Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


FANISTELROOY

Recommended Posts

Δε με νοιαζει αν θα βγαινει το update 1 εβδομαδα μετα τη google ή 3 μηνες, με νοιαζει να βγαινει eventually, να μη γινει obsolete δηλαδη το κινητο σε 1-2 χρονια... Γι'αυτο και θελω να παω σε κατι με 3gb ram...για να αντεχει θεωρητικα αρκετες εκδοσεις android ακομα...

Δεν παιζουν ρολο τα specs. Παιζει ρολο η διαθεση της εταιριας να τα αναβαθμισει.

Περαν του 18μηνου ομως μην περιμενεις αναβαθμισεις, με την καμια.

Αντε κανα Nexus να παει (λιγο) παραπανω.

Δηλαδη πχ σε hardware και ενα Galaxy S4 black edition μπορει να με καλυπτε, αλλα λογω του οτι πρεπει να περιμενεις τη samsung να βγαλει update, ακομα και να εχει τα specs να παει lollipop ή το επομενο κλπ, επειδη σε λιγο θα ειναι 2 γενιες πισω, απλα δε θα ασχολουνται να το βγαλουν....

Οτι γραφω παραπανω

Απο αυτην την αποψη εννοω αν ειναι καλο στοιχει το cyanogen με την εννοια οτι θα υποστηριξουν το κινητο ακομα και σε βαθος 3ων ετων πχ...

Δεν υπαρχει android κινητο που να υποστηριζεται επισημα 3 χρονια.

Nexus5 δε θελω να παρω γιατι θελω κατι πιο φρεσκο και με 3gb ram αν γινεται (και καλυτερη καμερα γιατι στο nexus4 ηταν λιγο απογοητευση και δεν ακουω και για τρελη βελτιωση στο 5...). Αν το Nexus6 ακολουθουσε την τιμολογιακη πολιτικη των 4 και 5 99% θα πηγαινα προς τα εκει και ας εκανε ~400ε, αλλα not even close...

Άλλαξε ρώτα.

Μην ψαχνεις κινητο για 3 χρονια, ειναι πολλα. Ποσο μαλλον για το budget σου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε guys έχει πάρει κανείς θηκούλα; Πήρα το tempered glass της nilkin και ψαχνόμουν κ για θηκούλα.. καμιά απλή.. όχι τπτ ιδιαίτερο.. κι όλο πέφτω σε κάτι τέτοιες που σίγουρα δεν είναι το back cover αλλά λέω μήπως είναι ωραίες.. απλά φοβάμαι μην είναι πολύ χοντροκομμένες.. μη γίνεται το κινητό διπλάσιο σε όγκο. Στο youtube βρίσκω μόνο το back cover σε βιντεάκι..

Link to comment
Share on other sites

Ρε guys έχει πάρει κανείς θηκούλα; Πήρα το tempered glass της nilkin και ψαχνόμουν κ για θηκούλα.. καμιά απλή.. όχι τπτ ιδιαίτερο.. κι όλο πέφτω σε κάτι τέτοιες που σίγουρα δεν είναι το back cover αλλά λέω μήπως είναι ωραίες.. απλά φοβάμαι μην είναι πολύ χοντροκομμένες.. μη γίνεται το κινητό διπλάσιο σε όγκο. Στο youtube βρίσκω μόνο το back cover σε βιντεάκι..

εγω πηρα της oneplus τη διαφανη και ειναι κομπλε. Μια τη βαζω και μια τη βγαζω (γιατι το sandstone δε παιζεται)

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω μια ερωτησουλα ως προς τα invites :) Οσοι ειστε κατοχοι του 1+1 αλλα και τα αλλα παιδια ας μας πουν τη γνωμη τους, πιστευεται πως αν το κινητο κυκλοφορουσε στην αγορα κανονικα και οχι με invites και ιστοριες θα ειχε ακομα μεγαλυτερη περαση ή μηπως εχει τραβηξει τοσο πολυ τα βλεματα λογω οτι ειναι δυσκολο να το βρεις στην αγορα :) ? (πχ δεν ειναι φαση παω σ ενα καταστημα το βλεπω το παιρνω αμα μ αρεσει :) )

edit: Δεν εννοω οτι εχει τραβηξει τα βλεματα και δεν το αξιζει ! Καθε αλλο. Το κινητο σπερνει για τα λεφτα του σιγουρα :) Απλα εννοω μηπως ολο αυτο με τα invites ειναι καθαρα marketing και οσοι θελουν να το αποκτησουν να ειναι σχετικα δυσκολο και να κανουν σαν τρελοι να βρουν invites κτλ :)

Ευχαριστω πολυ :)

Έγινε επεξεργασία από apostonikos
Link to comment
Share on other sites

Για μένα, όποιος πάρει κινητό απλά επειδή είναι "σπάνιο"... έχει θέμα..!

Θεωρώ πως το κινητό πούλησε τρελά, κυρίως λόγω του καλού value for money. Ειδικά στη χώρα μας, άνθρωποι που ήθελαν νέο κινητό και δεν ήθελα να ακουμπήσουν το 500άρι τους στην htc ή την Samsung ή την LG, βρήκαν έναν αξιόλογο αντικαταστάτη. Ακόμα κι αν έπρεπε να "μπλέξουν" με mailboxde κλπ.. το ότι ήθελε invites ήταν πιστεύω ανασταλτικός παράγοντας στο να πουλήσει περισσότερο. Όσοι το βλέπουν που το βγάζω από την τσέπη μου, με ρωτάνε ποιο είναι, πόσο κόστισε και στα καπάκια από πού μπορούν να το αγοράσουν!! Αυτό λέει πολλά...

Link to comment
Share on other sites

O Λόγος που δεν έχει πνιγεί ο κόσμος με το 1+1 δεν είναι πως θέλουν να είναι εξκλούσιβ και αηδίες, αν μπορούσαν να κάνουν meet to demand θα το κάνανε και θα είχε και η κουτσή Μαρία γιατί το κινητό σε αυτά τα λεφτά σπέρνει.

Στην αρχή ο λόγος που το αρχίσανε ήταν γιατί είχαν το πιο σωστό και ιδιοφυές marketing plan του πλανήτη και πήραν promo που δεν παίρνανε ούτε με τα λεφτά της Samsung & της Apple μαζί, ΤΖΑΜΠΑ.

Αν η εταιρία είχε παραγωγή υπερ μαζική, τώρα που το ξέρει και το ζητάει ο κόσμος γιατί το έχουμε πάρει εμείς, καταναλωτές και όχι σαιτ που τα παίρνουν και βράζει ο κόσμος το ΠΟΣΟ λέει στα λεφτά του, θα το έβγαζε και στα Τεσκο, δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορούν. Χαζοί δεν είναι και το δείξανε και με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION] η πρωτη με τη τελευταια σειρα του post σου ερχονται σε αντιθεση. Φανταζομαι οτι το εχουν "θεμα" όσοι το παιρνουν επειδη ειναι σπανιο, πηγαζει απο το προηγουμενο μου post?

Εμενα το δικο μου ρεζουμε ειναι οτι: ειναι απο τεχνικης αποψης αριστο, ειναι φτηνο και ειναι ιδιαιτερο για 2 λογους:

1) Sandstone

2) Σπανιο

Τωρα τη βαρυτητα δινει ο καθενας ειναι ενα θεμα ανευ ουσιας μιας και ακομα πιστευω το συγκεκριμενο κινητο αγοραζεται απο πιο "ψαγμενους" σε αντιθεση με το iphone για παραδειγμα που μια μεγαλη μεριδα θα το αγορασει με κλειστα ματια λογο μοδας.

* Ψαγμενους εννοω οσους εχουν γνωση του τι παιρνουν, εχουν ορεξη να ασχοληθουν και θα συμπεριλαβουν σχεδον ολους τους παραγοντες πριν προβουν σε αγορα.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

τώρα που το ξέρει και το ζητάει ο κόσμος γιατί το έχουμε πάρει εμείς

Καλά, μην τρελαίνεσαι. Το ότι συζητιέται στον κύκλο μας, δεν σημαίνει ότι είναι γνωστό σε όλο τον κόσμο.

Το αντίθετο θα έλεγα. Με εξαίρεση τον Κώστα που το αγόρασε πρώτος και τον Φάνη που είχε ήδη δει του Κώστα, όποιος συνάδελφός και φίλος μου το έχει δει, έχει τον παρακάτω διάλογο με μένα:

- Ωπ, νέο κινητό;

- Ναι (τους το δίνω)

- Ποιο είναι αυτό;

- Το OnePlus One.

- Πρώτη φορά το ακούω. Όμορφο κινητό, αλλά ποια είναι αυτή η εταιρία;

Και δε σου μιλάω για γιαγιάδες και παππούδες, σου μιλάω για γκατζετάκηδες συναδέλφους, άλλος έχει 3 διαφορετικά smartwatches, άλλος αλλάζει κινητό κάθε 2 μήνες κλπ.

Το δείγμα μου είναι περί τα 30-40 άτομα, από όλες τις ηλικίες, που έχουν αρκετό κόλλημα με τα κινητά ή τα gadgets, έτσι ώστε με το που θα το πάρουν πρέφα, να ενδιαφερθούν για περεταίρω λεπτομέρειες.

Αν αυτοί που το ξέρουν, είναι 80 άτομα στην Ελλάδα, 60 στην Ιρλανδία και 250 στην Αγγλία, αυτό απέχει έτη φωτός από το "ετοιμάστε μαζική παραγωγή γιατί σας ξέρει όλος ο κόσμος". :kiss3:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πως είναι το next best thing after sliced bread, απλά ακριβώς όπως το λες και εσύ, στον δικό μου "γκατζετοκυκλο" με ένα δείγμα σαν το δικό σου, κατεβάζουν τα βρακιά τους για αυτό, και μου στέλνουν invitations για να κατεβάσω Ελλάδα κλπ.

Δηλαδή άνετα θα πουλούσαν περισσότερα αν είχαν, αυτό θέλω να πω. :o

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μην τρελαίνεσαι. Το ότι συζητιέται στον κύκλο μας, δεν σημαίνει ότι είναι γνωστό σε όλο τον κόσμο.

Το αντίθετο θα έλεγα. Με εξαίρεση τον Κώστα που το αγόρασε πρώτος και τον Φάνη που είχε ήδη δει του Κώστα, όποιος συνάδελφός και φίλος μου το έχει δει, έχει τον παρακάτω διάλογο με μένα:

- Ωπ, νέο κινητό;

- Ναι (τους το δίνω)

- Ποιο είναι αυτό;

- Το OnePlus One.

- Πρώτη φορά το ακούω. Όμορφο κινητό, αλλά ποια είναι αυτή η εταιρία;

Και δε σου μιλάω για γιαγιάδες και παππούδες, σου μιλάω για γκατζετάκηδες συναδέλφους, άλλος έχει 3 διαφορετικά smartwatches, άλλος αλλάζει κινητό κάθε 2 μήνες κλπ.

Το δείγμα μου είναι περί τα 30-40 άτομα, από όλες τις ηλικίες, που έχουν αρκετό κόλλημα με τα κινητά ή τα gadgets, έτσι ώστε με το που θα το πάρουν πρέφα, να ενδιαφερθούν για περεταίρω λεπτομέρειες.

Αν αυτοί που το ξέρουν, είναι 80 άτομα στην Ελλάδα, 60 στην Ιρλανδία και 250 στην Αγγλία, αυτό απέχει έτη φωτός από το "ετοιμάστε μαζική παραγωγή γιατί σας ξέρει όλος ο κόσμος". :kiss3:

Συγγνώμη κιόλας αλλά λέγοντας να είναι gadgetakides εννοείς να πηγαίνουν στο γερμανό και στο πλαίσιο και να αγοράζουν ότι δουν,κάνε την αντιστοίχηση για τις άλλες χώρες;

Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που λίγο ασχολείται παραπάνω να μην έχει πέσει το μάτι του σε αυτό διαβάζοντας κάποιο τεχνολογικό δημοσιογραφικό site, γιατί έχει βουίξει ο τόπος. Ντάξει όχι όσο με το bendgate αλλά και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

O Λόγος που δεν έχει πνιγεί ο κόσμος με το 1+1 δεν είναι πως θέλουν να είναι εξκλούσιβ και αηδίες, αν μπορούσαν να κάνουν meet to demand θα το κάνανε και θα είχε και η κουτσή Μαρία γιατί το κινητό σε αυτά τα λεφτά σπέρνει.

Στην αρχή ο λόγος που το αρχίσανε ήταν γιατί είχαν το πιο σωστό και ιδιοφυές marketing plan του πλανήτη και πήραν promo που δεν παίρνανε ούτε με τα λεφτά της Samsung & της Apple μαζί, ΤΖΑΜΠΑ.

Αν η εταιρία είχε παραγωγή υπερ μαζική, τώρα που το ξέρει και το ζητάει ο κόσμος γιατί το έχουμε πάρει εμείς, καταναλωτές και όχι σαιτ που τα παίρνουν και βράζει ο κόσμος το ΠΟΣΟ λέει στα λεφτά του, θα το έβγαζε και στα Τεσκο, δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορούν. Χαζοί δεν είναι και το δείξανε και με το παραπάνω.

Amen.

Να και ενας που δεν κραζει και λεει το προφανες.

ΔΕΝ μπορουν ακομα να ακολουθησουν την ζητηση και γιαυτο κανουν ολα αυτα τα περιεργα με invites/contests κλπ

Ειναι φτηνο για πολυ απλους λογους:

1) Μηδεν marketing value.

Dεν εχουν διαφημισεις, κερδισαν publicity μεσα απο τα social media

2) Ελαχιστα λειτουργικα εξοδα.

Μηδεν καταστηματα/αντιπτοσωποι και τα μεταφορικα τα επιβαρυνεται ο πελατης.

3) Μηδεν εξοδα r&d.

Η CM τους φτιαχνει το software, ποιος ξερει με τι συμφωνια.

Mπορει στα tech communities να τους ξερουν ολοι, αυτο δεν συμβαινει παραεξω ομως.

Οταν με ρωτανε ποιο ειναι, εγω τους απαντω ορθά κοφτά "Το καλυτερο Κινεζικο τηλεφωνο"

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, όποιος πάρει κινητό απλά επειδή είναι "σπάνιο"... έχει θέμα..!

Θεωρώ πως το κινητό πούλησε τρελά, κυρίως λόγω του καλού value for money. Ειδικά στη χώρα μας, άνθρωποι που ήθελαν νέο κινητό και δεν ήθελα να ακουμπήσουν το 500άρι τους στην htc ή την Samsung ή την LG, βρήκαν έναν αξιόλογο αντικαταστάτη. Ακόμα κι αν έπρεπε να "μπλέξουν" με mailboxde κλπ.. το ότι ήθελε invites ήταν πιστεύω ανασταλτικός παράγοντας στο να πουλήσει περισσότερο. Όσοι το βλέπουν που το βγάζω από την τσέπη μου, με ρωτάνε ποιο είναι, πόσο κόστισε και στα καπάκια από πού μπορούν να το αγοράσουν!! Αυτό λέει πολλά...

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION] η πρωτη με τη τελευταια σειρα του post σου ερχονται σε αντιθεση. Φανταζομαι οτι το εχουν "θεμα" όσοι το παιρνουν επειδη ειναι σπανιο, πηγαζει απο το προηγουμενο μου post?

Απορώ τι δεν κατάλαβες.. απαντάω στον apostonikos σ'αυτό που λέει ότι μήπως τραβάει τα βλέμματα σαν κινητό επειδή είναι δύσκολο να το βρεις στην αγορά, δηλαδή σπάνιο.

Και λέω.. για μένα, όποιος αγοράζει κινητό επειδή είναι σπάνιο.. έχει θέμα.. δεν είναι καλά.. δεν παίρνει κινητό, αλλά κάτι για ικανοποιεί το κόμπλεξ του. Δική μου άποψη.. μπορεί να είμαι και λάθος. Τι με νοιάζει αν είναι σπάνιο το κινητό μου;;; Να κάνω τη δουλειά μου θέλω.. όχι να κάνω φιγούρα ότι δεν έχει κανείς άλλος το ίδιο! Και στην τελική, αν θέλω να κάνω φιγούρα, κάνω με το ότι δεν τα έσκασα ξανά στην htc ή στη samsung.. καλά στην apple ούτε με σφαίρες.

Και βέβαια, αν όντως θεωρεί κάποιος πως σαν κινητό το oneplus one είναι σπάνιο, οκ.. πάσο.. εγώ το ζήτησα, το έψαξα, το βρήκα. Τέλος. Κι αν ήθελα, το έπαιρνα κι από κινεζομάγαζο χωρίς πρόσκληση.

Στην τελευταία γραμμή λέω.. πως απλά όσος κόσμος το βλέπει, με ρωτάει ποιο είναι, πόσο κόστισε και από πού να το πάρει. Πολύ απλά, αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι είναι σπάνιο.. σημαίνει πως "αρέσει" και πως λόγω τιμής, γίνεται ΑΚΟΜΑ πιο ενδιαφέρον, σαν κινητό για κάποιους. Δεν ξέρουν όλοι οι άνθρωποι τα κινητά, τις μάρκες, τους τύπους. Συναναστράφηκα λοιπόν αυτές τις μέρες με κόσμο που ήθελε να αλλάξει κινητό και μου λένε θέλω αφής με μεγάλη οθόνη.. να σαν αυτό το δικό σου.. για να το δω, ααα ωραίο... είναι και φθηνό.. δε θέλω να δώσω 500-600.. πόσο πάει να το πάρω;;

Τόσο απλά..

Τώρα αν πω τι είναι το sandstone ή γιατί είναι σπάνιο ή γιατί είναι με προσκλήσεις... όλοι μου λένε, καλά δε με νοιάζει.. να το πάρω μπορώ; Πότε θα το έχω;

Στα υπόλοιπα περί τιμών ή συστήματος προσκλήσεων, συμφωνώ με τα παιδιά παραπάνω.. χιλιοειπωμένα είναι, μέχρι σε βιντεάκια στο youtube το αναλύουν το όλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.