Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


FANISTELROOY

Recommended Posts

Έχετε παρατηρήσει μείωση στη δύναμη του σήματος είτε στις κλήσεις είτε στο 3G με την 38;

Νομίζω πως κάτι παίζει. Δεν ξέρω για κλήσεις, δεν είχα θέμα, αλλά εκεί που στάνταρ έπιανα Η+, χθες και σήμερα έπιανα Ε με το ζόρι. Την περισσότερη ώρα ήμουν με G. Και μιλάω για συγκεκριμένο σημείο. Κέντρο Κατερίνης χθες και κέντρο Θεσσαλονίκης σήμερα, έπιανα LTE με φουλ σήμα πάντως :S

Sent from my Transformer Prime TF201 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου τη δίνει, είναι πως οι περισσότεροι δε χάνετε ευκαιρία να κράξετε την Apple και το iTunes, που είναι ένα κορυφαίο εργαλείο, αλλά τα άπειρα προβλήματα και τις ελλείψεις του Android, τα θεωρείτε αμελητέα...

διαβαζοντας μεχρι εδω , χωρις να γνωριζω τι εχει υπωθει στις επομενες σελιδες.

Αν εσυ ,θες να φας τα μουτρα σου με τον κινεζο και να μπλεξεις με customs roms , Updates , recoveries και δε ξερω και εγω τι αλλο , ΔΕ σου φταιει το ανδροιδ και κανενα ανδροιδ.

Αν επελεξες εσυ εναν κινεζο ΧΩΡΙΣ να γνωριζεις , τι εστι ρομ , τι εστι ολα τα παραπανω , παλι δε σου φταιει το ανδροιδ.

Αν εψαχνες , απλες λυσεις και να εχεις ενα κινητακι που να δουλευει ΣΩΣΤΑ και απροβληματιστα και ΔΕ θες να μπλεκεις με τις μλκιες που απεχθανομαι και εγω , τοτε η μη το σκαλιζεις η μην επαιρνες κινεζο.

Αν ο κινεζος δεν ενημερωνει τα updates της συσκευης σου , ΔΕ φταει το ανδροιδ, αλλα η εταιρια

Ελεος πια που το καθε πραγμα το συγκρινεις με το iphone.

πως γινεται παντα να μπλεκεις και να κανεις τη ζωη σου δυσκολη ;

προσωπικα με το note2 , του κανω updates κανονικα , root δεν εχω κανει ποτε , rom δεν εχω βαλει ποτε (βλεπε τον [MENTION=4655]racer[/MENTION] που καθε μερα αντι για πουκαμισο , αλλαζε ρομ και τελος τα βαρεθηκε.εβαλε default και ησυχασε)

και τελος το κινητο δουλευει απροβληματιστα απο την πρωτη μερα με τα μαμα updates.

ναι , το αν κολλησει καμμια φορα το messenger , συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες.

εγω ειμαι εγω ομως και οι αλλοι ειναι αλλοι που λιωνουν πανω απο κερνελς και ρομς.Δε σημαινει κατι αυτο για το ανδροιδ.ουτε το κανει δυσκολο , ουτε να ψαχνεις να τετραγωνισεις τον κυκλο για να δουλεψει σωστα.Εσυ επιλεγεις αν θες να φας τα μουτρα σου.

Και επειδη γνωριζεις πως ειμαι αντικειμενικος στις αποψεις μου ,να κλεισω λεγοντας (οπως ειπα και σε αλλο θεμα) οτι αν πραγματικα παραδεχομαι για κατι την apple , ειναι η ευκολια στο backup με το itunes..κατι που η google ΔΕ το εχει και απορω.

Απλα δε σου κρυβω Γιωργο , πως οταν διαβασα οτι αγορασες τον κινεζο , ειπα απο μεσα μου.."ωχ ειναι που ειναι στενομυαλος , πηρε και κινεζο...μεγαλα σεντονια θα ερθουν....." :kiss3: :p

Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας μεχρι εδω , χωρις να γνωριζω τι εχει υπωθει στις επομενες σελιδες.....

Ειπώθηκαν σχετικά κι άσχετα. Το βλέπεις όμως λάθος όλο το θέμα. Είναι αναπόφευκτο όταν αγοράζεις μια συσκευή για να αντικαταστήσει μια παλαιότερη να θέλεις μερικά απλά πράγματα όπως να κάνει τα ίδια, να τα κάνει καλύτερα, να κάνει περισσότερα. Έτσι, άσχετα αν πήρες αμάξι, ελικόπτερο, κινητό, pc, κάρτα γραφικών ή αθλητικά παπούτσια, η σύγκριση γίνεται πάντα. Επειδή λοιπόν εγώ πήρα κινητό, το συγκρίνω με αυτό που είχα κι όπως είπα ξανά, η αλλαγή ήταν κατά κάποιο τρόπο αναγκαστική. Με τον ερχομό του 6, οι τιμές στα 4ρια θα πάνε στον πάτο. Έτσι το μοσχοπούλησα νωρίς και έπρεπε να πάρω κάτι, ανάλογων ή καλύτερων επιδόσεων, αφού τα 700+ που χρειαζόμουν για το 6 δεν υπήρχαν.

Διαβάζοντας λοιπόν για επιδόσεις, δυνατότητες, και τιμή προς απόδοση, το ΟΡΟ είναι κορυφαίο και ίσως το καλύτερο. Ποτέ δεν ασχολήθηκα με customιές, με ROMs, με root κλπ. Ούτε καν είχα ψάξει λεπτομερώς τι είναι αυτά και δε με ενδιέφεραν. Πήρα ένα καλό τηλέφωνο για να το χρησιμοποιήσω όπως είναι και θέλω έτσι όπως είναι να κάνει αυτά που χρειάζομαι. Τα Samsung, HTC, κλπ, ήταν εκτός επιλογών γιατί για να πάρω αντίστοιχες επιδόσεις, θα έδινα όσα και για τι iPhone. Ο πρωταρχικός σκοπός ήταν η οικονομική λύση.

Τα προβλήματα που αντιμετώπισα, δεν είχαν να κάνουν μόνο με το τηλέφωνο και την ιδιαιτερότητά του (Κινεζικό με αλλαγμένη ROM), αλλά με το λειτουργικό. Όταν λοιπόν το λειτουργικό μου λέει "Backup ON: Backs up app data, setting, passwords..." και μετά τα Restore ΤΙΠΟΤΑ από αυτά δεν έχει επανέλθει, τότε δεν έχει σχέση με το τηλέφωνο. Όταν μετά το Restore δε μου φέρνει καν όλες τις εφαρμογές που είχα εγκαταστήσει πριν και επίσης μου φέρνει κάποιες που είχα βάλει, αλλά βγάλει λίγο αργότερα επειδή δε μου άρεσαν, τότε δεν έχει σχέση με το τηλέφωνο, αλλά με το λειτουργικό. Κι όπως πολύ σωστά είπε ο Κλεισθένης, το "όνειρο" backup που κάνει το iTunes δε θα το βρεις. Οκ. Έστω αυτό που κάνει να είναι σωστό όμως; Ούτε αυτό.

Εντάξει πάντως, το έπιασα το νόημα. Θα πρέπει να τα κάνω όλα χειροκίνητα, να κάνω backup μόνος μου, να ψάξω στο file system να βρω τα app/user settings και να τα αντιγράφω με το χέρι, ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι δε θα χάσω τίποτα. Τουλάχιστον δεν είναι "κλειδωμένο" σαν το iPhone, μου δίνει τη δυνατότητα να βλέπω τo file system... :worship:

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι έχω διαβάσει παίζει ρόλο από ποιον Κινέζο αγοράστηκε ο "κινέζος". Άλλοι περνάνε σωστά τη ρομ και άλλοι όχι. Είναι λογικό αν κάθονται να φλασαρουν την cyanogen σε εκατοντάδες συσκευές κάθε μέρα.

Όποιος το πήρε από το επίσημο με πρόσκληση, τότε σίγουρα έχει καλύτερη τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Εάν ακολουθούσες τις οδηγίες που είχε το plugin με την ρομ δεν θα είχες όλο αυτόν τον Γολγοθά. Θεώρησα αυτονόητο πως θα έπρεπε να βάλεις τους οδηγούς πριν κάνεις οτιδήποτε. Είναι βασική προυπόθεση σε όλα όχι μόνο στα κινητά. :) Πριν πράξεις οτιδήποτε σημαντικό όπως ένα μπακαπ δεδομένων εφόσον δεν γνωρίζεις καλό θα ήταν να ρωτήσεις, σίγουρα κάποιος θα προθυμοποιηθεί. Εύχομαι τουλάχιστον τώρα να το ευχαριστηθείς. Εάν δεν έχεις στοκ ρομ καλό θα ήταν να την βάλεις. Συμφωνώ απόλυτα με τον [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION]. Κάποτε άλλαζα και γω τις ρομ σαν τα πουκάμισα. Δεν έχει νόημα. Ούτε το ρουτ έχει νόημα. Ότι χρειάζεσαι μπορείς να το κάνεις με μία στοκ ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πάντως, το έπιασα το νόημα. Θα πρέπει να τα κάνω όλα χειροκίνητα, να κάνω backup μόνος μου, να ψάξω στο file system να βρω τα app/user settings και να τα αντιγράφω με το χέρι, ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι δε θα χάσω τίποτα. Τουλάχιστον δεν είναι "κλειδωμένο" σαν το iPhone, μου δίνει τη δυνατότητα να βλέπω τo file system... :worship:

Πούλα το το ρημάδι, πάρε ένα 5s, να ησυχάσεις εσύ, να ησυχάσουμε κι εμείς...

Link to comment
Share on other sites

Λίγη υπομονή θέλει, μέχρι να το μάθει..

έχεις δει διάθεση για υπομονή, ή διάθεση για να το μάθει; Διάθεση για άρνηση βλέπω μόνο. Εδώ του έδωσε ο Πάνος προγραμματάκι για το update, και πήγε κι έκανε ότι βρήκε κάπου στο internet, και γκρίνιαζε που δεν του δούλευε.

Link to comment
Share on other sites

Να κόψεις διαφημίσεις που πετάγονται παντού

Αυτό είναι αλήθεια. Αλλά η φίλη μας google φροντίζει να είναι σχετικές με αυτό που ψάχνουμε!! Όλο κάτι φτηνιαρικα κινεζομαγαζα βγάζει στο OPO και όλο καταστήματα με ηλεκτρικά στο εταιρικό! :p

Link to comment
Share on other sites

έχεις δει διάθεση για υπομονή, ή διάθεση για να το μάθει; Διάθεση για άρνηση βλέπω μόνο. Εδώ του έδωσε ο Πάνος προγραμματάκι για το update, και πήγε κι έκανε ότι βρήκε κάπου στο internet, και γκρίνιαζε που δεν του δούλευε.

Ρε σεις μην του κάνετε ganking. Η αλήθεια είναι ότι όλοι οι iphoneάκηδες είμαστε ολίγον τι κακομαθημένοι με την απλότητα (που μερικές φορές καταντάει και αρνητική) του iphone.

Link to comment
Share on other sites

Κι όπως πολύ σωστά είπε ο Κλεισθένης, το "όνειρο" backup που κάνει το iTunes δε θα το βρεις. Οκ. Έστω αυτό που κάνει να είναι σωστό όμως; Ούτε αυτό.

Και επειδη γνωριζεις πως ειμαι αντικειμενικος στις αποψεις μου ,να κλεισω λεγοντας (οπως ειπα και σε αλλο θεμα) οτι αν πραγματικα παραδεχομαι για κατι την apple , ειναι η ευκολια στο backup με το itunes..κατι που η google ΔΕ το εχει και απορω.

μαζι σου.συμφωνω

αλλα απανταω χαριτολογωντας,

οπως παλια ελεγες δε θυμασαι το Pin γιατι δεν εχει χρειαστει ποτε να κανεις restart το iphone..ετσι δε θα χρειαστει να κανεις φορματ στα ανδροιδ.ΟΤΑ και τελειωσες.

καλο ;:sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

έχεις δει διάθεση για υπομονή, ή διάθεση για να το μάθει; Διάθεση για άρνηση βλέπω μόνο. Εδώ του έδωσε ο Πάνος προγραμματάκι για το update, και πήγε κι έκανε ότι βρήκε κάπου στο internet, και γκρίνιαζε που δεν του δούλευε.

Διάθεση υπάρχει και υπομονή. Κάπου όμως μετά τις 7 ώρες παίδεμα, η υπομονή τελείωσε. Α και πού'σαι, μπορεί να μην το έγραψα, αλλά έχασα και 2 ώρες με το προγραμματάκι που μου έδωσε ο Πάνος. Ούτε με αυτό δούλεψε. Ίσως το πρόβλημα να ξεκίνησε με τη λάθος εγκατάσταση από τον retailer, δεν το γνωρίζω. Θα έπρεπε όμως να υπάρχει ένας σωστός οδηγός, που δεν υπήρχε κανένας. Ακόμα και σε αυτόν που κατέληξε να δουλέψει, έλειπαν 2-3 βήματα που βρήκα αλλού.

μαζι σου.συμφωνω

αλλα απανταω χαριτολογωντας,

οπως παλια ελεγες δε θυμασαι το Pin γιατι δεν εχει χρειαστει ποτε να κανεις restart το iphone..ετσι δε θα χρειαστει να κανεις φορματ στα ανδροιδ.ΟΤΑ και τελειωσες.

καλο ;

Με εδώ είναι το πρόβλημα βρε Ιάσωνα, ΟΤΑ ήθελα να κάνω και δεν έκανε...

Ελπίζω τώρα να είναι σε κατάσταση "original" και να μπορεί να δουλέψει σωστά από εδώ και πέρα.

BTW, δοκίμασα το Helium για backup, είναι από τα λίγα που δε θέλουν root, αλλά ούτε αυτό δούλεψε... Τους έστειλα μήνυμα και περιμένω, γιατί όπως φαίνεται δεν είμαι ο μόνος που έχω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή σε λιγότερο απο 5,5 δεν υπάρχει. Προς το παρόν το βολευτικα.

Ενα ενοχλητικό που εχω βρει είναι όταν μιλάω και θέλω να το κλείσω, πρεπει να πατήσω το κουμπί για να ανοίξει η οθόνη για να πατήσω end call.

Το κανει και σε άλλους;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.