έχω διαπιστώσει πως και γιατί) την άλλη μέρα, είναι στο 20%. Το διορθώνω, πάλι τα ίδια.

 

ποια ακουστικα έχεις; μπορεις σε παρακαλώ να στείλεις μια ηχογράφηση με πλήρης ησύχια και αμα δεν εχεις προβλημα αλλη μια να λες ξερω γω "ΤΕΣΤ" με το μικροφωνο στη φυσικη θέση οταν περπατας και με νορμαλ τονο φωνής.

 

Ποτε δεν αντιμετώπισα το παραμικρό θέμα είτε με το μικρόφωνο είτε με την ένταση της κλήσης. Βέβαια όπως έχω αναφέρει το κινητό είναι ακριβώς όπως ήρθε και με τις εργοστασιακές αναβαθμίσεις. Δεν έχει πειραχτεί ποτέ ROM κλπ...ίσως τελικά έχει να κάνει ίσως και όχι...

 

Εννοειτε ειχα προβληματα φουλ στοκ, γιαυτο και δοκιμασα ολα τα υπολοιπα. Ποια ακουστικά έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψάχνω μια προσκλησκ για 64αρι για αμεση αγορα.
Αν ο τομεας που το ζηταω ειναι λαθος, ζητω συγγνωμη...

Αν δεν υπαρχει απο κανεναν, θα περιμενω μεχρι την Τριτη, αν με βοηθησετε όμως θα σας ειμαι υποχρεος!

Link to comment
Share on other sites

ποια ακουστικα έχεις; μπορεις σε παρακαλώ να στείλεις μια ηχογράφηση με πλήρης ησύχια και αμα δεν εχεις προβλημα αλλη μια να λες ξερω γω "ΤΕΣΤ" με το μικροφωνο στη φυσικη θέση οταν περπατας και με νορμαλ τονο φωνής.

 

 

Εννοειτε ειχα προβληματα φουλ στοκ, γιαυτο και δοκιμασα ολα τα υπολοιπα. Ποια ακουστικά έχεις;

 

Τα Xiaomi piston

Link to comment
Share on other sites

ποια ακουστικα έχεις; μπορεις σε παρακαλώ να στείλεις μια ηχογράφηση με πλήρης ησύχια και αμα δεν εχεις προβλημα αλλη μια να λες ξερω γω "ΤΕΣΤ" με το μικροφωνο στη φυσικη θέση οταν περπατας και με νορμαλ τονο φωνής.

 

 

Εννοειτε ειχα προβληματα φουλ στοκ, γιαυτο και δοκιμασα ολα τα υπολοιπα. Ποια ακουστικά έχεις;

 

 

Τα Xiaomi piston

Κι εγώ αυτά έχω, δεν είναι από εκεί το πρόβλημα του ringtone προφανώς, αλλά το μικρόφωνό τους είναι άθλιο.

Όταν είχα πάρει αρχικά το τηλέφωνο, μέχρι να έρθουν τα ακουστικά, μιλούσα απευθείας και με ρωτούσαν όλοι που βρίσκομαι, γιατί δεν ακουγόταν τίποτα απολύτως από φασαρία και θόρυβο. Σημειωτέον, τις περισσότερες κλήσεις τις έκανα βρισκόμενος στον πεζόδρομο της Ερμού, με αρκετή φασαρία. Το Ο+ έχει εξαιρετικό noise cancelation. Δυστυχώς όμως, όταν έβαλα τα Pistons, αυτό χάθηκε και τώρα πλέον σχεδόν δε μπορώ να μιλήσω σε χώρο που έχει φασαρία.

 

Bonito, δεν πρόλαβα εχθές, γιατί γύρισα πολύ αργά, αλλά θα στο ετοιμάσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω τα silver bullets και JBL Ε1 (τα 2 ακουστικα της oneplus) τα οποια κανουν πολυ θορυβο απο το μικροφωνο (ομως δουλευουν αψωγα σε ολα τα αλλα κινητα).

 

 

*Σημερα μου εσπασε η οθονη και δεν δουλευει ουτε το touch. το ειχα χωρις θηκη.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.