Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


FANISTELROOY

Recommended Posts

Παρόλο που έχω το oneplus, επειδή έτυχε προχθές να παίξω με ένα g3, θα σου πω πως στο μάτι, πιο ωραίο φαίνεται το g3.

ΑΛΛΑ, φαίνεται στην αίσθηση του χεριού πιο ψεύτικο. Πιο ελαφρύ και πιο "πλαστικό".

Το g3 έχει καλύτερη οθόνη, μα έχω ακούσει πως έχει θεματάκια με την οθόνη και την κάμερα.. ζεσταίνεται κλπ.. βέβαια και το Oneplus ίσως έχει θέμα με την εγγύηση αν σου χαλάσει ή πάθει κάτι.. δες και τα βιντεάκια και εσύ θα κρίνεις.

 

 

 

 

Να προσθέσω κάτι και για την μπαταρία. Το κινητό μπορεί άνετα να φτάσει σε αυτονομία 3 μέρες. Αυτό γίνεται με τα εξής:

Power στο balanced (μια και δεν χρειάζεσαι full power).. δεν καταλαβαίνεις διαφορά!

Πιο πολλές ώρες wifi παρά 3g/4g (δεδομένου πως είσαι σε γραφείο/σπίτι κάποιες ώρες)

Δεν έχω facebook!! ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Απλά παίζω λίγο με twitter και Instagram.

Το βράδυ, μετά τις 11-12, το γυρνάω σε flight mode κι ανοίγω απλά wifi ή κάποιο βράδυ μπορεί να το κλείσω και τελείως

 

τα screenshot είναι ΔΙΚΑ ΜΟΥ.. 

HbUv3es.png57nzYZw.png

 

yBNhrqS.pngcqKbyqr.png

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον @delijohn . Πολυ καλυτερη αισθηση το 1+1. Γιατι λετε για την εγγυηση του; Εχουν υπάρξει θέματα ; Εννοω να μην το αλλαζουν/επισκευαζουν;

Γενικά η επικοινωνία είναι πολύ δύσκολη με την εταιρεία.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είχα δει ένα παλικάρι στο myphone που είχε θέμα και περίμενε αντικατάσταση. Κάποια στιγμή του είπαν ναι, θα στο αλλάξουμε.. αλλά περίμενε... 

Έχω δει και στο forum τους κάποιες περιπτώσεις.. λίγες, αλλά ναι, έχω δει. Να τα λέμε όλα δηλαδή. 

Βέβαια και HTC αγγλικό που είχα, είχα μείνει 3,5 μήνες χωρίς κινητό, οπότε εμένα προσωπικά ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. Άσε που αν έχεις και μια καλή θήκη, δε φοβάσαι μη σου πέσει και σπάσει ή φάει κοκομπλόκο.. 

Να προσθέσουμε επίσης ότι "σιωπηλά", το oneplus διαθέτει και μια μικρή προστασία από νερό.

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Προς θεού, δεν είπα οτι δεν ειναι δικα σας τα screenshot, απλα κανετε πολυ light/μεθοδικη χρηση.

Το καλό με το 1+ είναι ότι δεν έχει φορτομενες εφαρμογές που δεν θέλεις και έτσι εξοικονομει πολύ μπαταρία. Με Hard χρήση το 1+ βγάζει 2μερες ένο το νοτε 3 που έχω με την ιδία χρήση 1.λογο εγγύηση δεν έχω γαργαλισει ακόμα το νοτε με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δείξει τι πραγματικά αξίζει. Αλλά λόγο του ότι η ενότητα είναι του 1+ θα πω ότι είναι ένα από τα λίγα τηλέφωνα με μπαταρία li-po. Αυτό σημαίνει ότι Τα 3100mah που έχει στην πράξη είναι παραπάνω από μια συνηθησμενη lithium μπαταρία για τον απλό λόγο ότι ο επεξεργαστής δεν ανεβάζει συχνότητες όταν πέφτει η μπαταρία κάτω από 50% όπως κάνει σε άλλα τηλέφωνα. Έτσι έχουμε μεγαλύτερη οικονομία και καλύτερη απόδοση ακόμα και με 1% μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Το καλό με το 1+ είναι ότι δεν έχει φορτομενες εφαρμογές που δεν θέλεις και έτσι εξοικονομει πολύ μπαταρία. Με Hard χρήση το 1+ βγάζει 2μερες ένο το νοτε 3 που έχω με την ιδία χρήση 1.λογο εγγύηση δεν έχω γαργαλισει ακόμα το νοτε με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δείξει τι πραγματικά αξίζει. Αλλά λόγο του ότι η ενότητα είναι του 1+ θα πω ότι είναι ένα από τα λίγα τηλέφωνα με μπαταρία li-po. Αυτό σημαίνει ότι Τα 3100mah που έχει στην πράξη είναι παραπάνω από μια συνηθησμενη lithium μπαταρία για τον απλό λόγο ότι ο επεξεργαστής δεν ανεβάζει συχνότητες όταν πέφτει η μπαταρία κάτω από 50% όπως κάνει σε άλλα τηλέφωνα. Έτσι έχουμε μεγαλύτερη οικονομία και καλύτερη απόδοση ακόμα και με 1% μπαταρία.

 

Για δωσε κανενα link αυτα που λες για τις μπαταριες..

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις στο Google θα βρεις πολλά σχετικά vs τα μόνα αρνητικά των li-po είναι ότι αντέχει σχεδόν 50% λιγότερους κύκλους δηλαδή 500 σε σχέση με 1000 μιας Lion και η διαφορά ότι οι li-po έχουν ποιο ακριβό κόστος. Βέβαια εάν υπολογίσει κάνεις ότι θα κρατάει θεωρητικά περισσότερο η μπαταρία σε σχέση με μια Lion μικρενει ο αριθμός απαιτουνενων κύκλων φόρτισης. Ευρεία εφαρμογή των lipo είναι τα τηλεκατευθηνομενα που οι απαιτήσεις σε σταθερή τάση είναι μεγαλύτερες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@nikchris Thanks για την απάντηση!

Τι είναι όμως το stuttering?  :blush:

 

Οτι δεν ειναι smooth, οτι πατας να ανοιξει το drawer και το animation ειναι choppy.

 

Καμια σχεση δλδ με το nexus feeling που εχει το 1+1.

 

Για μενα δεν υπαρχει συγκριση, 1+1 all the way, με τρομεροτατο μειον την εγγυηση.

Αν την χρειαστεις, καηκες.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα με τα invites είναι λιγο γτπ... Δεν ειχα μπει ποτέ στο account μου μετά που αγόρασα το 1+1 (για ποιο λόγο να μπώ δηλαδή), και τώρα βλέπω οτι έχω 3 expired invites... Καλά οι ανθρωποι δε μπορούσαν να βάλουν ενα εμαιλ notification οτι έχεις invite ? Έλεορ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα με τα invites είναι λιγο γτπ... Δεν ειχα μπει ποτέ στο account μου μετά που αγόρασα το 1+1 (για ποιο λόγο να μπώ δηλαδή), και τώρα βλέπω οτι έχω 3 expired invites... Καλά οι ανθρωποι δε μπορούσαν να βάλουν ενα εμαιλ notification οτι έχεις invite ? Έλεορ...

 

 

Σωπα ρε... εμενα μου ερχονται κανονικα mail. Μηπως σου πηγαινανε junk folder απευθειας? Δεν παιζει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και εμενα. βασικα εχει 2 τυπους invite. Μερικα που ερχονται στο email μονο και εχεις μια μέρα να τα χρησιμοποιησεις να τα κανεις forward και τα πιο επισημα που εχεις περιπου 5 μερες και σου βγαινουν στο site. Και στα 2 ερχεται email.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.